Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-08, 18:25   #1
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

Am cumparat masina cu un casetofon kenwood mi se pare,ca acum e in garaj,si am bagat in el o caseta din aia de cand eram mititel pastrata de mama in garaj cu multe lucruri de-ale mele.
Bai frate,pe cuvantul meu ca nu imi venea sa ma dau jos din masina!!!!ba se auzea o toba in spate,ba canta aia in dreapta fata,ba mugea un hipopotam in stanga spate,si deodata toti din colturile lor....
La fel de fain se auzea si radio.
Acum am un cd player pioneer ca l-am primit gratis.Stiti ce claritate are?La fel ca si casetofoanele alea cu leduri in difuzoare daca va mai aduceti aminte.
Buun....Colegii de la servici au mp3-URI in masini....si se aude la fel de nashpa!!!!!
Sa ma fac clar....nu discutam de bas,si putere.....Discutam de fidelitate!!!
Fidelitate din aia ca pa magnetofunul lui fratele mai mare a lui maica-mea
Vreau sa cumpar ceva player in masina.
De care sa fie?ca inafara de display si faptul ca poti conecta la el un card sau alte minunatii nu stie face.Si diferentele depret sunt de milioane bune!!!
Isi bat astia joc de noi.....daca poti baga card iti cere 3 mil in plus.....Pai pune nene hard disk pe el si gata,ca nu e nusg ce mare filosofie!!!Numai ca ei ne vand tehnologia treptat ca doar costa!!!Mama lor!!!Sa nu imi spuna mie careva despre componentele folosite la monitorul meu pe 17,care l-am aruncat la gunoi fiindca era cat un televizor rusesc,nu costa mai mult decat la un lcd!!
In fine,scuzati abaterea!!
Deci....conteaza ce marca era casetofonul ala?sa iau tot asha ceva numai ca CD sau MP3?
Eu inteleg ca formatul MP3 mananca din detaliile care dau farmec ascultarii unei piese,dar de ce la radio de la mp3-ul lui colegu care a dat 5 mil pe el,suna mai naspa decat la fostul meu casetofon auto????
Cand cumpar ceva,la ce sa ma uit?Nu ma intereseaza 7*45w shi de alea....nici card shi nici memory stick.Ceva hz sau mhz si frecvente de raspuns ceva.
Am vazut pe un site 10-20000 frecventa de raspuns
Dar era un mp3 cu 20-20000 frecventa de raspuns
No care-i shpilu cu astea?

Cu respect
Bogdan Pascu
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 20:50   #2
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

Orice "scula" de muzica se cumpara ascultind-o inainte sa dai banii pe ea. Specificatiile nu spun mare lucru.
Sfatul meu e sa te duci sa asculti citeva aparate pe masina ta ( indiferent de marca ), si-l cumperi pe ala care-ti place cum suna.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 20:56   #3
WOLFI3

Stage 4
 
WOLFI3's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 258
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

Sunt total deacord cu Saxo!!! Mergi la distribuitor....il rogi sa-ti arate sunetul pe produsul expus....(momeala)....si daca iti place cum suna il achizitionezi!!! Spor la lucru....!!!
WOLFI3 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 18:08   #4
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

sau poti folosii fostul casetofon. daca dai mai multe detalii si are mufa pt magazie cd te pot ajuta sa ii faci o mufa de auxiliar. eu unul asa am procedat.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 20:51   #5
edypro2

Stage 5
 
edypro2's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 395
Member of:
[VW]
Default Re: vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

asa-i ca nu sunt prosti cei care asculta viniluri si benzi de mag si detesta mp3-ul? acum stii de ce ......
edypro2 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 09:40   #6
yonutz85

Stage 4
 
yonutz85's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 186
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

La mp3-uri mai e o problema. Fiind comprimate se pierde mult din calitatea sunetului. Cumpara sau imprumuta un cd track original si asculta-l,o sa vezi ca e o mare diferenta. Iar la cd-urile mp3 "home-made" incearca sa pui pe ele numai piese la 320 kbps
__________________
performante >functionalitate >aspect
yonutz85 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 21:23   #7
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

Eu unul iti recomand un Alpine sau un Clarion, astea fiind unitati mai pe buzunarele noastre si al tau ( banuiesc) . Daca ai alti bani de spart , atunci Bose , Infiniti etc. Si de acord cu ceilalti : banda magnetica si vinilul or sa bata la fund intotdeauna cd-urile !
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 21:48   #8
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

dinamica din suport magnetic face "pipi" p dinamica de cd-mp....
csete cat mai d calitate , cass la fel, daca ai noroc ampliff p tranzistori...
...iar acasa...lampi...
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 18:47   #9
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

Hai sa fim seriosi cu casetele. Am ascultat si eu la caseta cand eram mai mic dar cand au aparut CD-urile, pe langa faptul ca schimbai piesele instant, calitatea era mult mai mare, te plesnea peste fata la cat de evident era. De viniluri nu pot sa ma pronunt.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 19:26   #10
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

Bose nu face head-unit-uri iar ca firma ce produce car-audio, nu se poate lua in discutie pentru ca nu sunt la vanzare piese componente ci doar pachete de optiuni la masini noi. Plus ca nu sunt exceptionale sistemel audio Bose. Sunt un stock mai spalat, atat doar.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 00:36   #11
Deeanira

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 50
Default Re: vreau un cd player care sa sune macar cat fostul casetofon din masina

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
sau poti folosii fostul casetofon. daca dai mai multe detalii si are mufa pt magazie cd te pot ajuta sa ii faci o mufa de auxiliar. eu unul asa am procedat.
Ai putea te rog sa ma ajuti pe mine cu ceva sfaturi de mufa AUX.Este vorba de un radiocasetofon de pe un A4,model Concert si are in spate mufa de magazie de cd,dar nush cum sa leg firele.Am luat o mufa gata facuta dar nu merge,poate stii tu vreo smecherie.Eu as vrea sa leg un mp3 player la casetofon.Ms.
Deeanira is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -