Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-07, 09:01   #46
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Io n-as pune bordu ala nici pe mijloc, l-as pune in spate in portbagaj si mi-as lua un chinez sa-mi citeasca viteza, turatia si sa faca ca un blow-off. Lu ala ii dai o portie de orez pe zi si scapi si de toate reflexiile !

Nu mai munci mah si zi si noapte sa nu fii prea extenuat in saptamana 20-27 iunie !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 10:18   #47
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Va tin la curent cu ce am mai facut
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	01.jpg
Views:	362
Size:	213.5 KB
ID:	285025   Click image for larger version

Name:	02.jpg
Views:	428
Size:	221.5 KB
ID:	285026   Click image for larger version

Name:	03.jpg
Views:	260
Size:	208.0 KB
ID:	285027  

Click image for larger version

Name:	04.jpg
Views:	293
Size:	189.6 KB
ID:	285028   Click image for larger version

Name:	05.jpg
Views:	380
Size:	224.2 KB
ID:	285029   Click image for larger version

Name:	06.jpg
Views:	296
Size:	166.3 KB
ID:	285030  

Marinu is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 10:21   #48
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Pozeee pozeee
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	07.jpg
Views:	471
Size:	186.1 KB
ID:	285033   Click image for larger version

Name:	08.jpg
Views:	464
Size:	187.8 KB
ID:	285034   Click image for larger version

Name:	09.jpg
Views:	185
Size:	210.4 KB
ID:	285035  

Click image for larger version

Name:	10.jpg
Views:	197
Size:	222.1 KB
ID:	285036   Click image for larger version

Name:	11.jpg
Views:	197
Size:	192.5 KB
ID:	285037   Click image for larger version

Name:	12.jpg
Views:	303
Size:	216.1 KB
ID:	285038  

Marinu is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 10:28   #49
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Ce este substanta albastra?


Ma bucur sa vad ca avanseasa proiectul si mai ales ca pui multe poze.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 10:35   #50
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Democar "MBaudiophile"

si iar pozeeeeeee
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	13.jpg
Views:	285
Size:	266.3 KB
ID:	285042   Click image for larger version

Name:	14.jpg
Views:	240
Size:	244.5 KB
ID:	285043   Click image for larger version

Name:	15.jpg
Views:	340
Size:	176.7 KB
ID:	285044  

Click image for larger version

Name:	16.jpg
Views:	381
Size:	139.6 KB
ID:	285045   Click image for larger version

Name:	17.jpg
Views:	345
Size:	129.5 KB
ID:	285046   Click image for larger version

Name:	18.jpg
Views:	311
Size:	213.2 KB
ID:	285047  

Click image for larger version

Name:	19.jpg
Views:	255
Size:	220.2 KB
ID:	285048  
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 10:47   #51
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Si eu care ma gandeam ca ai ales o solutie wireless cu PSP pe volan si soft care sa-ti arate turatia si viteza direct pe PSP.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 12:57   #52
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Nea Marine, ia in vedere si posibilitatea de bas-reflex pentru mid-basii aia de 15cm daca vrei sa-i pupi direct cu subwooferul si daca ai destul spatiu in bord !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 18:33   #53
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Cool Re: Democar "MBaudiophile"

Quote:
Originally Posted by fuscobal View Post
Nea Marine, ia in vedere si posibilitatea de bas-reflex pentru mid-basii aia de 15cm daca vrei sa-i pupi direct cu subwooferul si daca ai destul spatiu in bord !
Am luat deja in vedere, si cred ca ar fii foarte bine daca as reusii sa scot un volum destul de mare incat sa pot monta un reflex, chiar daca nu va fi folosit pt. output, macar ar fii avantajul ca poate sa coboare ceva mia jos si foarte important ar fi sa mia elimin din stresul membranei, raspunsul tranzientului nu ar fi foarte mult afectat, deoarece este un difuzor mic si e foarte rapid din constructie... mebrana e foarte moale si mai ales ca am destula putere sa il controlez foarte bine. Deocamdata ma concentrez asupra constructiei cat mia rigida a incintelor, si vedem mia tz. cat reusesc sa scot, fiindca volumul incintelor va fi dictat de incinta din stanga, unde spatiul este mai restrans, in dreapta avand avantajul ca pot sa tai din spatiul alocta pt. torpedou. Pentru o incinta reflex imi trebuie macar 12 litrii, asa ca inca nu stiu nimic.
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 19:10   #54
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Si eu care ma gandeam ca ai ales o solutie wireless cu PSP pe volan si soft care sa-ti arate turatia si viteza direct pe PSP.
Audi construieste in general masini elegante cu un strop de sportivitate in cazul meu, si al tau (Audi A3), parerea mea este ca gaget-uri de genul asta pot sa strice ce au reusit sa obtina designerii de la Audi, si cum designul si finisajele Audi sunt in mare parte pe placul meu...... incerc pe cat posibil sa nu ies din linia interiorului, si in acelasi timp sa realizez ce este cu adevarat necesar pt. constructia sistemului meu audio. Ideea cu mutarea cadranelor de bord nu mi-a venit doar ca sa am io un interior unic sau sa arat ca pot sa o fac si pe asta..... pur si simplu nu se putea, fiindca: 1. nu aveam spatiu deloc pt. construirea incintei in stanga; 2. Propagarea reflexiilor din parbriz si bord.... erau mult prea diferite, si bineinteles si raspunsul frecventei era la fel de diferit (nu ca acum ar fi exact la fel, dar macar este mai apropiat). Am avut si io tot felul de ideei, cum ar fii construirea unui sistem de actionare electric pt. tweetere, care sa imi permita ajustarea lor pe doua axe, fiecare avand +-40 de grade raza de actiune, si bineinteles ca ar fii un mare avantaj pt. sunet, deoarece as avea flexibilitatea controlarii reflexiilor si a raspunsului in frecventa stanga fata de dreapta, si in plus un gaget care sa fure ochii necunoscatorilor . Este un proiect realizabil 100% si de care vreau sa ma ocup, daca realizez ca reusesc sa inghesui tot mecanismul in stalp in asa fel incat totul sa arate bine si sa nu afecteze vizibilitatea ....... si as mai avea o gramada de idei dar mnai intai sa o termin si dupaia ma ocup de ghidusii dinastea care cer timp si migala..... o sa mia vezi pe parcurs ce mia am prin cap
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 22:29   #55
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Quote:
Originally Posted by Marinu View Post
Audi construieste in general masini elegante cu un strop de sportivitate in cazul meu, si al tau (Audi A3), parerea mea este ca gaget-uri de genul asta pot sa strice ce au reusit sa obtina designerii de la Audi, si cum designul si finisajele Audi sunt in mare parte pe placul meu...... incerc pe cat posibil sa nu ies din linia interiorului, si in acelasi timp sa realizez ce este cu adevarat necesar pt. constructia sistemului meu audio. Ideea cu mutarea cadranelor de bord nu mi-a venit doar ca sa am io un interior unic sau sa arat ca pot sa o fac si pe asta..... pur si simplu nu se putea, fiindca: 1. nu aveam spatiu deloc pt. construirea incintei in stanga; 2. Propagarea reflexiilor din parbriz si bord.... erau mult prea diferite, si bineinteles si raspunsul frecventei era la fel de diferit (nu ca acum ar fi exact la fel, dar macar este mai apropiat). Am avut si io tot felul de ideei, cum ar fii construirea unui sistem de actionare electric pt. tweetere, care sa imi permita ajustarea lor pe doua axe, fiecare avand +-40 de grade raza de actiune, si bineinteles ca ar fii un mare avantaj pt. sunet, deoarece as avea flexibilitatea controlarii reflexiilor si a raspunsului in frecventa stanga fata de dreapta, si in plus un gaget care sa fure ochii necunoscatorilor . Este un proiect realizabil 100% si de care vreau sa ma ocup, daca realizez ca reusesc sa inghesui tot mecanismul in stalp in asa fel incat totul sa arate bine si sa nu afecteze vizibilitatea ....... si as mai avea o gramada de idei dar mnai intai sa o termin si dupaia ma ocup de ghidusii dinastea care cer timp si migala..... o sa mia vezi pe parcurs ce mia am prin cap
Cu designul ai dreptate.
Si aveam o banuiala de ce ai ales sa muti ceasurile.
Daca ai nevoie de micromotorase te pot ajuta.Cu diverse dimensiuni.Dupa ce finalizezi masina bineinteles si o duci unde trebuie.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 00:14   #56
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Daca incinta e bine gandita tranzientul e foarte bun. Singura restrictie ramane volumul. Asculta niste boxe bune de casa si o sa vezi !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 00:50   #57
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Democar "MBaudiophile"

eu nu am inteles un lucru... poate ca nu am fost destul de atent.

vrei sa lasi si "cozorocul" de la vitezometru si turatii ? sau le ingropi in bord astfel incat sa para bordul liniar, fara "cocoasa" aia
monk is offline   Reply With Quote
Old 24-06-07, 14:43   #58
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Quote:
Originally Posted by monk View Post
eu nu am inteles un lucru... poate ca nu am fost destul de atent.

vrei sa lasi si "cozorocul" de la vitezometru si turatii ? sau le ingropi in bord astfel incat sa para bordul liniar, fara "cocoasa" aia
Cozorocul ala mai de mult era un intreg cu bordul..... bineinteles ca o sa existe in continuare si el... numai ca nu o sa fie separat fata de bord. Il construiesc separat, ca sa il pot imbraca in alt material cu coeficient de absorbtie mai mare pe frecventele de medii si inalte.... chestie care ar fi fost imposibila in cazul in care cozorocul forma un intreg cu bordul

Last edited by Marinu; 24-06-07 at 14:46.
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 25-06-07, 02:57   #59
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Democar "MBaudiophile"

Ceva poze noi?

btw, cum se numeste substanta albastra?
J.D is offline   Reply With Quote
Old 25-06-07, 11:13   #60
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Democar "MBaudiophile"

offtopic
cred ca e ciment d-ala de-l modeleaza stomatologii cand fac mulaje dupa dinti

me joking, totusi tot un mulaj cred ca e.
bezz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -