Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-07, 12:40   #1
h0rm0n

Stage 5
 
h0rm0n's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 649
Member of:
[Opel]
Default am ramas fara subwoofer...

- first post -

cam toata lumea incepe asa: "sunt nou pe aici, si nush cum sa incep", cam asta ar fi si inceputu meu...

am cass SONY GT200

si statie SONY XM502Z

am avut subwoofer MAC Audio Tube 30... l-am vandut la un vecin, ca sa imi una mai buna.

ce imi recomandati...

eu am pus ochii pe: SONY XS-L 102 P5S

dar astept sugestii de la voi.

ms.
__________________
Friend of 'F'
ŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻ

http://www.My Astra F/Under Construction.html

■ now: Astra F '94 GSi (C18XE) ■
■ now: Astra F '97 (X16SZR) ■
■ ex. Astra F '96 (X16SZ) ■
■ ex. Astra F '92 (C14NZ) ■
h0rm0n is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 15:08   #2
h0rm0n

Stage 5
 
h0rm0n's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 649
Member of:
[Opel]
Default Re: am ramas fara subwoofer...

mi-a recomandat un prieten JBL-ul: JBL GTO 1202D

voi ce ziceti?

Last edited by h0rm0n; 23-05-07 at 15:10.
h0rm0n is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 15:41   #3
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: am ramas fara subwoofer...

JBL e ok, oricum peste ce ai pus tu ochii ..
saxo is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 15:45   #4
h0rm0n

Stage 5
 
h0rm0n's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 649
Member of:
[Opel]
Default Re: am ramas fara subwoofer...

pacat ca nu mi-au raspuns la topic mai multi...

s-ar putea deseara sau maine sa il comand.

(vreau sa imi fac cutie, cu bass-reflex)
h0rm0n is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 16:36   #5
PYT

Stage 5
 
PYT's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,056
Default Re: am ramas fara subwoofer...

uneori mai conteaza si calitatea, nu cantitatea (de raspunsuri era vb)
PYT is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 13:18   #6
h0rm0n

Stage 5
 
h0rm0n's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 649
Member of:
[Opel]
Default Re: am ramas fara subwoofer...

mi-a venit JBL-ul de pe ******** (mijto "fan-curieru-ul")

acum trec la treaba pt cutie...

dar am nedumeriri...

- are 4 conectori (cum leg ?? in serie sau paralel? )
- pt o cutie sealed, trebuie sa fie de 28,32 litri (cum calculez asta?)
- as vrea cu bass reflex... aici trebuie sa fie de 49,55 litri... iar diametrul gaurii sa fie de 102 mm (e mare gaura, nu cred ca mai imi place)

pan' la urma o sa o fac sealed, dar care sunt dimensunile pt 28,32 litri?

modelul dupa care as face (si imi place f mult asta) ar fi:



o sa postez si foaia cu detaliile despre sub'
h0rm0n is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 13:40   #7
h0rm0n

Stage 5
 
h0rm0n's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 649
Member of:
[Opel]
Default Re: am ramas fara subwoofer...

a venit si fisa



h0rm0n is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 13:43   #8
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: am ramas fara subwoofer...

Am vrut sa fac si io o cutie odata , asa , for fun ... pana la urma nu am mai facut-o si am ramas cu calculele. In primul rand la litri aia de acolo trebuie sa aduni volumul dislocuit de difuzorul in sine (magnet si tot ce mai intra in cutie acolo) informatie care e data de producator. Vroiam sa o fac paralelipiped, nu trapez, ca e mult mai simplu. Asa .. hai sa luam un exemplu concret ... sa zicem ca vreau sa fac o cutie de 30 litri. 30 litri inseamna 30 de dm cubi adica 30 000 de cm cubi. Te uiti si tu prin porbagaj cum ai vrea sa vina . Si dai tu 2 valori cum ar fi : vreau sa aiba 40 cm lungime si 30 cm latime si apoi calculezi inaltimea ca sa iti dea volumul dorit adica 30000 / (40 * 30) = 25 cm . Daca nu iti convine ca dimensiune si ti se pare disproportionat scazi de la lungime si mai pui la inaltime . Lucru necesar in acest caz pt ca inaltimea a dat 25 cm si difuzorul in sine are 30 cm ... in orice caz volumul sa ramana constant . Sau cel mai simplu iei volumul il transformi in cm cubi si faci radical de ordinul 3 si da fix latura unui cub . Oricum e foarte tare sa faci o cutie cu mana ta ... daca iese ceva misto satisfactia va fi mult mai mare decat daca ai cumpara-o gata facuta.

Last edited by Loop; 24-05-07 at 13:47.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 13:48   #9
h0rm0n

Stage 5
 
h0rm0n's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 649
Member of:
[Opel]
Default Re: am ramas fara subwoofer...

si eu o vreau in forma asta (mai bine zis exact ca asta)



cat despre latime - inaltime e ok, pot sa calculez cu asta, dar partea din spate (cea inclinata) o sa o fac exact paralel cu bancheta mea (Opel Astra F '92 Hatchback)

nu cumva iasa altfel calculele?

daca o fac cu mana mea (eu zic ca ar iesi bine si sooper, asta doar daca respect acele norme) si NU vreau sa cumpar una gata facuta... vorba ta (no satisfaction)... nu prea am eu talent in tamplarie, dar le are tata , si cam ce ii zic eu cum ii zic, el asa face sau vine cu idei mai promte.
h0rm0n is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 13:50   #10
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: am ramas fara subwoofer...

pai normal ca iese diferit ... eu ti-am zis calculele pentru un paralelipiped . ca e mult mai usor de facut .. ca si manopera ma refer.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 13:52   #11
h0rm0n

Stage 5
 
h0rm0n's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 649
Member of:
[Opel]
Default Re: am ramas fara subwoofer...

apropo... am gasit si pe net nijte dimensiuni pt subu meu.
dar nush daca e recomandat...

lungime - 440 mm
inaltime - 360 mm
latimea (placa de jos) - 320 mm
h0rm0n is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 13:57   #12
h0rm0n

Stage 5
 
h0rm0n's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 649
Member of:
[Opel]
Default Re: am ramas fara subwoofer...

OMG.... am vazut pe alt forum... ca e necesar ca lemnu sa fie de 18 mm???

eu as pune de 12 (din care 4 la tesire pt sub')

si cam la ce se referea cand zicea MDF ("as face-o din MDF.... de 18 mm")
h0rm0n is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 14:05   #13
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: am ramas fara subwoofer...

MDF e un material lemnos care da cel mai bine la incinte acustice.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 14:08   #14
h0rm0n

Stage 5
 
h0rm0n's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 649
Member of:
[Opel]
Default Re: am ramas fara subwoofer...

aha...

ms.
o sa intreb pe aici pe unde gasesc...

e scump 1 m² ??
h0rm0n is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 11:43   #15
h0rm0n

Stage 5
 
h0rm0n's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 649
Member of:
[Opel]
Default Re: am ramas fara subwoofer...

am facut rost de PAL (20 mm) e bun...

acum cu dimensiunile am zis ca fac asa:

lungimea - 440
inaltime - 380
latimea - 340

dar nu inainte de toate, azi am sa merg sa o gauresc si sa ii fac o tesire pt a intra subu' (4 mm)

sunt in cautare si de material cu care sa invelesc.... mocheta neagra.

maine as vrea sa ma apuc pe treaba...

PS: faza cu masuratorile... nush sa fac exact dupa litri, deoarece partea din spate am inclinat-o in asa fel sa fie paralel cu bancheta din spate.

inca nu am decupat din lemn.. ci doar caut gauritor (pe moment)
h0rm0n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -