Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-12, 16:08   #16
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Va multumesc tuturor pentru opinii si sfaturi!

In primul rand, vreau sa precizez ca nu am pretentii foarte mari de la aceste difuzoare, vreau doar sa-si faca treaba in scopul pentru care le-am luat (midrange si atat). Chiar daca, din cate am inteles, aceste difuzoare ar putea suplini si rolul tweeterelor, eu unul vreau sa am si tweeter separat in sistem, iar GZ-urile sa actioneze doar in plaja de frecvente pe care le-o va permite crossover-ul din poza de mai jos (poza in care puteti observa si punctele de taiere).

In al doilea rand, de la intregul sistem nu voi avea si nici nu as putea sa am pretentii foarte mari, avand in vedere bugetul foarte mic alocat. Vreau ceva entry-level doar pentru uzul de zi cu zi. Daca nu-mi place cum suna vreuna din componente, o voi schimba la vremea potrivita. Iau in calcul chiar si o amplificare separata pentru fiecare componenta in parte, dar voi incerca mai intai cu crossoverul pasiv stereo.

Am pus intrebari referitor la pozitia de montaj nu numai din dorinta de a elimina miscarile la care poate fi supus difuzorul de medii (fata de usa care nu poate fi fixata perfect), ci si din dorinta de a afla cum sa procedez pentru a mentine stage-ul cat mai sus.

Din cate am inteles pana acum, ca sa pot impaca si varza si capra (deci sa nu-mi tipe prea tare, dar nici sa nu cobor stage-ul si nici sa nu rezoneze prost din pricina obstacolelor), ar trebui sa le pozitionez "off-axis" in plan orizontal, apropiindu-le una spre cealalta cu cateva grade? Sau in plan vertical, catre plafon cu cateva grade?

As putea ridica, eventual, stage-ul doar din pozitionarea tweeterelor?

Multumesc si scuze pentru multitudinea de intrebari, insa e mult de lucru la incintele acestor medii si nu as vrea sa pun ulterior intrebari de genul "dar de ce mi s-a intamplat asa ....?" si sa trebuiasca sa refac totul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20120210_213316.jpg
Views:	44
Size:	169.9 KB
ID:	2373499  
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 16:27   #17
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

parerea mea trage firele pt ele in zona bordului si punele sa cante,pozitioneazale in mai multe feluri cu mana ambele difuzoare si vezi tu singur care ar fi pozitia care te avantajeaza cel mai mult,e mai simplu asa decat sa le faci suporti si sa nu iti placa ceva.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 16:43   #18
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Quote:
Originally Posted by gaby007 View Post
Probabil ca sistemul lui Gaby are deficiente majore in proiectare si reglaj... dar pana la a spune ca un producator minte in descrieriile sale este cale lunga

probabil'''foarte probabil ca sistemul meu sa NU aibe deficiente majore in proiectare si reglaj,este un sistem simplu cu un amplif cu 4 canale care amplifica midbasii+traductoarele,fiecare difuzor este amplificat separat cu reglajele si taierile de rigoare care le permit HU-ul,mai exact kenwood 6047u,decent zic eu,constructia stalpilor este destul de rigida,singura problema ar fi ca sunt pozitionati on axis si la volum mare nu mai suna cum ar trebuii,asta este punctul meu de vedere,dar una peste alta isi fac treaba acele difuzoare de medii.eu doar am incercat sa ajut colegul de mai sus cu o idee a cea ce am facut eu cu aceste difuzoare si cu un sfat sa nu le pozitioneze direct spre urechi.cam asta ar fi tot.si da este un sistem entry cel pe care il detin dar asta nu inseamna ca are acele deficiente mentionate de tine mai sus!!!
Ce volum ai pentru fiecare difuzor gzpm60sq? Ai un minim de 0,5litri? Ai folosit material fonoabsorbant in incinte?
Ai acordat atentie in a le pozitiona in asa fel incat sa eviti pe cat posibil reflexiile din suprafetele vitrate? Ai incercat sa le asculti in incinte de proba inainte de a le instala definitiv?
Raspunsul tau probabil va fi... nu.
Cele doua aspecte pe care ti le-am enumerat mai sus fac o diferenta majora in sistem.
Pe ce criterii le-ai ales in a le imperechea cu mid-bassul tau? Daca ai vazut in imagini la alti pasionati de car-audio difuzoare de medii-inalte instalate pe stalpi in loc de tweetere nu trebuie sa incerci sa ii imiti fara a analiza, a te documenta si a analiza foarte bine modul de integrare al lor in automobilul tau.
Si discutiile pot continua, ceeace ce voiam sa scot in evidenta este ca din start in opinia mea ai plecat gresit in instalarea lor. Litrajul conteaza foarte mult... la fel si pozitionarea... si abia apoi intra in discutie filtrajul, corectiile, etc...
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 17:02   #19
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Realizeaza in primul si in primul rand tratamentul acustic al portierelor.
Instaleaza difuzoarele de medii-joase in portiere si apoi incearca sa confectionezi doua incinte inchise de minim 0,5l, eu ti-as recomanda din start 1l. - asta si in functie de capabilitatea difuzorului de 20 de cm de a urca in frecventa si de a se imbina cat se poate de bine cu gzpm-ul.
Incearca diferite positionari pe bord.
Daca vrei sa folosesti si traductoare de inalte atunci aceste vor trebui sa fie foarte, foarte aproape de gzpm-uri.
Este foarte greu de dat sfaturi pe internet mai ales in cazuri precum acestea. Nu exista difuzorul perfect, nu exista sunetul perfect, exista perceptia noastra diferita de la individ la individ asupra muzicii.



Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Va multumesc tuturor pentru opinii si sfaturi!

In primul rand, vreau sa precizez ca nu am pretentii foarte mari de la aceste difuzoare, vreau doar sa-si faca treaba in scopul pentru care le-am luat (midrange si atat). Chiar daca, din cate am inteles, aceste difuzoare ar putea suplini si rolul tweeterelor, eu unul vreau sa am si tweeter separat in sistem, iar GZ-urile sa actioneze doar in plaja de frecvente pe care le-o va permite crossover-ul din poza de mai jos (poza in care puteti observa si punctele de taiere).

In al doilea rand, de la intregul sistem nu voi avea si nici nu as putea sa am pretentii foarte mari, avand in vedere bugetul foarte mic alocat. Vreau ceva entry-level doar pentru uzul de zi cu zi. Daca nu-mi place cum suna vreuna din componente, o voi schimba la vremea potrivita. Iau in calcul chiar si o amplificare separata pentru fiecare componenta in parte, dar voi incerca mai intai cu crossoverul pasiv stereo.

Am pus intrebari referitor la pozitia de montaj nu numai din dorinta de a elimina miscarile la care poate fi supus difuzorul de medii (fata de usa care nu poate fi fixata perfect), ci si din dorinta de a afla cum sa procedez pentru a mentine stage-ul cat mai sus.

Din cate am inteles pana acum, ca sa pot impaca si varza si capra (deci sa nu-mi tipe prea tare, dar nici sa nu cobor stage-ul si nici sa nu rezoneze prost din pricina obstacolelor), ar trebui sa le pozitionez "off-axis" in plan orizontal, apropiindu-le una spre cealalta cu cateva grade? Sau in plan vertical, catre plafon cu cateva grade?

As putea ridica, eventual, stage-ul doar din pozitionarea tweeterelor?

Multumesc si scuze pentru multitudinea de intrebari, insa e mult de lucru la incintele acestor medii si nu as vrea sa pun ulterior intrebari de genul "dar de ce mi s-a intamplat asa ....?" si sa trebuiasca sa refac totul.
IM is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 23:31   #20
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Ce volum ai pentru fiecare difuzor gzpm60sq? Ai un minim de 0,5litri? Ai folosit material fonoabsorbant in incinte?
Ai acordat atentie in a le pozitiona in asa fel incat sa eviti pe cat posibil reflexiile din suprafetele vitrate? Ai incercat sa le asculti in incinte de proba inainte de a le instala definitiv?
Raspunsul tau probabil va fi... nu.
Cele doua aspecte pe care ti le-am enumerat mai sus fac o diferenta majora in sistem.
Pe ce criterii le-ai ales in a le imperechea cu mid-bassul tau? Daca ai vazut in imagini la alti pasionati de car-audio difuzoare de medii-inalte instalate pe stalpi in loc de tweetere nu trebuie sa incerci sa ii imiti fara a analiza, a te documenta si a analiza foarte bine modul de integrare al lor in automobilul tau.
Si discutiile pot continua, ceeace ce voiam sa scot in evidenta este ca din start in opinia mea ai plecat gresit in instalarea lor. Litrajul conteaza foarte mult... la fel si pozitionarea... si abia apoi intra in discutie filtrajul, corectiile, etc...
Da au aproximativ 1L fiecare incinta,iar dupa cate ai observat din cele 2 poze daca te ai uitat nu sunt pozitionate astfel in cat sa se loveasca sunetul de ceva si sa apara reflexii iar despre fonoabsorbant intradevar nu am folosit inca,cat despre constructia stalpilor mi am folosit imaginatia nu am copiat pe nimeni si chiar daca as fi copiat pe cineva nu asta ar fi problema.de fapt nu prea vad care ar fi problema in toata discutia asta,mi am expus punctul de vedere in privinta acestor traductoare,repet,punctul meu de vedere,i am dat omului un sfat care am crezut eu de cuviinta si cam asta a fost tot.spor la treaba cu pasatul,poate o sa il ascult si eu la vreo competitie.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 23:38   #21
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Quote:
Originally Posted by IM View Post
RTA au folosit altii... a se vedea link mai jos... eu inca nu am ajuns in acel stadiu in sistemul la care lucrez dar zilele acestea se va intampla si la mine.

http://www.hifitest.de/test/car-hifi...60sq_5324.php#

Folositi cu incredere un translator on-line (gen: http://babelfish.yahoo.com) si va veti da seama cat de cat despre ce este vorba in acest test.

Pentru a afirma ca ceva este o mare minciuna, trebuie sa ai dovezi concrete si nu propriile supozitii...

Probabil ca sistemul lui Gaby are deficiente majore in proiectare si reglaj... dar pana la a spune ca un producator minte in descrieriile sale este cale lunga.

Nu sunt avocatul GZ.
Sunt pur si simplu obiectiv si imi exprim propriile pareri asupra a ceea ce aud si constat.

Vrei sa aflam cat au costat rezultalele din testul ala? Mintim poporu' cu revista? Nu dau doi bani pe testele lor atata timp cat nu specifica EXACT toate conditiile de test, masuratori, etc. Nu-i greu sa scoti "prostului" ochii cu doua grafice magice si 10 propozitii pompoase. Cat (le) dai atata face, in cazul lor (si nu numai).

Macar atat au facut cei de la Car Hi(hi)Fi, au dat niste grafice mai aproape de realitate, care, surpriza, nu seamana DELOC cu cel de la GZ pe care-l fac eu mincinos. Fiindca este, nu fiindca il fac eu. Iar ca sa fie siguri cei de la Car HiFi ca nu mai intelege nimeni nimic din graficele alea, au suprapus vreo 9 masuratori (la ambele difuzoare, midbass+medie), fara sa specifice exact care, unde si cum. Si chiar dupa acele masuratori difuzoarele alea nu au cum sa cante bine sau liniar (nu conform graficului anuntat de producator) fara interventii majore in EQ. Da' in textul articolului totul e magic si sublim. De vreo 800-1000 EU.

PS: Inca o data, poate sunt inteles gresit. Sunt niste difuzoare ok pentru 240 RON. Nici mai mult, nici mai putin. Poti sa le pui si oaia intreaga si vie in spate, in stalpul de inalta tensiune rigidizat si montat cu incinta de fix 1.598720394675536289466 litri si plasat perfect pe marginea parbrizului, difuzorul ala NU canta NATURAL, NU este LINIAR si NU este EFICIENT. De asta costa 240 RON setul.

Si cine isi bate capul sa faca un montaj mai rasarit (cu incinte incorporate in stalpi, pozitionari studiate, absorbante (fono) alese dupa teste, sistem capabil de 3 cai cu time alignment, etc).... MERITA niste difuzoare de medii mai bune, macar pentru a sustine efortul depus. Parerea mea. In rest, sunt ferm convins ca exista si urechi multumite de aceste difuzoare. Dar haide sa le constientizam nivelul. Daca umflam prea tare gonflabila nu obtinem o femeie adevarata.

Quick_5hifter, spor la montat, sa te bucuri de ele! Dupa cum arata graficul de pe crossoverul tau ar trebui sa fie ok. Sper sa ai noroc sa se pupe bine din prima. Spor la lucru!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	grafic.JPG
Views:	53
Size:	25.8 KB
ID:	2374237   Click image for larger version

Name:	car_hifi_lautsprecher_16cm_ground_zero_gzuk_16x_gzpm_60sq.jpg
Views:	48
Size:	233.9 KB
ID:	2374318   Click image for larger version

Name:	car_hifi_lautsprecher_16cm_ground_zero_gzuk_16x_gzpm_60sqq.jpg
Views:	41
Size:	237.0 KB
ID:	2374319  

__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 00:49   #22
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Graficul ce insoteste traductorul se refera la 1 singur traductor masurat in camera anecoica.
Graficele din revista respectiva sunt realizate intr-un sistem compus din mai multe elemente si atentie, in automobil!

La fel si pretul este pentru o singura bucata, dar mult mai putin important deoarece parerea ta pentru mine chiar valoreaza cat apa de ploaie de ceva vreme...


Gabi, mai multe vom discuta cu mare placere atunci cand ne vom intalni... imaginile nu sunt foarte clare dar daca ne vom intalni la vreo competitie as dori sa ascult sistemul tau.

Last edited by ReLLaXX; 24-03-12 at 09:30.
IM is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 09:49   #23
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Graficul ce insoteste traductorul se refera la 1 singur traductor masurat in camera anecoica.
Graficele din revista respectiva sunt realizate intr-un sistem compus din mai multe elemente si atentie, in automobil!

La fel si pretul este pentru o singura bucata, dar mult mai putin important deoarece parerea ta pentru mine chiar valoreaza cat apa de ploaie de ceva vreme...


Gabi, mai multe vom discuta cu mare placere atunci cand ne vom intalni... imaginile nu sunt foarte clare dar daca ne vom intalni la vreo competitie as dori sa ascult sistemul tau.
Deci... In afara de faptul ca aduci discutiei o nota personala, si asta nu-i bine si nu are legatura cu produsele... dar e tipic tie...

Nu vad nicaieri pe site-ul producatorului un detaliu de gen "camera anecoica". Nu vad sa mi se spuna nicaieri ca graficul ala nu o sa se regaseasca NICIODATA in performanta acelui difuzor intr-o masina. Lucru adevarat. Deci da, raportat la utilizatorul final si experienta lui, graficul producatorului minte. Grosolan.

Cat despre testul din Car HiFi, de ce e relevant pentru UN difuzor daca acolo s-a masurat un intreg set? Prosteala ieftina.... parerea mea.

Cat despre valoarea produselor acelora, imi mentin parerea, chiar daca sunt corectat.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -