Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 25-12-06, 14:35   #31
FreaK_Bv

Stage 5
 
FreaK_Bv's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 851
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Exclamation Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

Quote:
Originally Posted by civic_ex View Post
inseamna ca nu ai auzit o cutie pe reflex facuta calumea. nu vad de ce nu ai putea avea o cutie reflex intr-o masina care o conduci in fiecare zi.
daca e facuta la specificatiile difuzorului, poate suna incredibil.
simplu?!?!?!? ca nu vreau!!!
ceea ce voi face special pentru SPL,ESPL,DBDrag...va fi cu totu si cu totu altceva...
FreaK_Bv is offline   Reply With Quote
Old 25-12-06, 14:37   #32
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

aia e altceva!
si eu am fost de aceeasi parere. Am avut cutii sigilate timp de 4 ani, iar acuma, pentru prima data o sa am una bass reflex pt difuzorul meu. sincer, sant putin sceptic, dar sper sa sune bine!
nu de alta, dar nu prea imi permit sa o arunc, si sa imi fac alta, tinand cont de cata munca a fost depusa la ea!
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 25-12-06, 15:47   #33
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

Nu e o regula ca o incinta in compresie sa sune mai bine decit una reflex. Exista incinte reflex care suna extraordinar de bine.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 25-12-06, 16:55   #34
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

Quote:
Originally Posted by FreaK_Bv View Post
simplu?!?!?!? ca nu vreau!!!
ceea ce voi face special pentru SPL,ESPL,DBDrag...va fi cu totu si cu totu altceva...
E bine ca incercati ceva nou , deabia astept sa ma intorc , poate pun in practica ce am vazut pe aici legat de cutii,impreuna cu tovarasul de comitet blak
Keep up the good work !
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 25-12-06, 17:07   #35
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

Punem ma in practica.... tocmai ce am studiat de cateva luni sa uitam de relfex, seald sau band pass....
blak is offline   Reply With Quote
Old 25-12-06, 18:08   #36
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

Spun ca ai putea sa iti mai faci inca o cutie reflex care sa o montezi pe masina doar cand mergi la concursuri!!!Cutia sa fie doar pt cele doua dif pioneer si sa fie acordata pe frecventa difuzoarelor pentru a scoate o presiune cat mai mare.Aceasta optiune te mai costa ceva dar ai simti rezultatele la concursuri imediat.
Nicidecum sa asculti zilnic muzica cu subwooferele puse in cutii reflex.
P.S. E doar o idee.
__________________
drive like a devil feel like a god

Last edited by dagosh88; 25-12-06 at 18:10.
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-06, 20:42   #37
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

de uitat nu uitam....le lasam, un pic deoparte pt. lucruri mai importante...

freak, cat de departe crezi ca vei ajunge cu aceea incinta "diferita" ?(la scor pe Termlab masurat , ma refer)
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 08-01-07, 11:26   #38
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

Quote:
Originally Posted by FreaK_Bv View Post
simplu?!?!?!? ca nu vreau!!!
ceea ce voi face special pentru SPL,ESPL,DBDrag...va fi cu totu si cu totu altceva...
Ai mult de investit.... in primu rand sa schimbi sistemul audio...
blak is offline   Reply With Quote
Old 08-01-07, 22:05   #39
FreaK_Bv

Stage 5
 
FreaK_Bv's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 851
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Exclamation Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

Quote:
Originally Posted by blak View Post
Ai mult de investit.... in primu rand sa schimbi sistemul audio...
adica...???la ce te referi??dami u o idee de un sistem bun de SPL!
FreaK_Bv is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 18:31   #40
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

are cu ce sa-ti dea...daca vrei poti incerca cu amplifuri de peste 1000, cablu awg0 diffuri de peste 1000, acumulator deepcycle,asta daca vrei performanta.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 22:08   #41
FreaK_Bv

Stage 5
 
FreaK_Bv's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 851
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Exclamation Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
are cu ce sa-ti dea...daca vrei poti incerca cu amplifuri de peste 1000, cablu awg0 diffuri de peste 1000, acumulator deepcycle,asta daca vrei performanta.
asta stie oricine...am avut un proiect...care batea tot din tara asta...dar din pacate toate calculele si cu tot ma ajungea la 12.780 euro...si sincer decat sa bag atatia bani...puii mei...oi vedea pe parcurs..
__________________

Apasa pedala de acceleratie cu grija...viteza ucide

Range Rover Sport HSE---> 3.6HSE ---> 272CP+
FreaK_Bv is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 23:11   #42
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

bwahahah! mugur, te rog nu te supara pe mine! eu prima data ma uit la pret nu la ce mi-as dori ca asa ce vreu si eu depaseste lejer 40jdemii. si apropo, nu stie oricine, eu am zis acolo asa ceva la oha...si ar fii bine sa te orientezi catre o categorie anume pe viitor (sa se imbine si cu emma si cu dbdrag)daca vrei sa faci valuri. nu bagi mai multe tipuri de diffuri, axeaza-te pe aceeasi firma/model. ca altfel o sa ai parte numa de daia care zic: BAIATU ASTA ARE BOXE DE 8 GIGA ). numa bine
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 23:32   #43
FreaK_Bv

Stage 5
 
FreaK_Bv's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 851
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Exclamation Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
bwahahah! mugur, te rog nu te supara pe mine! eu prima data ma uit la pret nu la ce mi-as dori ca asa ce vreu si eu depaseste lejer 40jdemii. si apropo, nu stie oricine, eu am zis acolo asa ceva la oha...si ar fii bine sa te orientezi catre o categorie anume pe viitor (sa se imbine si cu emma si cu dbdrag)daca vrei sa faci valuri. nu bagi mai multe tipuri de diffuri, axeaza-te pe aceeasi firma/model. ca altfel o sa ai parte numa de daia care zic: BAIATU ASTA ARE BOXE DE 8 GIGA ). numa bine
difurile nu erau decat 4 la numar erau pioneer...nu difurile au fu problema...amplificarea de la pioneer nu ma satisfacut...asa ca ma axasem pe JBL...oricum oi vedea...cine stie...poate vine mosu mai repede anu asta si ma ajuta sa imi duc proiectu pana la capat...momentan fac pauza...oi trai si oi vedea...oricum thx de sfat... bafta!
FreaK_Bv is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 23:56   #44
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

good choice pt diffurile pioneer. cred ca stiu ce iti doreai. amplificarea de la pioneer nu isi face banii , sunt alte scule mult mai ieftine si mai bune. ma rog, era alegerea ta. parerea mea, vorbeste cu cine o sa-ti faca masina pe viitor sa-ti pregateasca 2 incinte, poate chiar 3. una pt db drag, una pt emma si una pt zi de zi unde a-i putea folosi numa un diff pt ca e de ajuns. si cand ai vreun eveniment intr-o ora max esti pregatit.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 08:41   #45
FreaK_Bv

Stage 5
 
FreaK_Bv's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 851
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Exclamation Re: Skoda Octavia Sound!!! Spl&db Drag!

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
good choice pt diffurile pioneer. cred ca stiu ce iti doreai. amplificarea de la pioneer nu isi face banii , sunt alte scule mult mai ieftine si mai bune. ma rog, era alegerea ta. parerea mea, vorbeste cu cine o sa-ti faca masina pe viitor sa-ti pregateasca 2 incinte, poate chiar 3. una pt db drag, una pt emma si una pt zi de zi unde a-i putea folosi numa un diff pt ca e de ajuns. si cand ai vreun eveniment intr-o ora max esti pregatit.
mersi!pai asta e ideea......pai e simplu...cu difurile...ca am gasit 3 in germania si 1 in romania...amplificarea nush ce sa fac...daca poti si imi dai un sfat ar fi bine venit... ><...iar la ceea ce priveste incintele...asta era si ideea.....oricum thx.poate combinam ceva impreuna
FreaK_Bv is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -