Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-05, 08:36   #1
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default Problema cu basul

Se da un magnat Xecutor 1200 (220W RMS), o incinta custom made de 50 de litri (cum scrie pe specificatiile lui Xecutor ca ar trebui sa fie) si un amplif care da cu 200W in Xecutor.
Incinta e bass reflex si gaura de bass reflex are un canal in forma de L inauntru subwooferului, nu este cu tub din acela de reflex.
Problema e ca la 1/2, 2/3 din volum se aude foarte bine, un bas clar si puternic dar la maxim nu suna cu mult mai bine decit la 2/3 din volum.
Care ar putea sa fie problema?
__________________
Gone for cigarettes...one hundred miles and running
nev is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 09:08   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Pai inseamna ca acolo e limita cutiei. Pentru ca foarte rare sunt cutiile care scot din difuzor tot ce poate si unele chiar mai mult, cele band-pass, daca sunt facute ca la carte. Eu cred ca in specificatiile difuzorului erau date niste marimi pentru porturi gen teava si nu se specifica nimic de acea gura de aer folosita drept port pe care au inceput romanii nostri s-o faca. Deci eu cred ca atat poate cutia.

Din ce este facuta ?
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 09:19   #3
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default

Oare daca scot \"L\"-ul acela de bass reflex se rezolva ceva?
nev is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 09:23   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Nu stiu, ca si porturile alea sunt pe marimi date de producator. Cica o cutie bine facuta se regleaza in masina, se iau porturi (tevile alea din plastic sau carton, ce-or fi) si se pun pe rand, se mai taie, se pun mai lungi, se asculta, pana se aude cum vrei tu. Deci este relativa treaba. Nu sunt multe cutiile ti-am zis care se aud bine de tot.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 12:45   #5
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default

eu zic ca e de la statie .... masina ta nu da destul curent :P
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 13:17   #6
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

psobil si statia si cutia
incearca sa refaci cutia din pal melaminat de 1.5 cm si captuseste=o vata minerala..( nu pentru constructii ..si mai incearca inca un filtru dupa statie..iar L-ul..pune tub drept..dar nu f scurt..
pune o poza cu wooferu
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 13:25   #7
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default

Din pacate n-am poze cu cutia. E din pal. Statia nu cred ca e cu probleme, ca am pus-o si pe o statie mai puternica pe masina unui prieten si nu era diferenta.
Ramane in considerare doar L-ul..
nev is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 14:54   #8
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Ramane cutia si faptul ca este din PAL. Schimba porturile.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 21:23   #9
80LEU

Stage 5
 
80LEU's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 628
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default

prietene vezi cat de tare este data statia pt ca daca e data la maxim de aceea nu ai control total asupra volumului si de la 2/3 incepe si scade basul pt ca e mai mult distorsiune .da statia cam la 3/4 sa poti controla basul din cas.iar portul vezi daca e bine calculat atunci cand dechizi portbagajul si daca se aude aerul ''fluturand''pe la port inseamana ca nu e corect calculat lungime sau diametru.din lungimea lui se pote regla doar frecventa.si vezi ca distanta dintre sfarsitul portului si ultimul perete trebie sa fie minim diametrul portului.normal cand asculti un port trebuie sa se auda doar basul nu si aerul (cum se aude la incintele rotunde su tevi).bafta
__________________
FullSpeed Racing Club Pitesti
80LEU is offline   Reply With Quote
Old 16-03-05, 03:15   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Daca mai ai problema spune-mi si incerc sa-ti fac o simulare de incinta. Dar sa-mi spui in ce masina e pus ca sa imi fac o idee de litrajul portbagajului. Tine minte si ideea cu gain-ul din amplif. Poate fi si de acolo. Putine amplificatoare controleaza bine difuzorul la volum maxim sau, la excursia maxima a difuzorului. Da un semn si vedem ce se poate face.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 16-03-05, 03:19   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

PS: Fara suparare dar PAL-ul, cu atat mai mult melaminat, ar fi ultima solutie. MDF de minim 18 mm si fatada dubla. Sau daca faci din PAL fa-l de 22mm, cu fatada dubla si daca e necesar ranforsari interioare pe care daca le pui corespunzator le folosesti si pe post de canalizatoare care o sa-ti creasca putin randamentul si o sa-ti mai scada din undele stationare din incinta. Trebuie sa faci tot posibilul ca incinta si in special fatada sa preia cat mai putine vibratii. Reflexul in L e o solutie buna cand nu-ti permite altceva incinta. La 50 L se gasesc si solutii mai bune.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 21-03-05, 09:23   #12
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default

Update: mi-am schimbat HU-ul...si acum se aude cu totul altfel basul...s-a mai imbunatatit...e adevarat ca tot nu ajunge la nivelele la care speram eu dar e un pas inainte. Urmeaza sa-mi schimb si firele si sa-mi bag condensator si poate se mai rezolva. Daca nu schimb si incinta si gata...
nev is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 14:39   #13
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

cabluri destul de groase pt a asigura destul curent pt statie, un capacitor nu strica si legaturile de la baterie si masa cu caroseria. daca le ai pe astea dupa aia zic eu sa te apuci sa modifici cutia.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 21:57   #14
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Eu as zice ca e de la statie..baga distorsiuni..dar e posibil sa fie si cutia... are 50 de litri in interiorul cutiei..... calculat sau cu tot cu exterior a iesit 50l?
blak is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -