Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-12, 16:04   #1
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Midrange - SPL Dynamics

Salutare!
De curand am facut rost de o pereche de SPL Dynamics SD-8.1. Norocul meu ca am si unde sa le montez, in portiere, ca masina e prevazuta cu spatiu pentru 20 cm.
As dori sa folosesc pe post de midrange o pereche de woofere din setul SPL Dynamics SD-4.2, datorita aspectului (arata la fel cu cele de mai sus, doar ca au numai 10 cm).
Care e parerea voastra, dupa specificatiile producatorului: se preteaza acest woofer la plaja de frecvente specifica difuzoarelor pentru medii? Din specificatiile tehnice de pe internet, nu pot deduce singur raspunsul, pentru ca acolo sunt date limitele de frecventa ale intregului sistem (deci inclusiv tweeter).
Daca raspunsurile voastre tind spre "nu", atunci voi renunta la ideea de midrange.

Inca o intrebare legata de aceleasi difuzoare: unde gasesc filtre pe 3 cai?

Atasez poza informativa cu difuzoarele, iar mai jos aveti specificatiile producatorului pentru sistemul de 10 cm (SPL Dynamics SD-4.2).

Va multumesc anticipat!

Difuzoare Auto Componente 10 cm
Tweeter 25mm
Putere Maxima 100 W
Putere Nominala (RMS) 50 W
Impedanta 4 ohmi
Raspuns Frecventa 70 - 22.000 Hz
Crossover point (Hz) 6500 Hz
Sensibilitate 86 dB
Adincime instalare 50 mm ( 2")
Magnet 70mm
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sd-4-2.jpg
Views:	65
Size:	323.9 KB
ID:	2321752  
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 17:05   #2
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Salutare!
De curand am facut rost de o pereche de SPL Dynamics SD-8.1. Norocul meu ca am si unde sa le montez, in portiere, ca masina e prevazuta cu spatiu pentru 20 cm.
As dori sa folosesc pe post de midrange o pereche de woofere din setul SPL Dynamics SD-4.2, datorita aspectului (arata la fel cu cele de mai sus, doar ca au numai 10 cm).
Care e parerea voastra, dupa specificatiile producatorului: se preteaza acest woofer la plaja de frecvente specifica difuzoarelor pentru medii? Din specificatiile tehnice de pe internet, nu pot deduce singur raspunsul, pentru ca acolo sunt date limitele de frecventa ale intregului sistem (deci inclusiv tweeter).
Daca raspunsurile voastre tind spre "nu", atunci voi renunta la ideea de midrange.

Inca o intrebare legata de aceleasi difuzoare: unde gasesc filtre pe 3 cai?

Atasez poza informativa cu difuzoarele, iar mai jos aveti specificatiile producatorului pentru sistemul de 10 cm (SPL Dynamics SD-4.2).

Va multumesc anticipat!

Difuzoare Auto Componente 10 cm
Tweeter 25mm
Putere Maxima 100 W
Putere Nominala (RMS) 50 W
Impedanta 4 ohmi
Raspuns Frecventa 70 - 22.000 Hz
Crossover point (Hz) 6500 Hz
Sensibilitate 86 dB
Adincime instalare 50 mm ( 2")
Magnet 70mm

Este o solutie, daca ai putea da o descriere mai buna a sistemului, player, amplificator, ce folosesti cum cum iti imaginezi ca o sa fie montate. Daca se poate si o poza cu locul in care doresti sa il montezi. Cu siguranta se gaseste o solutie!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 19:08   #3
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

nu.
raspunsul in frecventa este pt intregul sistem pe 2 cai (adica si tw) . "midbass-ul" ala nu urca mai sus de 6000hz.
cum zice si dragster, se gasesc solutii, dar nu ce ai zis tu.
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 19:51   #4
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

O descriere mai buna a sistemului nu am gasit inca, pe internet.... sistemul nu l-am cumparat inca, m-am gandit mai intai sa intreb.

Ca pozitie de montaj, va fi undeva la nivelul umarului, cum se vede in poza de mai jos. Difuzorul va fi instalat intr-o incinta de volum mic, separat de incinta wooferului, putin mai jos de tweeter. Incintele de mai jos erau din fibra de sticla in 3 straturi, probabil asa vor fi si cele pe care le voi confectiona acum, dar alta forma.

Playerul folosit este un Pioneer FH-P4100 (casetofon/radio/cd) cu 2 iesiri RCA, dar probabil voi folosi si un procesor de sunet pe care il am deja (Clarion), cu 3xrca la 7 volti si reglaje manuale pe 7 frecvente.

Cu amplificatorul m-am gandit la 2 variante, dar nu m-am hotarat inca: ori iau un amplificator pe 2 canale cu 2x150w rms si folosesc filtre pe 3 cai, ori merg pe amplificare individuala (2 amplificatoare in 4 canale: unul pentru tweetere si medii, celalalt pentru woofere si subwoofer).

In orice caz, voi putea da difuzorului frecventa necesara, dar nu stiu daca el va fi capabil sa cante pe acea frecventa. Nu il iau de dragul de a avea 4 difuzoare (+ 2 tweetere), ca asa as putea sa mai pun 2 coaxiale pe spate si gata.... dar am mai avut 2 sisteme cu midrange-uri si suna altfel fata de sistemele pe 2 cai.

Pretentiile fata de acest sistem nu sunt mari, il vreau doar pentru uz personal, dar parca nu as da banii degeaba daca as sti dinainte ca n-o sa iasa nimic bun.

Cu acest sistem as mai avea avantajul ca pot pastra & folosi si tweeterele. Crossoverele acestui sistem probabil n-am la ce sa le folosesc, doar daca le-as putea folosi pe wooferele de 20 cm pe care le am deja, dar care raspund la frecventa mai joasa si au putere dubla (100w rms).

Ca subwoofer, voi folosi ceva mic, de 25/30 cm in incinta sealed, putere in jur de 300w rms. Nu am achizitionat inca niciun subwoofer, il las la final.

In concluzie, stiu ca exista difuzoare pentru medii care ar fi mult mai recomandate decat ceea ce vreau eu (exemplu: DLS, Hertz si altele mai scumpe, cum ar fi Pioneer PRS, Audison, Brax...). Insa eu nu vreau sa aloc un buget foarte mare capitolului audio, iar pe de alta parte intotdeauna mi-am dorit ca difuzoarele sa se potriveasca intre ele, dar si sa merg pe cat posibil pe o singura marca de componente.

Multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	download.jpg
Views:	154
Size:	701.0 KB
ID:	2322051   Click image for larger version

Name:	download (1).jpg
Views:	112
Size:	1.44 MB
ID:	2322052  

Last edited by quick_5hifter; 08-02-12 at 19:53.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 17:37   #5
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Midrange - SPL Dynamics

Poti folosi linistit toate componentele pe care deja le ai atat timp cat le poti face filtrarea activ (punctele de taiere). Pana nu incerci si vezi cum suna nu ai de unde sa stii. Eu zic sa incerci mai intai cu ce ai si vezi apoi ce si cum.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 19:02   #6
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Pai cam aici era problema, ca nu am decat procesorul Clarion si difuzoarele de joase, cele pe 20 cm. Nu stiu daca sa le cumpar si pe cele de 10 cm, cu tweetere cu tot. Ele, la prima vedere, par sa fie construite asemanator cu difuzoarele de medii de la Hertz, de la DLS, de la Vifa etc., dar nu stiu cum o sa sune filtrate pe frecvente medii. Voi vedea, ca oricum cred ca le voi cumpara, iar daca nu suna bine, le montez pe alta masina...
Am gasit la cineva si un crossover stereo pe 3 cai, sa vedem ce poate.

Multumesc pentru sfaturi! Revin cu pareri dupa probe.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 21:29   #7
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Am gasit o alternativa pentru sistemul de mai sus: Ground Zero GZPM 60SQ. Sunt difuzoare special concepute pentru medii / fullrange, iar raspunsul lor in frecventa este situat intre 300 - 20000 hz, conform producatorului. Diametrul este 6 cm, puterea RMS 50w.
Pretul este cam acelasi cu cel al sistemului SPL Dynamics de 10 cm. Cred ca ar fi mai indicat sa merg pe GZ, voi ce parere aveti?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	17216-Ground_Zero_GZPM_60SQ.jpg
Views:	64
Size:	167.3 KB
ID:	2326925  
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 21:42   #8
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Midrange - SPL Dynamics

Nu le-am ascultat insa consider ca pentru ce ai nevoie sunt ok!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 00:21   #9
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Am achizitionat midrange-urile GZ si un amplificator 2x150 w rms la 4 ohmi. De asemenea, am achizitionat si crossoverul stereo pe 3 cai de care va spuneam. Momentan masina e in service pentru remedierea unor probleme tehnice, dar urmeaza sa o aduc acasa zilele astea si as vrea sa ma apuc de treaba cu montajul pieselor.

Asa ca va cer parerea si in legatura cu pozitia de montaj a midrange-urilor si a tweeterelor. Pozitia de montaj din pozele anterioare nu este buna pentru simplul fapt ca fata de usa se misca destul de mult. Pe stalpi oare ar fi mai indicat sa pun midrange-urile? Daca da, cam la ce distanta de tweetere, care vor fi montate mai sus decat mediile?

Multumesc din nou pentru ajutor!

(rog modificarea titlului topicului in "Midrange - alegere si montaj", daca se poate. Multumesc!)
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 13:39   #10
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Salut,uite unde am montat eu aceste difuzoare,incearca sa nu le montezi chiar in dreptul urechilor sunt foarte''tipatoare''aproape ca indeplinesc foarte bine si rolul tweeterelor si acopera destul de mult midbasii,eu le am amplificate.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-03-21-152.jpg
Views:	139
Size:	412.3 KB
ID:	2372212   Click image for larger version

Name:	2012-03-20-144.jpg
Views:	151
Size:	592.5 KB
ID:	2372213  
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 14:24   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Am ascultat de curand masina lui Gabi (Ka-ul).

Mediile respective sunt "tipatoare" in sensul ca urla, peste volum mediu. Sunt amplificate cu doua canale de JBL 75.4, semnal dintr-un HU Kenwood bun, eq flat. La volum mic si usor spre mediu canta decent (in gama lor de pret), cu extensie rezonabila pana undeva in 9-10 KHz. Au HPF-ul setat la 240 Hz cu 24 db/octava (daca tin bine minte - mai sus nu stia HU) si totusi, le lipseste aproape complet prezenta in medii joase. Cred ca in setupul ala (pe stalpi, fara un minim de volum in spate) lucreaza relativ liniar de pe la 1-1.2 KHz in sus. Sub... pierderi mari, liniste si pace.

La volum mare se deschid mult in zona mediilor-inalte, extensia in medii joase devine inexistenta iar partea de inalte (atat cat se pot numi ele inalte) dispare subit. Dupa graficul dat de producator pare genul de difuzor care se poate imperechea direct cu un midbas si totul e ok. In realitate imi vine greu sa cred ca media aia poate sa reproduca ceva asemanator graficului intr-o instalatie tipica auto, fara corectii masive de EQ. De naturalete si corectitudine tonala in cazul ala nu mai vorbim, ca nu avem de ce. Daca asculti doar radio pe AM, e posibil sa fie ok...

Avand in vedere ca tu o sa le folosesti strict pe post de medie, lasand midbasul si tweeterul sa faca restul, sunt sanse mari sa ai rezultate mai bune. Sa speram ca se pupa totul ok si cu filtrul pasiv. Cat despre pozitionari, tot ce pot sa-ti recomand (ca si Gabi, de altfel), sa nu le pui "on axis", spre pozitia de ascultare. E mai safe asa.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 20:49   #12
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Fiecare cu parerile lui personale.

In magazin am avut GZPM-urile in test comparativ cu un mid-tweeter asemanator Genesis/Thiel, numai ca acesta din urma se situa in cu totul alta categorie de pret(>300Eur/pereche). Initial am vrut sa folosesc Genesis-urile in automobil dar conform spuselor lui Gordon Taylor (Genesis) si a unor mari pasionati de SQ in car-audio sunt destul de sensibile si riscul este foarte mare de a le scoate din cursa din neatentie, mai ales in timpul calatoriilor cand nu de putine ori dorim sa ascultam la un volum ridicat...

GZPM60SQ pot spune ca sunt mai placute la ascultat, in incinte cu un volum cuprins intre minim 0,5litri si maxim 1,5litri. Graficul lor de raspuns in frecventa afisat pe fisa ce insoteste traductorul confirma ceeace am constatat si eu... sau invers... este tot una in opinia mea .

Cei ce vor veni la Severin luna viitoare vor avea posibilitatea de a asculta Arlequin-ul prezentat si pe forum-ul 4tuning, audiomobil ce foloseste aceste traductoare de medii-inalte GZ in compania unor mid-basi Scan-Speak Revelator 18.

Integrate corespunzator in sistem in incintele adecvate, filtraj si amplificare corespunzatoare, vor lasa o impresie placuta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gzpm60sq.jpg
Views:	140
Size:	613.6 KB
ID:	2372750   Click image for larger version

Name:	Genesis mid tweeter by Thiel.jpg
Views:	103
Size:	562.4 KB
ID:	2372773  
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 10:02   #13
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

In urma auditiei (inca o data, aseara), eu zic ca graficul dat de producator e o mare minciuna. Litrajul nu o sa influenteze raspunsul in partea de sus a graficului, iar mediile astea nu exista peste 9-10 KHz la volum normal de auditie. Avand in vedere ca sunt montate on-axis (in masina ascultata) cred ca scoatem din discutie o buna parte din reflexiile nedorite care pot influenta major raspunsul in frecventa a difuzoarelor. Si liniaritatea aia exista doar in graficul producatorului. Ce se pupa cu specificatiile si in realitate? Sensibilitatea mica. Asta se simte.

Si tot la modul serios, sunt niste difuzoare de 240 RON (aprox) care suna ca niste difuzoare de 240 RON. Nimic mai mult, nimic mai putin. Cu asta pot sa fiu de acord, indiscutabil. Pentru bugetul lor suna ok. Departe de niste medii bune? Absolut. Chit ca-mi vine greu sa cred ca se gasesc medii bune in bugetul asta. Daca cineva nu cauta mai mult de atat, probabil ca fac toti banii. Dar de aici pana la a spune ca suna BINE.... mai avem de mancat.

Sper ca nu-i cazul sa propun un pariu cu RTA-ul in mana.
PS: Graficul ala e "tras" probabil la 1w/m. Imi permit sa spun, irelevant si fara nici o legatura cu experienta utilizatorului final.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	grafic.JPG
Views:	65
Size:	25.8 KB
ID:	2373246  

Last edited by ReLLaXX; 23-03-12 at 10:06.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 13:32   #14
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

RTA au folosit altii... a se vedea link mai jos... eu inca nu am ajuns in acel stadiu in sistemul la care lucrez dar zilele acestea se va intampla si la mine.

http://www.hifitest.de/test/car-hifi...60sq_5324.php#

Folositi cu incredere un translator on-line (gen: http://babelfish.yahoo.com) si va veti da seama cat de cat despre ce este vorba in acest test.

Pentru a afirma ca ceva este o mare minciuna, trebuie sa ai dovezi concrete si nu propriile supozitii...

Probabil ca sistemul lui Gaby are deficiente majore in proiectare si reglaj... dar pana la a spune ca un producator minte in descrieriile sale este cale lunga.

Nu sunt avocatul GZ.
Sunt pur si simplu obiectiv si imi exprim propriile pareri asupra a ceea ce aud si constat.
IM is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 14:31   #15
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Midrange - SPL Dynamics

Probabil ca sistemul lui Gaby are deficiente majore in proiectare si reglaj... dar pana la a spune ca un producator minte in descrieriile sale este cale lunga

probabil'''foarte probabil ca sistemul meu sa NU aibe deficiente majore in proiectare si reglaj,este un sistem simplu cu un amplif cu 4 canale care amplifica midbasii+traductoarele,fiecare difuzor este amplificat separat cu reglajele si taierile de rigoare care le permit HU-ul,mai exact kenwood 6047u,decent zic eu,constructia stalpilor este destul de rigida,singura problema ar fi ca sunt pozitionati on axis si la volum mare nu mai suna cum ar trebuii,asta este punctul meu de vedere,dar una peste alta isi fac treaba acele difuzoare de medii.eu doar am incercat sa ajut colegul de mai sus cu o idee a cea ce am facut eu cu aceste difuzoare si cu un sfat sa nu le pozitioneze direct spre urechi.cam asta ar fi tot.si da este un sistem entry cel pe care il detin dar asta nu inseamna ca are acele deficiente mentionate de tine mai sus!!!
gaby007 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -