Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-09, 16:31   #1
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Incinta Kicker 08VS12L52

Salutare. Am doua difuzoare Kicker 08VS12L52, cu tot cu incinte ( cumparate din magazin ). Porrtbagajul este cam mic ( VW Polo ) si nu stau difuzoarele cum trebuie. M-am gandit sa imi fac o singura incinta, pt amandou difuzoarele.

Intrebarea mea este daca se aud mai bine in alta incinta ( calculata dupa parametrii difuzoarelor )
Am incercat sa "fac" o incinta cu ajutorul progamului BassBox 6, dar, dupa ce selectez difuzorul, paramterii, etc, nu`mi arata nici un model de "cutii", fie inchise, fie cu bass-reflex.

Sper sa ma poata ajuta cineva si sa`mi spuna cum fac sa imi arate modelele de incinte, unde imi spune cum trebuie sa fie acordata incinta, etc

Daca voi folositi alt program, mai bun, va rog sa imi spuneti. Raman dator


Numai bine
__________________
VW Polo 6N 1.6 - 75cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 90cp--->131cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 101cp--->140cp
VW Golf V 1.9 TDI - 105cp--->???cp


My Photos --- https://forum.4tuning.ro/album.php?u=37215

Instalatii Xenon, LED-uri SMD, folie faruri/stopuri, Polish faruri/stopuri, Alarme auto, Senzori de parcare, Faruri daylight Dectane, Stopuri pe LED Dectane, Angeleyes, LED-marker BMW, Chiptuning, Anulare filtru de particule ! http://bhp-tuning.ro
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 17:24   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Quote:
Am incercat sa "fac" o incinta cu ajutorul progamului BassBox 6, dar, dupa ce selectez difuzorul, paramterii, etc, nu`mi arata nici un model de "cutii", fie inchise, fie cu bass-reflex.
1)Langa ,,driver"(ai bagat parametrii, dai ok) ai ,,box", mai mult de atat, ce pot sa zic...
2)
Quote:
Daca voi folositi alt program, mai bun, va rog sa imi spuneti. Raman dator
Programu-i una, realitatea-i alta, daca ai mici dificultati cu bass box(sa te descurci singur ma refer), nu prea iti recomand sa calculezi tu incinta.
Exemplu: pe grafic ai un boost enorm la 55 hz sa zicem ca asa ai acordat tu incinta(difuzorul insa nu se comporta bine deloc pe frecventa respectiva, dupa ce-ti dai seama?), in realitate cel mai probabil se va auzii ca ****, cel putin pe muzica.

Sa faci tu(nu fac referire la tine) o boxa care sa sune mai bine si sa aibe un volum mai MIC decat cele originale, nu prea merge, obligatoriu pentru un sunet placut(frecventa joasa), ai nevoie de volum in +

Daca doresti totusi sa experimentezi cu bass box, sper ca am reusit sa-ti ,,deschid" calea, spor la treaba.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 28-05-09 at 17:33.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 17:56   #3
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Acum am vazut postul tau.
I`am dat de cap programului, mai devreme.

Vreau sa fac alta incinta pt ca, membrana difuzoarelor este in lateral, inspre "oala" de la amortizoare pt ca altfel nu au incaput. In afara de asta, incinta pot sa o fac mult mai inalta si mult mai lata ( inspre banceta din spate) pt ca mai sunt 10-20 cm pe care`i pot folosii, deci voi castiga volum.

M`am uitat in cartea difuzoarelor si volumul recomandat este de 69 litrii. Incinta care vreau s-o fac are un volum de 150l ( pt ambele difuzoare ). Ma gandesc ca o sa sune mai bine. Acum ramane da vazut cum fac portul pt bass-reflex.
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 21:28   #4
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Portu il faci cum vrei, ideea pt difurile tale este sa fie acordate intre 34-39 hz pe reflex.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 22:10   #5
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Bun, pai explica`mi si mie cum acordez cutia la 40 hz .... eu stiam ca se face din port chestia asta ...

Merci !
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 23:13   #6
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Quote:
Bun, pai explica`mi si mie cum acordez cutia la 40 hz .... eu stiam ca se face din port chestia asta ...
Corect, daca incinta esti tip bass reflex, o acordezi cu un port reflex cum doresti tu la 40 hz, ai in bass box optiunea sa introduci diametrul si adancimea portului (in functie de aceste marimi, automat va fi afisata frecventa acordata).
Foarte important sa te uiti si peste grafic, la ce frecventa obtii acel boost, sa nu te inseli cu acel port, portul e un fel de ,,tuning", asta nu inseamna ca boxa ta va canta pe acea frecventa, pe scurt, portul trebuie sa fie acordat pe la 35 hz sa ai un boost pe la 40 hz (scurt exemplu, nimic batut in cuie, este doar sa intelegi mai bine importanta volumica a boxei, rezistenta acesteia etc)

Spor la treaba

Last edited by Stage1; 28-05-09 at 23:25.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 02:11   #7
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Ok, ajuta`ma te rog cu acordarea, pt ca e prima oara cand lucrez cu programul asta.
Modific dimensiunile portului, la "Vents", dar nu se modifica absolut nimic.
La "Box Design" am un camp notat cu : F3 = 94.04 Hz , iar altul : Fb = 154.9 Hz

Merci pt ajutor si pt timpul pierdut . Dau o bere cand ajungi pe la mare
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 02:33   #8
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Quote:
Modific dimensiunile portului, la "Vents", dar nu se modifica absolut nimic.
Pentru ca nu dai ,,OK", apply, accept(cazul nostru) etc
Dai incintei volumul dorit, cazul tau 150 L parca, seteza-ti unitatile de masura pentru dimensiunile portului, normal, daca ai setat pe [mm], diferenta intre 100 si 120 este aproape NULA in cazul nostru, sper ca intelegi sa-ti pui pe cm sau inch sa poti folosii valori mai sesizabile).

Putina atentie data vitoare, spor la treaba.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 03:07   #9
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Merci, am rezolvat problema. Se modifica Fb si F3 in functie de dimensiunea incintei.

Problema este ca, trebuie facuta foarte mare pentru ca valorile respective sa scada.
Am sa ma duc maine sa masor portbagajul sa stiu exact cat de mare fac incinta ( din cate`mi aduc aminte dimensiunile, ajung undeva la 47.08 Hz ( Fb ) si 37.16 Hz ( F3 ).

Acum nu stiu daca e bine sau nu lucrul asta, pt ca nu stiu exact ce inseamna fiecare parametru` in parte .

Last edited by wu_vladutz; 29-05-09 at 03:56.
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 16:39   #10
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Gata,am facut incinta. A iesit un volum de 230 litrii, acordata la 30 Hz. Se aude exact la fel ca incintele originale ale difuzoarelor,numai ca este una singura,foa mare,foarte grea.

Nu inteleg de ce nu se aude mai bine ...
Cel mai rau imi pare pt ca am pierdut o zi intreaga ca sa fac incinta, fara nici un rezultaste te.
Are cineva idee care e motivul ?
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 20:38   #11
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Macar la atata litraj sunt controlate mai bine difuzoarele? Se misca mai putin? Se misca mai rapid?
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 22:13   #12
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Quote:
Macar la atata litraj sunt controlate mai bine difuzoarele? Se misca mai putin? Se misca mai rapid?
Si aceste raspunsuri le primesti de la bass box, dar pe scurt, da, sunt controlate aprox. la fel de bine ca intr-o incinta cu reflex de litraj mic.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 22:26   #13
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Asta e teoria, stiu, dar mi ai inteles gresit postul :P

Poate n am formulat eu cum trebuie, voiam sa l intreb daca PRACTIC observa sau nu un control mai bun asupra difuzoarelor.
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 22:31   #14
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

Quote:
Originally Posted by wu_vladutz View Post
Are cineva idee care e motivul ?
Da. Ai gresit la proiect / constructie.

Quote:
Originally Posted by SKR* View Post
Macar la atata litraj sunt controlate mai bine difuzoarele? Se misca mai putin? Se misca mai rapid?
Prin cresterea volumului nu obtii micsorarea cursei.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 18:24   #15
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta Kicker 08VS12L52

@SKR* : Am imresia ca, cursa este mult mai mare !

@Lil' D : Iti spun sigur ca nu am gresit, totul a fost taiat la dimensiunile care au iesit din BassBox !

Incinta a fost anitfonata, etc ! probabil atat pot difuzoarele, n`am idee ! Am sa incerc sa fac alta incinta, undeva pe la 140 litrii si am sa pun portul pt bass reflex in lateral, pt ca este mai mult loc. Acum portul a fost pus pe mijloc, motiv pt care, in bass box nu am putut sa ii dau dimensiuni mari, ca sa`mi coboare hertzii pt ca nu aveam loc din cauza difuzoarelor.
M`am gandit ca, daca ii scad din volum, este posibil sa se auda mult mai bine !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image291.jpg
Views:	126
Size:	789.8 KB
ID:	945027   Click image for larger version

Name:	Image292.jpg
Views:	70
Size:	770.1 KB
ID:	945028   Click image for larger version

Name:	Image293.jpg
Views:	110
Size:	880.6 KB
ID:	945029  

wu_vladutz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -