Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-12, 16:37   #91
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

nimeni nimic?

o sa restrang putin aria de interes...

1. ar fi avic f 920bt
2.avic d3
3. si ultima varianta f 930bt....toate de la pioneer
ma intereseaza care suna cel mai ok,are calitati bune ale gps-ului

astept pareri..pro,contra etc
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 06:26   #92
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Eu am avut 2 DVD-uri Pioneer, unul chiar din seria F, AVIC-F900, daca imi aduc bine aminte. Se misca bine, ca navigatie si ca meniu, sunetul era bunicel, dar avea cam putine reglaje pe partea de sunet. Eu am luat Pioneer de pe ebay cu 400 de dolari, la pretul asta e convenabil, mai mult nu cred ca se merita sa dai pe el. EU as zice sa arunci un ochi si la modelele de la Kenwood, au niste DvD reusite, si daca gasesti unul la un pret rezonabil, s-ar putea sa iti placa mai mult ca Pioneer-ul.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 15:22   #93
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Eu am avut 2 DVD-uri Pioneer, unul chiar din seria F, AVIC-F900, daca imi aduc bine aminte. Se misca bine, ca navigatie si ca meniu, sunetul era bunicel, dar avea cam putine reglaje pe partea de sunet. Eu am luat Pioneer de pe ebay cu 400 de dolari, la pretul asta e convenabil, mai mult nu cred ca se merita sa dai pe el. EU as zice sa arunci un ochi si la modelele de la Kenwood, au niste DvD reusite, si daca gasesti unul la un pret rezonabil, s-ar putea sa iti placa mai mult ca Pioneer-ul.
inteleg....oricum nu is inca decis ce o sa iau...un buget de 10-12 mil...ar fi
am mers pe pioneer pentru ca am avut fel si fel de playere iar cel mai bine a sunat alpine si pioneer...alpine nu am vazut nimic si estetic sa fie in dvd..
asa am ramas la pioneer
ma intereseaza in principiu felul in care se misca,aspectul oarecum si gps-ul daca tot are in dotare sa fie de folos
dar nu in final si sunetul...mai ales sa pot regla intensitatea/volumul wooferului
soosy is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 16:54   #94
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Inainte de a lua, poti studia manualul sa vezi exact ce reglaje pe partea de sunet are, si sa vezi daca are RCA dedicat pentru subwoofer la care sa poti regla volumul. Eu am zis si de kenwood deoarece am auzit cateva dvd-uri kenwood care suna chiar bine, iar eu pe golf am un DvD kenwood mai vechi dar care suna extrem de bine.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 17:17   #95
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Inainte de a lua, poti studia manualul sa vezi exact ce reglaje pe partea de sunet are, si sa vezi daca are RCA dedicat pentru subwoofer la care sa poti regla volumul. Eu am zis si de kenwood deoarece am auzit cateva dvd-uri kenwood care suna chiar bine, iar eu pe golf am un DvD kenwood mai vechi dar care suna extrem de bine.
da,da....as fi fost curios sa le vad,aud live dar na asta e...

trebuie sa ma hotaresc calumea ca vand playerul meu(jvc xr 611)suna bine,is multumit, + am luat-o de nou nout si pe urma sa nu imi para rau
mai ales ca si dau o gramada de bani

cel mai probabil o sa iau f920bt...imi pare cel mai simplu si ar da bine
acum sa vad si de specificatii
trag un ochi si la kenwood,poate poate
multam
soosy is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 18:52   #96
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

am analizat "piata" si am facut o lista finala...
rog pareri,pro contra aparatelor,sa mai vad si eu ceva critici sau opinii bune despre ele

1.pionner f920bt(dupa mine ar fi cap de lista pentru ca ma atrage cel mai mult designul si din cate am vazut scrie clar ca are control pentru woofer,ce conteaza mult pentru mine + 4v pe preouturi fata de 2v a celorlalte..)

2.kenwood dnx 5220 (control pentru woofer si din cate am citit un gps destul de detaliat..)

3.in final alpine s900r... (ramane in urma fiind cam scump,dar este o varianta mai ales ca gps-ul este mai de top)

astept cu interes si cat mai repede ca in decurs de 1 sapt...2 max sa tai din lista capitolul dvd
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	AVIC-F920BT interface MusicSphere.jpg
Views:	54
Size:	186.7 KB
ID:	2505634   Click image for larger version

Name:	dvd-kenwood-dnx5220-9143411096170e8c56-0-0-0-0-0.jpg
Views:	40
Size:	136.0 KB
ID:	2505635   Click image for larger version

Name:	VW Touareg - Alpine INE-S900R.JPG
Views:	52
Size:	65.6 KB
ID:	2505636  

soosy is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 19:23   #97
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
am analizat "piata" si am facut o lista finala...
rog pareri,pro contra aparatelor,sa mai vad si eu ceva critici sau opinii bune despre ele

1.pionner f920bt(dupa mine ar fi cap de lista pentru ca ma atrage cel mai mult designul si din cate am vazut scrie clar ca are control pentru woofer,ce conteaza mult pentru mine + 4v pe preouturi fata de 2v a celorlalte..)

2.kenwood dnx 5220 (control pentru woofer si din cate am citit un gps destul de detaliat..)

3.in final alpine s900r... (ramane in urma fiind cam scump,dar este o varianta mai ales ca gps-ul este mai de top)

astept cu interes si cat mai repede ca in decurs de 1 sapt...2 max sa tai din lista capitolul dvd
as alege varianta 3 as mai sta o saptamana 2 si as mai strange niste bani ... si as lua alpinele ...tu stii mai bine !!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 20:49   #98
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
as alege varianta 3 as mai sta o saptamana 2 si as mai strange niste bani ... si as lua alpinele ...tu stii mai bine !!!
aha...ok
o parere
o iau in considerare
intradevar alpine ii alpine dar parca la design nu exceleaza...
si pana la urma astea 3 firme sunt cele mai ok...si ca si calitate si ca si sunet si etc etc..
orice as alege brandul ii fruntas,intrebarea este care merita banii(raport calitate-pret)si care imi indeplineste cel mai bine cerinta de gps si de sunet...
hai ca aspectul mai poate suferi
soosy is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 22:50   #99
BuLa_Cv9

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
Member of:
[Hyundai]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Eu am un kenwood ddx 4021bt si suna foarte ok.(fara subwoofer, doar difuzoare jbl ovale pe spate si pe fata niste no-nameuri)

Nu are navigatie pentru ca nu m-a interesat in mod special, dar iti pot spune ca nu duce lipsa de reglaje. Acum, nu stiu cat de diferit este de dnx 5220.
Ca pret, aproximativ 17 milioane.
BuLa_Cv9 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 22:53   #100
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by BuLa_Cv9 View Post
Eu am un kenwood ddx 4021bt si suna foarte ok.(fara subwoofer, doar difuzoare jbl ovale pe spate si pe fata niste no-nameuri)

Nu are navigatie pentru ca nu m-a interesat in mod special, dar iti pot spune ca nu duce lipsa de reglaje. Acum, nu stiu cat de diferit este de dnx 5220.
Ca pret, aproximativ 17 milioane.
in final sunt in dubii intre pioneer si kenwood
f920bt sau dnx 5220
pioneer am avut...kenwood nu
cele de top is alpine,pioneer si clarion...acum nu stiu cat intra si kenwood sau care ii ordinea
in principiu ma preocupa si sunetul ca am boxe mtx...woofer hifonics si ar fi pacat sa pierd calitatea lor sau sa nu le pot explora cum trebuie
soosy is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 23:04   #101
BuLa_Cv9

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
Member of:
[Hyundai]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Depinde foarte mult ce vrei, design sau sunet.
Iti spun cu mana pe inima ca inainte de kenwood am avut un alpine cda-9812rb si nici macar nu se compara. Chiar daca e vechi de cativa ani modelul, alpine-ul era net superior kenwood-ului.
BuLa_Cv9 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 23:08   #102
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by BuLa_Cv9 View Post
Depinde foarte mult ce vrei, design sau sunet.
Iti spun cu mana pe inima ca inainte de kenwood am avut un alpine cda-9812rb si nici macar nu se compara. Chiar daca e vechi de cativa ani modelul, alpine-ul era net superior kenwood-ului.
asta nici nu se discuta...alpine ii alpine
chiar si pioneer...
la playere normale(1din)am avut fel si fel de modele de la acesti 2 producatori si fie ele mai vechi sau mai noi prea multe de comentat nu a fost

pe langa am ascultat lg,sony si clarion dar net si net superiori
acum ca intre ele care mai ii care,nu mai conteaza

nu stiu cum sta treaba la dvd...
eu as merge pe pioneer...are design,reglaje din cate vad dupa specificatii
etc...
soosy is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 00:03   #103
Mozzo

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 235
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

Quote:
Originally Posted by BuLa_Cv9 View Post
Depinde foarte mult ce vrei, design sau sunet.
Iti spun cu mana pe inima ca inainte de kenwood am avut un alpine cda-9812rb si nici macar nu se compara. Chiar daca e vechi de cativa ani modelul, alpine-ul era net superior kenwood-ului.
Acum depinde si ce kenwood ai avut.Eu pana acum 2-3 saptamani am avut Alpinde`u de care zici tu,acum am Kenwood KDC-6051U si sincer e diferenta mare intre ele,cel putin pe partea de bass orice om poate sa observe ca e mult mai bun Kenwood.
P.S. Kenwood KDC-6051U vs Alpine CDA-9812RB (e mai scump Alpine....dar suna mai bine Kenwood)
Mozzo is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 06:31   #104
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

parerea mea este ca stai prea mult sa te gandesti la ce trebuie sa iei din astea 3...s-ar putea sa iei un alt HU decat cele amintite sus ...
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 06:52   #105
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: pentru cunoscatorii "audio"

dupa ce am analizat si la banii astia 12-14mil...cam astea sunt variantele...ar mai fi modele mai nou mai etc...dar de la 20mil...si mai sus

+ conteaza mult si designul
dvd-ul ar veni pe un vw bora...cel cu butoane rotative si iesite mai inafara aparatului nu prea dau bine...
ex 920bt..este mai simplu si ar fi ce trebuie din punct de vedere al designului(100%)acum ca este in masura sa faca si fata la cerintele mele din partea de audio sau gps..nu stiu

asta ma intreb si eu

asta e...fie ce o fi,merg pe pioneer sau daca gasesc modelul de kenwood la o oferta ceva atunci iau kenwood dar in principiu pioneer
soosy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -