Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-09, 21:57   #1
Balack19

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 3
Question vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

am un ford galaxy... destul loc si spatiu zic eu ... si asi vrea sa imi pun woofer (+amplificator)... Ceva recomandari ...? nici ieftin dar nici scump... potrivit... eventual niste site'uri unde poti sa cumperi online...
Balack19 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 23:55   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

Sa-ti dau un exemplu de ce te-ai exprimat foarte nepotrivit:
1) exista 3 categorii de oameni daca-i categorizam dupa bani: saraci, modesti, bogati, pentru fiecare definitia de ieftin sau scump difera, din acest motiv te rog sa precizezi suma aproximativa la care sa ne gandim (sa zicem 1000 RON ? e bine? eu cam asa ma gandesc).
2)in legatura cu furnizori, scrii pe google ,,difuzoare auto", prima pagina deja te poate ajuta, putina inspiratie nu strica niciodata.
Astept un buget.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 20:31   #3
EniS_cTa_ENA

Stage 3
 
EniS_cTa_ENA's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 149
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

Stage1 : fara alte comentarii.. eu prin "modest", inteleg o persoana care are destui bani sa-si permita destul de multe, dar care nu are figuri sau nu arata ca are. Deci modest, poate sa fie si bogat

Balack19: La masina pe care o detii, fiind si "hatchback" ( un avantaj pt woofer ), ii poti pune linistit o cutie - un woofer (nu tub de bass, deoarece se rostogoleste) de 12`` , de la firmele destul de cunoscute, cum ar fi: Magnat , Pioneer, JBL , care sa aiba o putere de minim 150w, impreuna cu o statie.. mai putin JBL..

Am avut o cutie Pioneer cu doua difuzoare , 2 X 300w rms , cu condensator , si o statie de 1,6kw, pe care nu am tinut-o mult deoarece nu o foloseam tot impul la volum mare, si cand o tineam plangeam ca-mi zdranganeau toate prin mashina... deci.. nu se merita.. si in ziua de azi deja esti considerat cioban cand te auzi de la 3 strazi departare. Am acum de ex: am tot o cuutie cu doua dif de la Magnat, cu o statie slabutza de 2 X 90, si crede-ma ca nu-mi trebuie mai mult de atat, avand chiar o masina berlina

Back..

1. Iti recomand sa testezi foarte bine daca le cumperi la mana a doua
2. Eu cred ca si cu un buget de 800 - 900 lei , poti cumpara un sistem NOU, sa se auda suficient de tare.. acum depinde de cat cauti , si ce alegi.

Poate adaugi cateva poze dupa ce le cumperi si le montezi Succes!
EniS_cTa_ENA is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 21:09   #4
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

Quote:
de la firmele destul de cunoscute, cum ar fi: Magnat , Pioneer, JBL , care sa aiba o putere de minim 150w, impreuna cu o statie.. mai putin JBL..
JBL este peste magnat.
Quote:
Am avut o cutie Pioneer cu doua difuzoare , 2 X 300w rms , cu condensator , si o statie de 1,6kw, pe care nu am tinut-o mult deoarece nu o foloseam tot impul la volum mare, si cand o tineam plangeam ca-mi zdranganeau toate prin mashina... deci.. nu se merita.. si in ziua de azi deja esti considerat cioban cand te auzi de la 3 strazi departare
1) Putin mai mult interes, ar fi condus la o izolare buna a masinii cu rezultatul unui sunet mult mai placut pentru tine, inclusiv pentru cei care te inconjoara, asta sa picam teoria de ciooban, multi clienti au pretentia unui subwoofer de 1000w+, dupa 1 an vor 2000w si nu se mai opresc, FARA a fi considerati ciobani.
2) Nu fa greseala de a caracteriza pretul dupa puterea difuzorului, ci dupa calitatea acestuia.
3) Uita de magnat, nu-i bun de nimic, decat low budget, adica nici un fel de modestie, ci ieftinitate, modestie ar fi fost un focal(entry), hifonics(entry), gz, alpine.

Sa ziceem ca ne limitam pe la 1000 lei, cateva sugestii ar fi:
Hifonics TITAN Bass Pack 2009
GZTB 300BR+Z2100 White Edition+cabluri(100lei)
VR Bass Pack (kicker)
SBE-12KIT (alpine)
Daca esti dispus sa mergem pana la 1300-1400 lei putem gasii ceva mult mai frumos.
Stima
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 21:30   #5
EniS_cTa_ENA

Stage 3
 
EniS_cTa_ENA's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 149
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

Bineee, bineee... bineeeeee ) M-am gandit la ceva .. macar sa ajute la ceva muzica atat de puternica.. Ne punem 40000000w atunci sa se desfaca sutienele gagicilor =))
EniS_cTa_ENA is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 21:48   #6
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

Quote:
Originally Posted by EniS_cTa_ENA View Post
Bineee, bineee... bineeeeee ) M-am gandit la ceva .. macar sa ajute la ceva muzica atat de puternica.. Ne punem 40000000w atunci sa se desfaca sutienele gagicilor =))
esti mult pe langa, ca un sfat, ia de mai citeste, mai pune mana si instaleaza vreo 20 sisteme diferite configuratii si dupa aceea te asteptam cu sfaturi. spor!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 22:05   #7
EniS_cTa_ENA

Stage 3
 
EniS_cTa_ENA's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 149
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

Nu ma pasioneaza asa ceva, si nici nu ma ocup cu asa ceva. Ma ocup in domeniul mecanicii auto, transporturilor si comertului, ci nu in electrica. Am postat deoarece mi s-a parut ca o persoana era cam aroganta in al 2-lea post. ok? putea sa dea exemplu de o configuratie ieftinica si una mai scumpa, in loc sa filozofeze atat. ok? Am incercat sa-i dau un sfat ca intre incepatori si din propria experienta. Nu il cunosc pe "balack19", dar la masina pe care o poseda, m-am gandit ca nu o fi vre-un racer, sau vre-un maniak de muzica tare. N-am nevoie de explicatiile voastre Si ca sa n-o lungim aici, dati-mi un P.M. si nu mai incercati sa va datzi atat de experti si sa jigniti alte persoane

Last edited by EniS_cTa_ENA; 16-10-09 at 22:25.
EniS_cTa_ENA is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 22:22   #8
Balack19

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 3
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

nu e vorba d bani ... nu e k vreau sa dau 500 euro p ele ... ceva bun kre sa'si merite banii.. vreo 200-250-300 maxim.. poi depinde si d masina mea k e incapatoare si zic k merge ceva frumos bagat p ea ... vreau ceva idei si d unde sa le iau(cumpar) daq stiti ..
Balack19 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-09, 00:55   #9
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

Quote:
Am postat deoarece mi s-a parut ca o persoana era cam aroganta in al 2-lea post. ok? putea sa dea exemplu de o configuratie ieftinica si una mai scumpa, in loc sa filozofeze atat.
Nu am fost deloc arogant, problema multor oameni este ca se simt ofensati dupa explicatia unor termeni, cea ce chiar nu este nevoie.
Quote:
Si ca sa n-o lungim aici, dati-mi un P.M. si nu mai incercati sa va datzi atat de experti si sa jigniti alte persoane
Ne cerem scuze daca te-am jignit, dar de cele mai multe ori, trebuie sa acceptam un adevar, daca nu esti in domeniu si nu esti sigur pe ce spui, nu merita sa-l sfatuiesti, trebuie sa te gandesti si la varianta sa nu-i para rau.
Quote:
nu e vorba d bani ... nu e k vreau sa dau 500 euro p ele ... ceva bun kre sa'si merite banii.. vreo 200-250-300 maxim.. poi depinde si d masina mea k e incapatoare si zic k merge ceva frumos bagat p ea ... vreau ceva idei si d unde sa le iau(cumpar) daq stiti ..
Te rog, incarca sa scrii mai pe inteles. In legatura cu acel buget, te incadrezi foarte bine in variantele spuse mai sus (cel mai ok din punctul meu de vedere fiind Hifonics TITAN Bass Pack 2009).
Ceva idei de unde sa le cumperi repet, scrii pe google ,,difuzoare auto", prima pagina deja te poate ajuta , putina inspiratie nu strica niciodata(beloud).
Stima

Last edited by Stage1; 17-10-09 at 00:59.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-09, 02:26   #10
EniS_cTa_ENA

Stage 3
 
EniS_cTa_ENA's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 149
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

ok.. peace
EniS_cTa_ENA is offline   Reply With Quote
Old 17-10-09, 23:18   #11
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

Quote:
Originally Posted by EniS_cTa_ENA View Post

Balack19: La masina pe care o detii, fiind si "hatchback" ( un avantaj pt woofer ), ii poti pune linistit o cutie - un woofer (nu tub de bass, deoarece se rostogoleste) de 12`` , de la firmele destul de cunoscute, cum ar fi: Magnat , Pioneer, JBL , care sa aiba o putere de minim 150w, impreuna cu o statie.. mai putin JBL..


1. Iti recomand sa testezi foarte bine daca le cumperi la mana a doua
2. Eu cred ca si cu un buget de 800 - 900 lei , poti cumpara un sistem NOU, sa se auda suficient de tare.. acum depinde de cat cauti , si ce alegi.

Poate adaugi cateva poze dupa ce le cumperi si le montezi Succes!
In primul si in primu rand, nu se recomanda "tub-ul" din motive de acustica, nu ca se rostogoleste. Fiecare incinta in parte are avantaje si dezavantaje. Tub-ul are o singura frecventa si anume BRRRRRRR, nu e de cantat.
In al 2-lea rand, firmele alea "cunoscute" sunt deobicei cele mai proaste. Din cele pe care le-ai enumerat tu, numai Pioneer ce mai scoate capul de sub apa, restu sunt apa de ploaie.
De ce trebuie sa le cumpere la mana a 2-a? Poate pe om il intereseaza si garantia. De ce dai tu sfat sa si le ia la mana a 2-a? Nu stii pe unde a umblat amplficatorul ala si ce a fost facut in el, mai ales daca esti "incepator".
Dupa cum a spus si Bigu, mai ia de citeste despre subiectul asta si pe urma da sfaturi.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 17-10-09, 23:54   #12
Balack19

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 3
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

eiiii... bine ... bani nu ma intereseaza.... dar acum pentru k sunt incepator vreau sa imi bag ceva nou... pt inceput dar mai d mijloc un pic, nici tare nici deloc ... k sa ma intelegeti .... fara tub fara nimic ... d asta am apelat la voi sa imi ziceti niste variante sa stiu c sa imi cumpar si ce sa imi pun... k sa nu imi iau tzeapa...sau nah.....oricare ati fost in locul meu .... nici prea le am cu termeni astia ... dar imi place muzica si basssu la nebunie ....si pt inceput ceva mai tarisor ar fi bine .. am zis si marca k sa va dati seama cam la ce spatiu se refere ... poate nu e nevoie d 1000 de w poate mai mic ... poate mai tare ....(de exemplu : am un tun aici d bass... facut fain ... 500 w nominali ... 350 w reali ... statie de 1000 w) nu stiu niq .... datimun raspuns .. astea sunt scumpe )
Balack19 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 17:25   #13
EniS_cTa_ENA

Stage 3
 
EniS_cTa_ENA's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 149
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

Doamne ce va mai place sa va dati in spectacol ) Stiti si voi o chestie si va dati mari shmecheri. V-am spus sa incetati cu subiectul asta si sa-mi dati un PM daca aveti ceva sa-mi mai spuneti. jet lee
EniS_cTa_ENA is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 23:41   #14
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

Poti sa te uiti la gamele Precision sau Esprit de la Helix, ai acolo mai multe variante de subwoofere sau poti sa mergi direct la Helix Competition ( subwoofer si amplif ), peste 1500 W RMS de "bubuiala".

Iar domnu' Eninsecta sau cum vrei tu, noi macar STIM ceva, nu aruncam vorbe.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 22:31   #15
adrianbrasov

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 124
Default Re: vreau sa'mi pun woofer pe masina.... ceva recomandari ?

helix incinta inchisa.DB12SDAR BLUE
{am si recomand}
MULTA BAFTA..
adrianbrasov is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -