Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-12, 08:42   #61
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by ecsTazy View Post
pai din pacate doar o bucata e a mea de acolo :-S
dar tot s-a meritat cred...doar ca nu stiu cat scoate un difuzor..azi cred ca desfac unul,nu stie nimeni am cat scoate unul?
nu inteleg ce importanta are cat scoate?
difuzorul nu scoat nici un 2w, toata puterea o da aplificatorul.
roli is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 09:47   #62
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

pai as dori si eu sa stiu, cam ce putere are difuzorul...in RMS
trebuie sa-i fa o incinta,dar cred ca o fac tot din asta...
amplif-ul meu e slab,si cablurile la fel...
statia scoate 150 rms la 4 ohmi
cablurile sunt cam de 8mm din cate stiu..
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 13:08   #63
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Poti sa pui si un amp de 500w fara cea mai mica problema, totul e sa fie bine reglat sistemul si sa ai curent sa fie putere curata fara distorsiuni
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 13:39   #64
ELNA

Stage 4
 
ELNA's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 265
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

eu cred ca daca nu ai probleme cu spatiu este aiurea sa ai un woofer de 8" in primul rand este ineficient .

eu cred ca nu o sa fii atat de multumit the bigger the better
ELNA is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 14:29   #65
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Depinde ce cauta omul, eu am avut ocazia sa ma joc cu 2x1508 cu un amp de 2200w si sa sti ca dadea destul de bine + rapiditatea woofere-lor a fost impresionanta.
roli is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 15:23   #66
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

va fi cumva :P
oricum un difuzor ca si acesta face cat 2 alpine de care am avut,sau nu?
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 15:28   #67
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Roli ce am testat noi nu o sa isi faca lumea in masina, costuri mult prea mari ca sa demonstrezi ce pot 2 difuri de 8".

ELNA iti dau dreptate ca suprafata de con face multe, si mie imi place cum se compoarta un difuzor de 18" dar nu pot sa spun ca as exagera nici cu asta pt sistemul meu de zii cu zii.

Dar probabil amandoi ati observat ca omul nu isi cumpara ce vrea, cumpara ce gaseste la ocazie deci nu prea are sens recomandarile de stiu eu ce fel ca tot isi face achizitiile dupa ideile lui!!! Sper sa nu te superi ecsTazy dar nu am observat sa te orientezi dupa vreo recomandare a vreunui user!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 15:44   #68
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Roli ce am testat noi nu o sa isi faca lumea in masina, costuri mult prea mari ca sa demonstrezi ce pot 2 difuri de 8".

ELNA iti dau dreptate ca suprafata de con face multe, si mie imi place cum se compoarta un difuzor de 18" dar nu pot sa spun ca as exagera nici cu asta pt sistemul meu de zii cu zii.

Dar probabil amandoi ati observat ca omul nu isi cumpara ce vrea, cumpara ce gaseste la ocazie deci nu prea are sens recomandarile de stiu eu ce fel ca tot isi face achizitiile dupa ideile lui!!! Sper sa nu te superi ecsTazy dar nu am observat sa te orientezi dupa vreo recomandare a vreunui user!
crede-ma ca mi-as cumpara ce imi recomanzi,stiu ca stiti ce e de calitate si bun,dar nu am bani,nu am de unde sa fac rost,si incerc cu ce am momentan sa schimb,sa fac cumva sa fie mai bine,sau cel putin pe placul meu...
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 16:36   #69
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by ecsTazy View Post
crede-ma ca mi-as cumpara ce imi recomanzi,stiu ca stiti ce e de calitate si bun,dar nu am bani,nu am de unde sa fac rost,si incerc cu ce am momentan sa schimb,sa fac cumva sa fie mai bine,sau cel putin pe placul meu...
Nu vreau sa par rautacios, am vazut prea multe cazuri cum este si al tau, daca ai incerca sa vinzi tot si ai strange niste banuti poate in cateva luni vei avea banii pt ceva bun!! Fa un calcul cati bani ai cheltuit de la inceputul topicului si o sa vezi ca nu sant departe de adevar!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 17:32   #70
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by ELNA View Post
eu cred ca daca nu ai probleme cu spatiu este aiurea sa ai un woofer de 8" in primul rand este ineficient .
Nu ai ascultat ce trebuie
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 18:28   #71
ELNA

Stage 4
 
ELNA's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 265
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

da normal nu am ascultat DD care sigur ca e mai eficient ca un 12" de la alta firma ...

nu ma intelege gresit, dar eu ascult muzica nu dau dupa scoruri degeaba face un 144db la nustiu cati HZ cand pe muzica nu merge in toata gama la fel de eficient si nu pentru ca e prost difuzoru ci pentru ca e imposibil daca vrei iti spun si de ce insa nu cred ca are rost .
ELNA is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 18:48   #72
Mozzo

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 235
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Nu vreau sa par rautacios, am vazut prea multe cazuri cum este si al tau, daca ai incerca sa vinzi tot si ai strange niste banuti poate in cateva luni vei avea banii pt ceva bun!! Fa un calcul cati bani ai cheltuit de la inceputul topicului si o sa vezi ca nu sant departe de adevar!
Da da...asculta de Dragster...exact ce a zis el am facut eu )) si asa reusesti sa faci cate ceva...Stiu ca e greu pt toata lumea dar cu putin sacrificiu pot sa faci niste chestii...Eu nu o sa am un super sistem audio,dar o sa am ceva mai bun decat am avut inainte.
Mozzo is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 21:56   #73
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by ELNA View Post
da normal nu am ascultat DD care sigur ca e mai eficient ca un 12" de la alta firma ...

nu ma intelege gresit, dar eu ascult muzica nu dau dupa scoruri degeaba face un 144db la nustiu cati HZ cand pe muzica nu merge in toata gama la fel de eficient si nu pentru ca e prost difuzoru ci pentru ca e imposibil daca vrei iti spun si de ce insa nu cred ca are rost .
1.nu am facut referire la nici un brand, exista si Sundown etc
2.cine a zis ceva de scoruri? Discutia se poarta pe topicul unui om care nu cauta asa ceva.
3.un 8 de la DD ar face 2x3,14 de la distanta pe multe alte branduri de 12 (daca te referi la diametre)
4.nu are rost sa-mi povestesti, imi spui ca merele-s acre dar nu ai gustat... Intelegi?

Inca imi mentin parerea ca nu ai ascultat un SUBWOOFER de 8 inch.

Above all, care-i faza cu rasizmul asta de o vreme? Adica "DD care sigur blablabla" ? Unde-i problema? Atata timp cat exista performanta de la an la an atat in SPL cat si in SQ, unde-i problema? Daca era vorba de rezultate de garaj sau cifre din pliante intelegeam, dar atata timp cat cat exista masini cu sisteme care fac sute de km an de an si lumea le vede si asculta... Dar no...la final conteaza ca nu "are cum" si ca vrajala ieftina a unora functioneaza perfect, chiar daca exista rezultate reale...

Seara buna
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 22:00   #74
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

L.E. : cand mai folosesti cuvantul "eficient" mentioneaza te rog si din care punct de vedere ca lasi loc la "n" interpretari. E un fel de "care-i diferenta dintre o gaina"
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 22:11   #75
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

cutia si ambele dif-uri raman cum sunt..azi am ascultat putin cum merg,si merg bine cu toate ca am amplifu alpine pmx t320..:-S
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -