Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 29-08-08, 10:57   #1
Adi_G

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 25
Question Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

Buna ziua!

Am un Renault Megane pe care am pus:

HU Clarion DXZ588RUSB
Amplif Audison SRx-2 cu care imi amplific boxe
HERTZ Energy ESK 165. Pe spate am HERTZ Dieci DCX 690.

1.Dispun de aprox 5-10 milioane [stiu ca marja e mare, dar daca e ceva de 6 milioane la aceeasi calitate cu ceva de 9, de ce sa dau bani in plus?, asa ca las la latitudinea voastra...] pentru TOATA lucrarea. La suma asta sa ies cu tot cu montaj si ce presupune asta, la un atelier profesionist, ce imi recomandati pentru un SubWoofer?

Ma gandesc ca mi-as lua mai degraba la un sub care sa vina in incinta de la producator gen Hertz Energy EBX 200(250) R, dar nu ma cramponez in ideea asta .

Prefer calitatea sunetului inaintea duduielii nebunesti a bassilor.

Astept raspunsuri motivate cu avantaje/argumente... Va multumesc. Adi

Last edited by Adi_G; 29-08-08 at 11:14. Reason: am schimbat limitele sumei disponibile, si am adaugat acest detaliu in titlu
Adi_G is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 14:22   #2
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

De ce nu pui un Hertz ES300D daca tot ai restul de componente Hertz..Ca si alternative iti recomand suburile Helix Esprit si Precision sau JL AUDIO W3..mergi asculta si vei alege singur..
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 17:11   #3
razvi.ro

Stage 2
 
razvi.ro's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 45
Default Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

Da, cum zice si Alex, ia tot un Hertz. Eu asa am facut, fata/spate/sub Hertz, dar din lispa de spatiu am ales o solutie custom de care sunt foarte multumit.
https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/86111-subwoofer-custom-incinta-roata-rezerva.html
razvi.ro is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 17:27   #4
Adi_G

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 25
Default Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
De ce nu pui un Hertz ES300D daca tot ai restul de componente Hertz...
Hertz m-am gandit sa pun[desi nu tin prea mult la asta], dar din ala gata-facut(EBX 200 R)... Nu stiu de ce nu pun ES 300D... Spune-mi tu avantajele care le-as avea!

Probabil pentru ca:
1. Nu stiu cat m-ar costa sa-mi faca si cutia si tot la un atelier profi? adica sa-l monteze, intelegi tu...
2. Ma gandesc ca poate ar fi mai convenabil sa il iau gata-facut.

Merci

Last edited by Adi_G; 29-08-08 at 20:45.
Adi_G is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 17:31   #5
Adi_G

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 25
Smile Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

Quote:
Originally Posted by razvi.ro View Post
Da, cum zice si Alex, ia tot un Hertz. Eu asa am facut, fata/spate/sub Hertz, dar din lispa de spatiu am ales o solutie custom de care sunt foarte multumit.
https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=86111
Merci de sfat. Ai vreun model anume in minte?[daca se poate sa-mi spui si cat m-ar costa toata treaba] Si probabil ca o sa-mi iau "gen cutie", adica mi-as pastra sculele si nu stiu daca incape in roata .

Si inca ceva... Cu ampliful meu [Audison SRX2] - Pot sa imi amplific si un sub, pe langa cele 2 difuri de pe fata?

10X

Last edited by Adi_G; 29-08-08 at 17:48.
Adi_G is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 09:02   #6
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

Vorbeste cu SAXO si te poate ajuta el cu mai multe informatii legate de Hertz..
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 12:29   #7
Adi_G

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 25
Default Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

Sigur, boss... Merci, voi vorbi cu el.
Adi_G is offline   Reply With Quote
Old 03-10-08, 14:22   #8
alexufo
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
alexufo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,902
Member of:
[CSR]
[DACIA]
[PEUGEOT]
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

este si la Lightning Audio pachetul Strike la 8 milioane ce include subwoofer pe 12" strike incinta si amplificator S4.200.2.pretul e foarte bun. si garantat ca suna bine

sau este la Rockford Fosgate pachet bas Punch P1 ,cutie ,amplif P-300-2 si cabluri la 1500 lei
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1L-112_1_l.jpg
Views:	200
Size:	52.0 KB
ID:	659460   Click image for larger version

Name:	P1L-112_3_l.jpg
Views:	177
Size:	48.7 KB
ID:	659461   Click image for larger version

Name:	P400-2_1_l.jpg
Views:	173
Size:	35.8 KB
ID:	659462  

Click image for larger version

Name:	P400-2_2_l.jpg
Views:	168
Size:	35.0 KB
ID:	659463   Click image for larger version

Name:	RFK8X_1_l.jpg
Views:	182
Size:	75.3 KB
ID:	659464  
__________________
Team C.S.R.
alexufo is offline   Reply With Quote
Old 03-10-08, 14:23   #9
alexufo
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
alexufo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,902
Member of:
[CSR]
[DACIA]
[PEUGEOT]
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

aici sunt de la Lightning audio
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S4_12_4_lg_1.jpg
Views:	169
Size:	41.7 KB
ID:	659465   Click image for larger version

Name:	S4_200_2_lg_1.jpg
Views:	167
Size:	46.3 KB
ID:	659466  
alexufo is offline   Reply With Quote
Old 03-10-08, 14:30   #10
alexufo
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
alexufo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,902
Member of:
[CSR]
[DACIA]
[PEUGEOT]
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

si la 650 lei 12" Lightning Audio Strike cu 2 bobine 500 wrms.......... maxim 1500w
iti pot arata o masina cu basul respectiv ... o sa ramai impresionat
mai jos e si o poza cu el
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S4_15_VC2_lg_1.jpg
Views:	172
Size:	34.0 KB
ID:	659467  
alexufo is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 12:39   #11
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

Quote:
Originally Posted by Adi_G View Post
Si inca ceva... Cu ampliful meu [Audison SRX2] - Pot sa imi amplific si un sub, pe langa cele 2 difuri de pe fata?
Nu, nu poti. Eu unul nici nu as recomanda srx 2 ca si amplificator de subwoofer. Din cate stiu este singurul amp de la audison care cica nu necesita ventilator. Il aveam pe un ebx200 (deci in punte) si daca ascultai tare, cam in 30-60 de minute iti intra in protectie pt ca se supraincalzea. Acum il am pe difuzoare, deci pe 4 ohmi, si sta efectiv rece indiferent de volum.

Nu stiu cum e modelu nou de srx2 ca eu nu vorbesc de modelu 2008, dar oricum sa amplifici si difuzoare si un sub cu un amplificator pe doua canale intra in categoria "asa nu!".

Last edited by Loop; 06-10-08 at 12:42.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 14:01   #12
Adi_G

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 25
Default Re: Am sistem audio. Vreau Sub decent de 5-10 milioane. Ce imi recomanda expertii?

OK, am inteles. Intrebam doar asa, ca nu stiam daca se poate. Super, atunci ma mai gandesc sa vad ce fac... probabil va trebui sa imi maresc bugetul.
Adi_G is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -