Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 03-12-09, 17:26   #1
-VTM-

Stage 3
 
-VTM-'s Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 152
Cool Alegere Subwoofere de tip Free-Air

Doresc sa montez in masina pe polita de sub luneta doua subwoofere de tip Free-Air 10"(25cm) si nu stiu ce sa aleg dintre Pioneer , Alpine sau DLS.Nu doresc ceva foarte puternic, sistemul audio standard al masinii se aude destul de bine pentru mine dar se simte lipsa bass-ului, nu doresc nici o incinta in portbagaj asa ca exclud din start orice tip de subwoofer care se monteaza in incinta.

Cele 3 modele care mi-au atras atentia de cand caut subwoofere de tip free-air sunt :
-Pioneer TS-W257F 10"
-Alpine SWE-1043IB 10"
-DLS classic OA10 10" (sau DLS classic OA8 care are 8", 20cm).

Problema e ca nu gasesc nicaieri aceste modele, nici un magazin nu are pe stoc asa ceva.Stie cineva magazine din Bucuresti unde as putea sa mai caut sau ceva link-uri de magazine online din tara care isi actualizeaza pagina in permanenta in functie de stoc, am dat zeci de e-mail-uri la diferite firme, fara nici un rezultat.

Astept recomandari si cu alte Subwoofere decat cele mentionate mai sus dar sa fie tot de tip Free-Air (infinite baffle) si sa fie maxim de 10" (25cm).

Multumesc pentru eventuale raspunsuri si indrumari!
-VTM- is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 19:07   #2
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

Quote:
Originally Posted by -VTM- View Post
Doresc sa montez in masina pe polita de sub luneta doua subwoofere de tip Free-Air 10"(25cm) ..... asa ca exclud din start orice tip de subwoofer care se monteaza in incinta.
.....
Din pacate va trebui sa "excluzi" din start si orice sunet de subwoofer. Difuzoare montate in free-air se vor comporta ca niste woofere in cel mai fericit caz. Numai ca ( din pacate ) locul wooferelor nu e in spate ci in fata.
Ia-o ca pe un sfat prietenesc, sa nu cheltui bani si munca, dupa care sa fii dezamagit.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 20:26   #3
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

daca precizezi pe ce masina vei face montajul, te putem ajuta cu mai multe raspunsuri.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 23:43   #4
Buldog_nr1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 18
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

Perfect de acord cu Saxo. Mai repede iti cauti un subwoofer slim activ care merge sub scaun in masina va suna mai spre subwoofer
Buldog_nr1 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 13:48   #5
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

nu stiu de unde le scoate-ti da e bine ca se gasesc ca voi,

Last edited by Baban_San; 13-12-09 at 13:57.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 13:55   #6
Buldog_nr1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 18
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

Si totusi nu i-ai dat omului un sfat util .
Buldog_nr1 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 14:01   #7
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

ia cauta tu un sub slim vezi pe la cine gasesti sa il pui sub scaun amice si vezi cum suna? ca mai bine iti faci un upgrade la boxele stock.
deci: nu prea i-am dat un sfat bun avand in vedere ce a intrebat omu pt ca nu te-ai interesat sau nu stii anumite produse sau mai mult nu le-ai testat.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 14:07   #8
Buldog_nr1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 18
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

Foarte interesant raspunsul tau trebuie sa recunosc ca cu DLS nu m-am jucat . Dar am auzit vro 2-3 suburi slim si avand in vedere SPATIUL care il ocupa si sunetul care il fac sunt ok din punctu meu de vedere , sa nu uitam ca el vrea o masina de zi cu zi nu un demo car . Da si upgrade la boxe este o varianta dar asta ramane la latitudinea lui .
Eu ca idee ii sugerez ori un sub slim ori un sub de 10 - 12" in o incinta seald ( ca sa ocupe mai putin spatiu si pt ca sunt ceva mai fidele , desigur cu un deficit de db )
Buldog_nr1 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 14:32   #9
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

eu am ascultat pioneeru si este ok, mai demult erau tot de la pioneer suburi free air apropo de free si se auzeau destul de ok dpdv al sunetului, acum avand in vedere ca probabil are un BMW eu as perge pe un free desii evdent trebuie testat ca la anumite masini se poate sa ai surprize
adia sa faca o incinta seald si sa nu se auda mai nimic in habitaclu daca o pune in portbagaj, si loc de el nu prea este sub scaun cel putin nu la BMW si nu cu unu de 10.

ideea cu un sub free aier evident pt toata lumea care o sa sara in sus eventual, este o solutie low cost, dar zic eu relativ buna. eventual daca ai si un sistem vechi pe care ai montat un sub stock doar il schimbi fara sa mai tai prea mullt din tabla de pe policioara, si stai linistiti ca nu se va rupe policioara din cauza lui

ps: experienta se dobandeste prin multa munca, bani si nervi nu prin citit la 12 noaptea pe forumuri, avem dreptate sau nu aici?

Last edited by Baban_San; 13-12-09 at 14:50.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 15:00   #10
Buldog_nr1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 18
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

Quote:
ps: experienta se dobandeste prin multa munca, bani si nervi nu prin citit la 12 noaptea pe forumuri, avem dreptate sau nu aici?
Da ai dreptate , te invit la o auditie a sistemelor create de mine , atat home audio cat si car audio .
Buldog_nr1 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 15:13   #11
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

stai stai nu te simti ofensat ca eu vb de cel care cam de 2 saptamani nu mai rspunde la postul creat de el.
poti sa verifici cam ce am facut si eu, in car audio pe de pe acest forum, si in pro audio la diverse evenimente.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 15:16   #12
Buldog_nr1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 18
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

La pro audio nu prea m-am bagat decat pentru un amic sa il ajut la montarea unor incinte X1 pentru niste difuzoare de 18" care s-au dovedit problematic de carat de la etj 7 la parter . Nu prea m-am uitat pe forum ...sincer nu am prea avut timp pana acum 2 zile ( cand am iesit din spital ) acum voi avea concediu de 2 luni in care ma pot delecta cu forumu .
Buldog_nr1 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 16:19   #13
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

insanatosire grabnica
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 16:41   #14
constantin.sorin

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 14
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

Eu zic ca sa optezi pt pioneer si sunt comvins ca o sa ai si randament.mai ales daca ai o masina micacu un portbagaj mic gen golf.!!!!!!!
constantin.sorin is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 07:53   #15
-VTM-

Stage 3
 
-VTM-'s Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 152
Default Re: Alegere Subwoofere de tip Free-Air

Multumesc tuturor pentru indicatii si raspunsuri, am renuntat la ideea de a aduce modificari sistemului original al masinii, este vorba de un BMW E39 Facelift, acest model de masina are ca optiune din fabrica un subwoofer OEM care se monteaza in portbagaj si comunica cu interiorul masinii prin doua gauri, m-am hotarat ca singura modificare pe care o voi aduce sunetului sa fie cea originala de fabrica, acea incinta este gandita special pentru modelul de masina, am avut un alt Bmw E39 care avea si astfel de subwoofer si se auzea destul de bine si satisfacator pentru mine.Urmeaza sa achizitionez un astfel de woofer in momentul in care voi gasi pe la dezmmebrari sau oriunde pe net.

asa arata acel subwoofer OEM
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	16.JPG
Views:	125
Size:	42.3 KB
ID:	1258294   Click image for larger version

Name:	!BcFF)rQCGk~$(KGrHqEH-DUEqtE,lHE!BKy6N,oJNQ~~_12.jpg
Views:	126
Size:	29.4 KB
ID:	1258295   Click image for larger version

Name:	!BcFF-Rw!Wk~$(KGrHqEH-EUEqt-ckIQkBKy6N-gFZg~~_12.jpg
Views:	91
Size:	25.1 KB
ID:	1258296  

Click image for larger version

Name:	!BewlK5wBGk~$(KGrHqQH-DIErdzeYJD6BK-iRtuMhw~~_12.jpg
Views:	107
Size:	23.0 KB
ID:	1258297   Click image for larger version

Name:	ABDinc-02418.jpg
Views:	170
Size:	121.0 KB
ID:	1258298   Click image for larger version

Name:	hgbjhb.jpg
Views:	134
Size:	19.4 KB
ID:	1258299  

Click image for larger version

Name:	ra-fx%201977%20525d%20pic7.jpg
Views:	131
Size:	50.0 KB
ID:	1258300  
-VTM- is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -