Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Unitati de bord si surse (https://forum.4tuning.ro/386-unitati-bord-surse.html)
-   -   DVD-Player ALPINE cu LCD (https://forum.4tuning.ro/386-unitati-bord-surse/76021-dvd-player-alpine-lcd.html)

Virtual 29-04-08 01:04

DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Am achizitionat si eu un DVD-Player, nu sunt sigur chiar acuma de model pt ca nu am cutia la indemana, il am deja pe masina de ceva timp(2 luni), modelul cred ca e IVA-D105R.
Ma rog, ideea este ca setez bass-ul, luminozitate display si alte cele si pentru nu stiu ce motiv ori cand il bag inauntru ori cand repornesc motorul, nu am reusit sa-mi dau seama exact momentul isi pierde setarile si trebuie sa o iau de la capat.
Imi puteti da va rog o solutie sau macar ceva de pe care sa pornesc sa stiu ce sa-i fac.

Mersi mult.

Rafaila 29-04-08 07:33

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Cum adica , cand al bagi anauntru......tu al dai jos de fiecare data?
Lai luat nou sau folosit? Poate sant ceva modificari la fire?
Ai legat si firul de memorie? Cel galben?

Virtual 29-04-08 15:15

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Adica LCD-ul cand intra inauntru, dar nu sunt sigur daca atunci apare problema sau cand repornesc masina dupa o perioada. L-am luat de nou si nu l-am montat eu dar nu am vrut sa merg inapoi acolo pana nu stiu sigur ca nu e vina mea, ca nu fac eu ceva gresit. Dar la setari m-am uitat peste tot si nu are un save sau ceva de genu.

xxdadixx 29-04-08 16:21

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
E de la alimentare, trebuiau legate altfel firele de la plus de aia isi pierde memoria. LOG-tuning din tm ar putea sa te rezolve rapid.

Virtual 29-04-08 16:23

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Aha, pai am auzit ca is buni, la ei vreau sa-mi pun niste bass, de fapt sa mut ce aveam pe masina veche dar pt operatia asta ma duc la cine mi-a pus dvd-playerul pt ca e in garantie si eu zic ca asta se cam include in garantie nu ? :)
Mersi mult.

Rafaila 29-04-08 19:39

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Bafta si sa ne spui ce ai rezolvat.....

xxdadixx 29-04-08 21:00

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Quote:

Originally Posted by Virtual (Post 1506178)
Aha, pai am auzit ca is buni, la ei vreau sa-mi pun niste bass, de fapt sa mut ce aveam pe masina veche dar pt operatia asta ma duc la cine mi-a pus dvd-playerul pt ca e in garantie si eu zic ca asta se cam include in garantie nu ? :)
Mersi mult.

Atunci te duci inapoi si ii zici sa-ti lipeasca firul galben si cel rosu la firul de plus de la baterie.:D

Virtual 17-05-08 18:22

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Am fost inapoi si a zis ca deoarece masina trimite un soc cand porneste se restarteaza dvd-ul si isi pierde memoria pt ca nu poate sa o ia din calculatorul masinii ca si cd-playerul original, ma pricep putin la dvd-playere dar nu asa mult l masini, e adevarat asta?

Raz6633 17-05-08 18:49

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Quote:

Originally Posted by Virtual (Post 1538984)
Am fost inapoi si a zis ca deoarece masina trimite un soc cand porneste se restarteaza dvd-ul si isi pierde memoria pt ca nu poate sa o ia din calculatorul masinii ca si cd-playerul original, ma pricep putin la dvd-playere dar nu asa mult l masini, e adevarat asta?

Nu, e complet fals... cel mai bine te duci la log tuning si te rezolva ei...

Acel 'soc' de care vorbesc ei, e defapt, consumul foarte mare al electromotorului cand dai la automat, insa nu e sufiecient incat sa te lasa complet fara baterie si fara memorie la player. In cel mai rau caz, se stinge, cat functioneaza electromotoru, si porneste dinou dupa ce a pornit motorul. Daca observi toate luminile din masina pierd intensitate cand dai la automat.

vorba lui dadixx, nu ai firele legate cum trebuie (la mufa ISO)

Rafaila 17-05-08 20:21

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Leagal cu alimentarea direct la baterie!!!

Bogdan YBR 18-05-08 00:43

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Quote:

Originally Posted by Rafaila (Post 1539154)
Leagal cu alimentarea direct la baterie!!!

good advice
pune un fir mai "consistent" si nu o sa mai ai pb.

AlexBanu 19-05-08 11:16

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Inverseaza plusurile(rosu-galben, galben-rosu) de la mufa.. trage o un plus si o masa calumea cum zicea YBR si un cablu mai gros.
Cel mai bine ar fi sa te duci la un centru specializat.
Bafta!

rila_voda 23-05-08 23:04

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
parerea me e ca ti lau montat gresit
trebuie sa ati lege firul rosu direct de la baterie si firul galben de la contact
cel rosu e pentru memorie iar cel galben pt alimentare
dar mai bine cauta pe cineva serios care se pricepe

Virtual 14-08-08 13:20

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
M-am dus inapoi unde l-am montat si habar nu a avut de solutie ala, a zis ca e legat pe direct si ca nu are legatura cu contactul masinii, ca "solutie" mi-a pus un condensator ca sa nu mai cada tensiunea la el cand pornesc motorul, ma rog, pe scurt nu functioneaza. Cred ca azi ma duc la log tuning sa vad ce solutie imi ofera ei.

Rafaila 14-08-08 17:05

Re: DVD-Player ALPINE cu LCD
 
Am un Pioner DVD si cand lam legat am avut aceias problema <de cate ori porneam motorul se pierdeau setarile>! Solutia mea :am inversat plusul cu memoria adica cum a zis AlexBanu rosu la galbenul de la memorie si galbenul la plus pe mufa de conectare a alimentari.....si merge beton


All times are GMT +2. The time now is 13:45.

- Copyright 2026 4Tuning