Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-07, 23:01   #16
skateru

Stage 2
 
skateru's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
Default

de-acolo am si luat dimenisunile pt cutia de kicker...da doar alea is...si i pentru o cutie ported din cat am vazut...cred ca pana la urma o sa incerc sealed si daca nu imi convine i fac o gaura si il fac ported
Quote:
Originally Posted by vpower16v View Post
vezi ca pe site ul www.kicker.com gasesti manualul tehnic de la acest subwoofer care cuprinde toate incintele si desenele lor... si incearca sa construiesti o incinta recomandata de ei....daca vrei ..profund...adica sa coboare in frecventa alege sealed dar o sa iti trebuiasca un amplificator puternic ca sa il misti bine in sealed...
si dimensiunile astea care le dau ei pt cutie mi se par cam mici ......nu stiu dc ziceti ca i trebuie cutie mare daca ei dau dimensiunile astea..si cutia i facuta de ei ...am atasat modelu de cutie si dimensiunile
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	kicker.JPG
Views:	73
Size:	9.1 KB
ID:	216609   Click image for larger version

Name:	PC_KKR_06VS12L52_RT.jpg
Views:	72
Size:	9.8 KB
ID:	216610  

Last edited by ReLLaXX; 17-02-07 at 05:44.
skateru is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 23:14   #17
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)

imagineaza-ti ca fratioru lui mai mic S10L5 ocupa mai mult de 60% din portbagajul de astra g hatchback. Incinta e bassreflex ... compact parca ... adica aia medie.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 23:30   #18
skateru

Stage 2
 
skateru's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
Default Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)

no bine...da atunci astia de la kicker dc au facut cutia asta asa mica pentru unu de 12' ?..asta vreau sa stiu
Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
imagineaza-ti ca fratioru lui mai mic S10L5 ocupa mai mult de 60% din portbagajul de astra g hatchback. Incinta e bassreflex ... compact parca ... adica aia medie.
skateru is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 12:14   #19
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)

taticu' cauta mai bine si o sa gasesti un manual cu TOATE incintele ..sunt cam 5 in total + variantele pe care le faci tu in litrajul recomandat.. si..iti mai repet la kicker nu merge sa faci tu o incinta asa cum vrei si apoi sa dai o gaura sa il faci ported....ori faci o incinta EXACT cum scriu ei.....ori iti iei un jbl il pui in tub d carton si gata..
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 17:48   #20
skateru

Stage 2
 
skateru's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
Default Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)

pe site-u lor n-am gasit decat modelu asta de cutie pt subwoofer...si faza cu gaura era o gluma ...da tot nu m-am lamurit daca i buna sau nu cutia care am atasat-o cu dimenisunile alea mici...asta vroiam sa stiu
Quote:
Originally Posted by vpower16v View Post
taticu' cauta mai bine si o sa gasesti un manual cu TOATE incintele ..sunt cam 5 in total + variantele pe care le faci tu in litrajul recomandat.. si..iti mai repet la kicker nu merge sa faci tu o incinta asa cum vrei si apoi sa dai o gaura sa il faci ported....ori faci o incinta EXACT cum scriu ei.....ori iti iei un jbl il pui in tub d carton si gata..
skateru is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 18:11   #21
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)

http://www.kicker.com/06/tech-suppor...ManualV2_0.pdf ...off .....ideea este asa...cutia asta este buna numai daca o cumperi de la ei pt ca nu stii cum sa o acordezi...nu ai ce face cu dimensiunile exterioare daca nu stii lungimea bass reflexului...
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 20:36   #22
skateru

Stage 2
 
skateru's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
Default Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)

cum adica lungimea bass reflexului???...o data ce stiu dimensiunile exterioare ale incintei ..ce imi mai trebuie?
Quote:
Originally Posted by vpower16v View Post
http://www.kicker.com/06/tech-suppor...ManualV2_0.pdf ...off .....ideea este asa...cutia asta este buna numai daca o cumperi de la ei pt ca nu stii cum sa o acordezi...nu ai ce face cu dimensiunile exterioare daca nu stii lungimea bass reflexului...
skateru is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 23:14   #23
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)

vruia sa zica de adancimea portului de bass reflex... si daca ar fii in compresie...ar tb sa stii grosimea materialului nui asa de floare la ureche...
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 23:24   #24
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)

exact...incinta din poza ta este una bass reflex...adica cuprinde rezonatorul Helmholz sa fiu mai tehnic ..adica "tzeava aia pe unde sufla basu" ..aia face totul la incintele bass reflex..daca nu are lungimea si diametrul corect (din acesti parametrii se stabileste frecventa de acordaj ) nu functioneaza cum trebuie si nu suna corect...sau ca sa fie mai roz situatia....poti strica mecanic difuzorul ...deci...atentie..kickerele patrate sunt mai delicate la capitolul incinte..ba chiar iti recomand si eu..si departamentul tehnic de la kicker ))...sa cumperi statie cu filtru infrasonic si sa l setezi pe la 25-30hz daca iti faci ininta bass reflex..
vpower16v is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -