Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-05, 15:49   #1
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default SFAT DIFUZOARE

Ce sa aleg Alpine, Pioneer, Jbl,Kenwood ?..am auzit alpine-uri..cam pe aceeasi gama se aud cel mai bine fata de restul..din punctul meu de vedere..DAR TOTI la care am fost(MAGAZINE) mi-au recomandat pioneer in loc de alpine , chiar si unul dintre dealerii alpine mi-a recomandat...maj spun ca nu-s rezistente..ca se duce repede membrana si conul?
Jbl..am o parere buna despre ele...dar parca redau au toata gama de frecvente ..mai ales joasele...
De precizat ca vreau doar 1 set de 6\"-9\" (ovale) si sa nu fie nici foarte piperate la pret..maxim3.5milioane...poate 4mil..dar ATAT..
deocamdata nu iau si statie..si crossover,si vreau sa stiu care ar fi alegerea cea mai buna? voi care spuneti ca-s mai klumea?
HU o sa fie Alpine
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 09-03-05, 20:18   #2
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default

eu as miza pe infinity si jbl...
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 09-03-05, 20:29   #3
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

Lexus....vezi la bazar ca vand un set de ovale Alpine....si nu-s de loc piperate. sunt in stare excelenta si daca tin eu bine minte sunt inca in garantie.
https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=5782
COObra is offline   Reply With Quote
Old 09-03-05, 20:36   #4
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

mersi de sfat..dar am auzit niste S-uri..care mi-au placut..insa ma mai gandesc..intai sa-mi procur statia..io as trage spre JBL..dar nu stiu..
pe cielo ce credeti ca ar merge mai bine pe spate..si pe usile din fata?
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 09-03-05, 23:43   #5
[T3m]b3||
Midnight Racers Member

Stage 5
 
[T3m]b3||'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,570
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
[2 Roti]
Default

JBL ... bass, dinamika
Infinity ... fidelitate [nu k n-ar avea bass :P ]

Parerea mea...daka nu vrei [sub]woofer, ci doar 4 dif...iatzi JBL GTO, ovale pt spate si rotunde pt usi [dalea cu tweeter, ceva mai mari...nu te calicii, conteaza f mult si astea ]. Am avut pe mai multe masini JBL dastea si...au tzinut f bine pe ampli cu bass f tare [multzi jurau k am subwoofer]
Acu...are cumnata-miu Infinity Kappa [das cam scumpe ] pe un ampli tot Infinity destul de tare si ala si tot la fel...nu mia ai nevoie de nika [si se aud f bine si cu bass tare....nu se infunda mediile.da...nu jtu exact cum sa zic bassul nui acelaji, e infundat da nui aja profund si lung]

In ambele cazuri, parerea mea cum am mai zis, foloseste 1 MP3 player care sa redea binisor si sa nu sara si neaparat amplificator

Tu dute la un service dasta...gaurejte majina...si vezi u acolo

Oricum...succes !
__________________
BMW E36 340Ci BMW E30 328CTi VW Golf I 1.3CD Ducati 996S Honda 600RR
[T3m]b3|| is offline   Reply With Quote
Old 10-03-05, 00:09   #6
[T3m]b3||
Midnight Racers Member

Stage 5
 
[T3m]b3||'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,570
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
[2 Roti]
Default

Yo 1...nas face asta...
As lua 1 MP3 player bunicel [cum am zis] pe care as pune, pe 2 iesiri, 2 medii micutze [in usile fatza] si pe 2 iesiri 2 tweetere [pastile dalea mici...pe bord].
2 medii mai mari si 2 tweetere pe masura pt spate [puse 1 cu 1 pe kate o iesire a ampli], 1 woofer grav [incinta calumea...nu tub] pus pe celelalte 2 iesiri ale ampli [in punte \"bridged\"].
Sa nu uitam de cablurile si stabilizatorul de tensiune [condensatorul] care conteaza f mult
[T3m]b3|| is offline   Reply With Quote
Old 10-03-05, 08:08   #7
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

La difuzoarele spate m-am cam decis ( luat si pretu in vizor) ori JBL GTO 936, ori GTO P953...sa vad pretul la un P953 ca n-am gasit inca,,,..infinity-s cam scumpe..pt inceput.., iar pefata cred ca tot jbl din aceeasi serie de 13cm, wooferu in vara cred..deocamdta n-am nevoie..doar statia-mi trebe care o sa o iau (sper) de la un om cu parul alb in cap)..care lucreaza pt ambasada japoniei si el le face toate sonorizarile ..abia astept sa-i vad masinuta lu nene asta...cica are 4 difuz pe 4 canale...in total 16 difuzoare)..si sa vad ce-mi recomanda el....da mi-a zis din start ca cielo nu-i bun pt muzica(
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 10-03-05, 12:18   #8
lolek

Stage 5
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 354
Default

un prieten si-a pus pe masina tub de bass JBL si statie infinity difuzoarele erau standard ... muzik era ok se auzea perfect ...
lolek is offline   Reply With Quote
Old 10-03-05, 18:12   #9
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default

Inceraca daca ai posibilitatea sa probezi sistemul asta
Pioneer mp3 pe fata jbl si pe spate kenwood pe spate de 100 w.
O sa zici ca ai sub in masina. La ora actuala la pretul zis de tine max 3500 asta ati recomand pe spate...intreaba si ai sa vezi ca kenwood la boxe are basul mai puternic decat jbl si infinti(apropo la infiniti cele de generatie noua am inteles ca crapa membrana..am un prieten care a patit asta dupa un an de utilizare si la magazin i-a zis ca cica de la soare??????? plm nu stiu ce sa zic ) si tot acelsi prieten are kenwood pe spate si am ramas mut cand le-am auzit ce pot sa scoata.
Bafta si alegerea este a ta ca u esti cu banu
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 10-03-05, 23:35   #10
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

da..chestia asta cu membrana mi-au zis-o multi pt alpine.care-i de aluminiu....si am vazut ca la infinity sunt dintr-un fel de compozit de pvc..nu stiu..exact
pana la urma m-am decis la JBL pe spate..dar nu stiu de care..936e(ovale) sau 836e rotunde de 20cm..probl la astea de 20 ca are trebui taiata caroseria putin..ca cielo are gaura de 16.5 diametru...aici e dilema..sper sa pun pana-n vara si subwooferu...care cred ca jbl sau infinity..si statiile si filtrele mai intra-n calcul mai tarziu...banii astia ..ne omoara..
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 21:43   #11
d_tosa

Stage 2
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 40
Default

As miza si eu pe JBL sau Infinyti
d_tosa is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 21:52   #12
80LEU

Stage 5
 
80LEU's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 628
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default

prietene NU LUA DIFUZOARE ALPINE oricare ar fi ele. crede ma am vrut sa cumpar seria type r alea smachere argintii si sunt de *** si am optata pt capul de se rie de la kenwood si anume HQ alea tari de 75 rms argintii.se aut tare bine si rezista pt statie sunt can 4500000.sau ia mac audio premium alea albastre(nu prea merg pt statie).cu ce vrei sa dai in ele?
__________________
FullSpeed Racing Club Pitesti
80LEU is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 21:56   #13
80LEU

Stage 5
 
80LEU's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 628
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default

conteaza cu ce scula dai in ele si dac vrei sa pui statie mai tarziu pe ele.asa pt cas simplu merg infinity dar pe statie se ard repede tweterele.jbl sun iar o alegera buna dar nu seriile de jos cum ar fi cs.zi mi ce vrei sa faci mai departe cu ele?
80LEU is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 22:46   #14
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

nu urmaresc performanta de concurs..m-am decis la jbl GTO 936 sau 836.nu stiu ce sa iau ovale sau rotunde..la cele rotunde trebe taiata masina k are gaura de 15.5 si ele au la interior 18.5 si cele ovale tai..dar mai putin..si probabil k pt viitor in vara..sub jbl si statie tot jbl..(sau nu neaparat..si una facuta bine am vazut la cineva dupa niste scheme de marshall)..si cele mai bune boxe care le-am auzit..si vbeam cu Taz pe alt topic sunt JBL T595 Limited..da-s prea scumpe..la 7.5 mil...insa no comment..sper la ele pe la anu sau cine stie...POATE NU
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 25-03-05, 18:42   #15
cristi_ubs

Stage 5
 
cristi_ubs's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 641
Member of:
[RENAULT]
Default

m-ar interesa la ce pret se ridica un sistem audio infinity?eu am auzit ca ar avea membrane de plasma sau ceva de genu asta.ajutati-ma si p mine ca nu prea ma pricep .pzl
__________________
Renault Clio Symbol
WR BLUE MICA PEARL
cristi_ubs is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -