Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-09, 10:06   #16
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by achimlaurentiu View Post
Nu poate nimeni sa imi dea o parere despre MB Quart Formula FSA216? Despre Focal Access 165 A1 am auzit ca ar avea inalte foarte stridente si nu coboara foarte mult pe bas, de aceea nu sunt inca convins... Iar inaltele si basul (30-400Hz) le apreciez cel mai mult...
unele din problemele boxelor , cum ar fi taierile de frecvente , le mai corectezi si din HU , daca e cat de cat mai recent........crede-ma , fara amplificare e greu sa sezisezi diferentele de care spui intre cele 2 boxe , avand in vedere ca au un nivel calitativ destul de inalt .umbla la taierea frecventelor din filtrele HU , si o sa obtii cam acelasi sunet cu oricare dintre ele.calitatea o sesizezi odata cu montarea aplificatorului......
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 11:11   #17
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by ceachi View Post
...
-antifoneaza usile
- dupa care probeaza difuzoare (fara amplificare nu faci nimic)
...
Daca tot ai pus o intrebare si ai primit rasunsuri bune , urmeazale , multi pun aici intrebari , l-i se raspunde pertinent (de cele mai multe ori) si ei fac exact pe dos , e pacat de banii tai , de timpul tau si al nostru si de ceilalti care pot sa-ti urmeze exemplu in necunostinta de cauza.
...
Bafta si nu cumpara nimic fara sa probezi pe masina ta!
Ceachi, mersi de raspuns. Toate parerile exprimate sunt foarte importante pentru mine, cunostintele mele in domeniu fiind destul de limitate.

Cat despre stadiul proiectului, in acest moment au iesit in discutie JBL-urile de orice fel si Alpine-urile. Am reusit sa ascult niste Alipine-uri in targul Vitan si mi s-a parut ca suna foarte infundat. In schimb tot acolo pe stand am ascultat Pioneer TS-A172C care in sfarsit mi-au placut. Nu imi dau seama daca mediile erau mai sarace decat cele ale boxelor originale de pe masina, sau doar mai clare, insa mid-basul pe care il cautam l-am gasit la ele iar inaltele erau foarte frumos echilibrate. La capitolul bas nu erau super performante, dar era prezent. Ii puteam simti vibratia chiar si de pe stand, deci probabil in masina o sa fie si mai pregnant (sa ma corecteze cineva daca gresesc, please).

Asadar, in acest moment batalia se desfasoara intre urmatoarele (in ordinea pretului - care este, totusi, importata): Pioneer TS-A172C, MB Quart Formula FSA216 si Focal Access 165 A1.

Din pacate nu am gasit nici un loc unde sa ascult ultimele doua. Am incercat sa ascult Focal-urile la Tornado, in targ, dar nu le mai aveau. Stie cineva unde anume pot asculta MB Quart-urile si Focal-urile pentru a lua o decizie cat mai documentata?

Cat despre auditia pe masina mea, toti cu care am vorbit mi-au spus ca nu e posibil.
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 10:58   #18
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Mersi tuturor pentru sfaturi.

Am fost azi la garajul ******* si am ascultat coaxialele Focal Access 165 CA1 si MB Quart FKA 116 sa imi fac o idee despre diferentele de sunet.

Cele doua coaxiale suna bine amandoua, insa Focal-ul are un sunet mai complet si detaliat... Urechea mea l-ar caracteriza ca "natural" sau aerisit. Cred ca meritul pentru asta este al tweeterelor.

Cat despre bass, MB Quart mi-a parut ca misca putin mai mult aer, insa cu mai putina eficienta pe partea de volum... Asa ca nu imi explic cum bassul de la Focal mi s-a parut mai punchy, cu mai mult kick, mai detaliat si mai voluminos. S-ar putea sa fie in continuare vina mediilor. Oricum, la partea de bass diferentele sunt foarte mici, dar in continuare in favoarea Focalului.

Evident nu pot sa generalizez absolut pe baza impresiei facute, insa deja mi-am facut o programare pentru instalare sistem Focal Access 165 A1. O sa revin cu pareri dupa.

P.S. Momentan doar pun boxele, si dupa ce ma lamuresc cum stau cu sunetul ma voi decide si asupra tipului de insonorizare pe care o sa il fac.
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 10:56   #19
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Saultare. Asa cum am spus, revin cu impresii despre Focal. In toata aceasta perioada am trecut de la agonie la extaz si inapoi, in functie de setarile HU-ului? Impresia actuala: medii.

Insa vreau sa le mai dau o sansa, si sper sa ma puteti ajuta. Situatia actuala este urmatoarea:

HU-ul este Pioneer DEH-4000UB.

Difuzorul pentru joase este destul de bun la niveluri de volum mici si medii, insa cand incerc sa il duc la nivelul de volum la care imi place sa ascult (pe HU la 40-45) sunetul pur si simplu se sparge. Nu are nici o zona in care sa distorsioneze. Se sparge brusc. Este ceva ce pot face pentru a remedia aceasta problema?

Cat despre tweetere, m-au dezamagit mult. Au un sunet foarte metalic. Si, la fel ca si la difurile de joase, sunetul se sparge la un nivel destul de mic.

Egalizatorul de HU este setat pentru amplificare astfel:
Bass: +4
Medii: 0
Inalte: 1

Setari de egalizare pentru curbele de amplificare a frecventelor sunt:
Bass: Varful curbei - 80 HZ (posibil: 40, 80, 100, 160), forma parabolei - larga
Medii: Varful curbei: 2000 Hz (posibil: 200,600,1000,2000), Forma parabolei - semi-larga
Inalte: Varful curbei: 12 kHz (posibil: 4 kHz, 8 kHz, 10 kHz, 12 kHz), Forma parabolei - larga
Parabola poate vi: ascutita, semi-ascutita, semi-larga, larga.

La aceste niveluri imi pare ca redau cel mai bun sunet, dar nu sunt inginer de sunet... Poate o alta combinatie poate da rezultate mai bune.

Ce setari de egalizare imi recomandati? Izolarea usilor imi va rezolva problema difurilor de joase si medii?

P.S.: Ieri ma ascultat aceeasi muzica pe un Passat generatia anterioara, care nu are nimic mai mult decat difuzoarele de stoc si un HU Panasonic. Tweeterele acelea sunt sublime, dar si bassul se aude foarte bine. Muzica are mult mai multe dimensiuni decat la mine. Stie cineva ce anume difuzoare sunt acelea? Pot face in asa fel incat difurile pe care le am sa sune macar la fel de bine ca acelea?
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 11:46   #20
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by achimlaurentiu View Post
Saultare. Asa cum am spus, revin cu impresii despre Focal. In toata aceasta perioada am trecut de la agonie la extaz si inapoi, in functie de setarile HU-ului? Impresia actuala: medii.

Insa vreau sa le mai dau o sansa, si sper sa ma puteti ajuta. Situatia actuala este urmatoarea:

HU-ul este Pioneer DEH-4000UB.

Difuzorul pentru joase este destul de bun la niveluri de volum mici si medii, insa cand incerc sa il duc la nivelul de volum la care imi place sa ascult (pe HU la 40-45) sunetul pur si simplu se sparge. Nu are nici o zona in care sa distorsioneze. Se sparge brusc. Este ceva ce pot face pentru a remedia aceasta problema?

Cat despre tweetere, m-au dezamagit mult. Au un sunet foarte metalic. Si, la fel ca si la difurile de joase, sunetul se sparge la un nivel destul de mic.

Egalizatorul de HU este setat pentru amplificare astfel:
Bass: +4
Medii: 0
Inalte: 1

Setari de egalizare pentru curbele de amplificare a frecventelor sunt:
Bass: Varful curbei - 80 HZ (posibil: 40, 80, 100, 160), forma parabolei - larga
Medii: Varful curbei: 2000 Hz (posibil: 200,600,1000,2000), Forma parabolei - semi-larga
Inalte: Varful curbei: 12 kHz (posibil: 4 kHz, 8 kHz, 10 kHz, 12 kHz), Forma parabolei - larga
Parabola poate vi: ascutita, semi-ascutita, semi-larga, larga.

La aceste niveluri imi pare ca redau cel mai bun sunet, dar nu sunt inginer de sunet... Poate o alta combinatie poate da rezultate mai bune.

Ce setari de egalizare imi recomandati? Izolarea usilor imi va rezolva problema difurilor de joase si medii?

P.S.: Ieri ma ascultat aceeasi muzica pe un Passat generatia anterioara, care nu are nimic mai mult decat difuzoarele de stoc si un HU Panasonic. Tweeterele acelea sunt sublime, dar si bassul se aude foarte bine. Muzica are mult mai multe dimensiuni decat la mine. Stie cineva ce anume difuzoare sunt acelea? Pot face in asa fel incat difurile pe care le am sa sune macar la fel de bine ca acelea?


Tu aici iti faci o impresie gresita complet pentru ca nu ai amplificare adecvata pentru aceste difuzoare. Un amplificator schimba complet sunetul, inclusiv sunetul metalic, bass-ul sau orice altceva. La Focal se stie ca dif-urile e cel mai bine sa fie amplificate. Un H.U. are maxim 13-14 W RMS, iar cu aceasta putere, nici vorba de control. Intai ia-ti un amplificator si pe urma fa comparatii.
Si da, insonorizarea adecvata a usilor va rezolva o groaza de probleme legate de sunet!
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 23:03   #21
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

de amplificare ti se tot recomanda pe aici...........nu poti obtine un sunet calumea fara amplif.sunetul se sparge din cauza distorsiunilor HU , si nu o rezolvi decat cu un amplif.fa-ti rost de un disc valabil de reglaj al unei instalatii stereo , inregistrat la 0 decibeli , mentine taierea frecventelor care ai descris-o , dar ia din nivele pe toate gamele de frecventa(joase,medii,inalte).cu discul respectiv , da volumul HU la 3 sferturi din maxim , si incepe apoi reglajul frecventelor.anuleaza in prealabil LOUD-ul.pe pioneer ai mai multe setari decat crezi , e un HU complicat si cu distorsiuni suficiente la volum mare.passat-ul suna pt ca e reglat de fabrica asa , cu filtre pe boxe,plus ca VW are o acustica buna la usi.asculta sfaturile , si ia un amplif si filtre.bafta......
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 00:14   #22
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by crocantu View Post
de amplificare ti se tot recomanda pe aici...........nu poti obtine un sunet calumea fara amplif.sunetul se sparge din cauza distorsiunilor HU , si nu o rezolvi decat cu un amplif.fa-ti rost de un disc valabil de reglaj al unei instalatii stereo , inregistrat la 0 decibeli , mentine taierea frecventelor care ai descris-o , dar ia din nivele pe toate gamele de frecventa(joase,medii,inalte).cu discul respectiv , da volumul HU la 3 sferturi din maxim , si incepe apoi reglajul frecventelor.anuleaza in prealabil LOUD-ul.pe pioneer ai mai multe setari decat crezi , e un HU complicat si cu distorsiuni suficiente la volum mare.passat-ul suna pt ca e reglat de fabrica asa , cu filtre pe boxe,plus ca VW are o acustica buna la usi.asculta sfaturile , si ia un amplif si filtre.bafta......
In primul rand imi cer scuze daca am jignit pe cineva prin neascultare. Este prima oara cand ma confrunt cu o astfel de problema, si am nevoie de sfaturile voastre in continuare. Eu intelesesem ca daca folosesc difuzoarele entry level nu mai am nevoie de amp.

Am inteles, urmeaza amplificare, iar apoi insonorizare. De ce fel de amplificator am nevoie pentru a rula in acelasi timp difurile pe fata si un sub? (Momentan nu am sub, dar ma gandesc ca o sa vina si el la un moment dat.) Blaupunkt gta 460 ar fi bun? Imi imaginez ca difuzoarele fata le pun pe doua canale, iar sub-ul pe celelalte doua in serie. Gresesc?

Revenind la raspunsul tau:
a) Ce inseamna "disc de reglaj"? De unde pot sa fac rost de el?
b) La ce te referi cu taierea frecventelor?
c) Cand vorbesti de filter pe boxe te referi la crossovere? Ale mele sunt cele care au venit cu sistemul, cu switch la 4500 Hz (sau pe acolo). Nu sunt ok astea?
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 01:09   #23
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Ca sa iti raspund eu cum e cu amplificatorul ai avea nevoie de un amplificator pe 4,5 sau chiar 6 canale. Exista diferite variante, totul tinand cont de bugetul tau.
Da-mi un buget aproximativ si iti voi da cateva sugestii.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 08:54   #24
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by achimlaurentiu View Post
In primul rand imi cer scuze daca am jignit pe cineva prin neascultare. Este prima oara cand ma confrunt cu o astfel de problema, si am nevoie de sfaturile voastre in continuare. Eu intelesesem ca daca folosesc difuzoarele entry level nu mai am nevoie de amp.

Am inteles, urmeaza amplificare, iar apoi insonorizare. De ce fel de amplificator am nevoie pentru a rula in acelasi timp difurile pe fata si un sub? (Momentan nu am sub, dar ma gandesc ca o sa vina si el la un moment dat.) Blaupunkt gta 460 ar fi bun? Imi imaginez ca difuzoarele fata le pun pe doua canale, iar sub-ul pe celelalte doua in serie. Gresesc?

Revenind la raspunsul tau:
a) Ce inseamna "disc de reglaj"? De unde pot sa fac rost de el?
b) La ce te referi cu taierea frecventelor?
c) Cand vorbesti de filter pe boxe te referi la crossovere? Ale mele sunt cele care au venit cu sistemul, cu switch la 4500 Hz (sau pe acolo). Nu sunt ok astea?
un disc de reglaj e un disc inregistrat la zero decibeli , cu fragmente de piese sau piese care acopera toata gama de frecvente al unui sistem audio si care te ajuta sa auzi fiecare frecventa in parte(joase , medii , inalte) , clar , ca sa o poti regla sa ai un sunet de calitate.filtre=crossovere , le alegi in functie de sistemul tau , cu 2 cai(woofer+tweeter) sau 3 cai(woofer, mid , tweeter).taierea frecventelor ti le face crossover-ul , in cazul tau ai filtre si pe HU daca nu ma inseala memoria, si se face in functie de difuzoarele folosite(in functie de frecventa lor de lucru).amplif poti sa te limitezi la unul cu 3 iesiri(2 canale pe fata si un subwoofer)sau la unul cu 4 canale daca cel putin 2 canale se pot lega in punte avand in vedere ca zici ca ai un buget destul de mic.atentie , sunt si amplifuri care nu functioneaza in punte.oricum , o sa vezi la amplif daca functioneaza pe 2, 3, 4 canale chiar pe cutie sau gasesti date despre el pe prospect sau pe net......nu te increde in orice firma care iti scrie mare pe cutie sute de watti.....si alege unul valabbil
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 09:52   #25
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Dupa parerea mea cea mai buna solutie (avand in vedere si banii investiti si efectul care o sa il aiba) este sa cumperi un subwoofer. Pui bass-ul pe 0, setezi si HPF pe la 80 Hz si in cazul asta nu mai e nevoie de amplificare separata pentru difuzoare fata si nici antifonare. Tot bassul o sa vina din subwoofer. O sa ai o "gaura" in frecvente pe partea de kick acolo unde trebuie sa cante difuzoarele din fata si nu subwooferul dar in rest ar trebui sa fie destul de liniar si o sa ai si volum.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 10:25   #26
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by Loop View Post
Dupa parerea mea cea mai buna solutie (avand in vedere si banii investiti si efectul care o sa il aiba) este sa cumperi un subwoofer. Pui bass-ul pe 0, setezi si HPF pe la 80 Hz si in cazul asta nu mai e nevoie de amplificare separata pentru difuzoare fata si nici antifonare. Tot bassul o sa vina din subwoofer. O sa ai o "gaura" in frecvente pe partea de kick acolo unde trebuie sa cante difuzoarele din fata si nu subwooferul dar in rest ar trebui sa fie destul de liniar si o sa ai si volum.

De ce ai face asa ceva? Rezolvi doar o parte din buba. Cel mai corect este sa iei un amplificator si sa insonorizezi usile. Daca ai sti despre ce vorbesti , tiai da seama ca o insonorizare profi a usilor te scapa si de zbarnaielile nedorite, iti aduce si un plus de sunet si scade nevoia de subwoofer.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 10:43   #27
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Ai si tu dreptate cu antifonarea usilor, dar, din moment ce filtrezi bassul, difuzorul nu mai canta jos (motiv pentru care si faci antifonarea ... sa cante difuzorul jos) iar ca si zbarnaieli ar trebui sa fie minime din moment ce difuzorul nu se mai misca asa tare. Lipsa de bass va da si mai multa vlaga amp-ului din HU.

Prezenta unui subwoofer e mult mai evidenta decat antifonare usi + amp pentru ca totusi vorbim de niste difuzoare entry level. Si pentru niste difuzoare entry se merita un subwoofer la fel de entry deci ca pret cam tot pe acolo ar fi numai ca dupa ce ai pus sub-ul in masina stii pe ce ai dat banii .

E buna si antifonarea usilor + amp dar zic eu ca e mai eficienta solutia mea pentru aceeasi bani. Daca are suficienti bani sa le faca pe amandoua :P
Loop is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 13:04   #28
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by Loop View Post
Ai si tu dreptate cu antifonarea usilor, dar, din moment ce filtrezi bassul, difuzorul nu mai canta jos (motiv pentru care si faci antifonarea ... sa cante difuzorul jos) iar ca si zbarnaieli ar trebui sa fie minime din moment ce difuzorul nu se mai misca asa tare. Lipsa de bass va da si mai multa vlaga amp-ului din HU.

Prezenta unui subwoofer e mult mai evidenta decat antifonare usi + amp pentru ca totusi vorbim de niste difuzoare entry level. Si pentru niste difuzoare entry se merita un subwoofer la fel de entry deci ca pret cam tot pe acolo ar fi numai ca dupa ce ai pus sub-ul in masina stii pe ce ai dat banii .

E buna si antifonarea usilor + amp dar zic eu ca e mai eficienta solutia mea pentru aceeasi bani. Daca are suficienti bani sa le faca pe amandoua :P
Tiam zis, cu sub-ul rezolvi doar lipsa de bass. Cu un amplificator + insonorizare rezolvi si lipsa kick-ului, si lipsa bass-ului si inaltele tipatoare. Plus ca omul a si spus ca isi va lua si un subwoofer si a intrebat ce amplificator sa ia si pentru woofer si pentru boxe.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 14:18   #29
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

[QUOTE=animalutz;2665514]Tiam zis, cu sub-ul rezolvi doar lipsa de bass. Cu un amplificator + insonorizare rezolvi si lipsa kick-ului, si lipsa bass-ului si inaltele tipatoare. Plus ca omul a si spus ca isi va lua si un subwoofer si a intrebat ce amplificator sa ia si pentru woofer si pentru boxe.[/QUO

sunt bune ambele solutii , dar e mai eficienta cea cu amplificarea.eu nu am insonorizat inca nimic(am instalatia din decembrie 2005)si pot sa spun ca amplificarea e mai buna decat ceea ce vrea el fara amplif.am amplificat doar fata si subwoofer-ul.in timp am schimbat subwooferul si am mai pus un amplif dedicat lui.instalatia consta in :HU pioneer4800 deh ,amplif audison SRX3(2x65 la 4 ohm+315w 2ohm RMS),amplif sub Power Acoustic 750wRMS pe un canal la 2 ohm,subwoofer Audiobahn 1200wRMS 2500W de varf, woofere fata Hertz Space K8 ,medii Hertz Energy,tweetere Hertz Space1(arse momentan datorita filtrelor),spate Hertz Energy 165.spatele e legat la HU,2 baterii normale si 2 condensatori de 1.5F.scoate cam 140 decibeli la concurs , deci fa-ti o idee.....cu un amplif cat de cat , si-ar rezolva problemele , iar insonorizarea ii mareste calitatea.......parerea mea......respect la toti si bafta in continuare.sper ca acum ai sa poti lua o decizie din toate sfaturile primite pana acum.....
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 17:43   #30
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Exemplu tau nu e bun pentru ca la ce ai tu iti trebuie obligatoriu amplificare. Ce are el merge si direct pe HU.
Loop is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -