Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-07, 22:08   #1
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: JBL ne transmite

EDITAT: S-ar putea sa exista discutii pe tema asta asa ca e bine sa avem un topic separat. Am sa mut aici cateva post-uri legate de acest subiect, gasite pe alte topicuri

DISCUTIA INITIALA ERA LEGATA DE MASINA DEMO JBL, PREPARATA PT DB DRAG

https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/30821-jbl-transmite.html



Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Adic....de ce nu ar fi fost la maxim amplifurile?
Parerea mea, sper sa nu gresesc : pt ca la maxim sigur introduc distorsiuni. Amplifurile alea au destul de multe rezerve de putere cat sa stoarca tot ce se poate din difurile alea fara sa ajunga la capacitatea maxima. Un dif nu lucreaza mai bine cu semnal curat decat distorsionat ? Stiu ca daca semnalul este distorsionat nu se mai misca cum trebuie conul...

Last edited by ReLLaXX; 17-01-07 at 14:43.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 22:11   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: JBL ne transmite

"La maxim" inseamna puterea maxima specificata de producator, de obicei la 1% THD (neglijabil in SPL). Difuzoarele duc atata timp cat amplificatoarele sunt alimentate corespunzator. Vorbim de o instalatie de SPL... Totul se reduce la 3-5 sec. In cazul de fata nici 5% THD nu ar incomoda rezultatul. Cat despre difuzoare.... se repara. Si daca nu, se schimba. Important este... rezultatul.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 12:48   #3
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: JBL ne transmite

Quote:
Originally Posted by adiv View Post
E usor de explicat, ca sa scoata tot ce se poate din acel difuzor. Si chiar daca are 800W, pe intervale scurte de timp (1-3 secunde) poate suporta mai multa putere , nu face poc instantaneu Si sa nu crezi ca amplif-urile alea erau la maxim.
Orice amplificator in general si cele auto ca si caz particular sunt tot timpul la maxim. Reglarea sensibilitatii de intrare nu are nici-o legatura cu atenuarea semnalului de intrare facuta de un etaj de preamplificare.Vis-a-vis de reglarea sensibiltatii intrarilor amplificatoarelor, trebuie gasit intotdeauna optimul dintre capacitatea de iesire a etajului de preamplificare a HU-ului, intrarea amplificatorului. Eu personal n-am vazut nici-un sistem SPL cu sensibilitatea data la blana, nici macar la finalele europene dB Drag.
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 17:20   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: JBL ne transmite

Este o relatie directa intre nivelul setat pe amplificator (sensibilitate, nu gain) si nivelul semnalului primit din player (HU). Un player cu 8V iesire duce un amp la max chiar si cand acesta are sensibilitatea setata la minim. Sunt foarte rare cazurile in care un amp cere setarea "la maxim".

Viperu... Am testat si varianta cu sensibilitate la minim + atac mare din player sau sensibilitate la maxim si atac mic din player. In materie de SPL diferenta nu a fost sesizabila (cel putin nu in cazul testat). Cred ca depinde si de componente. Undeva exista un punct ideal, dar nu cred ca se poate vb de o solutie unvisersala. Cand vine vorba de caracteristica sunetului vizavi de setarea sensibilitatii pe amplificatoare...mi-am facut o idee buna la Severin. Cert este ca diferente exista.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 18:44   #5
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Reglajul sensibilitatii la intrare pt amplificatoare

Am si eu o posibila problema de genul asta. Am un amp sony xm 4045 (din denumire 4x40-45Wrms) la care am legat 2 difuri GZ coax de 16 de 50Wrms. am incercat sa le pun in punte pe cate 2 canale si cu gain (sau sensibilitate, poate ma lamuriti) la minim de la 25/35 volum pe HU Alpine datea sa le rupa.
Acum sunt pe cate un canal, flat, si la melodiile cu basi pe la 30-32 par sa intre in limitare mecanica. E normal ca un amp asa mic sa faca asta, sau difurile sunt slabe?
cica ar avea chiar 60W difurile, dar nu sunt chiar la fel
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 00:11   #6
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Reglajul sensibilitatii la intrare pt amplificatoare

In punte acel amp ajunge undeva la 2X100RMS poate un picutz mai mult. Cu un amp foarte asemanator am desprins firele din DLS comp de 60 RMS.
Faza cu gainu de regula se seteaza in functie de pe cati V scoate HU tau. Daca scoate 6V de ex trebuie sa dai cat mai putin iar daca scoate f putin gen 1V dai gainul mai mult.Ele se pot regla cat sa nu distorsioneze semnalul si amp.
Daca iti ie frica ca rupi boxele poti face in felul urmator. Iei un test de bass ex 60 HZ ca sa raspunda bine boxele si un voltmetru pt alternativ, dai mai tare HU cam la cat asculti tu max(28 ex) si dai gain pana ce V ajunge unde vrei.
50W rms @4ohm => 16,9V (radical din (200/0.7)) dupa calculele mele .
bulu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 01:41   #7
Mamut

Stage 3
 
Mamut's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 133
Member of:
[Midnight Racers]
[Observator 4tuning]
Default Re: JBL ne transmite

Cred ca TAZ stie cum se procedeaza in dBDrag, fiind unul dintre participanti.
Amplifurile garantat erau in blana, nu te duci la dBDrag cu un sistem pe care-l folosesti la <100% din potential.
Oricum au scos cam putin, zic eu. De aici si faptul ca difuzoarele JBL nu sunt de competitie. Au valeitati de competitie, cu totul altceva.
__________________
Mamut is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 13:19   #8
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: JBL ne transmite


si 3 secunde e cam mult totusi pt 6000W pe un dif de 800W. Mai mult ca sigur ca nu sunt bobine de serie . Totul e facut pt imagine..
In mod cert au dat in ele cu tot ce se putea, oare ii intereseaza ca se arde ceva?! )
__________________
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 19:25   #9
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Reglajul sensibilitatii la intrare pt amplificatoare

mie mi s-a sters un post aiurea....am zis doar ca au dat putin jbl si ca nu sunt foarte stralucite....ma rog....am aceeasi parere cu mamut
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 15:24   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Reglajul sensibilitatii la intrare pt amplificatoare

pilula20.... Diferenta este ca Mamutu si-a spus parerea pe un ton moderat, asa cum se obisnuieste. Dupa cum bine vezi, in cazul de fata post-ul tau ramane.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -