Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-10, 09:42   #16
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

O propunere pentru E39 in ceeace priveste instalarea pe polita de sub luneta a unui subwoofer in sistem free-air este urmatoarea:
http://www.vibecaraudio.com/products/qb69/
Instalarea nu este usor de realizat, dar, nici imposibil. Cu multa rabdare, atentie si pricepere, aceste traductoare unice in felul lor vor oferi o satisfactie deplina!

Intradevar nu este un subwoofer, sunt doua... doua traductoare in sistem tri axial / trei cai.

Folosind un amplificator bun, capabil de cel putin 2 x 200Wrms, se va obtine un sunet placut, profund, articulat, cald.

O alta propunere pentru E39 este aceea de a folosi o incinta custom, pozitionata in spatele banchetei..., in configuratie incinta inchisa / bas reflex / band-pass, cu unul sau mai multe traductoare sub-bas... in imaginile atasate este o incinta in configuratie inchisa, cu 2 traductoare de 12inch (sistem realizat pe un E39).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Aug 2007 115.jpg
Views:	107
Size:	195.4 KB
ID:	1258419   Click image for larger version

Name:	Aug 2007 114.jpg
Views:	134
Size:	209.6 KB
ID:	1258420  
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 12:04   #17
constantin.sorin

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 14
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

mai bine renunta de tot la idea aia care o ai.eu zic ca de cat cu alea mai bine cumperi 2 tweeters de la 3.90 ca esti mai castigat. sau daca nu ia un subwoofer de 1200 w rms kicker.succes tu alegi
constantin.sorin is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 04:53   #18
-VTM-

Stage 3
 
-VTM-'s Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 152
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

Multumesc inca odata pentru interesul acordat insa nu sunt dispus sa aduc modificari majore ale caroseriei pentru un bass foarte puternic, nu urmaresc sa coboare foarte jos, nu-mi trebuie sa se miste tot prin masina, vreau doar un pic de bass peste sunetul actual, cei care au avut Bmw E39 inteleg perfect la ce ma refer, initial vroiam sa fac ceva de genul asta: doua subwoofere de tip free-air montate sub polita de sub luneta pe niste inele MDF prinse direct pe tabla, toul izolat bine astfel incat partea din fata a difuzorului sa nu comunice cu partea din spate, partea din fata a difuzoarelor counica cu interiorul masinii prin gaurile pe care le are din fabrica masina.Asta era ideea mea initiala initiala insa am renuntat in favoarea bass-ului OEM dupa cum ziceam in posturile anterioare.NU doresc nici o lada in portbagaj, am nevoie de spatiu.
Cam asa arata ce vroiam eu sa fac:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Difuzoaremontate.jpg
Views:	149
Size:	110.5 KB
ID:	1262822   Click image for larger version

Name:	Difuzoaremontate2.jpg
Views:	133
Size:	81.1 KB
ID:	1262823   Click image for larger version

Name:	IMG_4494.jpg
Views:	125
Size:	65.7 KB
ID:	1262824  

-VTM- is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -