Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-13, 12:28   #1
gabonz

Stage 3
 
gabonz's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 100
Default Un sfat.

Vin si eu cu urmatorea intrebare la voi. Am un subwoofer Pioneer TS-W306C de 400rms si o statie Mac MP_8000 tot de 400rms.Acum intrebarea mea este strict pentru subwoofer,el a venit in cutie sealed destul de mica cred eu,vreau sa stiu daca se va misca mai bine,mai"relaxat" intr'o cutie bass reflex.Din ce am inteles daca cutia nu este de cat trebuie pot sa il decalibrez sau ceva de genul. Acum am facut in paint cum este incinta mea si ce dimensiuni are si vreau sa stiu daca este ok sa il las asa sau pot scoate mai mult din el intr'o incinta bass reflex. Masina fiind un logan.

Ps:Tin sa precizez ca am ascultat acest subwoofer intr'o incinta bass reflex destul de maricica si vreau sa spun ca ma uimit cum se auzea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	37
Size:	35.8 KB
ID:	2775132  

Last edited by gabonz; 16-05-13 at 12:32.
gabonz is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 12:58   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Un sfat.

In primul rand incinta sealed este buna, nu-i stres, prea mica nu e
Quote:
Din ce am inteles daca cutia nu este de cat trebuie pot sa il decalibrez sau ceva de genul.
Este si aici un adevarar, e ceva mai mult de explicat dar nu-i cazul sa fie probleme la tine deci o lasam pe alta data...
Quote:
Tin sa precizez ca am ascultat acest subwoofer intr'o incinta bass reflex destul de maricica si vreau sa spun ca ma uimit cum se auzea.
Parerile sunt impartite, ceea ce tu trebuie sa stii este ca un bass reflex are potential mult peste o incinta sealed, dupa mine bass reflex are potential maxim pe ambele variante SPL/SQ.
Prin urmare, este normal sa simti o diferenta de sunet intre sealed si reflex.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 16:06   #3
gabonz

Stage 3
 
gabonz's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 100
Default Re: Un sfat.

Pe mine m'ar interesa in special daca se merita sa ma apuc de o incinta bass reflex.Care va fii dreptunghiulara ca forma si desigur calculata corespunzator.

Last edited by gabonz; 16-05-13 at 16:09.
gabonz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -