Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-12, 20:51   #106
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe HERTZ ????

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
Please nu tipa la mine Am fost si au facut ceea ce era normal sa faca: mi-au recomandat ce aveau mai scump. Antifonare usi ~600 RON, boxe JL sau Focal etc etc. Nu mi-a placut si am zis sa ma apuc singur. Toti incepem undeva, cred.
Sunt deja offtopic aici, consider ca nu e bine sa mai continui.
Tu nu vrei sa-ti rezolvi problema. Vrei sa-ti rezolvi problema ieftin si... nu se prea poate. Dar tine minte ca in experimentele cu care te convingi de acest lucru investesti de obicei mai mult decat in solutia optima.

Lucrurile bune costa. Lucrurile proaste costa si mai mult.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 13:46   #107
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: Boxe HERTZ ????

Intre timp am elucidat si misterul usilor VAG: bass reflex. Nu insonorizare, nu panouri, nu bani multi la "meseriasi" care iti trag o ciunga scumpa pe usi si dupa aia dau din umeri ca "asa e facuta masina". Poate ajuta vreodata cuiva.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 14:13   #108
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe HERTZ ????

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
Intre timp am elucidat si misterul usilor VAG: bass reflex. Nu insonorizare, nu panouri, nu bani multi la "meseriasi" care iti trag o ciunga scumpa pe usi si dupa aia dau din umeri ca "asa e facuta masina". Poate ajuta vreodata cuiva.
Unde este portul de la reflex in usa VAG ???
"Ciunga" scumpa (cu interpretare diferita pentru oricine acel scump) eu personal o recomand chiar daca nu se monteaza un alt sistem audio, e bine venita din orice punct de vedere. "Meseriasi" care dau din umeri sunt probabil doar niste instalatori care nu sunt capabili sa dea niste sfaturi, indicatii (intr-un cuvant consiliere) inainte de a se apuca de o masina.
"Meserias" care a trecut deja prin niste sisteme si care vrea sa te si ajute sa-ti reolvi problema nu doar sa-ti ia banii, gasesti greu .

Revin la postul lui Rellaxx " Vrei sa-ti rezolvi problema ieftin si... nu se prea poate. Dar tine minte ca in experimentele cu care te convingi de acest lucru investesti de obicei mai mult decat in solutia optima.

Lucrurile bune costa. Lucrurile proaste costa si mai mult."

Valabil pentru majoritatea care se uita la cateva zeci de lei cheltuite in plus la un atelier specializat
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS

Last edited by Bigu; 25-01-12 at 14:15.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 14:18   #109
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: Boxe HERTZ ????

De la un nene de la reprezentanta Probabil ca atunci cand se indreapta vremea o sa ma conving si eu.
Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
"Meserias" care a trecut deja prin niste sisteme si care vrea sa te si ajute sa-ti reolvi problema nu doar sa-ti ia banii, gasesti greu .
Amin.
Toate bune!

Last edited by dudaionescu; 25-01-12 at 14:35.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 26-01-12, 01:31   #110
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
Intre timp am elucidat si misterul usilor VAG: bass reflex. Nu insonorizare, nu panouri, nu bani multi la "meseriasi" care iti trag o ciunga scumpa pe usi si dupa aia dau din umeri ca "asa e facuta masina". Poate ajuta vreodata cuiva.
Wow... Revelatie. O incinta care nu este inchisa ermetic se comporta (in anumite limite) ca o incinta bas reflex. Ghici ce? E valabil pentru absolut toate usile tuturor masinilor din univers. Mai putin pentru amfibii, cred. Deci... cum stam cu misterul?

Ti-am explicat la un moment dat de ce suna bine usa de VAG. Nu exista alt raspuns. Dar daca vrei tu sa cauti...

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
De la un nene de la reprezentanta Probabil ca atunci cand se indreapta vremea o sa ma conving si eu.
Al doilea Wow! Ti-ai si gasit locul sa cauti meseriasi! Pai in ritmul asta... treaba buna. E ca si cum mergi sa te operezi la inima la cabinetul scolar. Desigur, acolo gasesti tot un cadru medical, deci trebuie sa fie meserias, nu? Te risti?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 26-01-12, 10:30   #111
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: Boxe HERTZ ????

Limitele respective sunt f stricte, deoarece o incinta de tip vented depinde f mult de parametrii T/S ai difuzorului (fapt combatut de meseriasi) si limitele matematice de toleranta ale volumului acestei incinte precum si a dimensiunilor venturilor sunt f mici. La una de compresie te mai poti duce 20-25% in sus sau in jos, dar pentru a avea compresie intr-o usa de masina e nevoie de incinta separata si etansa.
As putea spune ca in asemenea cazuri se face difuzorul pentru usa si nu usa pt difuzor

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Ti-am explicat la un moment dat de ce suna bine usa de VAG. Nu exista alt raspuns. Dar daca vrei tu sa cauti...
Eu sincer ma asteptam la un raspuns complet din prima, nu de confirmari succesive, de aceea am rezerve fata de afirmatia ta.

Last edited by dudaionescu; 26-01-12 at 10:42.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 26-01-12, 11:06   #112
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe HERTZ ????

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
Limitele respective sunt f stricte, deoarece o incinta de tip vented depinde f mult de parametrii T/S ai difuzorului (fapt combatut de meseriasi) si limitele matematice de toleranta ale volumului acestei incinte precum si a dimensiunilor venturilor sunt f mici. La una de compresie te mai poti duce 20-25% in sus sau in jos, dar pentru a avea compresie intr-o usa de masina e nevoie de incinta separata si etansa.
As putea spune ca in asemenea cazuri se face difuzorul pentru usa si nu usa pt difuzor



Eu sincer ma asteptam la un raspuns complet din prima, nu de confirmari succesive, de aceea am rezerve fata de afirmatia ta.
Ok, din raspunsul tau nu inteleg nimic.

Te legi iar de parametrii T/S. Ai o obsesie. Toate usile auto se comporta ca incinte bas reflex. Ti-am spus si de ce suna bine usa de VAG (in posturi anterioare).

O incinta de tip vented POATE sa depinda de parametrii T/S. Sau se face un calcul cu un raport de volume, in anumite cazuri. Nici unul dintre modurile de abordare nu este valabil la o usa de masina. La nici o usa de masina. O incinta "vented" constanta (daca pot sa-i spun asa) presupune un volum fix/constant (pereti rigizi, care nu isi schimba forma, nu flambeaza, nu disloca volum prin miscarea unor componente interne) si un port/vent (sau mai multe) cu suprafata si lungime fixe care se stabilesc in functie de volumul incintei SAU parametrii T/S ai difuzorului. Asta ca sa ai macar ceva de care sa te agati cand gandesti o usa ca pe o incinta bas reflex/vented. Si in cazul usilor de masini.... nu e cazul.

Nici acum nu am inteles ce vrei tu de fapt, motiv pentru care primesti informatia fragmentata. Sper sa gasesti ceea ce cauti (cumva).

Tu astepti cumva vreun raspuns magic care sa te lamureasca? Nu exista. Un meserias bun o sa-ti pregateasca usa in asa fel inca sa-i imbunatateasca performantele acustice. Cu "ciunga" scumpa, cu fibra, cu lemn, cu paste vodooo, cu pene de strut, cu suruburi aiurite, cu coca cola si poate niste bucati de cablu argintat. Si depinde de la caz la caz. Cu cat e usa mai proasta, cu atat e mai mult de lucru. Nu inseamna ca la toate e mult de lucru.

In fine... Sper sa gasesti ceea ce cauti. Ai un mod ciudat de a face acest lucru. Tu cauti ceea ce vrei TU sa gasesti, si nu ceea ce-ti trebuie de fapt. Poate functioneaza si asa.

PS: Avand in vedere volumul mare de aer din usile auto si multitudinea de venturi (gauri), tind sa duc marea majoritate a difuzoarelor spre free-air. Deci, daca le mai privesti ca pe incinte bas reflex, gandeste-te la unele prost facute. Usa de la VAG e una dintre cele mai bine facute. Si chiar si aia se poate imbunatati MAJOR.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 26-01-12, 11:09   #113
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe HERTZ ????

PS: Tare aia cu forumul de audiofili. Daca simti cu adevarat inclinatii spre latura vodoo in detrimentul celei tehnice... Bafta multa. Acolo e de tine!

PS2: Acum 7 ani de acolo am plecat, migrand spre domeniul asta. E mai interesant sa asculti muzica decat sa asculti cabluri. Parerea mea.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 26-01-12, 15:30   #114
vwvento

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 240
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Boxe HERTZ ????

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
Limitele respective sunt f stricte, deoarece o incinta de tip vented depinde f mult de parametrii T/S ai difuzorului (fapt combatut de meseriasi) si limitele matematice de toleranta ale volumului acestei incinte precum si a dimensiunilor venturilor sunt f mici. La una de compresie te mai poti duce 20-25% in sus sau in jos, dar pentru a avea compresie intr-o usa de masina e nevoie de incinta separata si etansa.
As putea spune ca in asemenea cazuri se face difuzorul pentru usa si nu usa pt difuzor



Eu sincer ma asteptam la un raspuns complet din prima, nu de confirmari succesive, de aceea am rezerve fata de afirmatia ta.
dudaionescu - Daca rellax ti-a spus deja tot ce trebuie sa stii, ce incerci sa mai afli? Omul asta vorbeste din experienta nu din lucruri citite de pe cine stie ce site... Daca el ti-a demonstrat cu argumente, ai face bine sa il asculti.
vwvento is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -