Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-14, 21:28   #1
Tamer

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Sonorizare X5

Buna seara,

Urmarind sfaturile pe care le-am mai citit pe aici m-am decis sa imi schimb CD player-ul stock de la masina, un X5 e53 fara DSP, si wow ce rezultate! Bass-ul e mult, mult mai puternic, volumul maxim a crescut si el considerabil dar claritatea nu a fost afectata prea mult. Acum ma lovesc de alta problema, e o disproportie prea mare intre portiunile cu bass si restul melodiei. Mi s-a recomandat sa pun un amplificator pe boxe pentru ca ar ajuta la cresterea calitatii sunetului.Nu sunt audiofil, doar apreciez calitatea. In comparatie cu alte masini in care am ascultat muzica, la mine partile vocale si instrumentale se aud foarte...gol(in lipsa de alt termen mai bun). Vreau sa rezolv aceasta problema.

Ce parere aveti de Blaupunkt EMA 455? Pretul mi se pare foarte foarte bun. Nu am prea gasit recenzii pe internet si de aceea va intreb pe voi.
Ce alteceva as putea face pentru a contribuii la un sunet mai placut in masina? Nu vreau sa fie ceva de competitie, doar sa se auda bine.

Set-up:
Head-unit: Pioneer 160Ui
Difuzoarele de la parbriz(2 buc.) : Stock
Tweetere + Difuzoare usi fata: JBL GT6-5C
( am avut Alpine dar s-au stricat au fost schimbate cu acestea pe garantie)
Difuzoare usi spate: Alpine SPG-17C2
Statie subwoofer: Alpine PMX-T320
Subwoofer: JBL CS 1214T

Toate sunt relativ entry-level de aceea nu ma astept la minuni. Dupa instalarea unui amplificator voi schimba difuzoarele fata + tweetere cu unele Focal Access 165 A3 SG
Tamer is offline   Reply With Quote
Old 21-04-14, 09:26   #2
ovidiu ala

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 18
Default Re: Sonorizare X5

Quote:
Originally Posted by Tamer View Post
Buna seara,

Urmarind sfaturile pe care le-am mai citit pe aici m-am decis sa imi schimb CD player-ul stock de la masina, ......
Ce alteceva as putea face pentru a contribuii la un sunet mai placut in masina? Nu vreau sa fie ceva de competitie, doar sa se auda bine.

Set-up:
Head-unit: Pioneer 160Ui
Difuzoarele de la parbriz(2 buc.) : Stock
Tweetere + Difuzoare usi fata: JBL GT6-5C
( am avut Alpine dar s-au stricat au fost schimbate cu acestea pe garantie)
Difuzoare usi spate: Alpine SPG-17C2
Statie subwoofer: Alpine PMX-T320
Subwoofer: JBL CS 1214T

Toate sunt relativ entry-level de aceea nu ma astept la minuni. Dupa instalarea unui amplificator voi schimba difuzoarele fata + tweetere cu unele Focal Access 165 A3 SG
Salut, din ce spui tu aici cred ca esti pe un drum gresit ... problema ta (X5si X6-urile in general) este... mai multe "ingramadite intr-o masina foarte mare ca litraj general/ metri cubi de aer de plimbat de colocolo:

- difuzoare (de mica putere/ pocnesc pe cap de cursa cand "vad" ceva mai mult de 15W), fara aer in spate, prinse de fata de usa (plastic),...
- amplificare mizerabila/ cade in genunchi imediat cand "vede: un difizor (cu "motor" bun) mai de doamne ajuta
-pozitionarea gresita/ aberanta chiar a difuzoarelor underseat, calitatea lor, neadaptarea la incinta in care sunt fortate sa lucreze, WRONGWRONGWRONG!
-difuzorul central (daca nu-l ai esti fericit ca nu ai taieri in gama de frecvente dp left/ right) de calitate jalnica + ca "vorbeste" tot bordul din cauza vibratiilor transmise.

Multe probleme ce trebuiesc rezolvate inainte de a decide schimbarea headunitului (eu personal nu recomand asta pentru ca am auzit 2 masini cu totul schimbat, adik toata instalatia/ difuzoare dedicate ca dimensiune fizica & frecvente de taiere din filtre + amplicator 6CH & monobloc /
DA, AICI IN BUCURESTI ) ... ca nu obtii decat inrautatirea sunetului + o adaptare mizerabila la linia bordului.

Adica un fel de TIUNING de interior nereusit si care, mie personal imi displace.

OzzyBuna!
ovidiu ala is offline   Reply With Quote
Old 22-04-14, 07:59   #3
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Sonorizare X5

Salut,
Din pacate componentele pe care le ai deja si ceea ce vrei sa iei nu iti vor putea oferi acel sunet "plin", "cu viata"........
Pentru asa ceva trebuie sa bagi bani si sa fi norocos, pentru a intalnii persoana potrivita care sa te indrume catre un setup corect.
Iti trebuie un buget de minim 4000 lei sa faci ceva frumos.

Daca nu ai asemenea intentii, atunci poti sa folosesti orice.
Pentru un buget mic eu recomand "difuzoare" DLS (din prima gama) iar pentru un buget corect recomand Micro Precision la "difuzoare".

Am avut un player ca al tau si pot spune ca este decent la banii lui, dar nu este suficient pentru "doar apreciez calitatea".

Bafta
dragos1111 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -