Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-05, 22:26   #1
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default niste sfaturi

am si eu niste probleme cred ...
am un player alpine si o statie pe 4 canale 4x45 sau 2x140 (600w) ce amplifica un subwoofer alpine de 200Wrms.
statia are 2 canale puse in bridge ... si 2 nefolosite.
problema 1. in interior ... cand dau volumul aproape de maxim lumina de la casetofon si luminile bordului incep sa palpaie. am citit pe forum cum ca problema s-ar rezolva cu un condensator. totusi in viitorul apropiat as fi vrut sa-mi cumpar un amplif putin mai puternic ... nu stiu exact ce putere ar fi \"optima\" pentru wooferul meu ... cu care sa intregesc sistemul audio.
in concluzie ... ar rezolva un condensator \"problema\" mea ... chiar daca mai adaug un amplif? sau ar fi recomandata o baterie mai puternica ?.... am uitat sa mentionez ... bateria mea ... e la geniala valoare ... de 55 amperi...
problema 2. 2 boxe de 50 w(13 cm) si 2 boxe de 60 de w (16.5 cm) ar merita amplificate sau ar rezista amplificate cu cel specificat la inceputul postului ? ca mai multi \"experti\" de la diverse centre mi-au spus ca nu merita amplificate asa numitele de ei \"cartoane\" ...

multumesc frumos pentru rabdare si eventualele sfaturi ...
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-05, 23:19   #2
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default

la poti amplifica pe toate cu acel amplificator si te asigur ca se simte diferenta
nici nu iti dai seama cat de mult se simte...
inca o chestie pt woofer un amlif de 250w ar fi ideal
__________________
Brax Matrix 3 way + Hertz ML5400D Sub + Genesis Series 3 Amps + Pioneer P9 Combo + Stinger interconnect & deepcycleS
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Timisoara
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Drobeta Turnu Severin
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 08-10-05, 23:36   #3
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

ok merci ... dar in leg cu bateria ??
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 01:33   #4
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Difuzoarele stock nici eu nu cred ca pot fi (nu merita) amplificate pt ca nu cred ca ar rezista la 45w RMS ,doar sunt niste \"cartoane\" :P pe care sa asculti radio :P .Eu pe configutaria ta as face in felul urmator : doua canale de la statie sa mearga pe boxele fata dar care le as schimba cu orice in functie de buget dar macar sa scap de \"cartoane\" :P iar celelalte boua canale sa mearga pe subwoofer ,boxele spate amplificate din CD Player.La consumul tau cred ca se rezolva problema doar cu un condensator (dar sa ai si cablajeje corespunzatoare ,adica sa fie suficient de groase) dar daca mai iei o statie...nu cred ca o sa mai scapi de problema si e posibil sa trebuiasca sa schimbi bateria cu una mai puternica dar nu tot clasica ci cu una de tipul Deep Cycle (Optima,Ground Zero,Stinger)dar costa ceva
BAFTA
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 01:45   #5
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Cat despre amplificator pentru subwoofer...:

REGULA : Amplificatorul sa fie macar de puterea difuzorului ,de preferat mai puternic pt ca indiferent de marca/model pe la 60-80% \"moare\" si baga distorsiuni ce iti pot distruge difuzorul.Si pt ca am vazut ca multi folosesc amplificatoare clasa A ,adica cele pt amplificat boxe (stereo) la amplificat subwoofere e de mentionat ca nu este cea mai eficienta solutie pt ca acelea sunt gandite pt sunet stereo si toata gama de frecvebte (ne folosite de sub)si consuma mult,pt subwoofere se folosesc cele din clasa D (mono) cu o putere si eficienta mult mai mare !
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 03:11   #6
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

E clar din capul locului ca o statie cu 4 canale e facuta pentru 4 boxe, nicidecum pentru woofere. Dar, daca astea sunt situatiile trebuie sa ne adaptam. Deci... Daca tu vorbesti acolo de 45 respectiv 60 de wati RMS, atunci DA, merita amplificate. Daca sunt boxe stock, nu le veif ace niciodata sa se auda mai bine decat acum. Asadar. Eu cred ca problema cu luminile vine de la cabluri. Nu e o statie puternica care sa rupa alternatorul, asa ca nu ar trebui sa ai pb. Daca statia scoate 140 W si wooferul e de 200 nu ar trebui sa ai neam de probleme.

Solutii:

1. Iei 2 boxe mai rasarite (acum mai toate au peste 45 de w rms), in functie de cat scoate statia ta cu 4 canale RMS, le pui pe fata si le amplifici cu cele 2 canale nefolosite, iar wooferul il pastrezi in bridge.
UITA-TE DACA MERGE SIGUR IN BRIDGE !!!!!!!!!

2. Iti iei 4 boxe si le amplifici cu aceasta statie, izolezi usile ca la carte si nici nu vei mai simti nevoia unui woofer.

3. Iti iei condensator de 05.-1.0 F, pastrezi configuratia.

4. Baga sigurante ca lumea, nu litza romaneasca, verifica alternatorul si cablurile de incarcare, ia-ti 2 boxe pe fata si amplifica-le.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 03:13   #7
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"NILS_BUCURESTI\"
Cat despre amplificator pentru subwoofer...:

REGULA : Amplificatorul sa fie macar de puterea difuzorului ,de preferat mai puternic pt ca indiferent de marca/model pe la 60-80% \"moare\" si baga distorsiuni ce iti pot distruge difuzorul.Si pt ca am vazut ca multi folosesc amplificatoare clasa A ,adica cele pt amplificat boxe (stereo) la amplificat subwoofere e de mentionat ca nu este cea mai eficienta solutie pt ca acelea sunt gandite pt sunet stereo si toata gama de frecvebte (ne folosite de sub)si consuma mult,pt subwoofere se folosesc cele din clasa D (mono) cu o putere si eficienta mult mai mare !
Explica prima propozitie te rog. Adica de obicei sa fie amplificatorul mai puternic ca wooferul ?? Poate ca lumea are calburi si baterii meseriase si nu se pierde nimic, inveti lumea sa-si arda wooferele ??? Eu sunt adeptul wooferului mai puternic ca statia. Distorsiunile vin si din woofer, nu numai din statie, asa ca trebuie un consens.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 03:57   #8
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default

dar gandeste-te altfel din statie poti sa dai gainul nitel mai mic pe cand din subwoofer nu ai ce sa dai mai mic
e stiut ca orice difuzor se aude mult mai bine la 70-80% din volum decat la 100%
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 04:07   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

NILS zice bine ce zice cu dozarea puterii din amplificator. A citit el pe undeva sau i-a zis cineva. :P Clasa AB eventual.... Amplificatoare in clasa A sunt mai rare in car audio.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 11:32   #10
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

pai ... cred ca am uitat sa mentionez ceva.
boxele nu sunt cele stock, sunt alpine, de 60w rms si 16.5 cm pe fata si 50 rms si 13 cm pe spate. toate sunt bagate in usi.
cablurile si siguranta de la baterie sunt phonocar, am cumparat un set pe asa ceva ... cel putin asa mi-au spus cei ce mi-au montan.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 13:47   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Vezi https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=10353 si mai sunt si altele unde s-a discutat pe larg despre puteri dif/amplifuri/alimentari,etc...
Statia ta e MULT prea mica pentru Woofer si ai toate sansele sa-l prajesti RPD...
In privinta condensatorului,poate e mai intelept sa uiti de el si sa pui o baterie mai mare.Vei avea mult mai mult de cistigat.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 14:27   #12
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Si pt ReLLaXX si pt Hondarul : am citit si eu pe net si mi au si zis persoane cu FOARTE multa experienta in domeniu iar apoi stand sa ma gandesc am ajuns la concluzia ca este si logic sa fie asa. :P (pe masina mea la fel am facut)
ReLLaXX :greseala mea: AB na
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 15:43   #13
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

si cam de ce putere ar trebuii sa fie bateria respectiva ?
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 15:47   #14
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Ai 2 variante:
-Baterie deep-cycle
-Baterie plumb cit mai MARE
saxo is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 16:31   #15
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

pai vad ca pe bateria mea scrie 55 amperi sau ce or fi aia ...
unu deep cycle cat ar avea ... nu de alta da sa fac asa o \"comparatie\".

cat despre partea cealalta ... ca vad ca zici ca as risca sa ard wooferul.
e chiar asa mare riscul ? da-mi si mie pls mai multe detalii
steaua23 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -