Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-11, 11:40   #1
andrei.tdi

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Post Legaturi radio Ford Focus pentru conectare la mp3-player

Salutare,

Am nevoie de putin ajutor la conectarea unui radio-casetofon Ford 4000 RDS la un mp3-player.
Ma intereseaza cele trei fire (Left, Right, GND) care sa le atasez unui Jack stereo, pentru a putea conecta astfel casetofonul si la telefon. Pe scurt, creearea unei intrai AUX la casetofon.
Daca a mai incercat cineva asa ceva si a reusit (sau are cateva indrumari), il rog sa posteze aici.

Multumesc anticipat!
andrei.tdi is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 00:26   #2
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Legaturi radio Ford Focus pentru conectare la mp3-player

In general nu se poate. Numa daca nu vrei sa il desfaci si sa te-apuci de meshtereli electronice IN el. Adica sa te legi undeva in circuit la intrarea in preamplificator. Dar nu vrei sa faci chestia asta. Schimba playerul. Ii mult mai simplu.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 13:05   #3
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Legaturi radio Ford Focus pentru conectare la mp3-player

Salut,
Ai 2 variante fara sa umbli in interiorul casetofonului:

1)modulator FM

2)caseta-adaptor cu intrare jack.

Personal am folosit varianta a 2-a pe acelasi model de casetofon (Ford 4000RDS) si a mers fara probleme, insa puterea cass-ului lasa de dorit. Cauta pe google ”caseta adaptor mp3” si vei gasi pe site-uri din Ro, cu posibilitatea de a comanda online (aprox. 25-30 lei costa una).
Ca sa stii despre ce e vorba, atasez si o poza informativa.

PS: daca te intereseaza sau daca stii pe cineva interesat, am de vanzare acest 4000RDS, cu adaptari la mufe ISO (poate fi montat pe orice masina cu mufe ISO din fabrica sau nu). Pretul e 50 lei discutabil.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	323268_BB_00_FB.EPS_400.jpg
Views:	67
Size:	12.0 KB
ID:	2340334  
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 08:06   #4
andrei.tdi

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default Re: Legaturi radio Ford Focus pentru conectare la mp3-player

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Salut,
Ai 2 variante fara sa umbli in interiorul casetofonului:

1)modulator FM

2)caseta-adaptor cu intrare jack.

Personal am folosit varianta a 2-a pe acelasi model de casetofon (Ford 4000RDS) si a mers fara probleme, insa puterea cass-ului lasa de dorit. Cauta pe google ”caseta adaptor mp3” si vei gasi pe site-uri din Ro, cu posibilitatea de a comanda online (aprox. 25-30 lei costa una).
Ca sa stii despre ce e vorba, atasez si o poza informativa.

PS: daca te intereseaza sau daca stii pe cineva interesat, am de vanzare acest 4000RDS, cu adaptari la mufe ISO (poate fi montat pe orice masina cu mufe ISO din fabrica sau nu). Pretul e 50 lei discutabil.
Salut,

Multumesc pentru idee. Am deja montat un modulator FM si functioneaza cat de cat ok (calitatea sunetului nu e cea mai buna, dar e acceptabila).
Daca gasesc vreun posibil cumparator pentru casetofon, te contactez.
andrei.tdi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -