| Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc |
29-04-08, 01:04
|
#1
|
Stage 3
Join Date: Jun 2006
Posts: 121
|
DVD-Player ALPINE cu LCD
Am achizitionat si eu un DVD-Player, nu sunt sigur chiar acuma de model pt ca nu am cutia la indemana, il am deja pe masina de ceva timp(2 luni), modelul cred ca e IVA-D105R.
Ma rog, ideea este ca setez bass-ul, luminozitate display si alte cele si pentru nu stiu ce motiv ori cand il bag inauntru ori cand repornesc motorul, nu am reusit sa-mi dau seama exact momentul isi pierde setarile si trebuie sa o iau de la capat.
Imi puteti da va rog o solutie sau macar ceva de pe care sa pornesc sa stiu ce sa-i fac.
Mersi mult.
__________________
BMW 318i 2.0 - 143 CP- 2006 - negru
|
|
|
29-04-08, 07:33
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Cum adica , cand al bagi anauntru......tu al dai jos de fiecare data?
Lai luat nou sau folosit? Poate sant ceva modificari la fire?
Ai legat si firul de memorie? Cel galben?
__________________
|
|
|
29-04-08, 15:15
|
#3
|
Stage 3
Join Date: Jun 2006
Posts: 121
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Adica LCD-ul cand intra inauntru, dar nu sunt sigur daca atunci apare problema sau cand repornesc masina dupa o perioada. L-am luat de nou si nu l-am montat eu dar nu am vrut sa merg inapoi acolo pana nu stiu sigur ca nu e vina mea, ca nu fac eu ceva gresit. Dar la setari m-am uitat peste tot si nu are un save sau ceva de genu.
|
|
|
29-04-08, 16:21
|
#4
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,368
Member of: [Moderators] [Design Team] [Virtual Tuning] [BMW]
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
E de la alimentare, trebuiau legate altfel firele de la plus de aia isi pierde memoria. LOG-tuning din tm ar putea sa te rezolve rapid.
|
|
|
29-04-08, 16:23
|
#5
|
Stage 3
Join Date: Jun 2006
Posts: 121
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Aha, pai am auzit ca is buni, la ei vreau sa-mi pun niste bass, de fapt sa mut ce aveam pe masina veche dar pt operatia asta ma duc la cine mi-a pus dvd-playerul pt ca e in garantie si eu zic ca asta se cam include in garantie nu ? 
Mersi mult.
|
|
|
29-04-08, 19:39
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Bafta si sa ne spui ce ai rezolvat.....
|
|
|
29-04-08, 21:00
|
#7
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,368
Member of: [Moderators] [Design Team] [Virtual Tuning] [BMW]
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Quote:
Originally Posted by Virtual
Aha, pai am auzit ca is buni, la ei vreau sa-mi pun niste bass, de fapt sa mut ce aveam pe masina veche dar pt operatia asta ma duc la cine mi-a pus dvd-playerul pt ca e in garantie si eu zic ca asta se cam include in garantie nu ? 
Mersi mult.
|
Atunci te duci inapoi si ii zici sa-ti lipeasca firul galben si cel rosu la firul de plus de la baterie.
|
|
|
17-05-08, 18:22
|
#8
|
Stage 3
Join Date: Jun 2006
Posts: 121
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Am fost inapoi si a zis ca deoarece masina trimite un soc cand porneste se restarteaza dvd-ul si isi pierde memoria pt ca nu poate sa o ia din calculatorul masinii ca si cd-playerul original, ma pricep putin la dvd-playere dar nu asa mult l masini, e adevarat asta?
|
|
|
17-05-08, 18:49
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,150
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Quote:
Originally Posted by Virtual
Am fost inapoi si a zis ca deoarece masina trimite un soc cand porneste se restarteaza dvd-ul si isi pierde memoria pt ca nu poate sa o ia din calculatorul masinii ca si cd-playerul original, ma pricep putin la dvd-playere dar nu asa mult l masini, e adevarat asta?
|
Nu, e complet fals... cel mai bine te duci la log tuning si te rezolva ei...
Acel 'soc' de care vorbesc ei, e defapt, consumul foarte mare al electromotorului cand dai la automat, insa nu e sufiecient incat sa te lasa complet fara baterie si fara memorie la player. In cel mai rau caz, se stinge, cat functioneaza electromotoru, si porneste dinou dupa ce a pornit motorul. Daca observi toate luminile din masina pierd intensitate cand dai la automat.
vorba lui dadixx, nu ai firele legate cum trebuie (la mufa ISO)
__________________
1999' E46 320i (M52TUB20) - Status: Sold
1979' E12 525i (M30B25) - Status: Sold
2007' Infiniti G35s Coupe - Status: Confirmed
|
|
|
17-05-08, 20:21
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Leagal cu alimentarea direct la baterie!!!
|
|
|
18-05-08, 00:43
|
#11
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of: [Opel]
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Quote:
Originally Posted by Rafaila
Leagal cu alimentarea direct la baterie!!!
|
good advice
pune un fir mai "consistent" si nu o sa mai ai pb.
|
|
|
19-05-08, 11:16
|
#12
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of: [VW] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Inverseaza plusurile(rosu-galben, galben-rosu) de la mufa.. trage o un plus si o masa calumea cum zicea YBR si un cablu mai gros.
Cel mai bine ar fi sa te duci la un centru specializat.
Bafta!
|
|
|
23-05-08, 23:04
|
#13
|
Stage 1
Join Date: Jun 2007
Posts: 14
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
parerea me e ca ti lau montat gresit
trebuie sa ati lege firul rosu direct de la baterie si firul galben de la contact
cel rosu e pentru memorie iar cel galben pt alimentare
dar mai bine cauta pe cineva serios care se pricepe
|
|
|
14-08-08, 13:20
|
#14
|
Stage 3
Join Date: Jun 2006
Posts: 121
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
M-am dus inapoi unde l-am montat si habar nu a avut de solutie ala, a zis ca e legat pe direct si ca nu are legatura cu contactul masinii, ca "solutie" mi-a pus un condensator ca sa nu mai cada tensiunea la el cand pornesc motorul, ma rog, pe scurt nu functioneaza. Cred ca azi ma duc la log tuning sa vad ce solutie imi ofera ei.
|
|
|
14-08-08, 17:05
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
|
Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
Am un Pioner DVD si cand lam legat am avut aceias problema <de cate ori porneam motorul se pierdeau setarile>! Solutia mea :am inversat plusul cu memoria adica cum a zis AlexBanu rosu la galbenul de la memorie si galbenul la plus pe mufa de conectare a alimentari.....si merge beton
|
|
|
|
|