Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-09, 13:24   #1
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Am o Toyota Celica din 95 si de curand mi-a murit unul din cele doua difuzoare din fabrica, si am decis sa le inlocuiesc cu ceva de mai buna calitate. Spatiul de montaj este de 20 cm, drept urmare optiunile sunt destul de limitate.

Genul de muzica pe care il ascult este in prinipal Rock, dar si Hip-Hop, si caut ceva care sa aiba un bas cat mai "punchy". Difuzoarele din fabrica, cu toate ca erau niste cartoane ordinare, se auzeau foarte bine, dar au iesit din discutie. Smile

Pentru moment m-am oprit asupra urmatoarelor: JBL GTO_838 si Alpine SPE-20SF

Din pacate nu am gasit nici un review pentru nici unul dintre ele. Mentionez ca acum masina are tweetere instalate - pe care probabil le voi inlocui in cazul in care aleg Alpine, deci difuzoarele le caut in special pentru bass si medii.

HU-ul este un Pioneer DEH-4000UB.

Ce imi recomandati sa aleg? Daca aveti alte recomandari in afara de cele mentionate de mine, sunt bine venite.

Last edited by achimlaurentiu; 04-08-09 at 13:29.
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 18:20   #2
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Pune de 16,5 cm, antifoneaza usa, si va suna mult mai bine ca inainte.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 18:32   #3
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Pune de 16,5 cm, antifoneaza usa, si va suna mult mai bine ca inainte.
La antifonare ma gandeam si eu. Din ce am inteles Dynamat Xtreme Door Kit este fie pentru doua usi doar pe interior, fie pentru o usa pe ambele parti. Ar fi suficienta o antifonare doar la interior?

Cat despre dimensiunea difuzorului poti sa ma indrumi de unde sa fac rost de un inel de MDF pentru tranzitia de la 20 cm la 16,5? Adaptoare nu am gasit.
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 18:39   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Daca nu folosesti amplificare, e suficienta antifonarea pe partea interioara. Inelele astea se fac si te pot ajuta eu. Uite un A4 in aceeasi situatie.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 21:36   #5
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Ce parere ai de DLS Classic 428 in comparatie cu celelalte variante mentionate si vis-a-vis de ce asi putea sa imi pun de 16,5 cm in banii astia?
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 21:42   #6
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Difuzoarele pe 2 cai de 20cm stau foarte prost la capitolul medii. Nu recomand deloc asa ceva. Mai ales ca ce ai pus tu sunt coaxiale. Pe fata ai nevoie de sistem.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 21:54   #7
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Difuzoarele pe 2 cai de 20cm stau foarte prost la capitolul medii. Nu recomand deloc asa ceva. Mai ales ca ce ai pus tu sunt coaxiale. Pe fata ai nevoie de sistem.
Ok, incepe deci sa cada ideea de coaxiale pe fata. Poti sa imi recomanzi un sistem pentru Rock/Hip-Hop in banii astia? Ca sunet apreciez bassul punchy (cred ca in jurul frecventei de 160 Hz) si inaltele cat mai detaliate si... inalte. :P

P.S. Acum am pe fata instalate niste tweetere Boschmann de 150W max (sau undeva pe acolo).
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 21:59   #8
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Neavind amplificare, ai nevoie de cele mai slabe difuzoare dpdv putere. Poti lua in calcul Focal, Hertz, Helix.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 00:33   #9
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by achimlaurentiu View Post
Am o Toyota Celica din 95 si de curand mi-a murit unul din cele doua difuzoare din fabrica, si am decis sa le inlocuiesc cu ceva de mai buna calitate. Spatiul de montaj este de 20 cm, drept urmare optiunile sunt destul de limitate.

Genul de muzica pe care il ascult este in prinipal Rock, dar si Hip-Hop, si caut ceva care sa aiba un bas cat mai "punchy". Difuzoarele din fabrica, cu toate ca erau niste cartoane ordinare, se auzeau foarte bine, dar au iesit din discutie. Smile

Pentru moment m-am oprit asupra urmatoarelor: JBL GTO_838 si Alpine SPE-20SF

Din pacate nu am gasit nici un review pentru nici unul dintre ele. Mentionez ca acum masina are tweetere instalate - pe care probabil le voi inlocui in cazul in care aleg Alpine, deci difuzoarele le caut in special pentru bass si medii.

HU-ul este un Pioneer DEH-4000UB.

Ce imi recomandati sa aleg? Daca aveti alte recomandari in afara de cele mentionate de mine, sunt bine venite.
eu am pus pe a mea Hertz Space K8 de 20cm fara sa mai folosesc nici un fel de adaptor sau altceva.suna bine de tot , dar isi cer pretul , si in plus folosesc amplificare
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 17:32   #10
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by crocantu View Post
eu am pus pe a mea Hertz Space K8 de 20cm fara sa mai folosesc nici un fel de adaptor sau altceva.suna bine de tot , dar isi cer pretul , si in plus folosesc amplificare
Mersi de info. Din pacate pretul este mult in afara bugetului meu. E bine de stiut ca totusi difuzoarele de 20 pot suna bine. Sper sa reusesc sa probez Alpine-urile undeva... Am testat niste difuzoare de 16 si m-a deranjat limita de 50 Hz a spectrului redat. Cele originale merg pana la 35 si fac o mare diferenta. Sunetul este mult mai "rotund".

Eu nu o sa folosesc amplificare, si nici sub nu asi vrea sa ajung sa imi pun din cauza limitarilor de spatiu. Bugetul maxim pe care il am in vedere este de 1000 RON, cu tot cu antifonare.
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 01:05   #11
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Am o vaga banuiala ca "in banii astia" ,e posibil sa te intrebi , dupa ce schimbi difuzoarele "ce mare diferenta este?"
In concluzie, parerea mea este :
-antifoneaza usile
- dupa care probeaza difuzoare (fara amplificare nu faci nimic)
- daca nu esti multumit de niste difuzoare de 16 amplificate ,pune un sub mic si va suna cu siguranta mult mai bine decit sistemul de fabrica (daca este instalat si reglat bine)
Cu 10 milioane sunt putine sanse sa-ti faci un sistem decent , daca reusesti inseamna ca nu esti pretentios , parerea mea.
Daca tot ai pus o intrebare si ai primit rasunsuri bune , urmeazale , multi pun aici intrebari , l-i se raspunde pertinent (de cele mai multe ori) si ei fac exact pe dos , e pacat de banii tai , de timpul tau si al nostru si de ceilalti care pot sa-ti urmeze exemplu in necunostinta de cauza.
Chiar daca nu esti pasionat de domeniul audio , vei ramine surprins , cum muzica pe care o ascutai inainte suna altfel pe un sistem decent.
Bafta si nu cumpara nimic fara sa probezi pe masina ta!
__________________
CDA-7990R F#1 Status CD Tuner + PXA-H900 F#1 Status Multimedia Manager , BRAX Matrix 1.1 , BRAX Matrix 2.1 , 2*BRAX Matrix 6.1 PP , 4*BRAX X 2000.2 Graphic Edition platinum ,2* BRAX Matrix 10.1


Last edited by ceachi; 17-08-09 at 01:11.
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 09:06   #12
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by achimlaurentiu View Post
Mersi de info. Din pacate pretul este mult in afara bugetului meu. E bine de stiut ca totusi difuzoarele de 20 pot suna bine. Sper sa reusesc sa probez Alpine-urile undeva... Am testat niste difuzoare de 16 si m-a deranjat limita de 50 Hz a spectrului redat. Cele originale merg pana la 35 si fac o mare diferenta. Sunetul este mult mai "rotund".

Eu nu o sa folosesc amplificare, si nici sub nu asi vrea sa ajung sa imi pun din cauza limitarilor de spatiu. Bugetul maxim pe care il am in vedere este de 1000 RON, cu tot cu antifonare.
oricum ai face si orice schimbi , nu o sa iti sune ca si instalatia de fabrica , deoarece ei folosesc boxe cu gama larga de frecventa, deci orice calitate ai pune , fara filtre ,cai separate,amplificare, nu obtii mare lucru.mai e si un dezavantaj de spatiu la toate modelele sport toyota.oricum , eu as alege Alpine ca marca si nu JBL.in rest.......gusturile nu se discuta.gasesti sub-uri cu randament bun extraplate pe compresie acustica , care le poti monta sub scaunul soferului si care o sa te impresioneze ca si schimbare a acusticii.....din cate am inbteles cauti calitate , nu SPL , deci parerea mea e sa mergi pe Alpine.JBL a pierdut mult din calitate odata cu globalizarea si fabricarea marcii in China.eu din cauza spatiului folosesc amplificare Audison si boxe Hertz(seria Space K8 au adancimea de montare foarte redusa,).isi cer pretul , dar avand in vedere limitarea de spatiu a unei masini sport,e o alegere de top.randament mare la dimensiuni reduse,pt ca sculele astea chiar scot mai mult decat watt-ii scrisi pe cutii,fapt cu care se pot lauda putine marci.........parerea mea e ca si a colegului nostru..cu 1000 RON nu faci mare lucru,te poti orienta spre o statie si un sub Blaupunkt ieftine si relativ bunicele, sau faci pe rand , in timp , cu rabdare, ........bafta
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 09:29   #13
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Ce parere aveti despre despre MB Quart Formula FSA216? (Aceasta ar fi prima mea optiune acum, inainte sa le ascult)

Ar mai fi si varianta Focal Access 165 A1, dar aceasta are o plaja de frecvente mai mica, si mai multi wati RMS (60 fata de 40 pt. MBQ).

Cat despre antifonare, am sunat la un atelier sa ii intreb de Dynamat Exxtreme Door Kit, si ei mi-au recomandat sa folosesc totusi Hushmat. Ceva pareri/recomandari vis-a-vis de cele doua materiale?
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 16:27   #14
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Quote:
Originally Posted by achimlaurentiu View Post
Ce parere aveti despre despre MB Quart Formula FSA216? (Aceasta ar fi prima mea optiune acum, inainte sa le ascult)

Ar mai fi si varianta Focal Access 165 A1, dar aceasta are o plaja de frecvente mai mica, si mai multi wati RMS (60 fata de 40 pt. MBQ).

Cat despre antifonare, am sunat la un atelier sa ii intreb de Dynamat Exxtreme Door Kit, si ei mi-au recomandat sa folosesc totusi Hushmat. Ceva pareri/recomandari vis-a-vis de cele doua materiale?

eu as alege Focal , stiu cum suna.Dynamat eu cred ca e mai bun totusi, au mai multa experienta , nu sunt degeaba folosite izolatiile lor la majoritatea masinilor tunate audio.oricum , indiferent ca iti pui wide range focal sau mb , mare diferenta nu o sa fie avand in vedere ca nu folosesti amplificare , filtre, cai separate.....
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 09:31   #15
achimlaurentiu

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 12
Default Re: Ajutor: JBL GTO 838 vs. Alpine SPE-20SF

Nu poate nimeni sa imi dea o parere despre MB Quart Formula FSA216? Despre Focal Access 165 A1 am auzit ca ar avea inalte foarte stridente si nu coboara foarte mult pe bas, de aceea nu sunt inca convins... Iar inaltele si basul (30-400Hz) le apreciez cel mai mult...
achimlaurentiu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -