Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sistemul Audio de pe Masina Mea (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea.html)
-   -   Audi A3 - Democar MBaudiophile "Art.In.Motion" (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/42081-audi-a3-democar-mbaudiophile-art-motion.html)

Marinu 24-05-07 00:40

Audi A3 - Democar MBaudiophile "Art.In.Motion"
 
In sfarsit dupa cativa ani in care am executat in total 3 instalatii audio diferite pe masina in cauza (Audi A3)... cu echipamente diferite, mi-am dat seama ca pentru rezultate cu adevarat deosebite este nevoie de:

-multe ore pentru analizarea atenta a acusticii masinii si pentru creerea unui proiect bine gandit;
-echipamentul potrivit care rezulta din analizarea masinii si din teste succesive, acesta oferind siguranta ca rezultatul va fii pe gustul tau;
-nici un compromis in ceea ce priveste costul materialelor folosite sau timpul necesar pt. realizarea atenta a instalatiei atat d.p.d.v estetic cat si tehnic;
-si nu in ultimul rand foarte multa rabdare si pasiune

Dupa aceste criterii m-am ghidat eu pentru constructia instalatiei audio de pe masina mea...... care va reprezenta echipa "MBaudiophile"

Mai jos o sa incep cu cateva poze cu prgresul facut pana acum.

Marinu 24-05-07 01:35

Re: Democar "MBaudiophile"
 
5 Attachment(s)
Antifonarea totala a fost facut cu materiale de la Standartplast care ofera o gama larga de produse si cel mia bun raport pret/calitate

Marinu 24-05-07 01:38

Re: Democar "MBaudiophile"
 
5 Attachment(s)
Continuare

Marinu 24-05-07 01:43

Re: Democar "MBaudiophile"
 
5 Attachment(s)
Inca o continuare

Marinu 24-05-07 01:44

Re: Democar "MBaudiophile"
 
5 Attachment(s)
Si inca una

Marinu 24-05-07 01:47

Re: Democar "MBaudiophile"
 
6 Attachment(s)
Ultima parte din antifonare

Baban_San 24-05-07 01:53

Re: Democar "MBaudiophile"
 
foarte multa munca, felicitari cum stau mainile esti tot taiat nu?. STP cel de 2 sau de 4. si eu am folosit si sunt foarte multumit de rezultate.

1. pe fetele de usi in exterior tot STP ai folosit?
2. cel negru cu striatii ai folosit numai pe podea?

Marinu 24-05-07 11:49

Re: Democar "MBaudiophile"
 
Quote:

Originally Posted by Baban_San (Post 917061)
foarte multa munca, felicitari cum stau mainile esti tot taiat nu?. STP cel de 2 sau de 4. si eu am folosit si sunt foarte multumit de rezultate.

1. pe fetele de usi in exterior tot STP ai folosit?
2. cel negru cu striatii ai folosit numai pe podea?

1.Pe fetele de usi in interior si exterior am folosit Dynamat Xtream acoperit cu 2 starturi de brax X-Vibration, usile au fost facute acum 2 ani... cand nu exista pe piata din romania Standartplast, si oricum acum nu mai conteaza fiindca nu o sa mai montez difuzoare in usi, sau in panourile spate.

2.Cel negru cu striatii se numeste Standartplast bimast si are 4 mm numai ca nu are folie de aluminiu, are o panza neagra.... am folosit numia la podea si in portbagaj, datorita faptului ca este gros si atenueaza vibratiile de pe suprafetele drepte si intinse, am vrut sa pun si pe plafon dar este destul de mare diferenta de greutate intre ele si nu vreau sa mut centrul de greutate al masinii mai sus, fiindca va fii in acelasi timp si masina cu care voi circula eu, cel cu aluminiu pe care l-am folosit si pe plafon si in rest este de 2mm adica Standartplast M1

bluey 24-05-07 14:56

Re: Democar "MBaudiophile"
 
Quote:

Originally Posted by Marinu (Post 917398)
1.Pe fetele de usi in interior si exterior am folosit Dynamat Xtream acoperit cu 2 starturi de brax X-Vibration, usile au fost facute acum 2 ani... cand nu exista pe piata din romania Standartplast, si oricum acum nu mai conteaza fiindca nu o sa mai montez difuzoare in usi, sau in panourile spate.

2.Cel negru cu striatii se numeste Standartplast bimast si are 4 mm numai ca nu are folie de aluminiu, are o panza neagra.... am folosit numia la podea si in portbagaj, datorita faptului ca este gros si atenueaza vibratiile de pe suprafetele drepte si intinse, am vrut sa pun si pe plafon dar este destul de mare diferenta de greutate intre ele si nu vreau sa mut centrul de greutate al masinii mai sus, fiindca va fii in acelasi timp si masina cu care voi circula eu, cel cu aluminiu pe care l-am folosit si pe plafon si in rest este de 2mm adica Standartplast M1

Estimeaza si tu in kilograme cat ai pus pana acum pe masina.
Multumesc

Marinu 24-05-07 18:28

Re: Democar "MBaudiophile"
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 917685)
Estimeaza si tu in kilograme cat ai pus pana acum pe masina.
Multumesc

Materiale fonoabsorbante cantaresc in jur de 30 kg maxim, dar este irelevant atata timp cat nu ma intereseaza performantele masinii, vreau doar sa ma deplasez cu ea cand am nevoie. Eu nu depasec 30.000km pe an, drept dovada ca masina are 3 ani si 50.000km, asta si pentru ca o treime din timp s-a lucrat la ea. Oricum am incercat sa o incarc cat mai putin posibil dar in asa fel incat sa nu fac compromisuri din cauza greutatii. Vreau sa elimin cat de mult zgomotele de rulare ale masinii, si tot ce inseamna vibratii cauzate de miscarea difuzoarelor. Si din aceste motive am renuntat la ideea de a monta difuzoare in usi, este practic imposibil sa elimin vibratiile intr-o usa atata timp cat esti limitat la o greutate relativ mica, pe care daca o depasesti se rupe usa :)

bluey 24-05-07 20:03

Re: Democar "MBaudiophile"
 
Quote:

Originally Posted by Marinu (Post 917990)
Materiale fonoabsorbante cantaresc in jur de 30 kg maxim, dar este irelevant atata timp cat nu ma intereseaza performantele masinii, vreau doar sa ma deplasez cu ea cand am nevoie. Eu nu depasec 30.000km pe an, drept dovada ca masina are 3 ani si 50.000km, asta si pentru ca o treime din timp s-a lucrat la ea. Oricum am incercat sa o incarc cat mai putin posibil dar in asa fel incat sa nu fac compromisuri din cauza greutatii. Vreau sa elimin cat de mult zgomotele de rulare ale masinii, si tot ce inseamna vibratii cauzate de miscarea difuzoarelor. Si din aceste motive am renuntat la ideea de a monta difuzoare in usi, este practic imposibil sa elimin vibratiile intr-o usa atata timp cat esti limitat la o greutate relativ mica, pe care daca o depasesti se rupe usa :)

Asteptam finalul...
Presupun ca vei gauri bordul nu???
Frumoasa lucrare asa cum ne-ai obisnuit.;)

Marinu 25-05-07 01:26

Re: Democar "MBaudiophile"
 
5 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 918131)
Asteptam finalul...
Presupun ca vei gauri bordul nu???
Frumoasa lucrare asa cum ne-ai obisnuit.;)

Daca vrei sa afli despre bord.... urmareste mai jos.... sunt doar la inceput ;)

Marinu 25-05-07 01:29

Re: Democar "MBaudiophile"
 
5 Attachment(s)
Continuare

Marinu 25-05-07 01:32

Re: Democar "MBaudiophile"
 
5 Attachment(s)
din nou continua

Marinu 25-05-07 01:34

Re: Democar "MBaudiophile"
 
5 Attachment(s)
M-am jucat cu plastilina


All times are GMT +2. The time now is 07:24.

- Copyright 2024 4Tuning