Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-07, 11:29   #31
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

stiu ca e scump dar dintre configuratiile astea la care m-am gandit asta e cea ieftina.problema este ca yo investesc in masina nu numai pe partea de audio si si la motor exterior si interior.
uite de 2luni de cand o am mi-am pus suspensie sport si eleron<pe care tre sa-l revopsesc ca cei ce mi l-au montat s-au zgarcit la 50lei sa mai dea cu fuller si mi-a sarit vopseaua in colt>.

acum sunt in dubiu legat de un lucru.
am posibilitatea sa schimb JBL-u asta pe 5canale cu un focal fp4.75 urmata de o diferenta.beleaua e ca o sa raman fara subwoofer o perioada pana imi iau un monobloc pt sub si nu stiu ce-o sa fac.
Plus de asta mai am de facut si usile si portbagajul cu dynamat sau STP si bani nu prea mai sunt in momentul asta, plus ca mai am si un Kit de Xenon H7 pe drum spre mine . deci , sfaturi va rog.
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 20:58   #32
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

tn 52 si dls nobelium is la fel de proaste ...dupa ce o sa le asculti comparativ cu altele o sa imi dai dreptate
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 22:06   #33
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

pai tu ce ai recomanda la capitolul high-end in materie de tweetere??
ceva Brax ?
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 22:24   #34
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

hehe vb deja de unele TW care costa cat un amplificator decent adica ceva de genu 400-600 de euro ....oricum VRX are dreptate
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 23:35   #35
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

cand spui brax spui high end dar nu la asta ma refeream.... ma refereem la un set de tw decente in aceiasi categori e bani .
ce am ascultat eu si recomand ;microprecison , helix competition , seas lotus...
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 05:47   #36
bogdan2670

Stage 5
 
bogdan2670's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 604
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

Quote:
Originally Posted by _vrx_ View Post
cand spui brax spui high end dar nu la asta ma refeream.... ma refereem la un set de tw decente in aceiasi categori e bani .
ce am ascultat eu si recomand ;microprecison , helix competition , seas lotus...
Sau la bani putini....UR1 si Iridium 1.....
bogdan2670 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 12:13   #37
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

yo am acum pe masina UP1C si suna f bine dar pb e alta. voua pasiunea asta cu muzica va goleste buzunarele de mult timp. yo mi-am facut un sistem mai decent de numai o luna dar important e ca am prins gustul si acum vreau din ce in ce mai bine si mai fidel .
revenim la intrebarea mea : e OK focal fp 4.75 pt DLS-urile mele ??
si alpine mrp-450 t sub. ??
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 22:43   #38
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

pentru cei interesati toate componentele in afara de difuzoare fata si player sunt de vanzare la preturi beton mai ales ca au decat 5-6 saptamani de cand le am.

statie 5355e 950lei noua sare de 1100lei
subwoofer 220lei sau 380lei cu tot cu cutie
distribuitor stinger 60lei nou-nout sigilat ca nu mi-a mai trebuit nou e 87lei
la o oferta poate dau si DLS MS6A la un pret bun.
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 21:36   #39
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

acum vreau sa va cer niste sfaturi
as vrea sa-mi pun medii si tweetere tot DLS si as vrea sa le pozitionez in stalpii A ai masinii.
la medii m-am gandit la Ultimate UR2,5 iar ca tweeter la UR1 sau iridiun 1i.
iar ca amplificare as merge pe un focal 2.150 pt kickbass din usi de 16,5 cm
si un focal fp4.75 pt tweetere si medii de 2,5".
ce ziceti ??

sau ar mai fi varianta ieftina cumpar doar mediile UR 2,5" si inca o statie de vreo 2x100 pt wooferele din usi si sa mut canalele de 55w in mediile DLS UR2,5 ".
voi ce propuneri aveti.

PS: componentele de mai sus sunt in continuare la vanzare

PS2 : cumpar medii DLS UR 2,5 "
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 23:13   #40
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

si daca tu tot vrei sa faci asta ce crossovere/head unit ai de gand sa folosesti pentru ca o sa ai probleme cu mediile cu aliniamente frecvente de taiere, panta la taiere ....
un sistem pe 4 cai este foarte complex si mult mai greu de reglat fata de unul pe 3 cai
la ce vrei tu sa faci ia-ti gandul de la jbl pt ca nu se preteaza. focalul ar fi minim pentru asa ceva daca nu ceva de la dls reference/ultimate
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 23:33   #41
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

a si am uitat ca tot primesti sfaturi ca tweeterele alea sau alea nu sunt bune
incearca sa-ti faci masina sa-ti placa tie cum suna nu sa cante bine intr-o competitie prentru ca este mai importanta urechea ta decat urechea si aparatele arbitrilor din concursuri. iar daca dupa ce ai terminat masina si iti place cum suna si te mai duci la un concurs si mai si castigi vreun premiu cu ea atunci considera premiul ala ca pe un bonus si nu ca pe un scop cum fac altii
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 01:23   #42
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

speedbump gresesti un arbitru nu inventeaza instrumentele ci le identifica daca suna corect, natural, intr-un sistem iar daca tu vei sai-ti sune tambalul ca o chitara e treba ta , asta nu inseamna ca e bine.
mai asculta si tu ceva "scule" si o sa imi dai dreptate
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 01:44   #43
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

mestere sincer de ce nu ai stat tu vreo 3, 4 luni poate si mai mult sa asculti ceva masini, sa vezi ce iti place cum iti place in ce masina iti place si dupa aceea sa te hotarasti ce sa iti cumperi, te-ai aruncat la ceva care din ce am vazut eu nu iti place, deoarece a doua zii de cnad le-ai prezentat ai vrut sa le vinzi, de ce le-ai mai cumparat daca vrei sa le vinzi, nu am stat sa iti citesc posturile, dar ca sfat inainte de a lua si a intreba o mie de intrebari intrebatoare (astfel o sa fii si mai indecis ce sa iti cumperi)
1. incepe sistemul de la 0 printr-o izolare fonica ca la carte a masinii. (nu stiu daca ai facut asa ceva)

2. strange vreo 2 mii de E, si dupa aceea te poti decide ce si cum vrei sa faci cu masina ta, in timp si spatiu.... te va costa o groaza de bani sa tot iei scule sa vinzi iar sa iei iar sa vinzi asa ca macar pt inceput strange o suma de bani si si hotarasetete ce vrei sa faci sa faca galagie sa fie sq, sau o auditie normala, asculta acele difuri pe care vrei sa le achizitionezi pe o masina aproximativ ca a ta.

3. ce ai tu acum este ok pt o auditie normala, daca veneai vineri la polivalenta puteai sa faci o auditie mai anormala, de asta am si venit sperand sa te intalnesc...

4. muta reclama la bazar aici se prezinta doar sistemele
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 12:03   #44
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

mersi de raspunsuri in primul rand.
treaba sta in felul urmator. acum 2 luni mi-am propus sa-mi fac un sistem audio decent pt care aveam 20mil 25. dupa ce am ascultat diferite sfaturi am ajuns la concluzia ca e pacat sa-mi iau dieci si un sub focal bomba pt ca apoi sa fiu nemultumit de sunet si am hotarat sa mai strang bani. au venit repede inca 10mil si uite cum aveam 1000 euro pt muzica. am fost la mai mullti instalatori si am stabilit configuratia pe care o am acum pe masina, dar unde am facut nu unul ci mai multe compromisuri.
yo nu voiam neam statie JBL pe 5canale dar im banii aia nu imi permiteam 2statii decente.
acum daca m-as intoarce in timp as fi renuntat la statia JBL si la sub pt o statie 4canale buna si as fi facut o parte din insonorizare.
apropo de insonorizare: intr-o saptamana termin sesiunea si vreau sa ma apuc de insonorizare si as vrea sa mi-o fac singur.
credeti ca imi va fi dificil avand in vedere ca nu am mai facut asta pana acum dar am vazut cum se face??
2. ce materiale recomandati??
yo m-am gandit la STP vibroplast m1 ca celelalte sunt fff grele si am de gand sa fac insonorizare pe 3 staturi fata exterioara , interioara si fata de usa + pasta Brax.

urmatorul pas ar fi niste kickpaneluri in usi pt woofere unde de asemenea as dori sa le fac singur ca am si loc si materialele si sculele necesare.
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 12:16   #45
bogdan2670

Stage 5
 
bogdan2670's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 604
Default Re: Opel Astra G B-05-WRB sq project

Ce inseamna sa te dai cu capul de tavan.............
Frate lasa pe altii care sa pricep sa faca tb.Si nu mai asculta ce spune unu si altu pe versus.
bogdan2670 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -