Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-11, 12:28   #1
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Salutare!

Numele meu este Andrei, am 22 de ani si sunt pasionat de sunetul tare si profund. Desi sunt membru de doar 1 an aici, pot spune ca citesc forumul de mai mult de 5 ani, cu precadere topicurile dedicate "sound-ului". Asadar astept intelegere si sfaturi din partea voastra pentru ca inca sunt "ucenic" .

Povestea mea incepe undeva la varsta de 16 ani cand mi-am descoperit aplecarea spre muzica si ascultatul de muzica. Cu timpul si cu ajutorul internetului am devenit pretentios in ale muzicii, deocamdata doar in casa si am schimbat numeroase sisteme si combine muzicale doar pentru calitatea si puterea sunetului.
Odata ce am implinit 18 ani si desigur am luat permisul de conducere a inceput nebunia, am luat contact cu fenomenul "car audio" prin intermediul unor prieteni care aveau niste sisteme tari pe masinile lor. Am mers la cateva show-uri de tuning si din acel moment m-a prins "microbul" si am zis ca trebuie sa ma pun pe treaba si eu.
Am inceput sa strang bani, am facut economii si in cele din urma in vara anului 2010 am reusit sa-mi achizitionez cu "propriile maini" un Peugeot 206+, 1.1E, 60 CP, Gris Aluminiu.







Spontan din fire am trecut rapid la mici schimbari cum ar fii :
* xenon faza scurta 6000k
* jante Mak Volare Mirror 15"
* eleron RC
* pleope faruri ( cam nereusite )
* hayon clean ( fara inscriptii )








Bineinteles nu am putut rezista tentatiei si la nici 3 luni dupa ce am cumparat masina am configurat repede un sistem si l-am montat. Configuratie era urmatoarea :
- baterie 60ah
- player Pioneer DEH-P7600 MP
- difuzoare usi fata stock
- amplificator Ground Zero Iridium GZIA 2230HPX
- subwoofer PIONEER TSW307D2 pus intr-o incinta sealed
- Condensator Pyramid CAP160DBL 1.6F
- cabluri 10 mm



Sistemul suna bine, chiar foarte bine in privinta mea, avand in vedere ca era primul meu "sound".
Insa, nu m-am oprit aici, am continuat sa citesc, sa ma documentez, sa ascult si alte masini, sa fac diferente ... Anul acesta am participat, ca spectator la competitii car-audio si am vazut ce inseamna cu adevarat sa fii pasionat de acest domeniu.
Luand in considerare toate aceste lucruri, in toamna acestui an am pus punct si m-am hotarat sa o iau de la cap. Am vandut toata muzica si am inceput sa studiez o noua configuratie pentru masina mea cu ideea de a face ceva serios si cine stie de a-mi da posibilitatea sa particip si altfel decat ca spectator la competitii de car-audio.
Asadar am ajuns sa strang componentele si in acest moment totul arata cam asa :

* baterie 74ah
* player Alpine 9882ri
* difuzoare usi fata Helix Dark Blue B62c sau Focal Access 165 A1 ( urmeaza sa aleg intre cele 2 modele )
* amplificator Jbl gto 1201.1
* subwoofer Pioneer ts-w3002d4 pus deocamdata intr-o incinta bass-reflex
* Condensator Pyramid CAP160DBL 1.6F
* cabluri 0AWG
* insonorizare Silent Coat















In acest moment jucariile stau cuminti in dulap, decat playerul e montat, restul urmeaza in primavara cand o sa imi fac ceva mai mult timp liber pentru insonorizare si bricolaj.
O fii bine, o fii rau ceea ce fac eu sper sa iasa un lucru bun si un sunet asa cum imi doresc ... totul poate si cu ajutorul vostru.
Am urmarit cu interes prin intermediul "canalelor" disponibile etapele CNCA de anul acesta si am realizat ca sunt multi oameni pasionati si dispusi sa investeasca in sistemele lor, oameni care reprezinta un grup unit pe care te poti baza oricand. Poate cine stie voi apuca si eu sa va cunosc personal ...

Deocamdata cam atat aici, voi reveni cu noutati curand ...
Andraey is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 13:25   #2
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

frumos monstrulet ai tu acolo !
eu zic sa nu te incurci cu incinta aia micuta..
daca nu ai nevoie de portbagaj, fa una sa incapa fix acolo, pana la nivelul geamurilor de inalta si te joci cu portul pt acordaj...
fa undeva pe la 30hz si o sa fie nebunie totala !
bafta si asteptam sa le pui pe masina... sincer, nu stiu cum o sa rezisti pan ala primavara pt ca eu nu as putea
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 14:51   #3
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

aceeasi parere am si eu ca si dydy ....dar doar despre rezistatul in timp pana la primavara.

in primul rand as vrea sa te felicit sincer pentru faptul ca tu cu manutele tale (2 la numar) ai reusit sa iti cumperi masina !!! bravo!!!

cat despre sistem , nu cred ca sunt cel mai in masura sa iti dau sfaturi , insa despre difurile pe fata am avut focal ...chiar mi-au placut cum se auzeau ...am avut 3 seturi 2 montate pe masina ( un set pe usa ) ... amplif jbl 1200.1 ...am avut si din ala si diful tau de bass daca a ramas tot ala , eu am avut premier de la Pioneer...acum nu imi aduc aminte ce bobine avea ... cred ca pe timpul ala nici nu ma interesa ce ohmaj aveau ))

totul tine de tine din orice punct de vedere ... timp , bani si mai ales experienta acumulata pe parcursul timpului !!!

bafta multa si sper sa ne vedem la viitoarele competitii !!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 15:40   #4
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

@dydy multumesc pentru sugestii si crede-ma mi-e foarte greu sa rezist fara sa le pun pe masina dar, am un fix - vreau sa fie cald afara, sa nu ma grabeasca nimeni si sa-mi fac eu damblaua 1-2-3 zile sa bricolez la sistem in liniste ))

@ludovic iti multumesc pentru aprecieri. Sunt constient ca sunt la inceput de drum cu sound-ul si vreau sa invat, sa capat experienta si asta se poate face numai ascultand si participand la evenimente de gen dar, si cunoscand oameni care se pricep cu adevarat in domeniu.

Incinta prezentata o sa fie "varianta de oras", m-am gandit si eu la ceva mai mare pe tot portbagajul cu port la 30 hz, cum a spus si dydy sau as mai avea o alta posibilitate cu o incinta de genul acesta ...

Andraey is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 16:05   #5
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

pai asta nu prea este de oras .... cam de spl este cutia ... intreaba si pe alti , dar eu asa cred !!!!

asta o tii pentru evenimente .... si faci alta de oras... sa poti asculta muzica ...
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 16:28   #6
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Scuzele mele, nu m-am exprimat corect, incinta din primul post al meu este asa numita "varianta de oras" cea de care zicea dydy ca e prea mica sa nu ma incurc cu ea ... Aceasta intr-adevar este de spl
Andraey is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 17:15   #7
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Quote:
Originally Posted by dydy-andrey View Post
eu zic sa nu te incurci cu incinta aia micuta..
daca nu ai nevoie de portbagaj, fa una sa incapa fix acolo, pana la nivelul geamurilor de inalta si te joci cu portul pt acordaj...
fa undeva pe la 30hz si o sa fie nebunie totala !
u te invatasi cu lazi dastea cat porbagaju la 30hz nu.ti mai plac "cutiute" de 50-60l
Andraey - bune jucariile, mult succes in continuare
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 01:02   #8
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

O incinta corespunzatoare tie ar fi cu un litraj de 60-65litri destinati doar difuzorului, adica scazand port, lemn, difuzor, intarituri sa ramana 60-65 L.
Observ ca ai masina hatchback, asta este un avantaj....

Din experienta iti spun...am facut 4 cutii doar sa vad cum se aude. Si la 30hz nu intelegeam decat acelel cutremure, care sunt foarte faine intradevar, dar le gasesti mai rar. Si in melodiile 'normale' era un bas foarte sec. Eu iti recomand sa asculti inainte si iti faci o 'cultura' in acordajul portului.
__________________
Ascendant Audio, Skar Audio, Alpine

---Feel the sound---
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 01:29   #9
alexnastase

Stage 3
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

ce draguta era lenjeria de pat ))
ma bucur ca esti multumit de difuzor.
daca vrei incinta aia vorbim. mai e pana la primavara
alexnastase is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 11:31   #10
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Astept sa montez totul si apoi o sa vedem fiecare cum suna.
Alex sunt hotarat sa iau incinta de la tine, o sa te contactez sa vedem cum facem poate imi dai si lenjeria aia draguta )
Andraey is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 08:13   #11
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Intradevar daca fac cutie acordata prea low nu o sa poti asculta melodiile normale care au un bass mai sus gen 40-45Hz...Eu as recomanda una pe la 35-40Hz
__________________
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 10:03   #12
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Felicitari pentru realizari si ma bucur ca suntem din ce in ce mai multi pasionati de car audio.. iti urez succes, sa iti atingi scopul propus si.. ne vedem pe la competitii sa ne cunoastem mai bine cu totii.
__________________
Pioneer, Ground Zero, In Phase, PowerBass
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 16:24   #13
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Am observat ca multi muncesc din greu la masinile lor chiar daca afara e cam racoare asa ca mi-am spus ca trebuie sa fac si eu ceva, sa nu raman in urma.
Asa ca m-am mi-am luat termosu de cafea si profitand de soarele caldut de afara m-am apucat de insonorizat partea din spate a masinii.
Material folosit : Silent Coat ( 18 bucati - 390x250 mm )
















Per total am simtit o usoara imbunatatire a sunetului ambiant adica reducerea zgomotului dinspre exterior spre interior ... oricum masina este noua si inca nu am probleme grave de zdranganeli si vibratii puternice de table, plastice etc. Dar probabil pe viitor voi avea ))
Deocamdata o sa mai iau niste foi de Silent Coat pentru a continua cu usile si hayonul si apoi o intru in "paine" cu montajul componetelor !
Andraey is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 16:28   #14
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

Arata bine ce faci tu acolo. Preseaza calumea materialu ala.
Ce planuri ai pe viitor ?
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 16:45   #15
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 206+ cutiuta muzicala

ai pus degeaba sub bancheta . ca sa precizez... deasupra la rezervor .
mai bine te orientai catre haion .
pigoo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -