Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-12, 21:14   #151
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

nu e vorba de tinut... ca tine )
dar asa, doar de curiozitate, sa vedem cate kilograme de "muzica" o sa intre acolo :>
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 31-01-12, 21:15   #152
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

Cert ca multe.... poate o tona daca ti cont de baterii :P
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 06:06   #153
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

kilograme...nu-s problema....

de spuma ...a fost esec pentru ca am incercst sa fac un cofrag din osb si am imbracat osb-ul in folie ...neavand aer ...nu a expandat ...simplu ... dar costisitor ...pe lateral nu a avut aceeasi problema ...nu a fost folie .

folia am pus-o in speranta ca nu s-ar fi lipit de osb si puteam sa-l dau jos iar spuma sa ramana casete casete...puneam tego si era super smecherie... dar socoteala din targ nu s-a potrivit cu cea de acasa
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 09:12   #154
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
kilograme...nu-s problema....

de spuma ...a fost esec pentru ca am incercst sa fac un cofrag din osb si am imbracat osb-ul in folie ...neavand aer ...nu a expandat ...simplu ... dar costisitor ...pe lateral nu a avut aceeasi problema ...nu a fost folie .

folia am pus-o in speranta ca nu s-ar fi lipit de osb si puteam sa-l dau jos iar spuma sa ramana casete casete...puneam tego si era super smecherie... dar socoteala din targ nu s-a potrivit cu cea de acasa
Daca nu te grabeai asa, si aveai rabdare sa iti ajunga placajul, il pozitionai direct pe acesta si nu te mai complicai cu acel cofrag de OSB...
Uite cum as fi procedat eu: as fi efectuat gauri de 5- 6cm in placajul stratificat din loc in loc ( oricum se dubleaza plafonul si acele gauri mici nu contau foarte mult ), pentru a crea posibilitatea sa intre aer suficient apoi as fi udat prin pulverizare cu apa foarte bine toate suprafetele care urmau sa intre in contact cu spuma; avand gaurile despre care am mentionat, controlam prin ele vizual procesul de expandare si injectam spuma in etape, lasand sa expandeze strat dupa strat (din aproape in aproape) daca era nevoie.
Spuma este bine sa se lipeasca foarte bine inclusiv pe placajul stratificat - aici nu am inteles de ce nu ai vrut sa se intample asta, folosind aceea folie, acel cofrag...
Spor la treaba in continuare!
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 10:23   #155
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

motivul este ...chiar daca nu pare ....spatiul ... cum am calculat noi avem nevoie de fiecare centimetru in inaltime...doar daca lasam osb-ul acolo ne incurca ingrozitor la dimensiune... trebuie sa punem 3 difurzoare de 15 pe inaltime ... are aproape 120 cm inaltime unul peste altul ...deci .... nu aveam cum sa dublez fata aia de acolo ...sa dublez plafonul... foarte scurt !!!!

ps..... daca imi scrii pe topic... nu ma deranjeaza ...asta in urma telefonului dat de tine azi catre mine ... nu ma deranjeaza nimeni care scrie pe sectiunea dedicata masinii mele ...poate mai putin blak...
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 11:05   #156
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Daca nu te grabeai asa, si aveai rabdare sa iti ajunga placajul, il pozitionai direct pe acesta si nu te mai complicai cu acel cofrag de OSB...
Uite cum as fi procedat eu: as fi efectuat gauri de 5- 6cm in placajul stratificat din loc in loc ( oricum se dubleaza plafonul si acele gauri mici nu contau foarte mult ), pentru a crea posibilitatea sa intre aer suficient apoi as fi udat prin pulverizare cu apa foarte bine toate suprafetele care urmau sa intre in contact cu spuma; avand gaurile despre care am mentionat, controlam prin ele vizual procesul de expandare si injectam spuma in etape, lasand sa expandeze strat dupa strat (din aproape in aproape) daca era nevoie.
Spuma este bine sa se lipeasca foarte bine inclusiv pe placajul stratificat - aici nu am inteles de ce nu ai vrut sa se intample asta, folosind aceea folie, acel cofrag...
Spor la treaba in continuare!
Teoria suna bine. Asta a fost varianta noastra inainte sa decidem ca avem nevoie de spatiu. Din motive obiective nu se mai aplica. Nu ne incurca/ajuta cu nimic daca spuma se lipeste sau nu de tego. In ecuatia finala conteaza prea putin. Acum se trage pentru fiecare centimetru. Pentru restul exista rezolvari, de la caz la caz.

PS: Merci pentru raspunsul la aia cu "densitatea". Ne-a ajutat enorm.
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 01-02-12 at 11:12.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 11:24   #157
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
motivul este ...chiar daca nu pare ....spatiul ... cum am calculat noi avem nevoie de fiecare centimetru in inaltime...doar daca lasam osb-ul acolo ne incurca ingrozitor la dimensiune... trebuie sa punem 3 difurzoare de 15 pe inaltime ... are aproape 120 cm inaltime unul peste altul ...deci .... nu aveam cum sa dublez fata aia de acolo ...sa dublez plafonul... foarte scurt !!!!

ps..... daca imi scrii pe topic... nu ma deranjeaza ...asta in urma telefonului dat de tine azi catre mine ... nu ma deranjeaza nimeni care scrie pe sectiunea dedicata masinii mele ...poate mai putin blak...
Se poate dubla fara probleme. In cazul acestui sistem, eu as fi dublat, IMO.
In dreptul unde difuzorul atinge plafonul sau podeaua, se fac mici decupaje in placa a doua pentru a permite sasiului difuzorului sa intre pana la cota primei placi de placaj stratificat, fiind astfel ingropat in a doua placa de placaj stratificat.
Referitor la nitul piulita, link:
http://www.rotechts.ro/produse/piulite-nit/
IM is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 11:42   #158
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Se poate dubla fara probleme. In cazul acestui sistem, eu as fi dublat, IMO.
In dreptul unde difuzorul atinge plafonul sau podeaua, se fac mici decupaje in placa a doua pentru a permite sasiului difuzorului sa intre pana la cota primei placi de placaj stratificat, fiind astfel ingropat in a doua placa de placaj stratificat.
Referitor la nitul piulita, link:
http://www.rotechts.ro/produse/piulite-nit/
Ionut, eu inteleg ca tu dai sfaturi bune si binevoitoare. Acum sa presupunem ca avem idee despre ce se intampla acolo. Cand iti spun ca nu se poate face ceva, inseamna ca nu se poate. Cat despre ce ai face tu.... Eh... asta e alta poveste. Ai un T4... experimenteaza...
Plafonul e compus din 4 segmente (camere) care vor fi "tratate" in parte. Ai rabdare sa vezi despre ce e vorba, poate mai prinzi 2-3 idei bune de-acolo.

Si nu-ti face griji, nu ne scapa amanunte din vedere. Cat despre solutiile folosite, ai rabdare si ai sa vezi in cateva zile in pozele postate de Ludovic. Nimic nu-i la intamplare si nu se fac compromisuri.

PS: N-am zis nimic de nici un nit-piulita. Nici nu-mi aduc aminte sa fi zis altcineva.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 11:53   #159
antidotu79

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 444
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
trebuie sa punem 3 difurzoare de 15 pe inaltime ...
pe 2, 3, 4 sau 5 randuri?
antidotu79 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 11:57   #160
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

Quote:
Originally Posted by antidotu79 View Post
pe 2, 3, 4 sau 5 randuri?
O sa vezi curand. Numar par de randuri.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 12:01   #161
antidotu79

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 444
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
O sa vezi curand. Numar par de randuri.
6, 8 hai zi 10 ca nu te cred (presupun ca nu e nici fizic posibil)

p.s.: 10x for the hint, i've got a hunch.

Last edited by antidotu79; 01-02-12 at 12:04.
antidotu79 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 12:03   #162
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

[QUOTE=antidotu79;4858593]
Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
O sa vezi curand. Numar par de randuri.[/QUOTE

6, 8 hai zi 10 ca nu te cred (presupun ca nu e nici fizic posibil)

p.s.: 10x for the hint, i've got a hunch.
Am zis la un moment dat, 12 x 15". Daca sunt cate 3 pe rand... cate randuri avem?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 12:05   #163
antidotu79

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 444
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

[QUOTE=ReLLaXX;4858595]
Quote:
Originally Posted by antidotu79 View Post

Am zis la un moment dat, 12 x 15". Daca sunt cate 3 pe rand... cate randuri avem?
antidotu79 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 12:08   #164
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

[QUOTE=antidotu79;4858601]
Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post

Acum ma gandesc, depinde cum le numeri. 4 sau 6. Cum iti place mai mult.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 12:43   #165
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Transporter ..... Muzicuta (?!)

il ajut eu pe antidotu...2 randuri x 3difuri pe inaltime = 6 bucati pe o parte x 2 parti fac 12 difuzoare ... de 15 toli!!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -