Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-05, 07:22   #1
Sir. Kid

Stage 5
 
Sir. Kid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,051
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[PORSCHE]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default CUM Montez Sub+amp?

am subwoofer si amp de 1x200 sau 2x100... cd-playerul are iesire de subwoofer... cum le contez... cum trag firele de alimentare? direct de la baterie? va rog explicati-mi si mie mai in detaliu! cam cat m-ar costa sa le montez la un atelier?
mercy
__________________
Sex, Drugs & Rock n'Roll
Porsche... there is no substitute!
Nooossss.... Bom Bom Bom!
Sir. Kid is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 09:23   #2
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

uite eu am fost la un \"Atelier\" dinasta ... sa montez un subwoofer + o statie, si m-a costat cc 1.7 mil cu tot cu cabluri. cablurile au fost cam 1.1 mil deci cam 600 manopera.
da din cate am vazut nu e mare smecherie ... oricum ar trebui sa ai o \"harta\" primita de la statie, o schema cu montatu.
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 14:26   #3
Sir. Kid

Stage 5
 
Sir. Kid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,051
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[PORSCHE]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

pai ok... dar asha a-si putea sa le fac si eu... dar nu stu pe unde sa trag cablurile si mai ales nu prea stiu cum e cu alimentarea de la amp... adica cum o leg la baterie ca banuiesc ca nu o sa stea 24 din 24 amplificatorul aprins ca sa manance bateria... adica ar trebui sa aibe o smecherie care sa ii taie curentul din el cand nu are semnal pe \"line in\"!
Daca stiti mai multe detalii sa imi ziceti pls!

Chiar stie cineva ceva despre #MAGNAT Classic200 Sp.Ed., 2x100W/1x200W, asta fiind amplificatorul meu! merge sa il pun pe subwoofer... adica sa imi aplifice numai asta? merge la frecvente joase sau imi trebuie un crosover?

astept niste raspunsuri sau sfaturi!
Sir. Kid is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 14:26   #4
Sir. Kid

Stage 5
 
Sir. Kid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,051
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[PORSCHE]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

pai ok... dar asha a-si putea sa le fac si eu... dar nu stu pe unde sa trag cablurile si mai ales nu prea stiu cum e cu alimentarea de la amp... adica cum o leg la baterie ca banuiesc ca nu o sa stea 24 din 24 amplificatorul aprins ca sa manance bateria... adica ar trebui sa aibe o smecherie care sa ii taie curentul din el cand nu are semnal pe \"line in\"!
Daca stiti mai multe detalii sa imi ziceti pls!

Chiar stie cineva ceva despre #MAGNAT Classic200 Sp.Ed., 2x100W/1x200W, asta fiind amplificatorul meu! merge sa il pun pe subwoofer... adica sa imi aplifice numai asta? merge la frecvente joase sau imi trebuie un crosover?

astept niste raspunsuri sau sfaturi!
Sir. Kid is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 15:24   #5
EVOLUTION8

Stage 5
 
EVOLUTION8's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,057
Default

Smecheria aia se numeste remonte.
Pe ampliu ai la firele de curent 3 locase:
1 + care se conecteaza la plusul bateriei
2 - care il conectezi la - bateriei
3 remonte adiak inca un + care se concteaza la cd palyer
la cd player in spate tre sa ai acest fir sau poti sa pui si pe cel de la antena.
tot acelasi lucru face adika iti da curent cand pornesti cd pt. ca sa porneasca odata cu el si statia.
Firele le tragi direct de la baterie si + si - si amandoua sa fie de acceasi grosime si ar fii bine sa fie cam de 10.
Asa conectarea dif-ului(sub-ului):
pe partea cu amplificarea pt boxe daca e 2x100 ai 4 conectori:
2 + si - pt canalul stanga
2 + si - pt canalul dreapta

ca sa conctezi sub-ul tre sa faci o punte(bridge)
adika trebie sa pui un + de la un canal(ex stanga) cu un - de la celalat canan(dreapta).
Pe ampliu ar trebuii sa fie desenat cum se face puntea.sub conectori sunt desenate legaturile.
Asa si semnalul il iei din iesirea de sub a aparatului cu 2 mufe RCA si il introduci in mufele din statie(RCA MAMA).
Si ai terminat fara sa dai 600 de mii manopera. !!!
__________________
EVO REDEFINES CORNERING !
EVOLUTION8 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 15:32   #6
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

si ca sa tragi cablurile ... le tragi prin praguri. ps: pe ce masina vrei sa montezi ?
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 16:25   #7
Sir. Kid

Stage 5
 
Sir. Kid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,051
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[PORSCHE]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

Aham... mercy... mercy mult... vreu sa le bag pe un peugeot 206! dar amp-ul asta merge sa amplifice si subwoofer?? adica are frecventele de subwoofer... si daca ies prin iersire liniara de subwoofer... nu imi mai trebuie crosover? mercy mult! cchiar stii unde a-si putea sa testez un subwoofer sa vad cum se aude?am subwooferul dar nikiodata nu a fost testat pe o masina! adica eu nu l-am testat!

mercy antticipat!
Sir. Kid is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 16:32   #8
EVOLUTION8

Stage 5
 
EVOLUTION8's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,057
Default

Pai nu iti trebuie cross are ampliul in el.Sau cel putin ar trebuii sa aiba.Desi majoritatea au.
Pe partea cu reglajele trebuie sa ai un low pass filter care trebuie sa il activezi.
Vezi poate e un buton cu 3 pozitii care are high pass filter, normal si low pass filter.
Tu trebuie pt sub sa lucrezi pe low pass filter.
Si apoi reglarea frecventei.
Adika tre sa ai un potentiometru care reggleaza de la cat sa iti taie bass-ul adika daca e pus la 50 de Hz tot ce e peste 50 de Hertzi nu se va auzii in difuzor si astfel vei obtine numai bass in sub.
Nu stiu daca ai potentiometru sau un buton(comutator) cu on/off si are el o secventa presetata pe care nu o poti modifica.
Depind ede modelul de ampliu pe care il ai.
Poti sa ai lpf(low pass filter) si pe cd dar alea sunt deja cam scumpicele si il reglezi direct din meniul cd-playerului.
EVOLUTION8 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 16:42   #9
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: CUM Montez Sub+amp?

Quote:
Originally Posted by \"BlackRose\"
am subwoofer si amp de 1x200 sau 2x100... cd-playerul are iesire de subwoofer
Daca playerul are iesire de sub si conectezi ampul la ea, acesta din urma ar trebui sa primeasca doar frecventele joase. Poti sa te uiti atent la amp si sa observi daca are un buton subwoofer sau un reglaj de crossover....daca da, insemna automat ca oricare ar fi frecventele primite, el le poate redirectiona si amplifica numai pe cele de sub pentru un canal (valabil si in cazul in care faci bridge).

Despre conectare, ce pot sa-ti scriu...nimic in plus fata de ce ai citit mai sus. Eu am fost sa-mi monteze un sub si amp acum 3 zile. un fir de plus la bateria masinii, unul de minus la caroseria masinii (atentie mare! in zona de contact nu are ce cauta vopseaua caci astefel nu are cum sa functioneze!!!), al III-lea fir la HU (firul special de care este scris mai sus). Intrari RCA conectate la Pre amp@HU. Apoi conectezi subul cum vrei (in mod bridge poti sa-l pui singur si sa beneficieze de toata puterea). Ai grija totusi la coneziunea cu bateria in blocul motor...ar fi bine sa pui cablul (care oricum este izolat) intr-o invelitoare speciala, ca un tub...astefel e mai bine protejat de diversi factori externi (apa, caldura). Mie mi-au tras \"plusul\" prin partea stanga a masinii iar restul prin dreapta. Le poti trage cum vrei, dar daca observi ca nu mai stau bine pragurile din cauza grosimii cablurilor, le poti trage ca la mine (stanga+dreapta).

Noroc!
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 16:50   #10
Sir. Kid

Stage 5
 
Sir. Kid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,051
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[PORSCHE]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

aham... si pls la care pot sa testez si eu un subwoofer 2 min?
Sir. Kid is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -