Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-04, 18:29   #1
mikey

Stage 4
 
mikey's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 215
Default imi trebuie sau nu condensator

Baieti am si eu o intrebare: pt. un tub de bas de 350 W imi trebuie sau nu condensator?Eu am un bmw 324 diesel, am inteles ca pe diesel merg mai multi wati fara condensator...Merci mult.
mikey is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 18:30   #2
mjs

Stage 3
 
mjs's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 154
Default

nu inteleg ce legatura are diesel-ul cu watii , dar in fine sunt curios sa vad daca ai dreptate
mjs is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 19:05   #3
KrushX

Stage 4
 
KrushX's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 237
Default

e vorba de amperaju de pe bateriile diesel care e mai mare. daca ai numai un sub nu-i problema pentru baterie. la o statzie doua mere shi fara condensatori.
__________________
In Bass We Trust!
KrushX is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 19:41   #4
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default

Eu stiu k pana in 800w nu trebuie condensator.Respekt
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 21:27   #5
BigMac

Stage 3
 
BigMac's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 75
Default

Se pune 1 farad la fiecare ~500 de watti RMS.
BigMac is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 21:59   #6
BigMac

Stage 3
 
BigMac's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 75
Default

De fapt, te uiti daca scade intensitatea farurilor cand bate basul.. daca da, atunci ar prinde bine o baterie mai mare si/sau un condensator.
BigMac is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 22:12   #7
mikey

Stage 4
 
mikey's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 215
Default

Ok, merci mult pt raspuns...eu am pe masina 4 boxe X 50 w...nu stiu exact watii astia se aduna la tub....adica daca pun tub de bas de 350 se aduna boxele 200...in total 550 w?Mai exact de cat pot sa pun tubul maxim fara sa am nevoie de condensator sau amplificatori speciali?
mikey is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 22:16   #8
mikey

Stage 4
 
mikey's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 215
Default

Uitasem...eu la masina am nevoie de baterie cam de 80...si am una de 100...in cazul de fata merge tub de bas de 350?Merci inca o data.
mikey is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 22:25   #9
BigMac

Stage 3
 
BigMac's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 75
Default

Eu zic ca merge fara probleme si fara condensator.
BigMac is offline   Reply With Quote
Old 29-04-04, 10:49   #10
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

da cu tot respectu' da nu are nevoie de nimik
cass 4x50=4x23 rms deci pana in 100 w suge cassu
ampul ala de sub vezi cati amp scrie pe el ca suge,
inmulteste cu 12 si vezi cati w
majoritatea ampurilor au convertor de tensiune in ele
oricum nu te sfatuies sa stai cu muzica si cu motor oprit f mult
yo la autobuz opresc subu cand opresc motoru'
__________________
BMW for ever
Ford for fun
Pejo for citymode
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 03-05-04, 18:19   #11
mikey

Stage 4
 
mikey's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 215
Default

Merci mult pentru raspunsuri....am pus un tub de 300 pt. siguranta....n-am nici o problema cu bateria.
mikey is offline   Reply With Quote
Old 20-05-04, 23:16   #12
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default

Condensatoarele de capacitati mari (>0,5F) sau stabilizatoarele de tensiune, au rolul de a stabiliza tensiunea intr-un sistem electric.
Intr-un sistem in care mai multi consumatori \"se lupta pentru putere\", atunci cand un amplificator incepe sa foloseasca putere intr-un ritm fluctuant, luminile din bord si farurile incep sa “palpaie”...
Acest fapt poate influenta functionarea corecta a celorlalte amplificatoare din sistemul audio. Este adevarat ca amplificatoarele bune au integrate condensatoare in circuitul de alimentare care au rolul de a furniza curent atunci cand este nevoie. Dar, energia pentru a incarca acesti condensatori trebuie sa vina si ea de undeva si in momentele de solicitare maxima (peak-uri) aceasta energie nu este intotdeauna disponibila.
Un condensator furnizeaza energie si curent unui amplificatory atunci cand acesta are nevoie. In mod normal o baterie de masina si un alternator furnizeaza curent mare in intervale \"mari\" de timp (Ah - Amperi-ora). Un amplificator lucreaza in intervale mici de timp – milisecunde – el cerand aproape instantaneu cantitati mari de current din sistemul electric pentru a sustine reproducerea fara probleme a unui sunet clar, curat, fara distorsiuni. Bateriile auto nu sunt facute pentru asta. Aici intervine roluil condensatorului.
El inmagazineaza curent si sustine putere in mod asemanator unei baterii numai ca il furnizeaza aproape instantaneu. Daca un amplificator nu are de unde sa consume curent atunci cand are nevoie el nu poate reproduce semnalul musical asa cum ar trebui. Teoretic asta se traduce prin distorsiuni. Daca un amplificator este lipsit in mod constant de curent si fortat sa lucreze in acest regim timp indelungat el va incerca sa compenseze aceasta lipsa prin cresterea tensiunii. Acest fenomen duce la supraincalzirea amplificatorului, fortandu-l sa mearga inafara regimului sau normal de lucru, fapt care duce la scurtarea duratei sale de viata.
Condensatorul furnizeaza amplificatorului ceeace el are nevoie - curent, permitandu-i acestuia sa functioneze la parametrii sai maximi fara probleme.
Un condensator nu va face sistemul tau audio sa sune dintr-o data mai tare – cu toate ca poate imbunatati acest lucru; nu va duce la o crestere in tensiune a sistemului electric auto – ci va face posibila mentinerea lui; nu va furniza putere in plus pentru consumatori – dar cu siguranta o va mentine.
Un condensator va fi un castig pentru majoritatea acelora care cauta calitatea sunetului si bineinteles principalul beneficiar este sistemul electric auto.
Ex. Suma consumatorilor intr-un system audio auto este de 68A.
Am nevoie astfel de o baterie de cel putin 72Ah, un alternator pe masura - 80Ah, si in functie de puterea amplificatoarelor aleg condensatorul (condensatoarele) necesar, (-e), dupa regula: 0,1F(Farad) minim / 100Wrms.
Acesta se va monta cat se poate de aproape de amplificator.
De asemenea trebuie tinut cont si de sectiunea cablurilor folosite in instalatie, blocurile de distributie si sigurantele de protectie aferente, etc… dar intram intr-o alta discutie…
Tot ceeace doriti sa aflati despre instalari profesionale de echipamente audio auto precum super oferte de preturi pentru componente audio auto veti gasi incepand cu luna aprilie accesand pagina www.*************
IM is offline   Reply With Quote
Old 21-05-04, 10:36   #13
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

condensatorul constituie o rezerva de curent
atunci cand ampliful reda un varf, adica bass, cere curent - pe care i-l da condensatorul instantaneu, si el se incarca dupa aia usor din baterie
un amplif nu suge curent in mod continuu , ci dupa ce reda
consum la mers in gol si consum in sarcina
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-04, 18:09   #14
mikey

Stage 4
 
mikey's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 215
Default

IM asta da explicatie amanuntita...n-am mai intrat de mult pe forum iar tubul de bas de 300 nu-l mai am de mult(mi l-au furat in bucuresti, eu sunt din craiova).Oricum mi-am facut o parere mult mai exacta despre rolul condensatorului....merci mult pentru raspuns.O sa incerc sa-mi montez un woofer in portbagaj, pt bass reflex.Apropo, daca exista printre voi cineva care are condensator de 1 farad de vanzare il rog sa-mi dea un pm.
mikey is offline   Reply With Quote
Old 26-06-04, 20:23   #15
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

poi eu am 4 boxe din fabrica care o sa le trec pe medii si inalte si am un tub Alipne TYPE-R de 350 W si statzie V12 (parca era modelu\") tot de 350 W.CE ziceti mie imi trebuie Condensator si daca da la catzi bani imi gasesc unu' bun ?am gasit la 140 nu e cam scump ?
cioli17 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -