Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 13-10-08, 17:24   #1
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Subwufere Diferite???

As vrea sa pun trei subwufere diferte an aceias masina si aceias incinta ,adica cutia va fi ampartita doar an interior,Cele trei sant: Hifonics 2 bucati 2400wrms si un Gz 5000Wrms.
Intrebarile mele sant :Voi obtine un sunet aiurea ?
Are rost sa ma incurc?
Vor face viata buna ampreuna?
__________________
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 14-10-08, 14:24   #2
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Subwufere Diferite???

De ce vrei sa faci o singura incinta ? Nu vad avantajele. Difuzoarele alea cer incinte mari ... toate trei pe o incinta, va iesi ditamai cutia care sigur nu incape intr-o masina normala, e greu de transportat / manipulat.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 14-10-08, 19:13   #3
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: Subwufere Diferite???

Masina este un focus combi,si cutia mare vreau sa fie dintro bucataca sa economisesc spatiu....dar nu stiu cum se vor comporta difuzoarele diferite si cu puteri diferite...???
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 14-10-08, 19:48   #4
GZ

Stock
 
Join Date: May 2004
Posts: 2
Default Re: Subwufere Diferite???

Eu iti recomand sa folosesti fie 4 subwoofere Hifonics... sau 2 subwoofere GZ de 15!
In ambele cazuri este indicat sa folosesti un amplificator de putere sau doua amplificatoare legate in punte/link!
A folosi 2 suburi de 12 de exemplu si 1 sub de 15 nu este indicat.
1. suspensia nu are aceeasi consistenta, elasticitate la traductoarele de 12 precum la cele de 15, motoarele lor nu sunt identice, ceeace teoretic inseamna ca membranele celor doua subwoofere se vor comporta foarte putin diferit fata de membrana celui de 15inch... ceeace va rezulta intr-o miscare foarte putin diferita a conurilor, probabil nu audibila, dar pe decibelmetru sesizabila...
2. Este aproape imposibil in a cupla acustic cele 2 subwoofere cu al treilea, mai cu seama ca vei folosi amplificare diferita.
...
8. Sa te mai intreb de alternator, accumulatori (curent), cabluri, rigidizare incinta, etc.... pentru o putere de aprox. 10kW...
GZ is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 19:04   #5
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: Subwufere Diferite???

Am sa fac niste specificati an ideia de a ma face anteles:
Masina -Ford Focus combi
Subwofer -Olimpus 15d2 <38cm>2400wrms,doua bucati.
_Plutonium PW-15XQ <38cm>5000wrms una bucata
Condesator GZ 12farad,una bucata.
Cablare si sigurante pentru consumuri de peste 300amperi<atat am avut indicat pe afisaj la condesator an probe>
Bateri -trei bucati<doua speciale dep-cycle si una GZ startar.
Amplificare- Viper 2500wrms
-Digital Design Z1 5000wrms
Dimensiunea totala a incintei va fi de 1150-700-1000mm.

Antrebarea mea este daca voi putea sincroniza aceste difuzoare ca sa nu apara diferente majore,altfel spus daca dau an fiecare difuzor cu 2000w vor suna bine sau va fi o cacafonie???
Ideia ar fi ca GZ-ul lam primit cadou si neavand ce face cu el mam gandit sa al pun si pe el an masina ca asa ceva se vinde cam greu si ....este cadou...nul pot vinde.
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 23:49   #6
CLAUDIU_URBAN

Stage 5
 
CLAUDIU_URBAN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 658
Default Re: Subwufere Diferite???

cea mai buna varianta ar fi sa faci o singura incinta dar cu pereti despartitori , adica incinta impartita in trei fiecare difuzor cu camera lui , insa portul sa fie comun , nu stiu daca intelegi. o sa fac o schema .
__________________
Incinte Subwoofere https://www.youtube.com/watch?v=V6FztSnQUHw
Rebobinari Difuzoare https://www.youtube.com/watch?v=u_XmDIFE_GY
piese difuzoare http://claudiuurban.blogspot.ro/
CLAUDIU_URBAN is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 00:03   #7
CLAUDIU_URBAN

Stage 5
 
CLAUDIU_URBAN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 658
Default Re: Subwufere Diferite???

cam naspa schema mea dar macar sa intelegi ce vroiam sa spun , o incinta tripla cu difuzoarele pe latura de sus , cu pereti despartitori , fiecare cu litraju ei ,dar portul comun unul singur in forma de L care in spatele incintei va comunica cu fiecare camera . ti-am atasat si o poza cu un model de la mtx doar ca are difuzoarele in fata .noroc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SLH-T7510X3.jpg
Views:	148
Size:	7.4 KB
ID:	671039  
Attached Images
File Type: bmp untitled.bmp (960.1 KB, 31 views)

Last edited by CLAUDIU_URBAN; 16-10-08 at 00:05.
CLAUDIU_URBAN is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 02:08   #8
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: Subwufere Diferite???

participi concursuri? te intereseaza cati db vei scoate pe aparat?
Folosesti acordaje diferite? Ai curentul necesar pt ambele amplificatoare? Z1 este un consumator destul de mare... cu un alternator de 50 A , o baterie de 225A , una de 154 A , una de 185 A ...nu am reusit sa ii dau tot ce trebuie... nu cred ca iti ajunge curentul pentru ambele amplificatoare. Daca vezi 11,5 v nu inseamna ca ai curent ... sau daca vezi 12 v... nu te mai lua dupa tot ce scrie pe condensator... alt curent ai la bornele condensatorului...alt curent ai la bornele amplificatorului.
Apropo Z1 scoate 5358 W RMS @ 14,4v ....
2. Ground zero crezi ca face fata la Z1? tare imi e ca il prajesti... Sincronizat? nu prea ai cum din start din cauza amplificatoarelor .
Nu vad sensul .... daca aveai un 18" sau 21" as fi inteles... ala il punea sa dea jos..iar celelalte le acordai sus... dar asa... e inutil... Plus ca nu poti oferi curentul necesar ca sa le ataci pe toate corect!
Si inca ceva ... incinta pentru jucariile astea nu e din 3 lemne ... trebuiesc ramforsate ca la carte... daca vrei sa faci o singura incinta pt toate... bineinteles impartita in interior...
blak is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 19:16   #9
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: Subwufere Diferite???

In primul rand multumesc pentru sfaturi si idei!!!
Cred ca totusi voi incerca ca sa imi curm curiozitatea ca devreme ce toate componentele le am iar material pentru incinta este destul sant curios ce va iesi.
Acesta nu este un sistem competitional si nici nu va fi vreodata ,este doar de impresi si de fite si mai ales de pasiune....
Intradevar nu ma incred in ce indica condeiul ca imi da altceva pe clampmetru.
VA VOI ANUNTA DE REZULTATE! Pana atunci orice sfat este binevenit...
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 05:46   #10
Paul_Car

Stage 2
 
Paul_Car's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 35
Default Re: Subwufere Diferite???

Bafta!Asteptam impresi
Paul_Car is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -