Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-04, 12:04   #1
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default subwoofer

am o statie JBL GTO 2000 si vreau sa-mi iau si un tub si nu prea stiu ce!!! Poate ma putetzi ajuta!!
ce am vazut eu la preturi mai acceptabile ar fi INFINTI REF1030W si JBL GT4-12!!!
care ar fi mai bun????
TufY is offline   Reply With Quote
Old 09-02-05, 09:17   #2
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default

eu ti-as recomanda JBL. are un prieten de-al meu difuzoare infinity si nu suna de nici o culoare. despre JBL pot spune numai lucruri bune. eu am un BLAUPUNKT, dar e slabut, vreau sa-l schimb si eu. incinta mi-o fac singur si am gasit un difuzor BOSCHMAN de 12'' care e super
GYM is offline   Reply With Quote
Old 09-02-05, 10:53   #3
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default

Pai cum sa sune daca a bagat infinity de usi pe placajul din spate. Numa cand zici Infinity . Eu itzi propun sa mergi la prietenul tau sa-ti arate cum se aud infinity-urile din usa! Si daca mai ai putzina rabdare si-a comandat Infinity mari ca sa le schimbe pe cele de usi din spate de pe placaj. Atunci vei putea face diferenta intre Infinity si ce vrei tu
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 10-02-05, 19:36   #4
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default

Pana una alta, Infinity si JBL sunt facute de acelasi concern. Diferenta intre Infinity si JBL vorbind per total, este ca infinity sta mai bine la capitolul claritate. In schimb JBL are dinamica mai buna, si \"atac\" mai bun, facand fatza mai bine la muzica gen hip-hop, rap, jazz unde predomina tonalitati joase decat infinity. Acuma, eu nu spun ca infinity ar fi de cacao, nici vorba. Eu am zis ce stiu pe pielea mea.
__________________
BMW E30 318iS 08/90 Powered by 08/94 E36 M42,Sterling Silber Metallic,Full Electric(4xEFH+ESD),OBC II + E36 OBC V,A/C,Electric/Beheizt Recaro sitze,Blau H&R + Koni Adjustable,Webasto Standheizung,Winter Paket,BBS RS 8Jx17 + BBS RS047 + BBS RS001,M-Tehnic II Paket,Tempomat, 1bar boost by Haltech + BMW E30 325i M20 Baur NA + BMW E30 325i M50 Coupe NA
Harti personalizate, orice dimensiune, orice continut, actualizate la zi ---->http://www.edituraeverest.ro<----
316i is offline   Reply With Quote
Old 10-02-05, 19:43   #5
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default

multumesc pentru sfaturi!!
am optat pentru JBL GT4-12 si din cauza financiare dar fata de infinity mi s-a parut ca se aude mai placut!!!
se aude bine numai ca acum astept vara sa insonorizez masina ca tremura aripa(tabla)
TufY is offline   Reply With Quote
Old 14-02-05, 05:01   #6
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

felicitari pt. achizitie! am si eu acelasi difuzor (JBL gt4) cumparat cu tot cu incinta (5.500.000), dar amplificatorul meu suporta 2 subwoofere si vreau sa imi mai cumpar un gt4 fara incinta si ulterior sa-mi cumpar o incinta personalizata pentru amandoua difuzoarele sau sa-mi fac eu una din pal.
spune-mi si mie te rog daca ti-ai cumparat difuzorul simplu sau cu tub/cutie si... de unde, ca ma intereseaza si pe mine - eu am gasit doar cu tub/cutie (eventual scrie si pretul, care cred ca se invarte in jurul a 100$). thanks
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	picture_270_rotated_333.jpg
Views:	143
Size:	243.6 KB
ID:	18465  
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 14-02-05, 09:44   #7
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

daciamustang ... tzie nu tzi frica ca ramai fara bas si amplif intro zi??
ceva sistem de sigurantza ceva ... ca pe la dacii din cate sjtiu eu ii destul de usor sa deschizi porbagaju ... hmz ... scuze de offtopic da am simtzit nevoia
__________________
Race the strip, not the street!
ZanDer is offline   Reply With Quote
Old 14-02-05, 10:15   #8
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default

am cumparat difuzorul DOAR din targ de la VITAN de la magazinul TORNADO si pertul este de 2.500.000 (cel mai bun pret al pietei) !!!!
ce statie ai??
TufY is offline   Reply With Quote
Old 14-02-05, 14:44   #9
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

daciamustang ... tzie nu tzi frica ca ramai fara bas si amplif intro zi??
ceva sistem de sigurantza ceva ... ca pe la dacii din cate sjtiu eu ii destul de usor sa deschizi porbagaju ... hmz ... scuze de offtopic da am simtzit nevoia

-am alarma cu senzor si la portbagaj, in rest....cam stau cu frica si cu urechea ciulita, poate-poate se aude un \"piu-uiu\" sa cobor cu bata
-nu ma bazez prea tare pe alarma, mai nou am auzit ca le fura si pe-astea, dar oricum vecinii ies pe geam la cele mai mici zgomote (avem antecedente in zona)

am cumparat difuzorul DOAR din targ de la VITAN de la magazinul TORNADO si pertul este de 2.500.000 (cel mai bun pret al pietei) !!!!
ce statie ai??

am statie jbl gto 301.1 mono, merge pusa la un subwoofer cu 2 intrari (nu mai stiu cum se cheama) sau merge cu 2 subwoofere simple (exemplu 2xjbl gt4); mersi pt. informatie; aseara am dat peste un jbl gt4 de 12 inch la 2.100.000 la e-mania sau cum se cheama, prima mana, oare sa fie ala pretzul real? oricum nu prea am incredere in ei, e prea ieftin ca sa nu fie ceva la mijloc
PS: ZanDer, bara e superba!
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 14-02-05, 23:28   #10
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"DaciaMustang\"
daciamustang ... tzie nu tzi frica ca ramai fara bas si amplif intro zi??
ceva sistem de sigurantza ceva ... ca pe la dacii din cate sjtiu eu ii destul de usor sa deschizi porbagaju ... hmz ... scuze de offtopic da am simtzit nevoia

-am alarma cu senzor si la portbagaj, in rest....cam stau cu frica si cu urechea ciulita, poate-poate se aude un \"piu-uiu\" sa cobor cu bata
-nu ma bazez prea tare pe alarma, mai nou am auzit ca le fura si pe-astea, dar oricum vecinii ies pe geam la cele mai mici zgomote (avem antecedente in zona)

am cumparat difuzorul DOAR din targ de la VITAN de la magazinul TORNADO si pertul este de 2.500.000 (cel mai bun pret al pietei) !!!!
ce statie ai??

am statie jbl gto 301.1 mono, merge pusa la un subwoofer cu 2 intrari (nu mai stiu cum se cheama) sau merge cu 2 subwoofere simple (exemplu 2xjbl gt4); mersi pt. informatie; aseara am dat peste un jbl gt4 de 12 inch la 2.100.000 la e-mania sau cum se cheama, prima mana, oare sa fie ala pretzul real? oricum nu prea am incredere in ei, e prea ieftin ca sa nu fie ceva la mijloc
PS: ZanDer, bara e superba!
pei tzias si recomanda sa stai ... ca la romanii nosjtri nu se sjtie niciodata ... si io asja is ... amplif bas ... si lantzuri din 10 in 10 cm
mersi de compliment pt bara numa nasol ii ca pe la noi vezi mai multe din pacate ... da nu pe toate sta asja de bine ca shi pe a mea
ZanDer is offline   Reply With Quote
Old 15-02-05, 05:46   #11
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

am mai vazut bara pe un bmw seria 3 din 1994 - uite poza - promit ca in 2-3 zile mai pun cateva poze cu el, mi se pare cel mai decent bmw tunarit din ct. (sa-mi spuneti unde sa pun pozele ca sa nu se stearga - e pacat)
-pe bune arata bine bara pe masina - e mai rotunda decat restu' masinii, dar e potrivita bine si nu ramane spatiu intre ea si masina! scuze pt. off-topic!
-revenind la boxe, TUFY, tu la care JBL GT4 te refereai, de 10, 12 sau 15 inch? au aceeasi putere rms, dar as vrea sa stiu si eu care-i diferenta reala intre ele. si la pret de asemenea. 10x
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	picture_060_436.jpg
Views:	84
Size:	172.2 KB
ID:	18561  
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 19-02-05, 14:27   #12
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default

pai eu am jbl gt4-12 de 30 cm si despre data tehnice intra pe www.********** si dai acolo la subwoofere auto (cautzi) si acolo au si modelul gt4-10 gt4-12 gt4-15
-daciamustang am vazut si eu pretul pe e-mania si am inteles ca sunt si taxe de livrare si m-am gandit ca tot pe acolo ajung!!! (cu 1-2 sute mai ieftin) dar am preferat sa ma duc sa il cumpar din magazin !!
TufY is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 23:24   #13
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"DaciaMustang\"
felicitari pt. achizitie! am si eu acelasi difuzor (JBL gt4) cumparat cu tot cu incinta (5.500.000), dar amplificatorul meu suporta 2 subwoofere si vreau sa imi mai cumpar un gt4 fara incinta si ulterior sa-mi cumpar o incinta personalizata pentru amandoua difuzoarele sau sa-mi fac eu una din pal.
spune-mi si mie te rog daca ti-ai cumparat difuzorul simplu sau cu tub/cutie si... de unde, ca ma intereseaza si pe mine - eu am gasit doar cu tub/cutie (eventual scrie si pretul, care cred ca se invarte in jurul a 100$). thanks
vrei incinta?! se rezolva 1,9 mil,sau mai jos un pic...depinde de difuzor,daca vrei incinta inchisa sau cu bass reflex...poze mai noi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dsc02203_271.jpg
Views:	95
Size:	311.0 KB
ID:	19179   Click image for larger version

Name:	dsc02209_237.jpg
Views:	91
Size:	328.3 KB
ID:	19180   Click image for larger version

Name:	dsc02163_552.jpg
Views:	102
Size:	315.0 KB
ID:	19181  

ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 23:26   #14
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default

nu am specificat ca incintele de mai sus au 50 de litrii,fiecare.sunt calculate pt niste magnaturi.
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 24-02-05, 17:04   #15
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

zoom-zoom, stai linistit ca nu de incinta imi fac eu probleme, ma pricep si eu sa fac, eu vreau un difuzor simplu gt4-12; incinta pe care o am eu in poza de mai sus o vand, e jbl originala si nu-mi trebuie ca sta ca o nuca intre 2 pereti in portbagajul de dacie. mersi pt. oferta, mai intreb pe altii daca vor.
daca intereseaza pe cineva incinta de mai sus din poza cu jbl pe dacie, trimitetzi mail
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -