Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

View Poll Results: Ce parere aveti despre subwoofer?
Incredibil 64 50.79%
Imens 41 32.54%
Merge 9 7.14%
Nu-mi place 12 9.52%
Voters: 126. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-05, 16:24   #16
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"BASU\"
Pimp My Ride - 4x07 - Buick Century.avi iz UP Atentie 174MB
la unii din noi netu ne vine acas prin topogan ...cel putin mie .... :P
aca ca no problem
misto filmu ....
stie careva cum se numeste testeru atunci cand probeaza cei de WCC prima data wooferu ? sau daca il are si mai bine ...marfa rau .... + ca e dansabil ... :P cred ca ati vazut ....... :P
__________________

CDTI
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 06-10-05, 17:21   #17
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

@sil4tuning si eu caut melodia aia vezi> https://www.4tuning.ro/forum/viewtopi...=asc&start=750
BASU is offline   Reply With Quote
Old 06-10-05, 18:28   #18
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

nu ma uitasem pe acolo inca dar urma sa rog pe cineva daca o are ...
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 07-10-05, 04:50   #19
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

BASU....difuzorul ala nu a fost filmat de aproape cu vedere din lateral ca sa vezi tu ce cursa a avut membrana. La suprafata aia, privit din fata, 2 cm deplasare e putin vizibila. Are 2,5 inci Xmax... nimic iesit din comun. Si din cate am vazut eu din fata, difuzorul misca bine. Sunt convins ca avea destula putere in el incat sa-si faca treaba. Ca nu a fost instalat in scopul asta, e altceva. Ca in montajul acela nu poate, si asta e drept. Dar sa zicem ca face 150 db. Sau chiar 155. Dupa regulile concursurilor de sunet s-ar lupta la egal cu 2 difuzoare de 18 toli. Doua SoloX-uri de ex. Cu banii de pe un JackHammer cumperi SoloX-urile si acumulatorii. Mai dai banii pe amplificatoare si instalatie. Si faci mai mult decat viseaza orice MTX. Cu doua SoloX-uri s-a obtinut 173,1... Mai mult decat rezonabil, zic eu. Ia in calcul ca pt fiecare castig de 3 db ai nevoie de o DUBLARE a puterii. Vezi cate MTX-uri iti trebuie. Putem sa discutam la nesfarsit ce poate difuzorul asta. Cand o sa-l auzim prima data la lucru si cand o sa vedem ce poate cu adevarat....ne pronuntam. Pana atunci, sa apreciem ce stim deja ca e bun. Ca slava domnului, avem ce.

Raman de parere ca JackHammer-ul e un difuzor facut sa fie. Mare si tare, fiindca se poate. Nu cred ca-si justifica pretul totusi. Si nici greutatea. O sa-l vedem la concursuri de sunet asa cum l-am vazut la PMR....DEMONSTRATIV. Este deja pe piata de aproape jumatate de an. Nu e curios ca primul difuzor montat vreodata e tocmai la PMR care e o telenovela auto cu scop pur publicitar? Sa fim seriosi...la sefu' in birou cadeau paharele... Asa am reusit si noi cu 2 x 12 toli sa facem panourile din OMV sa zdrangane la nivel cu muzica. Diferenta e ca noi nu facem o emisiune comerciala unde se pot regiza anumite aspecte.

PS: Un JL 12W7-3, 151 db... Facem un calcul?
PS2: JackHammer de mana cu JBL A6000GTI... Si ala, cel mai mare si mai tare... Si cate ai vazut in competitiile de sunet? In afara de masinile sponsorizate de JBL.... De ce oare?
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-05, 17:03   #20
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

deci eu nu stiu ce sa cred!!! acolo in film arata ca db metrul sta in 100db!! nu stiu la ce volum este dat sa cante dar mi se pare penibil woofer ul ala,100 ?? pai ce i asa special???ahhhh si faza cu biroul iar e penibila !!numai regie ,bine ,paharul poate ca a cazut pe bune dar......multi vad ca au luat o de buna , adik se pot misca obiecte(geamuri si resturi) dar acolo
e pura fictiune .nu mi place woofer ul!
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 08-10-05, 02:22   #21
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Sunt Americani si lor le plac toate chestiile mari si exagerate \"pt ca pot\" ... masini mari , motoare mari , difuzoare mari. Ei prefera sa mareasca decat sa eficientizeze (totusi sa nu se inteleaga ca nu fac lucruri bune !!! ci doar ca pt a atinge o anumita stacheta recurg la variante mai simple(nu neaprat si todeauna mai bune))...le e usor sa faca motoare mari pt ca daca creste pretul benzinei mai \"stabilizeaza\" vreo tara cu resurse :P ce performante au motoarele japoneze la cilindree mica (pt ca nu prea au resurse petroliere) si ce performante au cele americane la aceeasi cilindree cu toate ca nu prea se gaseste asa ceva pe la ai (V8 e la ei ca la noi 2000 ).Oricum mie tot i mi place :P .Pacat ca incinta aia e o gluma prosta pt un astfel de difuzor iar condensatoarele alea sigur sunt de 1f fiecare deci mai mult decat insuficient ,cred ca ii trebuia macar unul de 35f ,bine totusi ca erau alea 6 Optima parca acolo :P Si inca o chesti : eu as fi vazut difuzorul asta cel mai bine intr un van cu o incinta kalumea nu intr o berlina
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 08-10-05, 02:37   #22
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Pt ReLLaXX :
\"PS: Un JL 12W7-3, 151 db... Facem un calcul?
PS2: JackHammer de mana cu JBL A6000GTI... Si ala, cel mai mare si mai tare... Si cate ai vazut in competitiile de sunet? In afara de masinile sponsorizate de JBL.... De ce oare?\"

Normal ca e mai greu sa apara prin concursuri pa masini nesponsorizate pt ca amandoua au niste preturi de te darama (chiar si pt americani) si poate si nejustificate pana la un anumit nivel DAR asta nu inseamna ca nu sunt super performante!!! Eu sunt sigur ca urmatoarea combinatie : JackHammer + JBL A6000GTI + 1-2 condensatoare de vreo 35f + 6 Optima + INCINTA KALUMEA + conectica si manopera SERIOASA si nu de SHOW + un VAN pine preparat ar cam darama pe la concursuri de SPL dupa parerea mea dar si daca facem un calcul ar reiesi un pret... Iar daca echipa nu e sponsorizata... De mentionat ca nu consider ca nu poate fi intrecut ,ar fi chiar absurd!!! Sunt de parere ca este un produs bun DAR perfectibil! Isi are si el locul lui pe piata...
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 08-10-05, 06:49   #23
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Un produs BUN este un produs cu un raport bun performanta/pret. JackHammer si A6000 GTI nu sunt produse BUNE din punctul asta de vedere. Plus ca unul dintre ele are si marele dezavantaj al gabaritului.

PS: In competitiile de SPL nu o sa vezi tu condensatoare. Cel putin nu in montajele serioase.

Daca tu crezi ca dincolo nu sunt echipe independente care isi permit difuzoare de 6000 USD, te inseli. Sunt foarte multe echipe care si-ar permite o instalatie de genul asta. Problema este ca-si dau seama ca in aceeasi bani pot atinge performante mult mai mari cu alte produse. Stii cum se pune problema? M3 sau Ferrari Modena 360? Aprox aceleasi performante, alt pret. Presupun ca stii ca sunt mai multi posesori de M3 decat aia de Ferrari 360... Din nou intreb...de ce oare? Diferenta e ca la masini te mai legi de aspect si de firma. La SPL e simplu. Se citeste valoarea pe display. Si in rest orice amanunt e lipsit de importanta.

Daca difuzorul ala o sa faca vreodata singur intr-o masina 170 db +, o sa-mi retrag cuvintele. Pana atunci....american show off. Si nimic mai mult.

PS: Sunt curios cum au link-uit cei de la PMR 5 amplificatoare sa mearga la 1 Ohm. Mie nu-mi ies calculele nici sa vreau.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-10-05, 06:54   #24
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Referitor la amplificatoare....ma gandeam acum ca au link-uit cate doua sa stea la 2 Ohm pt fiecare bobina. Si al cincelea pe medii-inalte. Dar l-au pus la numaratoare cand au prezentat difuzorul sa ia fata \"romanului\".
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-10-05, 17:24   #25
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

din cate am vazut eu... difuzorul are 2 bobine... 2 amplificatoare in alea merg legate in punte... deci 2 sunt in punte pt o bobina... alte 2 pt a 2-a bobina si al 3-lea este de aspect :P sau poate mai au niste inalte prin masina legate ... referitor la aia 100db... la un momntdat madmike zicea ceva de 130db... si abia se intelegea... headunitul nu a fost dat la maxim... deci nici dif nu a lucrat la capacitate maxima... parerea mea este ca poate mult mai mult... dar nu au vurt ei sa ii dea k le cadea acoperisul la garaj
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 02:57   #26
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Le cadea garajul la acoperis.... Si omora marmota care invelea ciocolata in staniol...
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 03:29   #27
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Oameni buni, reveniti la geibielurile si kenudurile noastre de 300 W rms, ce naiba... Hai sa fim realisti totusi.

Wooferul asta e pur si simplu pentru show, citez, ca sa se arate ca se poate, nimic mai mult. Ca si fabricarea jantelor de 30 de inci, pentru care nici nu s-au fabricat anvelope, ca si motorul de Skyline de 1300 de cp, ca si mercedesul 100 % nichelat, ca si masina Supersonica Thrust SSC... e vorba aici de extreme oameni buni.

Show, show-off, snobism si kitsch. Intr-un cuvant - AMERICA !!! Daca ceva se poate, de ce sa nu o facem ?
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 03:48   #28
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Exact Hondarul. Cam asta e concluzia. Pana la urma si marmota e o extrema, nu?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 10-10-05, 00:55   #29
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Nuuu... Marmota nu este nicidecum. Poate Parshul de preerie... In ziua de azi nici nu se mai foloseste staniolul.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 10-10-05, 01:43   #30
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

In ce invelesc astia ciocolata acum?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -