Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-13, 19:29   #1
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Vectra B cu DD :)

salutare,

Au aparut, in sfarsit DD-urile 1515 de care vorbeam intr-un thread precedent si cam intr-o sapt ma voi apuca de facut cutia.

Review:

Vectra B hatch

amplif audio system x-ion 2.280 (aprox 1.5kW 2ohm)

La curent inca lucrez.....

potentiale probleme: portbagajul are 480L TOTI , forma tampita..... latime maxima disponibila 950mm ..... inaltime max 500mm (pana in nivelul geamurilor), adancime max pana in bancheta: 950/800 (evident, dimensiunile sunt masurate pe distantele cele mai mici, descriind perimetre rectangulare)..... as vrea, totusi, sa imi mai ramana macar un sfert de portbagaj......

Acordajul, dupa gustul meu, cred ca ar fi potrivit undeva pe la 40Hz; sunt dispus la primit sfaturi ...... cum sa explic... ??? ... imi place basul jos, greu, de "portbagaj" gen Mafia, Lil Jon, etc dar ascult si rock si metal si cam toate genurile asa ca "toba mare" trebuie sa existe si sa faca parte din varfurile de gain. dar una sunt graficele, alta e ce auzim. deci, daca e posibil, plaja de gain sa imi cuprinda 40-60Hz. Infrasonicul va sta la 36-37, consider ca de aici in jos nu mai e muzica. Gresesc?

Nu stiu cat de eronat sau, din contra, elocvent este, dar pe simulator, pe plaja 40-65 obtin o medie de aprox 100dB/w/m cu acordajul pe la 40Hz, x-maxul e departe de a fi atins, iar pe max power (aici vb de 2X600rms, ca nu stiu cat ar inghiti blana, dar voi stiti ) pot intra de la 35Hz(asta zic graficele). Aici astept pareri si sfaturi de la cei ce s-au "jucat" mai mult cu dd-uri

INTREBARE: la dd-urile astea se misca membranele destul de greu sau nu or avea rodaj facut (ceea ce m-ar mira putin....) ????

De curiozitate, exista vreun SPL max inregistrat cu 2 astfel de difuri ??? Cel de la care le-am
luat zicea ca a scos 141 cu ele intr-un golf 3 cabrio, cu vreo 2kW....

Multumesc anticipat
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 21:17   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Ti-am mutat topicul aici si l-am redenumit.
Daca nu vrei sa ai topic de prezentare a masinii si al sistemului il stergem
Daca esti de acord cu propunerea mea, continua cu absolut tot ce-ti trece prin cap aici, baga poze cu componentele sistemului si masina, fa-i o prezentare ...

Ps: felicitari pt achizitie
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 21:35   #3
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Ca prim sfat pe acest topic, lasa simularile, 100% pierdere de timp cu aceste difuzoare!!! Daca vrei iti dau o schita si te apuci de bricotat.
Cat despre duritatea lor, e cam greu de explicat acest "greu" si de inteles de altii. La varsta lor daca sunt tari cum cred eu, inseamna ca nu prea au fost folosite. Difuzoarele sunt intr-o "rodare continua". Am instalat acu vreo 3 ani o pereche de 1512 si prind masina la butonat cam odata la 4-5 luni si de fiecare data difuzoarele sunt mai moi si canta mai tare.
Idea de baza, daca sunt tari, ii bine!
Sa inregistrezi 141+dB este umpic interesant intr-o masina cu panza pe ea
Poti depasi acel rezultat foarte usor in masina ta. E nevoie doar de vointa.
Un maxim pentru 2x 1515 nu stiu sa-ti zic dar cu un amplif potent si umpic de curent se intampla magii poate ne onorezi anul acesta cel putin la o etapa din CNCA sa facem cunostinta si sa mai asculti 1-2-23422 sisteme
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 12:22   #4
ROBERT_88ROB

Stage 5
 
ROBERT_88ROB's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,222
Member of:
[MERCEDES]
[AUDI]
Default Re: Vectra B cu DD :)

pana la urma au ajuns la tine DD'urile ,de la suceava le-ai luat nu?
ROBERT_88ROB is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 20:42   #5
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Lightbulb Re: Vectra B cu DD :)

Dap, de la Vatra Dornei, mai exact. Imi cer scuze pentru postarea mea cu intaziere, sincer acum am vazut ca am topic

@Bigu, bineinteles ca vreau topicul, cum altfel ?

Zilele astea am sa vin cu niste poze cu ce este deja pe masina, ce este deja achizitionat, dar nemontat si ce urmeaza.

Este mult de lucru la masina, care nu este chiar in cea mai buna conditie, dar chiar mi-am impus sa fie gata pana la startul CNCA-ului.

Sapt asta sper sa scap de vechiul sub si sa pot demara facerea proiectul VECTRA D, DD )

Sper sa nu incalc vreun regulament, pun o poza cu "substituitul", care e de vanzare (2Xpioneer 306DVC, fata 36mm, laterale 18mm, imbracata in piele sintetica. ATENTIE ! imbracata, nu tapetata !!! o munca sustinuta de marochinarie care a durat aprox 13 ore legate). Pentru detalii PM, pt ca acest topic mi-as dori sa ramana dedicat DD.

Multumesc




Si acum, ON-topic:

ampliful care se foloseste momentan e cel din pozele de mai sus ~1.5kW 2ohm
condensatorul pleaca la pachet cu subwooferul )

tweetere polk audio dx3000
MID fata: Ma gandeam la DD MB6.5, ce ziceti ?
MID spate : Blaupunkt CX 130 (nu sunt sigur daca raman la ele)
TW spate: seeking..... habar n-am inca..... ceva mai micut ca si dimensiuni
SUB: 2 X DD1515

AMP sub: cel mentionat mai sus (momentan)
AMP Tweetere fata si MID fata: Alpine MRV-f409 V12 Special Edition (filtrare activa)
Amp tweetere si mid spate: Carpower Monacor Wanted 2/160

Cablaje 0AWG

HU: Kenwood BT8044u






Cat de curand am sa incerc sa revin cu poze "proaspete"

Last edited by florinstancu; 12-02-13 at 21:01.
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 08:26   #6
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

eu iti recomand sa nu folosesti difuri pe spate si implicit amplif pe spate ... motivul este ca oricum nu le auzi , iar ampliful oricat de mic ar fi, consuma curent, curent necesar amplifului de sub ...
ca si difuri pe fata , daca tot vrei sa fie vectra DD pune niste VO-uri ... nu ca trebuie neaparat ...dar sunt extrem de bune !!! amplificate de ceva de la DD ...usurel o sa le rezolvi pe toate !!!
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 15:14   #7
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
eu iti recomand sa nu folosesti difuri pe spate si implicit amplif pe spate ... motivul este ca oricum nu le auzi , iar ampliful oricat de mic ar fi, consuma curent, curent necesar amplifului de sub ...
ca si difuri pe fata , daca tot vrei sa fie vectra DD pune niste VO-uri ... nu ca trebuie neaparat ...dar sunt extrem de bune !!! amplificate de ceva de la DD ...usurel o sa le rezolvi pe toate !!!
Culmea este ca, chiar se aud difurile spate datorita conformatiei habitaclului si amplasarii difurilor. Daca soferul si pasagerul fata sunt mai "cracosi" (n.a. : lungi in craci), asculta tweeterele spate mai direct decat cele fata. Cand s-a facut masurarea pt calibrarea DSP-ului, am constatat cu stupoare ca difurile spate sunt mai aproape de centrul auditoriu decat cele fata. Cred ca asta a si fost motivul pt care au pus de fabrica 16 pe fata si 13 pe spate, pt echilibrare, ca intra lejer 16 si pe spate la o adica. cele de fata practic sunt sub bord.... chiar daca sunt door speakers

Iar legat de curent, strand bani pt deep-urile tale )
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 15:20   #8
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
ca si difuri pe fata , daca tot vrei sa fie vectra DD pune niste VO-uri ... nu ca trebuie neaparat ...dar sunt extrem de bune !!! amplificate de ceva de la DD ...usurel o sa le rezolvi pe toate !!!
si cam cat ar costa asa ceva, ca sincer nu am vazut la vanzare p-acilea?
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 15:25   #9
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
si cam cat ar costa asa ceva, ca sincer nu am vazut la vanzare p-acilea?
chiar nu stiu preturi ....intreaba pe bigu , norbi sau rellaxx ... dar mai degraba primii doi
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 16:31   #10
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Vectra B cu DD :)

https://www.4tuning.ro/magazin/difuzo...-id-66156.html



https://www.4tuning.ro/magazin/difuzo...-id-48163.html
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 00:07   #11
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Vectra B cu DD :)

pfiuuuuuuuu!!!

Mi-a fluturat putin retina..... sunt convins cxa merita acesti bani dar, momentan..... nu sunt bune :P

poate daca dupa ce rezolv curentul si antifonarea mai ramane suficient portofel, am sa ma arunc macar la midbasi. tweeterele nu ma incanta pt ca eu am un fetish cu matase :P

intrebare, si daca cumva mi s-a explicat deja si n-am inteles, imi cer scuze:

daca trantesc 2 deep-uri de la ludovic, imi ajunge incarcarea de 100A ? multumesc
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 04:56   #12
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
daca trantesc 2 deep-uri de la ludovic, imi ajunge incarcarea de 100A ? multumesc
in mod normal nu iti ajunge , dar in prima faza va functiona ... cand va fi nevoie iti poti lua un alt alternator ...pentru inceput ....hmmm merge
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 18:26   #13
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Vectra B cu DD :)

Partea proastă e că la cazanul asta nu am unde să îi pun al doilea alternator, cel mai puternic de la opel e de 120 iar americanii au făcut HO pt opel doar de la V6 în sus şi nu se potriveşte neam....
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 19:30   #14
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
tweeterele nu ma incanta pt ca eu am un fetish cu matase :P
Posibil sa iti trebuiasca vreo 3-4 perechi de tw cu calota de matase si eventual cu viermi de matase cu tot ca sa tina pasul cu un set de VO.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 21:04   #15
ronaldo93

Stage 4
 
ronaldo93's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 281
Default Re: Vectra B cu DD :)

Quote:
Originally Posted by gaby007 View Post
Posibil sa iti trebuiasca vreo 3-4 perechi de tw cu calota de matase si eventual cu viermi de matase cu tot ca sa tina pasul cu un set de VO.
sau 2 perechi de calitate
ronaldo93 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -