Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-13, 00:12   #16
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by ronaldo93 View Post
sau 2 perechi de calitate
Degeaba sunt 2 si mai sunt si de "calitate" daca nu pot canta la volum ridicat sa faca fata VO-urilor de 16,5 cm...
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 00:57   #17
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by cynegeticos View Post
Degeaba sunt 2 si mai sunt si de "calitate" daca nu pot canta la volum ridicat sa faca fata VO-urilor de 16,5 cm...
ar trebui cel putin 3 tweetere de calitate pe langa un VO... nu stiu ce sa zic momentan cu vo-urile..... om trai si-om vedea....
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 02:25   #18
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by ronaldo93 View Post
sau 2 perechi de calitate
Ai ascultat difuzoare din seria VO? Crede-ma ca nu ai ce face cu nici o pereche doua....de tw normali.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 12:58   #19
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by gaby007 View Post
Ai ascultat difuzoare din seria VO? Crede-ma ca nu ai ce face cu nici o pereche doua....de tw normali.
TU le-ai ascultat ? si ai ascultat VO-urile in combinatie cu alte tweetere si nu se auzea ?

Intram intr-o polemica de tot.... nu am ascultat vo-ul de 97dB, am ascultat altele. Cu 3 tweetere mediocre ai 97dB, cu 2 tweetere BUNE ai cel putin 97, iar cu un tweeter CAPABIL, care nu trebuie neaparat sa fie DD, ai peste suta, Si sa te vad eu ce faci cu media de 97 la picioare, usor bagata sub bord chiar, si cu tweeter de 100 IN URECHE, sa vad, mai auzi VO-urile ?

Tweeterele si mediile se aleg si ele, printre altele, in functie de amplasare, in functie de cum si cu ce dai in ele, etc. De obicei, in seturile de difuri "componente" mai capabile, exista optiunea de ATENUATOR pe tweetere ca sa le poti domoli cand dai cu putere.....

Ok, DD=smeker, am inteles, d-aia am si dat afara niste bani, dar cu unele chestii prea exagerati....
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 14:40   #20
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

deci nici tu nu le-ai ascultat, dar ai putea scrie 10 pagini despre ele

de ce toata lumea face presupuneri si intra in dezbateri cand nu asculta? de ce credeti ca niste filmulete pe youtube va fac maestri in car audio?

e ca si cum am vorbi despre dumnezeu, nu l-ati vazut, nu l-ati auzit...
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 15:06   #21
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
TU le-ai ascultat ? si ai ascultat VO-urile in combinatie cu alte tweetere si nu se auzea ?

Intram intr-o polemica de tot.... nu am ascultat vo-ul de 97dB, am ascultat altele. Cu 3 tweetere mediocre ai 97dB, cu 2 tweetere BUNE ai cel putin 97, iar cu un tweeter CAPABIL, care nu trebuie neaparat sa fie DD, ai peste suta, Si sa te vad eu ce faci cu media de 97 la picioare, usor bagata sub bord chiar, si cu tweeter de 100 IN URECHE, sa vad, mai auzi VO-urile ?

Tweeterele si mediile se aleg si ele, printre altele, in functie de amplasare, in functie de cum si cu ce dai in ele, etc. De obicei, in seturile de difuri "componente" mai capabile, exista optiunea de ATENUATOR pe tweetere ca sa le poti domoli cand dai cu putere.....

Ok, DD=smeker, am inteles, d-aia am si dat afara niste bani, dar cu unele chestii prea exagerati....
Intamplator am tot ascultat diferite configuratii cu VO-uri,intamplator am avut montata chiar si pe masina mea o mica configuratie,deci vorbesc in cunostinta de cauza.Polemica?Daca tu ti neaparat nu am o problema cu asta,chiar imi place sa intru in ''polemici''dar nu din spatele tastaturii...
Nu am spus ca alte tw in afara de DD nu sunt bune si ca nu urla,musca si nu fac spume sau altceva,daca te uiti putin mai sus o sa vezi ca era vorba de niste tw cu membrana din matase,adica tw axate pe ''calitate'',omului ii plac cele din matase,deci comparatia era strict intre aceste tw.Acum nu inteleg care e problema ta si nici nu vreau aflu mai multe detalii din partea ta.Sa ai o zi buna?
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 15:18   #22
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Vectra B cu DD :)

intamplator eu eram cel cu tw de matase, polemici purtam unde vrei si de care vrei si ca sa iti raspund corect si pertinent la toate ideile:

nu am spus că vo nu sună Tare. Ai avut? Felicitări ! Am spus că exagerati voi care spuneţi că 2-3 tw peste mediocru nu fac faţă la un dif de 97dB, orice dif ar fi ăla. Nu trebuie să īl ascult că să zic asta, nici să scriu 4 pagini să īţi explic de ce. Īn practică, dacă vrei, am să īţi dovedesc că se poate şi cu mătase. Sper chiar anul asta. Dacă nu, nu au intrat zilele-n sac.

Cheers
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 15:21   #23
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Florin, nu tin partea nimanui, dar eu personal prefer sa ascult nu sa citesc
Valabil pentru orice brand existent, una e ce scrie pe foaie, alta e in realitate (unde variabilele sunt aproape infinite)
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 15:29   #24
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by suvi_xxx View Post
deci nici tu nu le-ai ascultat, dar ai putea scrie 10 pagini despre ele

de ce toata lumea face presupuneri si intra in dezbateri cand nu asculta? de ce credeti ca niste filmulete pe youtube va fac maestri in car audio?

e ca si cum am vorbi despre dumnezeu, nu l-ati vazut, nu l-ati auzit...
nu e vorba de nici un youtube. Am avut medii de 98 şi cu 2 mătăsuri de 96 pe fiecare uşa... Īntr-un matiz. nu ştiam de unde să le mai tai.... Īţi rupea creierii īn două şi nu mai īntelegea nimic. Aceeaşi configuraţie dar cu vo s-ar putea să fie mai echilibrată, deşi tot 97dB, sunt... Eu atunci eram pe filtru pasiv şi aveam atenuare doar -3 disponibil. Să vedem pe amplificare separată ce-or zice
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 15:36   #25
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Florin, nu tin partea nimanui, dar eu personal prefer sa ascult nu sa citesc
Valabil pentru orice brand existent, una e ce scrie pe foaie, alta e in realitate (unde variabilele sunt aproape infinite)
tu ai perfecta dreptate in ceea ce spui si tu sti din discutiile noastre ca suntem pe aaceeasi lungime de unda, dar ma amuza maxim ideile de genu: 'doar asa, altfel nu se poate'. Tu stii bine ca se pot multe, cu putin mai mult efort.
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 15:41   #26
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
intamplator eu eram cel cu tw de matase,[E ok,tot nu ai inteles] polemici purtam unde vrei si de care vrei [Ne ascultam masinile pe la competitii]

nu am spus că vo nu sună Tare. Ai avut? Felicitări ! Am spus că exagerati voi care spuneţi că 2-3 tw peste mediocru nu fac faţă la un dif de 97dB, orice dif ar fi ăla. Nu trebuie să īl ascult că să zic asta, nici să scriu 4 pagini să īţi explic de ce. Īn practică, dacă vrei, am să īţi dovedesc că se poate şi cu mătase. Sper chiar anul asta. Dacă nu, nu au intrat zilele-n sac.
Chiar trebuie sa asculti inainte sa presupui.

Cheers
...........
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 15:42   #27
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Ideea de baza de la care s-a plecat, cred ca era vorba de titan vs matase.
Ceea ce vruia Gabi sa spuna (cred din nou ) este ca merita ascultat acel B1 si nu facuta o impresie din start asupra materialului din care este confectionat vis-a-vis de rezultate.

Daca vi anul acesta la competitii o sa ai ce asculta

PS: ce ai rezolvat cu ampliful?
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 15:44   #28
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Florinel ...esti rau ))
in mod sigur nu iti dai seama ce vorbesti , pentru ca nu ai ascultat VO-uri pana acum ... cred ca m-am situat undeva cu tine , pana am ascultat ... pot spune ca de la niste VO-uri mi s-a tras si am trecut la DD .
serios esti departe de a fi in cunostinta de cauza cand vorbim de VO-uri . ASCULTA SI DISCUTAM DUPA , poate chiar la mine in masina ..atunci vei fi de-a-dreptul bulversat daca va iesi asa cum vrem noi (deobicei imi cam ies cum vreau si ce vreau )
pana atunci asculta masina lui Roli cu VO-uri de 12 toli sau masina lui Alin de la ploiesti cu VO-uri de 10 toli si mai mici acolo sa completeze diferentele de frecvente ... plus ca alin are chiar putere pe ele ... a vezi ca gaby007 a ajutat la formarea usilor de pe loganul sus amintit si a mai avut si el pe un *** de ford KA (scuze gabita dar asta era masina aia ) ) un set de 20 cm unul de 16 cm si tw b2 (parca ) si se auzea intr-un mare fel ..concluzie , chiar stie gaby ce vorbeste .

ps. uitate in semnatura mea si vezi ce scrie ... si intelege ce am scris acolo , nu strica

mai vorbim la telefoane , acolo ne intelegem mai bine !!!!
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 15:57   #29
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

florinstancu, sensibilitatea unui difuzor este un parametru care se masoara dupa cel putin doua standarde, ambele avand diferente sesizabile cand vine vorba de rezultate. Mai mult, acest parametru este orientativ si perfect valabil (asa cum il privesti tu) doar la 1w/1m in conditiile de masurare. Mai departe, acesta este dinamic si nimic nu iti garanteaza ca difuzorul va fi la fel de eficient si cu mai multa putere.

Nu stii despre ce vorbesti pana nu asculti. Valabil pentru toata lumea. Acum, tu ai primit niste opinii pe-aici. Undeva exista un sambure de adevar. Doua difuzoare cu 97 db sensibilitate si 100W aplicati pot sa sune foarte diferit. Unul dintre ele mult mai tare, altul mult mai incet. Cu aceeasi sensibilitate declarata de producator. Asa ca, la prima ocazie facem cumva sa testezi o medie de 16 (VO) si vezi tu cu ce poti sa o imperechezi. Noi am facut cateva incercari si nu e atat de simplu cum pare.

PS: B1 e un tweeter "fin" pentru genul ala de tweetere. Nu unul fin intre alea fine.

PS2: Materialul din care e confectionat tweeter-ul nu are nici o relevanta directa legata de felul in care suna. Cele ieftine au amprente puse pe seama materialelor.

PS3: Cred ca trebuie sa-mi pun iar semnatura cu "Tweeterele de matase suna matasos, cele de metal suna metalic si cele de plastic suna... ( nu mai stiu cum era) ".... Bullcrap

PS4: Sunt si Beyma-uri auto (cel putin comparabile cu DD-urile) daca te coafeaza si alte comparatii. Preturi sensibil mai mari dar.... "sunt de firma".
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 16:00   #30
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
si a mai avut si el pe un *** de ford KA (scuze gabita dar asta era masina aia
Cand termini usile?posibil sa raman fara frane la balena....fix in dreptul usilor tale proaspat vopsite.Deci....ce ford am avut???
gaby007 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -