Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-07, 16:46   #16
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boxe usi Solenza

Multumesc marius_eugen, initial le voi monta asa sa vad cum se aud si dupa aceea voi incerca sa gasesc solutia montarii lor in unghi. Stiu de pe acuma ca nu voi fi multumit.
De ce nu as avea loc sa le prind de tabla.
Pai de ce as pune spume expandanta sau burete tare? Te referi la solutia asta in cazul in care nu voi putea prinde indelul de tabla? O solutie trebuie sa fie, e imposibil. O sa ma duc sa-mi cumpar folia sa incep sa fac usile si o sa vad cum iese treaba, intre timp o sa ma gandesc sa vad cum as putea sa prind acele inele de tabla.
O sa fac niste poze cu tabla si zona unde va veni pus difuzorul sa vad poate mai are si altcineva alte idei.
__________________
Contact:

- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295


sharkky is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 16:01   #17
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Boxe usi Solenza

Apropo, se aud destul de bine usile si am vazut greseala facuta dabia dupa ce mi s-a busit un dif DLS.In loc sa folosesc SAL pt bass pe iesirea pana in 120 HZ (sub) si de la 120 sa plec cu DLS am fost nevoit sa pun SAL pe voce.Cu toate ca-s niste difuri ieftine se aud f bine acum pt ca intra full range pe ele.
Basul e bun si in afara catorva mici bazaituri de plastic specifice se aude ff bine.
Pacat ca-s pe 8 ohm si mai pierd in loc de 160RMS am doar 100 pe ele.
Pune neaparat 17.
Eu o sa incerc sa lucrez un pic si la aspect.

Cand faci inelele pe unghi poate ne vedem pe undeva pt schimb de experienta si poate atunci o sa ma apuc sa le modific si eu.
Poate ne vedem si inainte sa vezi cum se aud acum.Sper sa am putin timp liber .
bulu is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 20:00   #18
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Default Re: Boxe usi Solenza

Ce fel de difuzoare montezi in locul acestora ? Ii poti intreba pe aia unde vand difuzoare daca merg pe Solenta . Am un prieten care are sistem complet de la Sony Xplod ( mp3 , statie de 200W , subwoofer , difuri spate si fata ) ... nu stiu dimensiunile ... daca vrei sa vb cu el ID onsinquer .... bft
Leul is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 23:54   #19
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Boxe usi Solenza

Solenza are stock pe fata 10 si pe spate 4 x 6 . Acum se pot pune difuzaoare de 13 pe fata fara aproape nici un fel de modificare ( doar 1 cm de plastic taiat din patele difuzorului ) si se pot pune pe polita difuzoare de 6 x 9 fara problema ca este destul de rezistenta si solida ! Mai multe ... parerea mea este sa lasati Sony-urile in pace si stati pe discutia initiala ... ca dati din lac in put !
BULU ce difuzoare de 160 w rms ai tu de la SAL ??? ( sau 100 cat spui ca au ) S-or auzi bine pentru pretul care-l dai pe ele , dar daca tot dai niste bani poti cumpara un sistem care nu mai are nevoie de full range , mai ales ca e bine sa reglezi cum vrei tu difuzoarele si sa nu te culci pe urechea ca daca sunt full range se si aud bine per ansamblu . ( poate ca fiecare separat se aude bine , dar impreuna cu altele nu se inteleg bine )
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 13:41   #20
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Boxe usi Solenza

Scuze daca nu m-am exprimat foarte corect, ca sistem aveam DLS pe care le-am busit si am pastrat tweeterele de la DLS deocamdata + SAL care erau doar de Bass(statia avand lpf la max 120hz).Vroiam sa accentuez ca se aud bine avand in vedere ca intra in ele frecvente de peste 120 si fac un bass mult mai complet.DLS nu aveau incinta adecvata.Nu am zis ca SAL ar avea 160 sau 100 ci au 50@8ohm.
Statia are 100 in 8 si 160RMS in 4ohm.Sa stii ca difuzoarele suporta mult mai mult pt ca nu dai continuu.
DLS s-au busit avand in vedere ca dadeam cu f putin in ele (ampu intradevar 160rms)dar taiate de la vreo 120-150 in sus, unde difurile au o impedanta destul de mare si nu cred ca intra f multi W in ele.
Oricum difurile sunt o faza temporara pana antifonez usile.
Nu am zis ca SAL e cine stie ce firma dar difurile de 16 pe 8 ohm care le au nu stiu cat de bine le cunosti ca sa le analizezi. Ca cele de masina sunt doar kick bass si nu raspund mai deloc jos e altceva.Aceastea sunt subwoofere de 16 si le-am luat pt ca alte sub de 16 pe piata erau JL la 3,5 mil buc.
Apropo, propunerea cu difuri de 13 nu mi se pare deloc adecvata.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 10:07   #21
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Boxe usi Solenza

Nu sunt multi care vor sa se apuce de modificari substantiale ... de asta am spus si de cele de 13 . Apoi sunt sisteme care se aud bine si pe 13 si nu ar trebui taiate de pe lista . Eu te cred ca se aude bine la tine ...( dar pentru mine basul inseamna pana la 63 Hz , peste asta este deja medie ... ) si mai ales daca nu ai usile pregatite ...
Deocamdata vb despre usile de Solenza si nu despre un caz particular ... poate ca se aud bine ce ai tu sau poate ca iti place doar tie si altora nu le va place .
Revenind la usile de Solenza ... aveam o intrebare : oare a pus cineva difuzoare si in usile din spate ??? Cum se aude si daca strica sunetul per total sau il completeaza ?
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 16:03   #22
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Default Re: Boxe usi Solenza

Marius dar nu stiu daca e desul spatiu in portierele spate .. sa bagi ceva puternik ...
Leul is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 17:51   #23
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Boxe usi Solenza

Pai in spate e mai mult loc in usi decat in fata in primul rand pentru ca geamurile spate nu se deschid complet , si apoi in colturile interioare are deschisa calea , nui ca in fata , unde se duce sunetul la picioare , sub bord . Apoi niste 16,5 sau chiar ovale ar merge si le poti amplifica , cat doresti ... Eu ma gandesc sa pun dieci-urile in usile din spate si sa le las pe HU si sa amplific ce voi pune in locul lor in usile din fata .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 23:59   #24
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Boxe usi Solenza

Nu te contrazice nimeni ca nu ar fi loc.Dar nu le auzi din spate cum trebuie si nu cred ca se merita.In spate singura varianta bunicica e pe polita difuri mari , dar nu la solenza (merge bine la 3 volume) sa pui difuri mari ovale sa-ti dea bass daca nu ai sub.Tu practic din boxe vrei tot spectrul.
Gandestete ca sunt probleme pt cei care au golf 5 si au diful in partea din spate a usii si au facut mod substantiale sa ajunga dif in partea din fata sa se auda bine.
Apropo de raspunsul tau cu 63 Hz nu vad ce relevanta ....
bulu is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 09:41   #25
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Boxe usi Solenza

Daca tu auzi basul de la 120 Hz in sus ... e clar ca pierzi o mare parte din calitatea lui si nu auzi sunetul complet ... asta e parerea mea ...
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 10:42   #26
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Boxe usi Solenza

Vad ca se fac unele confuzii in ceea ce priveste frecventele si clasificarea lor.
-Subbas este frecventa intre 20-80 Hz.
-Basii au frecvente intre 80-320 Hz
-Mediile inferioare sunt intre 320-2.560 Hz
-Mediile superioare sunt intre 2.560-5.120 Hz
-Inaltele sunt intre 5.120 si 20.000 Hz.
Acum vedeti ce le "dati" sa cinte acelor difuzoare pentru ca ele sa-si faca treaba pentru care au fost facute.
Un sistem care are in componenta chiar difuzoare modeste, dar care e reglat bine, poate suna mult mai bine decit un sistem de top reglat prost.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 01:01   #27
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Boxe usi Solenza

@marius eugen ...
Chiar nu ai inteles nimic.
Sal de 16 sunt dif bass/sub si stau in usi accectund pe cat vreau eu basul si aveau lpf la max120hz ca ata se poate regla statia.Sa consider ca nu ai citit cu suficienta atentie cand am scris LPF ...
DLS preluau partea de medii de la 120 in sus.
Acum mediile de la DLS s-au busit si am pus pe iesirea de voce a statiei SAL - urile ca sa am voce in masina.In loc sa le mai tai la 120 le-am lasat full iar iesirea sub a statiei nu mai are legat nimic pe ea.TW sunt in continuare DLS.Si surpriza ... chiar suna bine ... plasticul din usi bazaie dar mai trebuiesc modificari.
Nu zic ca alte difuri nu raspund mai bine dar vreau per total sa concluzionez ca poti face ceva cu usile de solenza si eu credeam ca e compromis de la inceput proiectul.
bulu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -