Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-05, 00:46   #31
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default

De ce sa se auda aiurea?
316i is offline   Reply With Quote
Old 15-03-05, 07:33   #32
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Pentru ca sunt 2 woofere diferite. Degeaba ai tu o statie pt amandoua, dar sunetul si viteza de reactie sunt diferite la cele 2, asa ca sunetul s-ar putea intercepta, adica nu cred ca se sincronizeaza perfect.

Ma rog, nu am auzit cum suna, dar 2 woofere diferite nu prea au cum sa se auda frumos si cald.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 15-03-05, 21:13   #33
Tehashzet

Stage 2
 
Tehashzet's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 32
Default

interesanta discutie.... 2 woofere se vor auzi demential pe 2 cutii diferite una bass reflex si cealalta de presiune si cu conditia sa fie calculate conform spectrului de frecventa al fiecarui difuzor.. unul va sustine un bas sec si puternic, celalat va cobora in frecventa atunci cand este cazul(cel in cutie ermetica)..v-o spun din experienta proprie....depinde enorm de masina pe care sunt montate daciile se exclud din start pt ca rezultatul este un infiorator
zbarnait de tabla si nu merita investitia... conteaza de asemenea si sunetul primit din reglajul amplificatorului care daca nu stie pe fiecare canal n-am facut nici o branza.....se impun deci 2 amplificatoare...
nu stiu exact cum s-ar putea lega aceste amplificatoare in paralel cu un consensator de cel putin un farad pt a sustine asemenea consum....
ideea este super oricum...costurile sunt insa destul de mari..
Tehashzet is offline   Reply With Quote
Old 16-03-05, 02:56   #34
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Hondarul spunea bine ce spunea de doua difuzoare diferite in acelasi spatiu. Daca o sa calculezi niste incinte pentru doua difuzoare diferite o sa vezi ca defazajul in grade pana la o anumita frecventa difera foarte mult, mai ales cand vorbim de tipuri de incinte diferite PLUS difuzoare diferite. Sa investesti in doua difuzoare diferite, in doua incinte diferite si in doua amplificatoare cu reglaj variabil de faza mi se pare lipsit de sens. S-ar putea sa ai surpriza sa-ti lipseasca randamentul exact acolo unde-l doresti. In partea de foarte joase (sub 30 Hz, unde si raspunsul tranzitoriu al difuzoarelor difera foarte mult). Banii aia se pot investi mult mai bine. Plus ca de multe ori o pozitionare estetica aduce dupa sine antifaza in anumite zone ale spectrului de frecvente, corectabile sau nu cu reglajul de faza variabil. Exista solutii verificate si daca nu stii exact ce si cum trebuie facut, nu recomand testele pe proprii bani.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 16-03-05, 02:59   #35
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

La un amplif cu pana la 60 A consum e bine sa ai oricum macar un farad in condi. La consum mai mare recomand investitia intr-o baterie amortizor cat mai aproape de amplificatoare si mai putin in condensatoare. Si sa nu uitam de alternator. Ca de fapt de acolo vine \"corentu\". Si binenteles....cablaj cat mai GROS.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 16-03-05, 17:26   #36
yamahaer1cip

Stage 5
 
yamahaer1cip's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 713
Default

Hondarul am si eu o rugaminte la tine daca se poate sa imi dai si mie add u tau de mess sau un mail ceva ca vreau sa vbesc cu tine ceva daca ma poti ajuta !!! bafta si respect la toata lumea astept un semn
yamahaer1cip is offline   Reply With Quote
Old 16-03-05, 22:31   #37
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default

dar unde e vorba de 2 woofere pe acelasi amplificator???ca eu tot am cautat dar nu am gasit nimic...daca e vb de ce a scris 316i cum ca a legat pe iesirile din spate ale amplificatorului - jbl gto 936 si pe iesirile din fata ale amplificatorului - a legat in bridge un woofer (jbl cs2000t)..deci aici e vb de un singur woofer si o pereche de difuzoare...asa ca nu vad care ar fi poroblema cu suntetul...ar trebui sa se auda bine....
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline   Reply With Quote
Old 17-03-05, 00:40   #38
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Eu am comentat ipoteza cu 2 basi. Nu am spus nicaieri ca la el nu se aude bine. Este un montaj cat se poate de clasic. Singura problema ar fi daca difuzoarele ar fi prinse pe placa din spate si sub-ul in portbagaj. Sunt sanse mici sa pierzi randamentul in joase la difuzoare si daca e sub-ul destul de puternic, sa le impinga putin mai mult decat au nevoie. In rest...foarte bine.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 17-03-05, 08:25   #39
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"WannaDie\"
dar unde e vorba de 2 woofere pe acelasi amplificator???ca eu tot am cautat dar nu am gasit nimic...daca e vb de ce a scris 316i cum ca a legat pe iesirile din spate ale amplificatorului - jbl gto 936 si pe iesirile din fata ale amplificatorului - a legat in bridge un woofer (jbl cs2000t)..deci aici e vb de un singur woofer si o pereche de difuzoare...asa ca nu vad care ar fi poroblema cu suntetul...ar trebui sa se auda bine....
Pai daca baga coduri din astea, de unde sa stie lumea daca sunt boxe sau woofere ? Atunci se aud bine, evident, adica cel putin asa ar trebui, daca nu se amesteca sunetele, daca e izolata masina bine si daca incinta este facuta bine. Trebuie ascultata inainte ca lumea, ca eu, ca oricine, sa-si dea cu parerea.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 17-03-05, 08:27   #40
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default sal

nu face prostia sa renunti la incinta lui din fabrica pentru ca e calculata asa cum trebuie /daca tu vrei sa construiesti o incinta si pentru 2 difuzoare sigur nu o sa o cnstruiesti la parametrii ceruti /se tine cont de multe dimensiuni rezonanta putere rms tot felu de prosti
parerea mea mai ia ti unul cu incinta si nu te baga sa ti calculezi singur incinta
__________________
Pitu is offline   Reply With Quote
Old 17-03-05, 08:32   #41
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Fii serios omule, ca daca ai luat difuzorul cu incinta de la noi din tara, sa fii sigur ca difuzorul este adus si incinta este facuta la noi. Mai precis, astia baga incinta dupa ochi si ti-o vand ca arata bine, dar daca o bagi pe o statie corespunzatoare, se aude likacacatul... Cel mai bun lucru este cel facut de mana ta. Sau daca nu te pricepi, de cineva care stie exact, ca e plin de ei. Dar pot sa te asigur ca astia de la noi fac incintele nasoale de tot cu care vand wooferele prin magazine.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 17-03-05, 13:18   #42
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Hondarul... se foloseste un model mai deosebit de incinta pentru ele... Incintele universale...merg la orice difuzor. Ce stii tu... :P Nu ai cum sa-ti faci tu una mai buna.

PS: Orice producator ofera incinta pentru difuzor in asa fel incat sa atinga cel mai bun raport pret/cantitate/calitate. Orice pasionat care-si face incinta e dispus sa bage 500 de mii in plus in materiale si sa obtina cel mai bun raport calitate/investitie. Mare diferenta. Dar intreadevar experimentele pot sa coste. Daca cineva nu se pricepe sub nici o forma, sbwooferele gata facute sunt solutia pt el. Sau...intreaba publicul...suna un prieten...
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 17-03-05, 15:47   #43
yamahaer1cip

Stage 5
 
yamahaer1cip's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 713
Default

Hondarul am si eu o rugaminte la tine daca se poate sa imi dai si mie add u tau de mess sau un mail ceva ca vreau sa vbesc cu tine ceva daca ma poti ajuta !!! bafta si respect la toata lumea astept un semn
yamahaer1cip is offline   Reply With Quote
Old 18-03-05, 06:20   #44
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default salutere

hondarul- ai dreptate daca e vorba sa te duci in obor si sa ti iei un tub de bas facut de ei domotec boschman sau dastea chinezesti care se aud foarte nasol .aici iti dau dreptate dar daca te duci in magazil la alpine sau la jbl! sau firme care se respecta fi sigur ca alea sunt calculate sa se auda bine /am patito si eu cu un atto chinezesc oala daia l am vazut mai mare am zis hai ca tre sa de auda tare dar nu e asa in primul rand era pe 8 omi si statia la masina e pe 4 dar am avut noroc ca un prieten mi a calculat o sursa si se aude destul de bine
ideea era ca nu merita sa cumperi 2 tunuri de bas o firma mai bun aca sa le scoti din incinta lor originala sa le construiesti tu incinta
inca ceva incinta in functie de difuzor si putere o faci cu bas reflex sau fara

respect pa
Pitu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-05, 07:53   #45
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default revin

oricum daca tot dai un ban mai bine mai pui in ban in plus si iei ceva de firma/chiar daca si alpine fac incintele la noi trebui sa recunoastem ca se aud super
Pitu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -