Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-11, 22:35   #1
Cartmaneu87
Seat Driver

Stage 5
 
Cartmaneu87's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 392
Member of:
[SEAT]
Default cum leg remote-u la un condensator

am un condensator de ceva vreme un pyramid royal blue de 1.6 fara,pana acum am avut intrerupator pe firul de alimentare si il inchideam cand coboram din masina sa nu raman fara baterie. acum am schimbat instalatia si am un fir destul de gros si nu prea pot pune intrerupator, imi puteti da niste sfaturi cum as putea sa ii pun remote? atases si o poza cu el
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vand-pyramid-cap160dbl-16farad-5194d2d58d58fca5c-0-0-0-0-0.jpg
Views:	244
Size:	271.6 KB
ID:	1950113  
__________________
Cartmaneu87 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 06:48   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: cum leg remote-u la un condensator

pai condensatorul in sine nu consuma nimic stand legat in permanenta,doar voltmetrul acela cred ca trage cativa miliamperi,nu se stinge automat voltmetrul?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 08:37   #3
Cartmaneu87
Seat Driver

Stage 5
 
Cartmaneu87's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 392
Member of:
[SEAT]
Default Re: cum leg remote-u la un condensator

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
pai condensatorul in sine nu consuma nimic stand legat in permanenta,doar voltmetrul acela cred ca trage cativa miliamperi,nu se stinge automat voltmetrul?
dupa vreo 4 ore nu sa stins ...ramane stabil la 12.8 12.9 dar nu se stinge
Cartmaneu87 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 09:06   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: cum leg remote-u la un condensator

da,dar sa stii ca nu consuma asa mult din baterie ,ca fapt divers eu am un voltmetru asemanator care sta aprins non stop...

dar nu condensatorul in sine consuma ceva,ci doar acel montaj;il poti pune pe remote,dar trebuie sa-i dai jos capacul transparent ,si sa tai legatura de pe cablaj intre borna de plus si montajul in sine,si sa tragi de pe montaj un fir care sa-l duci pe firul de remote al amplifului(daca ai) sau pe firul albastru din spatele cdplayerului,sau pe un intrerupator cum aveai inainte...dar sa scoti din circuit tot condensatorul si sa-l reconectezi direct printr-un intrerupator nu este recomandat...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 09:42   #5
Cartmaneu87
Seat Driver

Stage 5
 
Cartmaneu87's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 392
Member of:
[SEAT]
Default Re: cum leg remote-u la un condensator

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
da,dar sa stii ca nu consuma asa mult din baterie ,ca fapt divers eu am un voltmetru asemanator care sta aprins non stop...

dar nu condensatorul in sine consuma ceva,ci doar acel montaj;il poti pune pe remote,dar trebuie sa-i dai jos capacul transparent ,si sa tai legatura de pe cablaj intre borna de plus si montajul in sine,si sa tragi de pe montaj un fir care sa-l duci pe firul de remote al amplifului(daca ai) sau pe firul albastru din spatele cdplayerului,sau pe un intrerupator cum aveai inainte...dar sa scoti din circuit tot condensatorul si sa-l reconectezi direct printr-un intrerupator nu este recomandat...
firul de remote din player e legat la statie ...cand inchid playerul se inchide statia....dar nu ma simt asa de linistit cand ma gandesc ca condu sta in tensiune tot timpul .... intelegi ce vreu sa zic

in descrierea lui spune
PYRAMID CAP160DBL 1.6-FARAD HIGH-PERFORMANCE DIGITAL POWER CAPACITOR
1.6-FARAD SURGE
POLISHED METAL FINISH
PLATINUM-PLATED SOLID BRASS HARDWARE
COMPUTER CONTROLLED ON/OFF
ELECTRONIC VOLTAGE DISPLAY
INCLUDES 1 PAIR CLEAR BRACKETS
Cartmaneu87 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 10:18   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: cum leg remote-u la un condensator

Eu iti inteleg indoiala ,dar te asigur ca nu face absolut nici un rau condensatorul legat in permanenta,doar montajul acela consuma ceva,condensatorul in sine nu este consumator,el inmagazineaza in el o anumita energie,dar atat,nu consuma curent in permanenta...ma rog,eu ti-am explicat ce si cum,acum tu faci cum vrei,dar tine cont ca in timp acel condensator se descarca daca il scoti din circuit,si cand tu inchizi circuitul printr-un intrerupator il incarci fortat si nu e bine,el se incarca printr-o rezistenta inseriata cu condensatorul pentru cateva secunde,sau cu un bec...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 10:48   #7
Cartmaneu87
Seat Driver

Stage 5
 
Cartmaneu87's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 392
Member of:
[SEAT]
Default Re: cum leg remote-u la un condensator

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Eu iti inteleg indoiala ,dar te asigur ca nu face absolut nici un rau condensatorul legat in permanenta,doar montajul acela consuma ceva,condensatorul in sine nu este consumator,el inmagazineaza in el o anumita energie,dar atat,nu consuma curent in permanenta...ma rog,eu ti-am explicat ce si cum,acum tu faci cum vrei,dar tine cont ca in timp acel condensator se descarca daca il scoti din circuit,si cand tu inchizi circuitul printr-un intrerupator il incarci fortat si nu e bine,el se incarca printr-o rezistenta inseriata cu condensatorul pentru cateva secunde,sau cu un bec...
ms de lamurire cred ca il voi lasa asa
Cartmaneu87 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 13:26   #8
Alternator

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 73
Default Re: cum leg remote-u la un condensator

Salut

Scuze ca reinvii un topic vechi dar am o problema similara. Acelasi condensator doar ca al meu nu se stinge si consuma si curent. Intr-o zi imi lasa bateria fleasca. Ce pot face?
Alternator is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -