Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-08, 17:05   #16
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce sub sa-mi cumpar ?

Sunteti cam off-topic...reluati discutia in alta parte...nu pe topicul omului..
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 17:28   #17
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default Re: Ce sub sa-mi cumpar ?

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Setarile pot fi foarte bine vinovate pentru un sound prost.
Comparatia e total diferita de situatia despre care se discuta.

Un singur difuzor amplificat intr-o cutie cu 2 este o greseala, dar puterea de 100w il va misca si va produce sunet. Pune 100w pe un difuzor de 2000w si sigur va suna. Nu cat de tare e posibil.

Pe masura ce ataci un difuzor cu putere mai mare el se misca mai mult si apar distorsiuni usoare (percepute ca un sunet cald) din cauza neliniaritatii fortei motorului si a elasticitatii suspensiei.
1. Comaparatia nu este diferita din moment ce tu sustii parerea cuiva fara sa cunosti problema in amanunt.
2. Explicatia ta cu un amp de 100w pe un dif de 2000w spune f multe despre cunostintele tale in domeniul car audio si din acest motiv nu voi intra cu tine intr-o discutie contradictorie de sute de posturi cum altfel am vazut ca obisnuiesti sa faci pe mai toate forumurile.
3. Daca te referi la distorsiuni mecanice, acelea apar la difuzoare de o calitate inferioara. in cazul unui difuzor care se respecta, distorsiunile tin doar de amplificare si de sursa de semnal. un difuzor bun intr-o incinta optima, indiferent de putere, cu un amplificator si o sursa de semnal pe masura, trebuie sa cante fara distorsiuni pana intra in limitare mecanica.

Apropoo... subwoofer-ul dual Helix in cauza este unul cu doua difuri de 30cm in compresie de 350w rms/buc. daca tu imi spui mie ca il misti cu un amplif Hifonics TITAN ,adica entry level, de 2 x 100w rms si mai ales ca incinta este COMPRESIE, fara sa ai distorsiuni ........ eu il mananc bucata cu bucata.

Imi cer scuze pt offtopic.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 19:50   #18
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Ce sub sa-mi cumpar ?

sistemul meu a fost pus pe un logan , care se auzea mult mai prost fata de cum se aude pe a mea! am mai spus dar vad ca nimeni nu a vazut! conteaza si "cu ce dai in el"! un cd-player de calitate sau un dvd face o diferenta f mare! mai ales firma...
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 19:52   #19
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce sub sa-mi cumpar ?

Daca nu aveti posibilitatea de a testa in conditii bune subwofere entry level vedeti ca in revista 4tuning nr 5 estre un test cu 12 sub-uri .Mie mi se pare destul de rezonabil, sunt testate atit calitatile muzicale cit si SPL-ul de care sunt capabile.
Nu incerc sa sustin neaparat brandul Helix , iti spun doar experienta mea : sub-ul Helix Deep Blue a fost prima mea achizitie (inca de pe vremea cind era importat de Ovidiu) ,de atunci pe masina mea s-au schimbat multe (statii ,difuzoare, player ,ce sa zic o investititie considerabila) ,am participat la ceva competitii cu rezultate onorabile si acest sub inca il am pe masina.Daca era atit de prost pe cit zici tu crezi ca mai statea la mine in masina alaturi de Alpine F1 ,Audison Vrx , Brax Matrix...?
Atentie , nu sustin ca e cel mai bun sub din lume , (totusi e un sub entry level la bani putini zic eu ).
Eu pur si simplu realatez un fapt real !
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 09:21   #20
gabist79

Stage 2
 
gabist79's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 68
Default Re: Ce sub sa-mi cumpar ?

...mai oameni buni v-am spus ca nu pun la indoiala calitatea suburilor Helix sau ...ce sisteme aveti montate pe masini sau ce sisteme ati auzit legate de Helix,dar v-am spus pe mine ma interesa la momentu' ala statia pt ca era noua luata de 2 zile ,era de la Hifonics dar nu mi-a placut deloc cum se auzea in masina omului Ford Focus hatchback ...si mai zicea cineva ca conteaza si de unde vine semnalu' ...normal ca conteaza foarte mult...omu avea un 2 din cu touchscreen nu mai stiu exact deci semnal yo zic ca avea de unde ...apoi zicea ca nu-s legaturile bine facute si ce mai zicea p-acolo.
...iar despre ce spui tu Albert (dj81bas) nu pot sa te contrazic niciodata nu am cum ...chiar am fost la tine la magazin de vreo 2 ori si stiu cu ce te ocupi ,eram cu sotia si mi-ai facut demonstratia cu Helixu' ala parca de 1500w rms de-mi fluturau jeansi pe picioare , apoi am luat cablu' ala de semnal de 5m ground zero ...deci n-am ce sa zic ...baiat de nota 10,poti sa-i ceri un sfat, o idee .
gabist79 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 15:00   #21
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce sub sa-mi cumpar ?

Man pai nu e vina noastra : in titlu scrie "Ce sub sa-mi cumpar " ne intrebi cite bobine si citi ohmi si pe urma zici ca nu ti-a placut cum se auzea un un sub Helix legat la nu stiu ce statie pe care tu de fapt ai vrea sa o cumperi!
Ce sa zic , fii mai clar in ceea ce intrebi sau afirimi!
Si e foarte simplu ,daca vrei un sub asemanator si staia aia nu putea sa-l duca nu o lua ,simplu.
In alta ordine de idei daca esti din Craiova si il stii deja pe Albert ,de ce nu mergi pe mina lui?
Cind esti la inceput si nu prea stii ce vrei si nici nu prea ai cunostinte in domeniu credema ca e mult mai bine sa mergi la un instalator onest si cu simt de raspundere si din cite il stiu eu pe Albert nu te va dezamagi ,parerea mea!
De multe ori cind vreisa faci ceva singur ,pentru a iesi mai ieftin si nu te pricepi , ajungi sa dai dublu decit a plati pe cineva priceput.
Bafta!
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 09-08-08, 11:19   #22
gabist79

Stage 2
 
gabist79's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 68
Default Re: Ce sub sa-mi cumpar ?

Quote:
Originally Posted by ceachi View Post
Man pai nu e vina noastra : in titlu scrie "Ce sub sa-mi cumpar " ne intrebi cite bobine si citi ohmi si pe urma zici ca nu ti-a placut cum se auzea un un sub Helix legat la nu stiu ce statie pe care tu de fapt ai vrea sa o cumperi!
Ce sa zic , fii mai clar in ceea ce intrebi sau afirimi!
Si e foarte simplu ,daca vrei un sub asemanator si staia aia nu putea sa-l duca nu o lua ,simplu.
In alta ordine de idei daca esti din Craiova si il stii deja pe Albert ,de ce nu mergi pe mina lui?
Cind esti la inceput si nu prea stii ce vrei si nici nu prea ai cunostinte in domeniu credema ca e mult mai bine sa mergi la un instalator onest si cu simt de raspundere si din cite il stiu eu pe Albert nu te va dezamagi ,parerea mea!
De multe ori cind vreisa faci ceva singur ,pentru a iesi mai ieftin si nu te pricepi , ajungi sa dai dublu decit a plati pe cineva priceput.
Bafta!
Salut! Eu am fost foarte clar in ceea ce am intrebat dar discutia a degenerat...am spus foarte clar ca se auzea foarte prost sistemul acela din nu stiu ce motive,cauze...pe mine interesandu-ma statia atunci dar am renuntat la ea si mi-am gasit Alpine MRP-M350 monoblock care dupa parerea mea de neprofesionist e mult peste Hifonocs TXi 4008...si stai linistit ca nu e primul sub sau prima statie pe care le aud cum suna...iar in ceea ce priveste sfatul tau sunt de acord cu tine sa cer parerea unui profesionist ...iar legat de partea financiara n-o sa ajung sa dau dublu cum zici tu .
gabist79 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-14, 12:24   #23
remus22

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 1
Default Re: Ce subwoofer sa-mi cumpar ?

Salut! Cine ma poate ajuta si pe mine ca sa-mi aleg un Subwoofer auto(buget 500ron), ca nu mai inteleg nimic.
Unii spun ca-i mai bun un subwoofer activ, altii un subwoofer pasiv +amplificator.
Eu am un casetofon fara iesire pt subwofer, am inteles ca-mi mai trebuie un filtru high low.
Tot pe forum am mai citit ca-mi trebuie un condensator, ca altfel o sa traga prea multa tensiune si o sa afecteze ceilalti consumatori.
Insa ca sa nu afectez nici alternatorul si nici bateria , ce trebuie sa mai pun?
remus22 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -