Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-11, 16:56   #16
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Azi a fost primul pas, am pus tot materialul care l-am avut. Pigoo, am pus si sub bancheta pentru orice eventualitate, nu se stie niciodata pe unde apar vibratiile deranjante asa am gandit eu.
Avand in vedere ca e decembrie si suntem pe sfarsit de an mi-am propus sa mai achizitionez un set de boxe pentru usile fata si un pachet de Silent Coat.
Restul la anu' )
Andraey is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 17:01   #17
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Se simte la zgomotul de rulare, nu e chiar degeaba. Poate e mai putin important pentru muzica. Cel putin la mine s-a simtit.
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 21:51   #18
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

la tine poate s-a simtit ca ai dacie, dar nu cred ca ai insonorizat fara sa pui sub bancheta... sa dai o tura si apoi sa incerci si sub bancheta .
ori e placebo .
rezervorul este destul de gros si tare, iar bancheta amortizeaza orice zgomot de sub ea , asa ca.. eu consider ca e material risipit .
insonorizantul aplicat corect nu inseamna doar presat bine, ci si pus cu cap... adica unde trebuie.
in locurile cu unghiuri si denivelari tabla este destul de rigida, ideal este sa fie aplicat unde sunt suprafetele cat mai mari si de forma dreapta unde poate aparea efectul de flex .
pentru zgomot de rulaj puteai sa pui alte materiale dedicate izolarii fonice, nu insonorizarii , e pacat de material sa-l folosesti pt alt scop .
__________________

Last edited by pigoo; 02-12-11 at 21:55.
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 22:03   #19
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
insonorizantul aplicat corect nu inseamna doar presat bine, ci si pus cu cap... adica unde trebuie.
in locurile cu unghiuri si denivelari tabla este destul de rigida, ideal este sa fie aplicat unde sunt suprafetele cat mai mari si de forma dreapta unde poate aparea efectul de flex .
.
Bingo.

Una e material util pentru rigidizare, altele sunt cele pentru antifonare/insonorizare. Din fericire gasim pe piata si abordari polivalente. Bitum + cauciuc + aluminiu = LOVE.

Dar chiar si asa, ce-i cu rosu merita retinut. Asta nu inseamna sa nu pui si pe acele suprafete daca iti permiti si nu te deranjeaza. De stricat sigur nu strica.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 22:09   #20
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Foarte bine a puntact ReLLaXX si Pigoo
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 06:07   #21
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

mi-a placut "curatenia"din portbagaj, fara modificari, imi aduc aminte de masina mea la inceputuri unde nu erau chiar atat de multe modificari , acum .....pfff nu stiu daca as mai putea sa refac masina in stare originala ....mare avantaj ca nu ai gaura de la roata de rezerva...

folia trebuie intinsa mai bine ...cel mai bine ar fi sa dai cu o rola peste material si din cauza frigului era bun un feon...ai sa vezi cat de bine se intinde atunci ...dar per total este bine.

sunt de acord cu pigoo acolo nu trebuia sa pui material , dar daca tot ai avut si ai pus deja nu mai e nimic de facut !!!

spor pe mai departe !!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 07:57   #22
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

un mare plus vei simtii dupa ce faci plafonul
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 11:06   #23
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Eh acum daca am pus si acolo nu e atat de grav, cu aceasta ocazie am avut prilejul sa mai invat cate ceva de la voi, ce si cum se face
Am folosit un feon industrial ca altfel nu se lipea chiar bine, acele denivelari se vad pentru ca am mai petrecut foile una peste alta.
Portbagajul e "clean" acum, am scos vechile cabluri si condensatorul, nu am lasat decat RCA-urile si remote pe care le voi folosi mai departe.
Astept acum sa vad cu ce vine Mosu' )...
Andraey is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 18:03   #24
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Ultima miscare pe anul acesta a fost achizitionarea unui kit de cabluri Hollywood Energetic de 53 mm2, in rest o sa se astearna linistea desi urasc cuvantul asta. Probabil voi mai cumpara vreo 3 m de cablu de sudura pentru big 3 upgrade si o sa caut niste papuci adecvati modificarilor.







Andraey is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 01:03   #25
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Iti dau tot hollywood la metru, si iti trimit si papuci adecvati daca vrei .
Vb cu dragos cand mai vine in bucuresti si sa ma anunte din timp sa fiu si eu.
__________________
Instalări sisteme audio#Custom #SoundQuality #SPL #OEM+integration #Japan #Deutschland echipa-Zoom.com
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 01:24   #26
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Thumbs up Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Bingo.

Una e material util pentru rigidizare, altele sunt cele pentru antifonare/insonorizare. Din fericire gasim pe piata si abordari polivalente. Bitum + cauciuc + aluminiu = LOVE.

Dar chiar si asa, ce-i cu rosu merita retinut. Asta nu inseamna sa nu pui si pe acele suprafete daca iti permiti si nu te deranjeaza. De stricat sigur nu strica.


You don’t have to worry about being able to press it into irregular surfaces or bend it into corners because those areas don’t need to be treated since their shape already makes them resistant to resonance.
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 19:00   #27
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Update provizoriu :
- head unit Alpine CDE-9882ri
- traseu 0awg Hollywood Energetic (cabluri 53mm2 )
- siguranta ANL 300A
- amplificator JBL GTO 1201.1
- subwoofer 12" Pioneer TS-W3002D4 ce se afla deocamdata intr-o incinta bass reflex standard









Rezultatul deocamdata nu este inca cel asteptat si asta datorita incintei subdimensionate dar si difuzoarelor stock care nu fac fata cerintelor Dar, sper ca sunetul se va schimba odata cu terminarea noii incinte care se afla in lucru si desigur schimbarea difuzoarelor ... Ma misc incet intr-adevar, insa sper sa ajung pana la urma la final si finalul sa fie macar la nivelul asteptarilor daca nu peste )
Andraey is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 19:43   #28
fazekasnfs

Stage 5
 
fazekasnfs's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 3,143
Member of:
[Opel]
Wink Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

super tot pana acuma! spor la lucru
fazekasnfs is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 13:16   #29
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Am o mica-mare problema si apelez la sfatul vostru ... De ieri sunt plini de nervi, ascultam muzica si deodata amplificatorul ( JBL GTO 1201.1 ) mi-a intrat in protectie si s-a stins. Mirat de acest fapt merg repede in spate si ma uit la sigurantele de la amplif, una era arsa, zic ok s-a intamplat s-a ars ... Inlocuiesc siguranta dau drumu poc iar intra in protectie, 2 sigurante arse!
Ma gandesc am un scurt pe undeva si azi am luat tot traseul la mana, am demontat, curatat si montat totul la loc, nimic dubios! Papucii de la amplificator sunt unii din cupru, i-am cositorit, totul e in regula, ma gandesc oarecum ca ei ar fii de vina ... Am mai dat cu 1-2 randuri de banda peste ei, am montat masa la loc dupa ce am curatat si am dat iar drumul ... Merge 2 secunde si iar scurt si 2 sigurante arse!
Mentionez ca siguranta din fata ( ANL 300 ) are 2 puncte afumate dar, nu cred ca e arsa de vreme ce mi se ard sigurantele din amplif !?
Oare care sa fie problema!?
Andraey is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 14:02   #30
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Quote:
Originally Posted by Andraey View Post
Am o mica-mare problema si apelez la sfatul vostru ... De ieri sunt plini de nervi, ascultam muzica si deodata amplificatorul ( JBL GTO 1201.1 ) mi-a intrat in protectie si s-a stins. Mirat de acest fapt merg repede in spate si ma uit la sigurantele de la amplif, una era arsa, zic ok s-a intamplat s-a ars ... Inlocuiesc siguranta dau drumu poc iar intra in protectie, 2 sigurante arse!
Ma gandesc am un scurt pe undeva si azi am luat tot traseul la mana, am demontat, curatat si montat totul la loc, nimic dubios! Papucii de la amplificator sunt unii din cupru, i-am cositorit, totul e in regula, ma gandesc oarecum ca ei ar fii de vina ... Am mai dat cu 1-2 randuri de banda peste ei, am montat masa la loc dupa ce am curatat si am dat iar drumul ... Merge 2 secunde si iar scurt si 2 sigurante arse!
Mentionez ca siguranta din fata ( ANL 300 ) are 2 puncte afumate dar, nu cred ca e arsa de vreme ce mi se ard sigurantele din amplif !?
Oare care sa fie problema!?
scoate rca din amplif si cu un multimetru iei tensiunea de pe borna de plus a amplifului pe masa rca-unul de pe amplif, acelasi lucru il faci si pe pe minusul amplifului pe minusul rca-ului. daca iti arata tensiunea bateriei ti so imbolnavit ampliful de deces...
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -