Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-05, 23:29   #31
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

PS: GYM...acum am observat. Mi-ar fi placut sa auzi cum suna un Boschman de 12 toli in bass-reflex de 56 de litri, acordat la 40 Hz. In Cluj si-au cumparat destui dupa ce au auzit difuzorul ala. A fost, a trecut. Eu iti spun in privat de Adire, Ascendent Audio, Kicker si Atomic si tu-mi spui de Eurotec si Boschman... Ii bine ce faci tu?
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 11-09-05, 00:12   #32
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default

Am citit aceste posturi. am inteles ca ar fi cam 60% - 70% pentru si restu contru. Nu vreau sa scot super SPL ca mai am mult pana la asta, dar vreau sa se auda calumea. sa ziceam ca as da in el cu 500w rms pe 4 ohmi si el are 1000w rms in 4 ohmi, cred ca as scoate destul de bine sunetu(nu SPL).. daca ma insel corectati-ma
Si totusi revin la intrebarea mea. Se merita sa iau acest subwoofer?
__________________
Release the presure

Max is offline   Reply With Quote
Old 11-09-05, 00:21   #33
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Ia-l ca e un difuzor OK.
Mare grija insa la reglajul amplificatorului sa nu arzi difuzorul.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-09-05, 00:50   #34
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default

Haideti sa incheiem discutia ca nu ajungem la nici o concluzie.. Parerea mea este ca nu gasesti difuzor mai bun la banii astia (SPL, nu SQ) si nu va reusi sa ma convinga nimeni ca nu este difuzor de SPL, in ciuda sensibilitatii

PS: Rellaxx, iti promit ca in primavara o sa fiu deosebit fata de ceilalti, in ceea ce priveste sistemul audio Si apropo, am auzit si eu Boschmann de 12\" si mi-a placut ff mult, dar cel mai impresionat am fost de bass-ul ovalelor 6\"X9\" din seria Turbo (parca; alea cu magnetu' mare erau) si nu am auzit asa bass la ovale de 4X mai scumpe; dar bass si atat
GYM is offline   Reply With Quote
Old 11-09-05, 01:04   #35
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Sper sa fii cat se poate de deosebit. Si altii spera ca si tine, fiecare pentru el. Si noi....ii ajutam sa-si indeplineasca visele.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 13:26   #36
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default

Am ceva probleme cu netul si nu am mai putut sa fiu prezent aici... Cu subwooferu asta scot si SQ bun chiar daca el este de SPL?
Max is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 00:24   #37
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Poti sa incerci...

In competitii o sa depinda de concurenta. :P
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 11:48   #38
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default

dale incolo de competitii eu vreau sa se aude BINE si TARE daca e ceva mai bine ziceti !!
Max is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 12:34   #39
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Max\"
Am ceva probleme cu netul si nu am mai putut sa fiu prezent aici... Cu subwooferu asta scot si SQ bun chiar daca el este de SPL?
Daca cei de la Pioneer l-au dezvoltat in scop pur de subwoofer SPL - intrebarea ta este retorica!

De exemplu, subwoofer-ele produse de Ground Zero, gama dedicata pentru competitii SPL - Plutonium SPL - sunt concepute strict pentru un singur lucru... sa doboare recorduri in materie de SPL!!!
Sunt total inadecvate pentru muzica, datorita sensibilitatii extraordinar de mari intre 40-55Hz.
Atentie, vorbim strict de subwoofer-ele SPL!

La ora actuala un singur subwoofer este cotat drept un super subwoofer atat pentru SPL cat si SQ - KICKER SOLOX 18inch... adica echivalentul unui 21inch rotund. Faptul ca are nevoie de 285litri pentru asta...
Ai impresia ca isi bat joc de tine atunci cand ti se spune ca acest subwoofer are si valente de SQ! Dar, avand o suprafata radianta de 21inch... lui ii trebuie pur si simplu o cursa a pistonului extraordinar de mica pentru a crea un sunet de calitate... fata de un 12inch rotund care pentru a suna la fel trebuie sa...transpire mult mai mult... IAR cand este vorba de IMPINS AER... atunci sa VEZI PRESIUNE ACUSTICA!
Revista autohifi Germania
Referenzklasse

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	autohifi_537.jpg
Views:	115
Size:	277.6 KB
ID:	43311  
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 13:55   #40
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Max\"
dale incolo de competitii eu vreau sa se aude BINE si TARE daca e ceva mai bine ziceti !!
Lasa parerile noastre,fa-i o cutie DUPA SPACIFICATII,rodeaza-l BINE, si pe urma TU esti singurul in masura sa decizi daca-ti place sau nu cum suna !!.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 14:22   #41
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Saxo, eu un singur lucru vreau sa subliniez... si anume, daca acel subwoofer este conceput pentru SPL, atunci nici nu se pune problema de SQ.
Eu ma refeream strict la cele doua notiuni SQ vs. SPL!
Sunt total diferite - daca le interpretam in adevaratul sens al cuvantului!
Faptul ca sunt si subwoofer-e care pe langa faptul ca au sunet de buna calitate creaza si presiuni acustice foarte mari, este foarte adevarat, dar atentie, nu sunt subwoofer-e de SPL!!!
Sper ca m-am facut cat se poate de inteles!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 14:36   #42
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Daca SPL-ul e un lucru evident,masurabil,SQ nu e deloc,si cind spun asta ma refer la gusturile fiecaruia.Ce inteleg eu prin SQ una,si ce intelege alta persoana e cu totul altceva.Gusturile nu se discuta.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 14:53   #43
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"saxo\"
Daca SPL-ul e un lucru evident,masurabil,SQ nu e deloc,si cind spun asta ma refer la gusturile fiecaruia.Ce inteleg eu prin SQ una,si ce intelege alta persoana e cu totul altceva.Gusturile nu se discuta.
Pai daca asa s-ar pune problema cu SQ-ul, atunci pe ce criterii si cum se realizeaza clasificarea produselor
Sa nu mai vorbim de premiile EISA!!!
http://www.eisa-awards.org/ifa2005/pictures.html
Vrei sa spui ca cei de la EISA au toti aceleasi gusturi... asculta acelasi gen de muzica...
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 15:29   #44
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Masina \"anului\" 20xx e cea mai misto masina ???
saxo is offline   Reply With Quote
Old 27-09-05, 00:54   #45
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Mi-a venit si mie o intrebare in cap citind topicu asta si o adresez celor care au gandit sisteme pentru SPL :

A reusit cineva sa cuantifice cu aproximatie numarul de decibeli cu care contribuie antifonarea ?
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -