Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-06, 19:43   #16
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: e nevoie de condesator sau nu?

adica cum cate incap?
cred ca 2 ar incapea pe toate
ducele is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 21:38   #17
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: e nevoie de condesator sau nu?

Sfatul meu e sa pui in primul rind o linie de alimentare corecta ( chiar supradimensionata ), dupa care vezi daca mai ai nevoie de condensator.
Poate e intelept sa iei in calcul si eventuala evolutie a sistemului dpdv amplificatoare.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 22:52   #18
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: e nevoie de condesator sau nu?

cum adica"alimentare corecta ( chiar supradimensionata )"la cxe te referi?dami si mie mai multe detalii te rog
ducele is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 23:04   #19
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: e nevoie de condesator sau nu?

cate incap - fiecare fir vine cu papuc prins si nu stiu daca poti pune mai mult de 5 - fizic nu prea incap.Tu o sa ai 3 papuci mari pe fiecare borna a condensatorului 1 care vine de la bat si 2 care se duc spre fiecare statie.
Cat despre alimentare pt putere sustinuta e mai indicata o baterie de muzica (gen stinger) care oricum nu costa foarte mult.
Alimentare supradimensionata e bine dar multi nu prea fac asta.
Daca de exemplu tu calculezi ca un 4AWG e de ajuns nu patesti nimic daca pui 2AWG.Asta e partea usoara ... partea reala care iti da curent e ceva mai scumpa (baterie eventual alternator schimbat in functie de ce puteri ai).
Oricum in primul rand cabluri sa pui bune ca am pus eu proste am dat banii si a trebuit sa le schimb si am cheltuit mai multi bani decat daca as fi facut asta din prima.Un cablu gros de alimentare si RCA bune inseamna primul pas facut cu dreptul intr-o instalatie.
Un 0AWG nu ar fi rau ca majoritatea nu se opresc si schimba cu statii mai puternice si e nasol sa schimbi toata alimentarea atunci.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 23:05   #20
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: e nevoie de condesator sau nu?

Ma refer la cablurile de alimentare. Asta e un aspect extrem de important in functionarea amplificatoarelor, care, din pacate, e ignorat de majoritatea clientilor si chiar instalatorilor.
Ca exemplu, instalatia mea NU are condensator, si numai o baterie deep-cycle de 55AH + cablu de "0" AWG. Asa cum e ea, duce 2,5 kw RMS !!! fara probleme.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 23:12   #21
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: e nevoie de condesator sau nu?

Hai ca am postat amindoi odata...
saxo is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 23:17   #22
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: e nevoie de condesator sau nu?

eu nu am cine stie ce sistem am o data asa ceva http://www.************/produse/Subwoo...s_Pack_Mutant/ si inca o statie de 80 W pe canal cu 2 canale pentru al treilea rand de difuzoare deci nu cred ca trebuie fire foarte mari nu?CE imi recomandati pt asa ceva?
__________________
ducele is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 23:23   #23
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: e nevoie de condesator sau nu?

Pai e f simplu, vezi in tabelul de mai jos. Insumezi toate sigurantele amplificatoarelor si vezi ce cablu ai nevoie functie de lungimea lui.
p.s.
nu lua in calcul puterea amplificatoarelor ci numai curentul consumat de ele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cabluri.jpg
Views:	75
Size:	268.1 KB
ID:	185198  
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -