Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-08, 01:04   #1
Virtual

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 121
Default DVD-Player ALPINE cu LCD

Am achizitionat si eu un DVD-Player, nu sunt sigur chiar acuma de model pt ca nu am cutia la indemana, il am deja pe masina de ceva timp(2 luni), modelul cred ca e IVA-D105R.
Ma rog, ideea este ca setez bass-ul, luminozitate display si alte cele si pentru nu stiu ce motiv ori cand il bag inauntru ori cand repornesc motorul, nu am reusit sa-mi dau seama exact momentul isi pierde setarile si trebuie sa o iau de la capat.
Imi puteti da va rog o solutie sau macar ceva de pe care sa pornesc sa stiu ce sa-i fac.

Mersi mult.
__________________
BMW 318i 2.0 - 143 CP- 2006 - negru
Virtual is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 07:33   #2
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Cum adica , cand al bagi anauntru......tu al dai jos de fiecare data?
Lai luat nou sau folosit? Poate sant ceva modificari la fire?
Ai legat si firul de memorie? Cel galben?
__________________
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 15:15   #3
Virtual

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 121
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Adica LCD-ul cand intra inauntru, dar nu sunt sigur daca atunci apare problema sau cand repornesc masina dupa o perioada. L-am luat de nou si nu l-am montat eu dar nu am vrut sa merg inapoi acolo pana nu stiu sigur ca nu e vina mea, ca nu fac eu ceva gresit. Dar la setari m-am uitat peste tot si nu are un save sau ceva de genu.
Virtual is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 16:21   #4
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,368
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

E de la alimentare, trebuiau legate altfel firele de la plus de aia isi pierde memoria. LOG-tuning din tm ar putea sa te rezolve rapid.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 16:23   #5
Virtual

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 121
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Aha, pai am auzit ca is buni, la ei vreau sa-mi pun niste bass, de fapt sa mut ce aveam pe masina veche dar pt operatia asta ma duc la cine mi-a pus dvd-playerul pt ca e in garantie si eu zic ca asta se cam include in garantie nu ?
Mersi mult.
Virtual is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 19:39   #6
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Bafta si sa ne spui ce ai rezolvat.....
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 21:00   #7
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,368
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Quote:
Originally Posted by Virtual View Post
Aha, pai am auzit ca is buni, la ei vreau sa-mi pun niste bass, de fapt sa mut ce aveam pe masina veche dar pt operatia asta ma duc la cine mi-a pus dvd-playerul pt ca e in garantie si eu zic ca asta se cam include in garantie nu ?
Mersi mult.
Atunci te duci inapoi si ii zici sa-ti lipeasca firul galben si cel rosu la firul de plus de la baterie.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 17-05-08, 18:22   #8
Virtual

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 121
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Am fost inapoi si a zis ca deoarece masina trimite un soc cand porneste se restarteaza dvd-ul si isi pierde memoria pt ca nu poate sa o ia din calculatorul masinii ca si cd-playerul original, ma pricep putin la dvd-playere dar nu asa mult l masini, e adevarat asta?
Virtual is offline   Reply With Quote
Old 17-05-08, 18:49   #9
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,150
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Quote:
Originally Posted by Virtual View Post
Am fost inapoi si a zis ca deoarece masina trimite un soc cand porneste se restarteaza dvd-ul si isi pierde memoria pt ca nu poate sa o ia din calculatorul masinii ca si cd-playerul original, ma pricep putin la dvd-playere dar nu asa mult l masini, e adevarat asta?
Nu, e complet fals... cel mai bine te duci la log tuning si te rezolva ei...

Acel 'soc' de care vorbesc ei, e defapt, consumul foarte mare al electromotorului cand dai la automat, insa nu e sufiecient incat sa te lasa complet fara baterie si fara memorie la player. In cel mai rau caz, se stinge, cat functioneaza electromotoru, si porneste dinou dupa ce a pornit motorul. Daca observi toate luminile din masina pierd intensitate cand dai la automat.

vorba lui dadixx, nu ai firele legate cum trebuie (la mufa ISO)
__________________
1999' E46 320i (M52TUB20) - Status: Sold
1979' E12 525i (M30B25) - Status: Sold

2007' Infiniti G35s Coupe - Status: Confirmed

Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-08, 20:21   #10
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Leagal cu alimentarea direct la baterie!!!
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 00:43   #11
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Quote:
Originally Posted by Rafaila View Post
Leagal cu alimentarea direct la baterie!!!
good advice
pune un fir mai "consistent" si nu o sa mai ai pb.
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 11:16   #12
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Inverseaza plusurile(rosu-galben, galben-rosu) de la mufa.. trage o un plus si o masa calumea cum zicea YBR si un cablu mai gros.
Cel mai bine ar fi sa te duci la un centru specializat.
Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 23:04   #13
rila_voda

Stage 1
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 14
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

parerea me e ca ti lau montat gresit
trebuie sa ati lege firul rosu direct de la baterie si firul galben de la contact
cel rosu e pentru memorie iar cel galben pt alimentare
dar mai bine cauta pe cineva serios care se pricepe
rila_voda is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 13:20   #14
Virtual

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 121
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

M-am dus inapoi unde l-am montat si habar nu a avut de solutie ala, a zis ca e legat pe direct si ca nu are legatura cu contactul masinii, ca "solutie" mi-a pus un condensator ca sa nu mai cada tensiunea la el cand pornesc motorul, ma rog, pe scurt nu functioneaza. Cred ca azi ma duc la log tuning sa vad ce solutie imi ofera ei.
Virtual is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 17:05   #15
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: DVD-Player ALPINE cu LCD

Am un Pioner DVD si cand lam legat am avut aceias problema <de cate ori porneam motorul se pierdeau setarile>! Solutia mea :am inversat plusul cu memoria adica cum a zis AlexBanu rosu la galbenul de la memorie si galbenul la plus pe mufa de conectare a alimentari.....si merge beton
Rafaila is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -