Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-05, 01:02   #1
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default TS-W3004SPL putere raport calitate ??

Se merita acest subwoofer TS-W3004SPL ca putere si calitate... http://www.pioneerelectronics.com/pn...etailComponent
Max is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 02:00   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Incep prin a spune ca nu vad bine Pioneerul ala cu 1000 W RMS in el. Poate nici cu 600....dar ma rog. Nu face parte din gama difuzoarelor pt auditie. Nu are fidelitate mare, nu exceleaza prin dinamica si atac. Dar misca aer. Adica stie sa faca presiune. Practic, un difuzor de tip piston. Se preteaza la instalatii unde se pune accent mare pe partea de bas fara sa fie necesara o calitate sonica la nivel inalt. Difuzorul e ok pt pretul lui. Montat corespunzator si dus de un amplificator bun, isi face treaba. Vezi ca mai ai si alte variante in gama asta de pret. Nu te mai uita la aia 3000/1000 W... ca sunt irelevanti in cazul de fata. Daca iti place tie mult de tot, e ok. Daca nu.... mai cauta si vezi ce gasesti.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 07:46   #3
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default

Am inteles. Alte firma inafara lui care sa aibe un sunet de calitate?
Max is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 14:10   #4
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default

Rellax, trebuie sa te contrazic ! Eu \"vad\" foarte bine acest Pioneer cu 1000W in el, sau cu 600W cum zici tu... Eu il am pe un amplif Solid Audio F15D (cauta specificatii si vei vedea) in 2 ohmi, deci 1150W RMS. Da-mi un PM daca stii ceva la banii astia mai bun de atat.... Apropo, al meu e de vanzare..scuzati off-topicu'
GYM is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 14:20   #5
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Max\"
Am inteles. Alte firma inafara lui care sa aibe un sunet de calitate?
Nu pot sa zic ca nu sunt difuzoare mai bune, dar in banii astia nici pe departe....
GYM is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 14:49   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Sansele ca acel amplificator sa aiba puterile specificate sunt destul de mici. Oricum, sunt sigur ca misca bine difuzorul fara probleme. Poate chiar peste. Depinde si ce alimentare ai disponibila la amplificatorul tau. Daca el poate 1000 W nu inseamna ca-i face din 60 Ah de alternator, o baterie normala si 1 Farad in condensator. Ma repet, nu am spus ca e un difuzor PROST. Chiar am spus ca la banii acestia este bun, dar depinde la ce vrei sa-l folosesti.


La aproximativ 7 mil (+/- 10%) poti sa iei un Directed Audio SX15D4... Coboara FOARTE jos in incinta bass-reflex, chiar daca e recomandat pt incinte sealed cu litraj mic. SX-ul pe 12 e si mai ieftin. Eu am stat cu aprox 600 W RMS pe ele (si aveam 14,1 V tensiune minima in sarcina pe bornele de alimentare a amplifului) si merg fara nici o problema, fie ca e vb de teste de bas, de muzica sau de tonuri de frecventa. Pt teste am folosit un amplif Monacor D-Rex. Rezerve erau suficiente.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 15:02   #7
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default

Fara suparare, cu riscul de a ma insela, nu pot sa compar Pioneer cu Directed....asa vad eu problema Daca vrei facem un dbDrag ... si te asigur ca coboara foarte bine (scuzati cacofonia )
GYM is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 15:43   #8
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Nu poti sa compari Directed cu Pioneer fiindca:

Pe vremea cand Directed Audio lua campionate de SPL, Pioneer invata sa faca difuzoare de masina?

Directed Audio este la ora actuala unul dintre cei mai mari producatori de echipamente audio-video pentru masina din lume, depasind cu mult experienta si capacitatea de productie a celor de la Pioneer, etaland in acelasi timp mai multe brand-uri cu renume cum ar fi Orion?

Fiindca pana anul acesta Pioneer nu avea amplificatoare destul de puternice sa-si duca propriile difuzoare de SPL?

Fiindca la Directed Audio puterea maxima e cu +100% (corect) si la Pioneer cu +300% (aberatie) ?

Fiindca si la ora actuala, Pioneer este privita ca o marca consumer si nu una profesionala, tocmai din lipsa experientei in domeniu competitional? (cu exceptia unui Mercedes echipat pentru SQ care a stat aproape 3 ani prin topul competitiilor de profil din Europa)

Fiindca desi difuzoarele Pioneer au echipat in ultimii 3 ani 2-3 masini care si-au adjudecat titluri la anumite categorii de concursuri SPL, reusita lor nu se extinde pe mai multe planuri?

EU sunt fan Pioneer si lucrez cu aceasta marca de foarte mult timp, si acasa, si in munca de zi cu zi, si in masina. Dar e bine sa stim unde e locul fiecarei marci intr-o anumita ierarhie. Fiecare isi lauda produsul. Fiecare e multumit de ceea ce are. Competitiile de sunet exista peste ocean dinainte de 1980. Pioneer nu era prezent pe atunci si oameni care atunci luau cupele lucreaza acum in echipe de conducere si cercetare la diverse firma, printre care si Directed Audio. Sa nu amestecam merele cu perele. Exista si firme tinere care intra puternic pe piata produselor de competitie, cum ar fi Ground Zero. Oferta lor, reusitele si produsele au crescut enorm in ultimii 3 ani. Acolo se vede clar inclinatia spre profesionalism. Si nu ca Pioneer nu ar putea. Dar strategia lor de piata si marketing are cu totul si cu totul alte directii. Cel putin momentan.

Multe sunt bune, dar in felul lor. Nu are rost sa facem polemici pe tema asta. Cum ti-am spus si in privat, sunt multe marci necunoscute cu putine produse in portofoliu care bat fara echivoc tot ceea ce am enumerat eu aici. Asa ca pana la urma, la SPL cel mai bun produse e cel care bate indicele cel mai ridicat pe display si la SQ este cel care incanta cel mai mult urechea arbitrului. Ca uneori nu e meritul produsului, asta este. :P Dar pana la urma, asa se intampla. Conteaza tot. Ce, cum, cat unde si de ce.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 16:40   #9
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ReLLaXX\"
Ca uneori nu e meritul produsului, asta este. :P Dar pana la urma, asa se intampla. Conteaza tot. Ce, cum, cat unde si de ce.
De fapt asta e ESENTA in car-audio.Cine intelege,......cistiga !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 17:39   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Pai....sa cam bagam la cap ca ar fi cazul.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 18:37   #11
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default

sa lasam vorbele de puteri aberante...adica pe el scrie 1000w RMS atat are.... dar nu e asta problema..... una e puterea care o suporta una e randamentul difuzorului.... am vazut ca are 89db la sensibilitate..care este fff putin.... adica sigu nu merge pt SPL.... unele boxe woofere normale au 92db.....deci aici e problema...
__________________
Chip tuning si Diagnoza Auto pt Wv,Audi,Seat si Skoda.....0745188592
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 19:53   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Swat-Cat....ca sa fac o mica precizare utila pe viitor. Difuzoarele cu bobina dubla au parametrii masurati la legarea bobinelor in serie. De putine ori producatorul specifica acest lucru si extrem de rar ai sanse sa gasesti parametrii T/S rezultati in urma masuratorilor facute cu bobinele legate in paralel si serie. Exista multe metode de masurare adoptate de fiecare producator in parte. Difuzorul este montat pe un panou intr-o camera anecoica. Metru acela poate fi masurat de la rama cadrului difuzorului sau de la calota. Nu trebuie sa-ti spun care sunt diferentele in cazul celor doua metode, nu? Tensiunea aplicata la 8 Ohm este de 2,83 V, cu zgomot roz, cu ton liniar acoperind o gama cat mai larga de frecvente pentru alcatuirea graficului de raspuns si asa mai departe.

Producatorul specifica totusi de multe ori ca difuzorul a fost masurat la 1W/m, chiar daca impedanta difuzorului era de 4 Ohm si avea deja 2 W putere aplicata, implicit 3 db (teoretic) in plus. Si asa mai departe. Cum spuneam si mai sus, ajungi uneori in situatia in cate ceea ce se aude e singurul lucru care conteaza. Eu discutam de marci, nu de produse. Cred ca m-am facut inteles pana la urma, desi am fost putin off-topic.

Daca eram baiat rau ma apucam sa arunc cu pietre in sensibilitatea aparent de kko. Dar mi se pare mai important sa apreciem corect un produs, indiferent de marca lui.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-05, 01:59   #13
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default

Lasand la o parte sensibilitatea, de care va legati (si mi se pare corect, intr-un fel).... si sa nu subestimam aceasta serie SPL de la Pioneer.. :
http://www.pioneerelectronics.com/pn...606468,00.html

Astept.... Am vazut ca scria pe undeva WORLD RECORD (2005)
GYM is offline   Reply With Quote
Old 10-09-05, 02:10   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Asteapta sa citesi cand ti-am scris mai sus de acest record, chiar daca nu ti-am dat date exacte. Cu o floare nu se face primavara. Imi mentin afirmatiile de mai sus.

PS: E drept ca anul acesta au reusite la activ. Dar nu sunt nici macar membrii IASCA...unde altii sunt fondatori. Nu dau nume ca zici ca-s rau.

In fine... Traiasca Pioneer! Nu vreau polemici pe tema asta. Am spus ce aveam de spus.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-05, 02:15   #15
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

PS: Studiaza reusitele echipei Alma Gates daca vrei sa inveti istorie in SPL. Ei au ridicat JBL la rangul de campion mondial in SPL cu GTI-urile pe care altii nu se prea inghesuiau. Si asta nu inseamna ca sunt difuzoare EXTRAORDINARE. Sunt difuzoare bune cu \"inclinatii\" sportive. Sa nu mai dau exemple de alte firme. Ce vroiam sa spun e ca si in cazul de fata, meritul este prea putin al produselor folosite. Eu apreciez altceva vizavi de aceste reusite.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -