03-02-07, 01:31
|
#1
|
Stage 2
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
|
subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
am gasit subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm) putere: 600W RMS (1200W) NOU la 4mil MERITA?...si ce statie mi-ar trebui??? si cam cum se aude????..daca stiti
Last edited by skateru; 03-02-07 at 01:35.
|
|
|
03-02-07, 02:10
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
E ok Skater  ...difuzor bun.
|
|
|
03-02-07, 02:14
|
#3
|
Stage 2
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
te asigur ca i de 600w rms si i modelu ala si atat costa..si eu m-am mirat
Quote:
Originally Posted by GABBY_
600 w rms la 4 milioane ,nu exista man asa ceva stai linistit.poate fi undeva la 250 w ,max 300 dar si asa cred ca e mult .
|
|
|
|
03-02-07, 05:33
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
Daca e adevarat, merita.
Ti ar trebui o statie de minim 800w RMS.
De auzit se aude foarte bine, daca si numai daca iti place "sa auzi bass puternic".
Per total ti l recomanda cu ceea mai mare placere.
Bafta!
|
|
|
03-02-07, 08:10
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of: [Moderators] [PARTICIPANT CURSE] [VW] [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
GABBY, este kicker, nu pyle  .
skatere, nu rata ocazia, merita!
|
|
|
03-02-07, 12:00
|
#6
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of: [Opel] [Colectionar Machete]
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
Sa nu uiti de alimentare la kicker  )
|
|
|
03-02-07, 14:10
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of: [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
merita...fiecare banut...DAR daca nu ai statie serioasa pt el....sa te astepti ca difuzoare de 200 w rms sa se auda mai tare ....dar daca ai o statie sanatoasa ..un monoblock clasa d de minimum 700-800 rms curati...este ceva deosebit...
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !
gen muzical cautat : manele
|
|
|
03-02-07, 14:25
|
#8
|
Stage 2
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
|
deci...merita...sper sa nu mi-l ia careva inainte  ca nu am toti banutzy acu
deci..pan la urma....are cineva Kickeru asta....?..vreau sa aud ceva bun despre el
Last edited by ReLLaXX; 11-02-07 at 19:28.
|
|
|
11-02-07, 00:20
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of: [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
daca vrei sa auzi cevaa bun....este bine sa auzi cu urechea ta....multi o sa zica ca ,kicker nu suna bina...ca sunt bune doar de spl .....ca nu stiu sa cante....unii o sa zica ca ,canta bine daca au incinta corecta si un amplificator sa le controleze....dar cel mai bine este daca poti sa asculti tu un difuzor ca asta si sa tragi tu concluziile..parerea mea este ca la banii astia nu gasesti ceva mai bun..
|
|
|
13-02-07, 15:59
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
salut, este o alegere foarte buna, DAR si este un dar foarte important, din cate stiu eu este un difuzor care nu este high excursion, deci i va trebuii o incinta mai mare de preferat una in bass reflex. La kiker este foarte importanta incinta pt ca altfel risti sa iti placa cum se aude dar cu timpul sa i deteriorezi membrana, DECI este foarte importanta incinta sa fie acordata dupa placul tau, eu o prefer acordata pe la 35 40 dar asta este doar parerea mea  de asemenea cum spuneau si ceilalti este foarte important pt kiker sa ai o statie pe masura ca sa il misti mai ales ca este un kiker L5 eventual sa ai o statie mai puternica un pic decat el si sa o lasi mai incet ca sa nu ai probleme cu ea de preferat o clasa D, si in special cabluri de alimentare daca alegi clasa D, sa nu ai probleme cu curentul pt ca spre deosebire de Clasa Ab, clasa D iti poate arde difuzorul daca nu este aliementata corespunzator. evident astea sunt extreme  dar se pot intampla
|
|
|
13-02-07, 18:02
|
#11
|
Stage 2
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
vreau sa stiu daca dimensiunile astea is bune pentru o cutie ca sa bag acel kicker, is recomandate de kicker....si este pentru bass reflex
Quote:
Originally Posted by Baban_San
salut, este o alegere foarte buna, DAR si este un dar foarte important, din cate stiu eu este un difuzor care nu este high excursion, deci i va trebuii o incinta mai mare de preferat una in bass reflex. La kiker este foarte importanta incinta pt ca altfel risti sa iti placa cum se aude dar cu timpul sa i deteriorezi membrana, DECI este foarte importanta incinta sa fie acordata dupa placul tau, eu o prefer acordata pe la 35 40 dar asta este doar parerea mea  de asemenea cum spuneau si ceilalti este foarte important pt kiker sa ai o statie pe masura ca sa il misti mai ales ca este un kiker L5 eventual sa ai o statie mai puternica un pic decat el si sa o lasi mai incet ca sa nu ai probleme cu ea de preferat o clasa D, si in special cabluri de alimentare daca alegi clasa D, sa nu ai probleme cu curentul pt ca spre deosebire de Clasa Ab, clasa D iti poate arde difuzorul daca nu este aliementata corespunzator. evident astea sunt extreme  dar se pot intampla 
|
|
|
|
13-02-07, 20:12
|
#12
|
Stage 2
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
siii..cum i mai bine sa fie cutia pentru un bass profund?...sealed sau ported??
|
|
|
13-02-07, 21:11
|
#13
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of: [Registered Users] [Moderators] [REDACTOR 4TUNING] [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
Baban_San.... spre deosebire de clasa AB si clasa D, ambele iti pot arde difuzorul daca sunt prost alimentate fiindca problema porneste din sursa amplificatorului si nu din amplificare. ORICE amplificator, indiferent de clasa, poate sa distruga un difuzor la volum mic daca nivelul distorsiunilor e mare sau daca amplificarea este subalimentata si fortata.
Singurul dezavantaj la Kicker sunt incintele relativ mari. Personal as opta pentru bas reflex, cu acordaj la minimum specificat de producator. Daca ai curent la dispozitie, un monobloc clasa AB pentru extensie buna in joase, ca difuzorul ar trebui sa poata. Daca nu stai stralucit cu curentul si te intereseaza mai mult partea de presiune (+40 hz) poti sa mergi linistit pe un clasa D. Ambele, cu cat mai mari cu atat mai bine. Eventual mai adaugi un sub pe viitor sau il schimbi cu ceva mai mare.
|
|
|
13-02-07, 21:16
|
#14
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of: [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
vezi ca pe site ul www.kicker.com gasesti manualul tehnic de la acest subwoofer care cuprinde toate incintele si desenele lor... si incearca sa construiesti o incinta recomandata de ei....daca vrei ..profund...adica sa coboare in frecventa alege sealed dar o sa iti trebuiasca un amplificator puternic ca sa il misti bine in sealed...
|
|
|
13-02-07, 21:50
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
|
Re: subwoofer Kicker Solo-baric L5 12 inch (30 cm)
stiam numai de clasa D ca mi s-a intamplat mie, cu clasa Ab inca nu am reusit sa mi se intample dar nu este timpul pierdut
|
|
|
|
|