Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-07, 11:25   #1
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Boxe usi Solenza

Salutare,


Incep si eu un thread nou pentru ca in urma cautarii pe forum despre asa ceva nu prea am gasit ceva concret, si anume despre modificarea fetelor de usi la o Dacia Solenza pentru a incapea difuzoare de 16.
Din fabrica, masina a venit echipata cu difuzoare de 10 care mi se par foooarte ieftine ca sunet ... Suna a "conserva" ca sa ma exprim asa.
Sunt curios daca a mai montat careva pe Solenza difuzoare de 16 ... De 13 stiu ca incap sigur fara mari modificari asupra fetei de usa.
Va atasez si ceva poze cu fata de usa & difuzorul cu pricina.
Astept, daca se poate, din partea voastra sfaturi in ceea ce priveste posibilitatea montarii acelor difuzoare.

Va multumesc anticipat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P8170112.JPG
Views:	420
Size:	537.6 KB
ID:	220504   Click image for larger version

Name:	P8170114.JPG
Views:	355
Size:	539.5 KB
ID:	220505   Click image for larger version

Name:	P8170113.JPG
Views:	264
Size:	541.7 KB
ID:	220506  

__________________
Contact:

- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295


sharkky is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 23:09   #2
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Boxe usi Solenza

Aici vezi o taiere mai ciudata pt ca ar trebui sa le fibrez sa arate bine.
Problema se punde datorita faptului ca sunt exact cat masca si ca sunt in unghi fata de fata interioara de tabla a usii.Daca reusesti sa pui un inel facut special e super ok.
Oricum trebuie sa antifonezi ceva.
EU trebuie sa ma reapuc de ele cand vine caldura .
Daca prinzi de plastic si nu rigidizezi cu o prindere buna de tabla tot ca o doaga v-a suna.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100_2886.JPG
Views:	913
Size:	356.1 KB
ID:	220776  
bulu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 23:26   #3
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boxe usi Solenza

Eu ma gandeam pentru inceput sa pun un singur strat de insonorizant pe tabla care se vede cand dai fata de usa jos ...
Inelul va fi, dar ... cum il prin cat mai bine de tabla masinii? Crezi ca se poate face o taietura mai "estetica" ?
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 23:44   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Boxe usi Solenza

Depinde de usa. Important e sa prinzi inelul cit mai bine pe tabla ( cum a zis bulu ). Vezi la fata locului.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 23:54   #5
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boxe usi Solenza

Deci sa inteleg ca pot gauri marginea acelui inel si sa-l prind de tabla si cu suruburi? Altfel de prindere de tabla nu vad, lipirea acestuia fiind imposibila. Daca gasesc MDF pe undeva o sa incerc sa-i dau o forma mai diferita, incercand sa pozitionez difuzorul in plan inclinat cat de cat ...
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 00:03   #6
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Boxe usi Solenza

Pai normal ca prinzi inelul cu suruburi de tabla. Restul ti-am mai zis, e inspiratie.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 00:20   #7
tfsi

Stage 5
 
tfsi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 550
Default Re: Boxe usi Solenza

acuma de vreo 3 ore am terminat de montat niste difuzoare pe 17 pe o supernova...stiu ca fetzele de usi sunt diferite dar vad ca acel capac care il ai stock peste difuzor este identic la amandoua modelele.mie mi-au incaput cu mici retusuri exact in acelasi locas.
__________________
Colin Forever!
tfsi is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 00:25   #8
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boxe usi Solenza

Si eu am masurat acea gaura ... si are ~17 cm ... deci ar cam trebui sa vina binisor acolo ... La tabla cred ca o sa fie mai urata treaba si la pozitionarea acelui inel ... In rest nu cred ca o sa fie extrem de mult de munca ... E adevarat, nu se termina intr-o singura zi, pentru ca voi lucra singur la ea ..
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 10:07   #9
WhiteDevil

Stage 5
 
WhiteDevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 668
Default Re: Boxe usi Solenza

Nu vreau sa fiu rau dar trebuie sa te complici cu difuri de 16 ??? Monteaza-ti pe 13 ceva sistem cu tweter si filtru cum ar fi power series de la JBL sau Infinity sau Atlas de la Hifonics si gata suna de cateva zeci de ori mai bine decat pe un diametru de 16 !!! si ai si claritate si putere cu o pereche de power-ruri in usi faci ceva treaba crede-ma !!!
__________________
Oricine stie sa ii de-a blana dar nu oricine o simte !!!

BMW 525d 163 HP tuning in progress , e39 my love
BMW 320i 24 valve, e46 170 HP , M-paket , full option
BMW 316i compact, 102 HP , stock , 5,5l @ 120 km/h
BMW 525i , 24 valve , 220 HP chipped , 260 km/h
Peugeot 406 2.0 HDI 130 HP chipped , 4,4l/100km/h
Golf 3 2.0 GTI 150 HP low rider , chipped + internals
Ford Mondeo 1.8 TD showcar for music , extreme bass
WhiteDevil is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 11:15   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Boxe usi Solenza

Quote:
Originally Posted by WhiteDevil View Post
Nu vreau sa fiu rau dar trebuie sa te complici cu difuri de 16 ??? Monteaza-ti pe 13 ceva sistem cu tweter si filtru cum ar fi power series de la JBL sau Infinity sau Atlas de la Hifonics si gata suna de cateva zeci de ori mai bine decat pe un diametru de 16 !!! si ai si claritate si putere cu o pereche de power-ruri in usi faci ceva treaba crede-ma !!!

Nu esti rau dar bati cimpii. Te rog sa incetezi cu sfaturile habarnamiste si citeste regulamentul.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 14:05   #11
WhiteDevil

Stage 5
 
WhiteDevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 668
Default Re: Boxe usi Solenza

mersi de observatie , poate am exagerat putin sper sa nu se supere nimeni !!!
WhiteDevil is offline   Reply With Quote
Old 01-03-07, 02:28   #12
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boxe usi Solenza

Crede-ma ca sigur mai mult m-as complica cu cele de 13 ... In vecii vecilor nu o sa se auda mai bine un difuzor de 13 decat unu de 16 ... In primul rand profunzimea bas-ului ... Si multe alte lucruri ... Mai repede as munci de aproximativ de 2 ori ma mult decat sa-mi para rau ca nu am facut asa ceva ...
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 01-03-07, 08:42   #13
WhiteDevil

Stage 5
 
WhiteDevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 668
Default Re: Boxe usi Solenza

ai dreptate cu profunzimea dar ma gandeam ca ai sau vei avea un sub care sa faca treaba asta !!! cele din usi le folosesti pentru medi , inalte si eventual un pic de kick ca sa completeze sub-ul !!!

Daca ai de toate atunci merita sa investesti munca in difuri pe 16 !!!

Spor la treaba !!!
WhiteDevil is offline   Reply With Quote
Old 01-03-07, 22:05   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe usi Solenza

WhiteDevil...

Esti NOU pe forum, fa-ti timp si citeste putin ca ai ce. Posturile facute repede nu tin mult, ca de cele mai multe ori sunt facute degeaba si mai mult, nici nu te aprecieaza cineva dupa ele.

Citeste atent ca s-ar putea sa inveti si tu cate ceva. Din usi bune cu difuzoare bune scoti raspuns liniar si sub 40 Hz (ai exemple concrete pe forum). Nu dezinforma lumea prin sfaturi binevoitoare dar lispite de acuratete si informatie exacta. Gandeste-te ca ce crezi tu sau ce stii tu ca e bine.... s-ar putea sa nu fie. Hai sa incercam sa gasim calea de mijloc, fara graba si fara exces de zel.

Numai bine!

PS: Citeste regulamentul A T E N T.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-03-07, 09:24   #15
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Boxe usi Solenza

Sharkky sa stii ca intra exact in decupajul plasticului interior , astfel incat la cel exterior nu umbli deloc , DAR daca le pui exact in acel loc nu vei fi multumit , pentru ca difuzoarele vor fi orientate catre picioare ! Deci decupeaza exact tot interiorul , nu umbli absolut nici un mm la buzunar si partea de exterior , dar baga niste inele sub unghi si le orientezi cum vrei tu . Nu le vei putea prinde pe tabla ca nu ai loc , dar o rigidizare a acelei zone o vei rezolva destul de repede . Si nu uita de spatiul dintre tabla si fata de plastic a usii pe care sa o umpli cu un material ... burete tare sau ceva asemanator . Poti incerca si cu niste spuma expandata , doar ca o torni cu fata de plastic scoasa de pe masina si apoi tai la nivel .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -