Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-07, 08:33   #16
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sound Skoda FABIA 2005 - jurnal de tuning

Nu stiu cit de corect va fi testul daca difuzoarele nu s-au "lasat" inca.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 12-03-07, 12:46   #17
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Thumbs up Re: Sound Skoda FABIA 2005 - jurnal de tuning

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Nu stiu cit de corect va fi testul daca difuzoarele nu s-au "lasat" inca.
Nu va fi prea corect, ai dreptate. Oricum daca dau in jur de 50% deja suna muult mai bine decat vechile difuzoare. Si pana la urma voi pastra CDurile audio pentru perioada de dupa rodaj.
__________________
Enjoying: EOS 7D Mark II & 16-32 F4 IS (L).
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 21:12   #18
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Smile Re: Sound Skoda FABIA 2005 - jurnal de tuning

A mai trecut ceva timp, am mai ascultat muzica in masina, a sosit vremea sa mai las cateva impresii. Setul de Focale se aude foarte bine, iar in ultimul timp l-am testat cu o selectie de melodii din diverse genuri mzuicale, astfel putandu-l evalua mai bine. Faptul ca inaltele sunt mai pronuntate este adevarat insa eu prefer basii si inaltele mai evidente asa ca pentru mine este ok. O singura melodie nu a sunat tocmai bine din cauza asta (nu mai stiu care este). De mentionat este ca toate melodiile au fost in format MP3. CDA vine dupa rodaj.

Sunetul este clar, bine definit si prin urmare iti doresti sa ramai in masina. Volumul optim pentru auditie si pentru a mai fi conectat cat de cat cu ce mai se aude din afara este de vreo 45-55% la mine.

Iarasi, merita mentionat ca pt cei ce nu prefera inaltele evidentiate exista inca 2 setari (-3 si -6) pentru tweetere. Ale mele sunt pe 0 si asa vor ramane.
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 00:24   #19
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: Sound Skoda FABIA 2005 - jurnal de tuning

Cu toate ca a trecut ceva timp si din pacate nu am mai apucat sa lucrez la Fabiuta mea, revin cu cateva comentarii.

Au trecut cateva luni buna de la ultima etapa a modificarii audio insa de abia weekendul trecut am iesit la un drum mai lung, in afara Bucurestiului (pana la Targoviste).

Pot scrie fara sa exagerez ca fata de inainte diferenta este MARE si evident in bine. In primul rand insonorizarea isi face simtita prezenta cu brio, zgomotul este mult diminuat, acum parca geamurile sunt cele ce lasa mai mult sa intre sunetul exterior, deci invers fata de inainte. Finally se aude bine muzica inauntru, la 50% cum ascult de obicei este foarte bine, nu mai este acoperita, nici mediile si nici tweeterele. Pot spune ca mersul la drum (mai) lung devine o placere si nu o bubuiala condimentata pe ici pe colo cu ceva inalte ca inainte.

As putea sa trag o concluzie cu privire la tweets. Deci pe la 50% volum se aud bine spre foarte bine, cam pentru 95% din ce ascult. Unele melodii sunt redate de Focale de asa maniera incat sunt deranjante inaltele. La peste 70-75% volum inaltele sunt clar prea agresive. Setate pe zero. Oricum este stiut ca Focal are un astfel de comportament. Deci, parerea mea e ca la volum mare tweeterele trebuie potolite din setari. Si ar trebui sa fie ok.

In concluzie, insonorizati portierele ca merita. Daca sunteti maniaci, Bogdan a dat un exemplu mai bun decat al meu despre cum se poate face acest lucru.
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 03:43   #20
bogdan2670

Stage 5
 
bogdan2670's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 604
Default Re: Sound Skoda FABIA 2005 - jurnal de tuning

Bv un pas inainte.In ce consta insonorizarea? Poate o sa adaugi si cateva foto cu procesul in sine.Intradevar nu ai ce sa faci cu agresivitatea tweet asa sunt ele concepute dar la multi le place acest sunet asa ca nu ai de faut decat sa le schimbi dar ai spus ca la un moment dat se aude pe placul tau asa ca nu sunt de lasat.Bafta in continuare si astept cu nerabdare sa vad care este urmatorul pas.
bogdan2670 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 14:09   #21
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Cool Re: Sound Skoda FABIA 2005 - jurnal de tuning

Quote:
Originally Posted by bogdan2670 View Post
Bv un pas inainte.In ce consta insonorizarea? Poate o sa adaugi si cateva foto cu procesul in sine.Intradevar nu ai ce sa faci cu agresivitatea tweet asa sunt ele concepute dar la multi le place acest sunet asa ca nu ai de faut decat sa le schimbi dar ai spus ca la un moment dat se aude pe placul tau asa ca nu sunt de lasat.Bafta in continuare si astept cu nerabdare sa vad care este urmatorul pas.
Insonorizare este aceea pe care o stii si tu, cea realizata la Tottal. Si da, imi plac cum suna tweets Focal dar la 50% volum. La volum ridicat deranjeaza.

Planurile mele de viitor le stii deja, o sa le pun si pe forum dar numai dupa ce vor fi realizate, nu imi place sa aberez/laud pe forumuri.

Last edited by Vyk; 29-06-07 at 14:12.
Vyk is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -