Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-12, 07:31   #106
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Eu ti-am propus sa te uiti si la kenwood, deoarece eu am avut mai multe modele de DVD, dar dvd-ul care il am acum de la kenwood, suna foarte bine. Eu am un model mai vechi DDX-6027, dar am asculta si modele mai noi care de asemenea suna bine. La modele pe care le-ai enumerat tu alegerea e grea, Pioneer f920 e un aparat bun, la fel si kenwood-ul. Cred ca Alpine-ul s-ar misca o idee mai repede in meniu si la GPS, dar nu am auzit acest model pe nicaieri ca sa iti spun cum suna. Toate trei sunt aparate bune, si nu prea ai cum sa fii nemultumit oricare ar fi optiunea ta, eu as zice sa il alegi pe cel care crezi ca o sa arate cel mai bine in bord
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 12:53   #107
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

sper sa fac alegerea cea mai buna
pioneer este clar mai ok avand in vedere designul
si din cate vad la preout are voltaj mai mare cea ce inseamna ca are un sunet mai bun pe amplificare(ma intereseaza mult calitatea suntelului pentru woofer)
nici kenwood nu este un aparat rau dar na...raman si la principiul ca cea ce ii alpine,pioneer si clarion ala ramane baza

vedem ce o fi
dar am exclus firme no name(desi la 200 eu au tv,gps detaliat si etc etc dar sunetul nu cred ca este cea ce trebuie)
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 23:05   #108
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

apropo
care ii treaba cu playere astea dedicate care is la vanzare...un fel de copie dupa navigatiile originale are diferitelor marci gama vw...

ex Tti 6000 si nu stiu cat...8000 si nu stiu cat...sunt la un pret foarte ok,noi,toate dotariile etc etc
+ unele beneficii fiind copii si nu originale(un ex banal la citirea de dvd-uri ca merge mai orice...nu doar dvx original si etc..)dar si multe altele

ca si aspect si dotari ii bine...nu stiu care ii calitatea de sunet?!
soosy is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 23:31   #109
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Eu lucrez cu Dynavin. Ca si reglaje de sunet sunt basic, adica au bass mid si tw + woofer, dar suna muuuult peste cele oem . Calitatea plasticelor este foarte ok, se misca foarte repede si in 3 ani de cand fac instalari la genul de unitati nu mi s- a intors nici una. Un mare plus la brandul amintit mai sus, este acela ca au modele cu OS Android(o multime de aplicatii) cu internet, sistemele se leaga direct pe can etc.
Daca ai de gand sa-ti iei asa ceva, iti recomand sa te orientezi catre un dealer/importator cu vechime mai mare de 2 ani pe piata din ro cu legatura pe partea de sisteme multimedia. De ce spun asta pentru ca au fost foarte multi insi care aduceau la un moment dat tot felul de unitati si au inceput sa cada pe capete , retururile erau foarte mari si au preferat sa isi incheie activitatea, din toata treaba asta are de pierdut numai utilizatorul.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 23:37   #110
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Eu lucrez cu Dynavin. Ca si reglaje de sunet sunt basic, adica au bass mid si tw + woofer, dar suna muuuult peste cele oem . Calitatea plasticelor este foarte ok, se misca foarte repede si in 3 ani de cand fac instalari la genul de unitati nu mi s- a intors nici una. Un mare plus la brandul amintit mai sus, este acela ca au modele cu OS Android(o multime de aplicatii) cu internet, sistemele se leaga direct pe can etc.
Daca ai de gand sa-ti iei asa ceva, iti recomand sa te orientezi catre un dealer/importator cu vechime mai mare de 2 ani pe piata din ro cu legatura pe partea de sisteme multimedia. De ce spun asta pentru ca au fost foarte multi insi care aduceau la un moment dat tot felul de unitati si au inceput sa cada pe capete , retururile erau foarte mari si au preferat sa isi incheie activitatea, din toata treaba asta are de pierdut numai utilizatorul.
da da...inteleg...
ii vorba de aceste 2 aparate mai exact(mai mult prima poza)
cautam pareri sa vad la nivel de sunet cum sta,pentru ca am woofer si nu as vrea sa pierd la calitate sau volum...la fel si boxele din usi
navigatia vad ca este cea ce trebuie(romania detaliat...)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	navigatie-ieftina-dedicata-vw-8e975e705f408e2ac-594-0-1-95-1.jpg
Views:	81
Size:	36.2 KB
ID:	2508493   Click image for larger version

Name:	navigatie-dedicata-vw-golf-78efd11f5d110d1bef-594-0-1-95-1.jpg
Views:	67
Size:	49.1 KB
ID:	2508494  
soosy is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 23:42   #111
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Probeaza inainte de a cumpara!
Sa vezi cum se misca, cat de repede iti incarca stickul, daca citeste dvd,mp3., ecranul tb sa functioneze perfect, asigura-te ca nu a suferit interventii.
Parerea mea, daca ar fi sa alegi intre o unitate gen Alpine Pioneer Kenwood si cele doua all-in-one, la bugetul tau, iti recomand sa mergi pe cele ce poarta un brand adevarat.

Last edited by Bigu; 28-07-12 at 23:45.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 23:45   #112
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Probeaza inainte de a cumpara!
Sa vezi cum se misca, cat de repede iti incarca stickul, daca citeste dvd,mp3., ecranul tb sa functioneze perfect, asigura-te ca nu a suferit interventii.
chestia ii ca am gasit nou si o sa merg pe nou

chestiile astea ca in cat timp citeste stickul chiar nu is pretentios

sa aiba un ecran de calitate....culori si design
gps cat mai de catualitate si detaliat
iar nu in ultimul rand sunetul...si pana la urma poate cel mai important(ca nu cumva sa sune ca playerele alea din piata la 200 lei cu toate dotariile...ca atunci ii grav)

din cate am vazut ii navigatia dedicata Navd 6206
soosy is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 14:59   #113
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Eu am avut navigatie dedicata pe primul golf v, am dat o gramada de bani pe ea ca opinie (si acuma imi pare rau), si nu mi-a placut de loc cum se comporta si cum suna, asa ca am schimbat-o cu un DVD Pioneer. Poate am fost eu prea pretentios, dar nu mi sa parut cine stie ce unitatea aia. Oricum ar trebui sa butonezi un pic una inainte de a cumpara, pentru ca in multitudinea de modele care sunt pe piata sunt si foarte slabe la care arunci bani chiar pe geam.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 16:16   #114
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Eu am avut navigatie dedicata pe primul golf v, am dat o gramada de bani pe ea ca opinie (si acuma imi pare rau), si nu mi-a placut de loc cum se comporta si cum suna, asa ca am schimbat-o cu un DVD Pioneer. Poate am fost eu prea pretentios, dar nu mi sa parut cine stie ce unitatea aia. Oricum ar trebui sa butonezi un pic una inainte de a cumpara, pentru ca in multitudinea de modele care sunt pe piata sunt si foarte slabe la care arunci bani chiar pe geam.
chiar acum,1 ora si ceva incontinuu am sunat si vorbit cu diferiti dealeri sa zic asa
si din cate mi-au zis(si mici contradictorii)cel mai ok model ar fi tti 8916,are un sunet foarte ok si are gps foarte actual,display premium si etc etc...
mai apoi cu mica diferenta(fiind ceva mai vechi) 8601,dar are un design mai frumos
calitatiile sunt aceleas..display,cipset samsung si etc etc,poate ca gps-ul nu este cel mai actual dar este arhi suficient

cam din astea o sa aleg...inca este si varianta de pioneer 920bt dar gps-ul este mult sub astora...poate ca sunetul ii pro pioneer

greu....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	navi 8601.jpg
Views:	56
Size:	167.6 KB
ID:	2509038   Click image for larger version

Name:	navi 8916.jpg
Views:	63
Size:	145.1 KB
ID:	2509039  
soosy is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 18:34   #115
ghost30

Stage 2
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 30
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

TTi 8916 vine cu Igo din ce am vazut,asta inseamna ca ai harti detaliate si pe Est Europa,si posibilitate de update.

La Pioneer si Kenwood castigi calitate audio,insa pierzi ca detaliere/update/etc pe partea GPS mai ales pe Ro si Est Europa.
ghost30 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 20:23   #116
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by ghost30 View Post
TTi 8916 vine cu Igo din ce am vazut,asta inseamna ca ai harti detaliate si pe Est Europa,si posibilitate de update.

La Pioneer si Kenwood castigi calitate audio,insa pierzi ca detaliere/update/etc pe partea GPS mai ales pe Ro si Est Europa.
clar....cam asta am depistat si eu dupa cautari,asa singur
singura chestie ii ca calitatea audio cat ii de buna la navigatiile dedicate ca la gps nu se pune problema si ii diferenta enorma
soosy is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 15:36   #117
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

stiti careva daca f320bt de la pioneer are reglaj pentru woofer(volum)?
soosy is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 16:51   #118
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

posesorii de vw...mai ales golf 4 si bora

la schimbarea boxelor din spate(usi)este si acolo necesar inele,distantiere?!

ma refer cele originale schimbate cu altele aftermarket
soosy is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 18:00   #119
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Daca geamul coboara tot , o sa ai nevoie.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 19:46   #120
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Daca geamul coboara tot , o sa ai nevoie.
nu coboara de tot...3sfert doar
soosy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -