Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-14, 02:14   #1
Bl4ck.H3art

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 23
Default A4 B5

Salutari!

De curand am hotarat sa mai investesc ceva bani in sistemul audio... sa incep cu inceputul ca sa se inteleaga ce doresc si...sper din suflet ca cineva sa binevoiasca a ma ajuta.
Investiile au fost facute treptat...undeva cam in doi ani... nu e nimic extraordinar, dar ce am facut am facut cu simt de raspundere si cu toata pasiunea.
Pe masina(partea sonorizare) am facut urmatoarele modificari:
-Cd player Pioneer deh400.( urmeaza a fi schimbat )
-Difuzoare fata: cele originale cu tweetere
-Difuzoare spate: Pioneer Premier TS A633P
-Statie amplificare: Marriola Tropic 3550
-Subwoofer: incinta inchisa 24L cu difuzor Juice JS12
Ca imbunatatiri aditionale am antifonat portbagajul,partea din spatele banchetelor(unde sunt difuzoarele) si portierele fata spate.

Astea fiind spuse,vine si cererea de ajutor din partea voastra... statia care o am are ca iesiri 1x440 rms(sub) si inca 4x350 rms... problema e in felul urmator: pe boxe am HPF undeva la 80k(sper ca nu gresesc), suficient cat sa nu imi distorsioneze cu bass la volum foarte mare, pe portierele din spate am locul destinat difuzoarelor dar fara ele. As vrea sa cumpar doua boxe in plus care sa le pun in portierele spate si sa le leg de statie sa imi scoata sunet pe medii. As vrea sa ma incadrez intr-un buget de 200-250 ron... si ca solutii am gasit boxe care ajung la 200 W(putere maxima nu rms) si anume Juice JS5C. Ce anume/cum as putea sa modific reglajele la statie in asa fel incat sa nu ard boxele. Ce stiu eu ca trebuie modificat gain-ul dar...sincer nu as vrea sa cumpar boxe noi si sa imi bat joc de ele. Sunt deschis sfaturilor...

Multumiri.
Bl4ck.H3art is offline   Reply With Quote
Old 25-10-14, 13:12   #2
alex_cs

Stage 1
 
alex_cs's Avatar
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 11
Default Re: A4 B5

Nu as merge pe Juice la boxe.

Iti recomand ca boxe Focal gama Auditor (direct pe player) sau Focal K2 Power / Hertz / Rockford pentru cele amplificate + o statie performanta Alpine, Rockford, etc.

Nu ti-as recomanda sa le pui pe aceasi statie cu subwooferul.

Iar pentru cele puse pe player nu ai nevoie de boxe de peste 45W RMS pentru player, doar cand vei avea o statie sa le amplifici strict boxele poti sa te gandesti la peste 50W RMS.

Succes!

Last edited by alex_cs; 25-10-14 at 13:18.
alex_cs is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -